Marrákeš ví, jak přitáhnout pozornost. Jeho opojné zajímavosti a zvuky již téměř celé tisíciletí oslňují, okouzlují a vyvádějí z míry. Ruch a shon zde získávají zcela nový význam, zejména v marrákešské medíně.
Bez ohledu na to, zda si chcete zpestřit spíž severoafrickými lahůdkami, nebo si koupit koberec, abyste svému domovu propůjčili marocké kouzlo, Marrákeš patří k nejlepším nákupním destinacím na světě. Připravili jste si mapu? Pravděpodobně vám tu k ničemu nebude. Představte si súky v medíně jako obchodní centrum, poseté prodejnami, ubytovacími zařízeními, muzei a historickými památkami, ale uspořádané podle středověkého plánu spletitého labyrintu ulic.
Džámi al-Faná (Djemaa el-Fna)
Jestliže je celý svět jevištěm, představuje Džámi al-Faná velkolepé finále. Jakmile se každý večer začne vzduchem linout kouř z restauračních grilů, náměstí se rozezní a rozvibruje do svého jedinečného soundtracku. Skupiny hrající rytmickou hudbu gnawa (gnaoua) rozezvučí své perkuse, jež se mísí s pronikavou melodií fléten zaklínačů hadů, slyšet se snaží být i berberští hudebníci, stánkoví prodejci občerstvení halasně vnucují své zboží a do toho všeho se ozývá pokřikování žen nabízejících tetování henou. Výsledkem je okouzlující pestrobarevná směsice charakteristická pro náměstí Džámi al-Faná.
Zvládněte orientaci v bludišti marrákešské medíny
Naučit se orientovat v křivolakých derbs (uličkách) marrákešské medíny může trvat celý život. Nikomu však neuškodí to alespoň zkusit. Vydejte se z náměstí Džámi al-Faná (Djemaa el-Fna) a vrhněte se do spleti dlážděných uliček medíny, kde se budete proplétat mezi vozíky taženými osly, jízdními koly a davy lidí. Když už se vám hlavní súky budou zdát příliš klaustrofobické, ponořte se do vedlejších uliček a toulejte se podél vysokých hradeb laděných v růžových odstínech, kolem velkých zchátralých bran a dveří zdobených mosaznými klepadly, nízkými tunely a klenutými štukovanými průchody, ať vedou kamkoli.
Maison de la Photographie
Soukromé sbírky vystavené v paláci Maison de la Photographie představují obraz Maroka v době minulé. Autory výstav jsou Patrick Menac’h z Paříže a Hamid Mergani z Marrákeše, kteří dali dohromady svou vášeň pro staré marocké fotografie a otevřeli tuto galerii. Ze zdí hledí tetované ženy z pohoří Atlas, aristokratičtí Arabové z Fezu (Fès), prosté služebnictvo a poutníci oblečení v tradičním berberském oděvu dželaba. Nejvíce fascinují snímky zachycující významné marrákešské památky, jako například záběr náměstí Džámi al-Faná (Djemaa el-Fna) jako jednoho velkého berberského tržiště z dvacátých let minulého století. Tyto fotografie vytvářejí decentní, sépiově zabarvenou bránu do minulosti.
Jardin Majorelle
Odpočiňte si od památek a prachu medíny v botanické zahradě Jardin Majorelle, kterou přivedl k životu francouzský malíř Jacques Majorelle a nad kterou později převzal záštitu francouzský módní návrhář Yves Saint Laurent. Projděte se pod svěží zelenou klenbou po pastelově zbarvených cestách, jež se vinou bambusovými háji a kaktusovými zahradami. Zatímco lidé zabývající se módou pózují před zářivě modrým ateliérem ve stylu art deco, v němž kdysi maloval Majorelle, uvnitř najdete fenomenální Musée Berbère. Uvidíte zde oslnivé výstavy šperků a artefaktů, jež ukazují široký záběr kultury marockých Berberů.
Ochutnejte marocké lahůdky
Marocká kuchyně dráždí chuťové buňky labužníků z celého světa již desítky let a Marrákeš má nejrozmanitější nabídku možností stravování v zemi. Vydatná, lahodná marrákešská jídla najdete jak při bohatých hostinách diffa v palácových restauracích, tak u pouličních stánků, kde na plynových vařičích bublají karamelizované tažiny. Zúčastněte se některého z kurzů vaření, kde se naučíte připravovat marocká jídla s místními dadas (šéfkuchaři), projděte si súky s pytli velkých zelených oliv a s marockým pečivem nasáklým medem nebo si rezervujte stůl v některé střešní restauraci, abyste zjistili, kam se marocká kuchyně ubírá.
Palác Bahia
Vnitřek paláce Bahia, nejvýznamnější stavby v medíně, vyzdobili marrákešští řemeslníci nespoutanou záplavou zellidž (zellij; marocké barevné geometrické mozaiky ze smaltovaných keramických kachlíků), štukovou výzdobou jemnější než krajka a malovaným dřevem zouak. V salonech paláce, kde přebývali pašové (vysocí civilní hodnostáři), zakloňte hlavu, abyste si prohlédli úžasné stropy zdobené složitými a decentně vybarvenými motivy a vzory. Zapomeňte na ruch a shon medíny, ukryjte se v nádherných, stinných vnitřních nádvořích, plných svěží zeleně, a projděte se po naprosto mimořádném velkém nádvoří se spoustou mramoru.
Saadské hrobky
Slovo „skromnost“ se ve slovní zásobě sultána Ahmada al-Mansúra zjevně příliš nevyskytovalo. V Komnatě 12 pilířů v Saadských hrobkách vytvořil Al-Mansúr nejelegantnější místo posledního odpočinku ve městě, kde na mrtvé dohlížela spousta mramoru a štuku s pozlacenými okraji. Monumentální hrobky Ahmada al-Mansúra a jeho družiny uzavřel před světem žárlivý sultán Muláj Ismáíl, který dával přednost tomu, aby se na předchozí vládnoucí dynastie a jejich říše zapomnělo. Svou bývalou proslulost opět získaly v roce 1917, kdy byly znovuobjeveny.
Le Jardin Secret
Přesuňte se ze zahrad Majorelle do Le Jardin Secret (Skrytých zahrad), v nichž mají kaktusové háje Yvesa Saint Laurenta v Guelizu silnou konkurenci. Základy této kouzelné islámské zahrady přímo uprostřed medíny jsou více než 400 let staré, ale majitelé se místo restaurování interiéru rijádu zaměřili na obnovu zahrady a původního středověkého podzemního zavlažovacího systému khettara, který jim přivádí potřebnou vláhu. Výstavy s využitím počítačové animace a modelů odborně vysvětlují význam vody a zeleně v islámské kultuře. Pavilony a místa k posezení pod vysokými zdmi oddělují vodní kanály spolu s fíkovníky a granátovníky.
Musée Yves Saint Laurent
Od své první návštěvy v šedesátých letech minulého století byl francouzský módní návrhář Yves Saint Laurent Marokem uchvácen. Zahrada Jardin Majorelle se stala jeho druhým domovem, a když v roce 2017 zemřel jeho partner Pierre Berge, bylo hned vedle otevřeno odvážné Musée Yves Saint Laurent jako svatyně života a díla YSL. Muzeum je také poctou zemi, která živila Laurentovu představivost. Sídlí v mohutné moderní terakotové budově, jež čerpá inspiraci z tradiční architektury rijádů a z islámských barev. Uvnitř najdete technicky vylepšenou stálou životopisnou výstavu plnou návrhářových skic, módy a doplňků.
Hammámy
Hammámy jsou neodmyslitelnou součástí marockých měst. Po dni stráveném prohlídkou zajímavostí v prašných marrákešských uličkách budete po dobrém vydrhnutí pokožky úžasně čistí, svěží a plní sil vrhnout se znovu do medíny. V nejjednodušší podobě tvoří hammám parní lázeň, kde se omyjete, vypotíte a pak vydrhnete. Jsou skvělé pro setkání s místními obyvateli a některé, jako je Hammam Mouassine, nabízejí služby vstřícné k turistům, ale první zkušenost s veřejným hammámem může být pro někoho odrazující. Naštěstí ve městě vzkvétá nabídka soukromých hammámů poskytujících vytříbenou péči, pohodu a skutečný odpočinek.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Maroka? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Morocco.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.