Vyber si svůj pramen, aneb objevte krásy floridského vnitrozemí!

©

Pokud vás slunění nebaví a moře nudí, ale přece jen se vody nechcete v tom vedru vzdát, vydejte se na průzkum floridského vnitrozemí: za smaragdově a tyrkysově zbarvenými prameny, kde si můžete zašnorchlovat třeba s želvami, projet se pak po řece na půjčené kánoi, nebo nějakém nafukovadle.

To celé pod laskavým dohledem zdejších rangerů, kteří dávají bedlivý pozor, aby krajina ani vy jste nepřišli k jakékoli úhoně. Vy se tak můžete s batůžkem projít po okolním lese a zakončit obvykle nenáročnou túru osvěžující koupelí ve smaragdové vodě, která má po celé Floridě obvykle teplotu kolem 21°C.

Přírodních parků, které mají jako svůj středobod nějaký ten pramen, ze kterého vytéká pak řeka, je na Floridě fůra. Obvykle je poblíž větší parkoviště, budka s rangerem, kde zaplatíte symbolické vstupné, záchody a často i sprchy. V těch větších pak i obchody se suvenýry a bufetem, kde zakoupíte pivo (nealkoholické) a párky (o trochu tlustší, než jsme zvyklí). A někdy je třeba dát pozor i na všudypřítomné, byť velmi plaché, aligátory. 

Santa Fe river

Rainbow Springs State Park

Park s malebným duhovým jménem se nachází nedaleko městečka Dunnellon. Jako všechny větší springy, mezi které se Rainbow určitě počítá, byl až do 70.let minulého století velkou atrakcí. Stopy po někdejším návštěvnickém boomu dokládají i zbytky zoologické zahrady, které už stihla pohltit zdejší vegetace. Zvířata dávno vyvalila mříže klecí a rozprchla se ve zdejším malebném a mírném lese. Rozvaliny někdejší zoo rozhodně nejsou něčím, proč byste se sem měli vydávat. Nejsou to ani často nevhodné zásahy člověka do přírody v podobě umělých vodopádů. Tím pravým důvodem je pramen samotný a jeho tyrkysová průzračná voda. Pokud se sem nevypravíte zrovna o víkendu, svátcích, či jinak exponovaných dnech, užijete se krásné plavání i šnorchlování bez mastného povlaku na hladině od opalovacích krémů. Rybek a želv je tu dostatek pro každého návštěvníka. Návštěvu určitě spojte s piknikem, či grilovačkou a odpoledne si půjčte kanoi, nebo kajak a vydejte se kus po řece. Poblíž Duhového pramene je možné se ubytovat v kempu, na koupání ale budete muset kousek dojet.

Další neopomenutelnou atrakcí jsou prameny v Ocala National Forest. 

Ichetacknee river

Juniper Springs Recreation Area

Juniper je něco jako naše pražská Čertovka. Fakt. Mají tam na americké poměry velice starý vodní mlýn, který vevnitř nabízí malou exkurzi do začátku 20. století. Nečekejte ovšem zázraky, jde o pár černobílých fotografií doprovázených komentářem, kterému bude zcela rozumět patrně jen rodilý mluvčí, ale i tak jej navštivte.

Celý areál je poměrně malý. Tvoří jej samozřejmě prostorné parkoviště s popelnicemi, které jsou bearproof (tedy medvěduodolné). Během naší exkurze jsme sice žádného nepotkali, za to jsme zde zažili parádní floridskou bouřku. Hned u vstupu nás informovali, že nemohou ručit za počasí a že vstupné rozhodně nevrací. Nutno říci, že k počasí, medvědům i aligátorům zde přistupují velice zodpovědně, a to ve všech zdejší rekreačních střediscích. Vstupné v případě špatného počasí ale nevrací (ale počítám, že by to našince ani nenapadlo).

Junniper Springs_1

Když projdete vstupním pavilónem, kde si můžete dojít na toaletu, převléknout se, koupit si nějaké to ledo medo, hranolky a pár nevkusných suvenýrů, otevře se před vámi smaragdové jezírko, kterému vévodí právě ona čertovka. Okraje jezírka jsou sice vybetonovány, za to ale oceníte pozvolný vstup do vody po schodech. Juniper je poměrně chladný, ve vodě stejně dlouho nevydržíte, ale i tak se můžete pokusit držet plavecké tempo se všudypřítomnými želvami. Pokud se dostatečně ochladíte a prohlédnete si i mlýn, můžete se vydat na kraťoučkou procházku lesem po dřevěném mole, to abyste nepodupali zdejší kytičky.

Želva

Součástí Juniper je i půjčovna kanoí (když je dost vody v řece) a kemp, kde lze v sezóně pohodlně přebývat. Ale tak jako v Tatrách, nenechávejte zbytky jídla ani jejich obaly venku. V oblasti Juniper Springs se lze ubytovat i v romantických chatkách, ale pozor, je o to mezi místními takový zájem, že možnost se zde na pár dní ubytovat získá jen výherce loterie, kterou management parku pravidelně pořádá. Takže pokud sem zamíříte v roce 2018, můžete se nyní zúčastnit.

Národní les Ocalá nabízí řadu dalších pramenů: Alexander Springs, Salt Springs (ano, je slaný) a Silver Glen Springs. Všechny stojí za pozornost i návštěvu. Poslední oblastí, které věnuji pozornost v tomto článku je téměř westernové městečko High Springs. Z názvu je jasné, že se to bude prameny kolem jen hemžit. 

O'Leno state park
Ginnie Springs Outdoors: Ginnie a Devil`s Ear Spring

Tyto prameny najdete kolem řeky Santa Fe. Zkráceně Ginnie, je nejprofláklejším místem rekreace zdejších Floriďanů. Pro svůj lidový ráz si vysloužil mezi místními název Redneck Riviera. To vás ale nesmí od návštěvy odradit! Je pravdou, že v sezóně je tu hlava na hlavě, a že byť je areál poměrně rozlehlý a zalesněný, tak se tu pro samé party nevyspíte. Proto je lépe navštívit místo mimo víkendy a svátky a klidně na začátku, či ke konci sezóny.

Řeka Santa Fe je splavná a dokonce vás sem pustí se všemi druhy nafukovacích plavidel. Kanoi, kajak a obří pneumatiku vám zde za menší obnos půjčí. Občerstvení si již musíte dovézt sami. Jako ve všech parcích i zde se nemusíte obávat o nedostatek zázemí. Sprchy, toalety, převlékárny, zastřešené piknikové a grilovací pavilonky, hřiště na beach volejbal i zázemí pro potápěče.

Ginnie - koupání bez obav

Ano, zdejší springy jsou rájem jeskynního potápění, ovšem jen pro certifikované a zkušené jeskynní potápěče. A je to striktně dodržováno. Není se co divit, každý rok se zde nějaký ten potápěč nenávratně ztratí, nebo nezvládne výstup z jeskyně a dekompresi. Pokud máte jen šnorchl, můžete potápěče pozorovat, jak se noří a vynořují z děr pod vodou a proložit to proháněním říčních želv a ryb, které ztratily před lidmi ostych.

V oblasti je mnoho dalších míst, kde můžete smočit palec, popřípadě celé tělo a nejsou tak “masové” a  večírkové jako Ginnie. Pokud zatoužíte po větším klidu a procházkách třeba s dětmi, pak vás rozhodně nezklame O`Leno State Park and River Rise. Mimo jiné se tam čas od času vyskytnou kapustňáci a mají tu pěkné velké hřiště ve stínu vzrostlých borovic.

Ginnie Springs
Další krásnou a ne tak masovou záležitostí je Ichetucknee Springs State Park. Tyrkysovo smaragdové jezírko s ledovou vodou je tak malebně posazené, že vám snad nebudou vadit ani početní návštěvníci. Je zde také pěkné dětské hřiště, bohužel nezastřešené, takže využitelné dopoledne a v pozdějších odpoledních hodinách. Slunce na Floridě nás středoevropany fakt nešetří.

Pokud máte spíše náladu na procházku, můžete se vydat po stezce podél průzračné řeky až k bývalému dolu, nebo kratší procházkou k dalšímu vřídlu se stejně krásnou vodou. Bohužel dno je hustě zarostlé řasami a je nepoměrně menší, i tak se tu můžete vykoupat, určitě zde bude méně cachtalů.

Ginnie Springs_2

Autorka článku Eliška Kratinová je nadšená cestovatelka, blogerka a autorka e-booku Vše, co jste chtěli vědět o létání, ale báli jste se zeptat. Díky práci pro aerolinky se jí podařilo procestovat kus světa, a své vášně se nevzdává ani s malým dítkem na krku. Přečtěte si více o jejich dobrodružstvích na Eliščině blogu, či FB Cestuji s radostí.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Floridy? V e-shopu najdete tištěného průvodce. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Eliška Kratinová

Předchozí článek

Trend regionálních mikrolihovarů

Další článek

Kohoutí ostrov

Související články

Články

Když do New Yorku, tak určitě i do Queensu

Newyorský Queens byl dlouho přehlíženou čtvrtí. Zastiňoval ho samozřejmě Manhattan, menší, ale nejslavnější z pěti částí New Yorku. Přesto se ale Queens v posledních letech drápe na výsluní. Jako houby po dešti tu rostou butikové hotely i pivovary, rozrůstá se umělecká scéna a spousta věcí se děje i okolo pobřeží. Z toho vyplývá jediné – jestli vyrážíte do New Yorku, navštivte i Queens. Queens je největší z newyorských čtvrtí. Žije tu přes dva miliony lidí, ale mnohem zajímavější než velikost populace je její etnická pestrost. V Queensu se skutečně sešli lidé ze všech koutů světa – tady je to opravdový tavicí kotlík. Chcete čísla? V Queensu najdete přes stovku různých národností, lidé…

Články

Ze západu na východ ‒ tři státy USA, tři kultury

Přemýšlíte, že se vydáte do „země splněných snů“? Který z padesáti států USA zvolit, pokud zrovna nemáte tři měsíce dovolené k návštěvě alespoň jedné třetiny? Já jsem se při své druhé, tentokrát čistě cestovatelské návštěvě rozhodla pro tak trochu tradičně netradiční trojici. Kalifornie, Nové Mexiko a Boston. Spojené státy jsou v dnešní době turisticky lehce dosažitelnou destinací. Z Evropy se při troše plánování a sledování cen dají sehnat letenky za relativně dobrou cenu. Čím více na západ se budete ubírat, tím cena letenek pochopitelně poroste, a to hlavně v sezóně. Nezapomeňte také zažádat o tzv. ESTA,…

Články

Tak trochu jiná Florida - St Augustine

Nic proti horké vaně, ale od jara do podzimu na Floridě ztrácí své kouzlo. I to je důvod proč vyrazit spíše na sever k Atlantiku, než za plážemi Mexického zálivu, či na jih k Miami, kde je voda v létě až protivně teplá a žije v ní kdejaká žahavá havěť. V minulém článku jsem vás už lehce naťukla s floridským severem a jeho krásami, chytli jste se? Prima! Dneska to bude trochu více “evropské”. Vypravíme se do starodávného St Augustine a lenošení učiníme zadost na přilehlých plážích. Poznáte rozdíl mezi teplotou vody a vzduchu (vítr zde příjemně pofukuje) a nejsou zde davy poživačných turistů - zatím. St Augustine St Augustine je v podstatě nejstarší trvale osídlené místo Evropany na Americkém kontinentě, a to od roku 1565, takže je to pro Američany něco jako pro nás keltská oppida - tedy velice, ale velice historické. Centrum St Augustine je velmi pěkně zachovalé a relativně malé. Na první pohled…

Články

Tak trochu jiná Florida - sever

Věděli jste, že to nejkrásnější z Floridy se neukrývá na městských plážích Miami, ani na přeplněné, ale ikonické silnici spojující střed Miami s 200 kilometrů vzdáleným ostrovem Key West v Karibiku? Ne snad, že by Miami a Key West nestáli za to, ale pokud chcete uniknout davům z celého světa, které touží spolu s Disneym Worldem a Cape Canaveral, vidět právě tyto turistické atrakce, vydejte se na sever: za krásnou nedotčenou přírodou, kde pobíhají volně medvědi a na aligátora narazíte v téměř v každé…