Cestovatelský ráj zahrnující saharské duny i vrcholky Vysokého Atlasu. Maroko je vstupní bránou do Afriky s rozmanitými možnostmi zážitků – můžete se vydat do hor, na poušť i pobřeží. Potkáte se s Berbery a nomády a ve středověkých medínách objevíte nejen zákoutí utkaná z úzkých uliček, ale i súky a rijády.

Romantická krajina Maroka připomíná pestrobarevný koberec. Nesourodá malebná místa mohou inspirovat vaše sny, životy Berberů, Arabů a Sahařanů však utváří mnohem zásadněji. Maročané totiž stále setrvávají v těsném spojení s přírodou i navzdory modernímu vývoji.

Středověká centra marockých měst jsou dokonalým doplňkem a protipólem poklidné venkovské krajiny. Řada marockých medín patří na seznam UNESCO, včetně té ve Fezu, která je největším středověkým městem se stálou muslimskou populací na světě.

V Maroku na vás zkrátka čeká spousta lákadel: pokoření nejvyššího bodu severní Afriky, odhalení tajemství přípravy kuskusu, jízda se na velbloudu, nákupy na súcích, bloudění po medíně či potní lázeň v hammámu. A mezi všemi těmi aktivitami můžete přespávat v nádherných rijádech, odpočívat na panoramatických terasách a rozlehlých náměstích a vychutnávat si tažiny vonící po šafránu a arganu či čerstvě uvařený mátový čaj.

Zobrazit více
Morocco - 55331
Průvodce

Morocco

561 Kč 476 Kč Jít do eshopu English
Marrakesh - Pocket - 55334
Průvodce

Marrakesh - Pocket

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu English
West Africa - 55342
Průvodce

West Africa

561 Kč 476 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Rabat
Měna
Dirham (Dh)
Jazyk
Marocká arabština (Daríja), berberština, francouzština
Peníze
Bankomatů je všude dostatek, v hlavních turistických centrech přijímají většinu kreditních karet.
Víza
Při pobytu kratším než 90 dní není nutné mít vízum.
Čas
SEČ –1 hodina (nemají letní čas)
Důležitá čísla
První pomoc a hasiči – 15, policie (města) – 19, policie (venkov) – 177
Doprava
Mezi Tangerem, Fezem a Marákéšem je k dispozici železniční spojení. Autobusů je dostatek a jsou levné.

Denní rozpočet

Nízké
do 350 Dh
Základní dvoulůžkový pokoj (se společnou koupelnou) od 50 Dh Polévka nebo sendvič 4–30 Dh Suroviny na vlastní vaření nakupujte na súku. Autobusy jsou levnější než meziměstské taxíky a vlaky.
Střední
550–1000 Dh
Vstupy do památek 10–50 Dh Malé rijády nabízejí při minimální obsazenosti slevy Ubytování a výlety představují v rozpočtu největší položku Večeře – hlavní chod 70–150 Dh
Vysoké
od 1400 Dh
Pronájem auta (300 Dh ) vám usnadní pohyb Jednodenní výlet 300 Dh Dvoulůžkový pokoj v rijádu ve městě – přes 1200 Dh
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Medína ve Fezu

Neskutečné bludiště, kterému se žádné jiné nevyrovná. Počítejte s tím, že se dříve či později v medíně ve Fezu ztratíte a připravte si drobné jako bakšiš, který zaplatíte místnímu chlapci, aby vás vyvedl na pevnější půdu. Ale nebojte se – ztratit se je zde účel a má to svůj půvab – dejte se vést uličkami, které vás zavedou na skrytá náměstíčka a súky, a poddejte se napínavé objevitelské a kupecké vášni. Smlouvání je tu skutečným dobrodružstvím. Sledujte tok lidí, který vás vyvede zpátky na hlavní ulici, a vychutnávejte si vzrušení z toho, že nemáte nejmenší tušení, co na vás čeká za příštím rohem.

Údolí Dráa

Pod skalnatými srázy kdysi putovali obchodníci v karavanách z Mali do Marákéše a těšili se na palmy a chladné zdi pevností Tamegrut, Zagora, Timidart a Agdz, které jim po dvou měsících na Sahaře musely připadat jako fata morgána. Opevnění ze sušených cihel, které kdysi skýtalo přístřeší zlatem naloženým karavanám, nabízí příchozím nocleh i dnes. K snídani dostanete čerstvé datle a ještě horký chléb, upečený v pícce na střeše.

Tafraút

Hlavní město Antiatlasu Tafraút se vyznačuje růžovými domky, spletitými uličkami, tržnicemi a zcela mimořádným okolím: údolí Ameln je poseté palmovými háji a berberskými vesnicemi a nádherné okrově a jantarově zbarvené okolní hory slouží dvakrát za den jako kulisa podivuhodného světelného představení. Celá oblast oplývá spoustou dalších půvabů, takže vás příjemně překvapí zjištění, že turistický průmysl tu je kupodivu ještě v plenkách.

Antiatlas

Sluncem sežehnuté žulové hřebeny Antiatlasu vedou až na Saharu. Ve srovnání s Atlasem je toto pohoří velmi řídce navštěvované. Hlavní atrakcí pro milovníky pěší turistiky je křemenný masiv Džebel L´Kest neboli „ametystová hora“, ke které dojdete bujně zeleným údolím Ameln. V okolí Džebel Aklímu, který je dalším lákadlem pro vyznavače treku, najdete spoustu zemědělských usedlostí a rozpadajících se opevněných vesnic, oslnivě modré oblohy a berberských pastevců.

Sidí Ifni

Pssst! Nikomu to neříkejte, ale bývalé španělské pobřežní město Sidí Ifni, ležící coby velbloudím exkrementem od Sahary dohodil, je stejně zchátralé, větrné a magické jako prastará Essawíra. Můžete se projít ke kamenným obloukům na pláži Legzira nebo zmizet v modro-bílých postranních uličkách jednoho z nejmalebnějších zapadákovů v jižním Maroku. Nejvhodnější doba ke kochání se zdejšími památkami art deca (které spíše připomínají Kubu než Casablancu) je západ slunce.

Muláj Idríss

Toto svaté město na vrcholu dvou kopců je skutečnou bělostně zářící perlou. Po dlouhá léta nesměli cizinci v Muláj Idríss nocovat, v poslední době však místní rodiny začaly otevírat své domy hostům a pronajímat je, což vám umožní uniknout ruchu a shonu nedalekých měst a přeřadit na nižší rychlost. Turistické zájezdy zde staví pouze na hodinu, takže výhled na západ slunce nad městem z kavárny na hlavním náměstí bude patřit jenom vám a domorodcům.

Volubilis

Dlouhý výběžek římské severní Afriky vás přivábí antickým městem Volubilis plným triumfálních oblouků a pestrobarevných mozaik. Úchvatná je i samotná poloha města v lehce zvlněné krajině jižně od Středního Atlasu. Historie zde pokračuje ve vítězném tažení krajinou – stačí odtrhnout oči od římského olivového lisu a porozhlédnout se po nedalekém Muláj Idríss, kde se tato zařízení používají dodnes a vytéká z nich jeden z nejlepších olivových olejů v zemi.

Tarudannt

Obchodní středisko v údolí Súss je obdařeno výhledem na Vysoký Atlas i Antiatlas a přezdívá se mu Malý Marákéš. V Tarudanntu najdete tradiční medínu a súky, ale bez ruchu a zmatku velkého města. Pokud sem vyrazíte na jednodenní výlet z Agádíru, určitě se vám tu bude líbit. Hradby z červených cihel jsou zcela jedinečné a během dne několikrát mění barvu. Jejich obvod o délce 7,5 km můžete zdolat buď pěšky, nebo ve voze taženém koňmi, pak se některou z bran vraťte zpátky do medíny. Ještě po západu slunce hradby sálají horkem, město odpočívá a místní restaurace volají.

Duny v Erg Chigaga

I když jste v Erg Chigaga nejspíš ještě nikdy nebyli, správnou cestu na vrchol duny najdete instinktivně i za soumraku. Vaše sluncem znavené oči jistě ocení měkký třpyt čistého měsíčního světla, jemná náruč písku ztlumí každé vaše klopýtnutí a až dorazíte na hřeben duny, uslyšíte, jak Sahara v nočním vánku zpívá. Hvězdy nikdy nebyly jasnější a má to dobrý důvod: Erg Chigaga leží nejen mimo dosah elektrické sítě, ale také dvě a půl hodiny jízdy terénním vozem nebo několik dní jízdy na velbloudu od nejbližšího pouličního osvětlení.

Casablanca

Pokud vám někdo bude tvrdit, že v Casablance není s výjimkou Hassanovy mešity nic k vidění, asi se nedíval nahoru. Začátkem 20. století, kdy byla Casablanca skvostem francouzské koloniální správy, vyrostla v centru města spousta budov v maurském slohu a stylu art-deco se zaoblenými rohy, neposednými rostlinnými vlysy a balkonky s tepaným zábradlím. Některé z nich jsou zrestaurované, jiné hanebně zanedbané. Většinu z nich vám přiblíží pěší prohlídka Casablanky.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Co se pěší turistiky týče, je Maroko bezesporu nejlepší africkou destinací. Můžete podniknout výstup na nejvyšší bod severní Afriky Džebel Tubkal (4 167 m). Směrem k Sahaře se vypíná masiv Antiatlasu a pohoří Džebel Sarhro, rovněž velmi vhodné pro pěší turistiku. V severní části Maroka najdete méně náročné trasy v lesích a horách Středního Atlasu, nádherné trasy pak křižují pohoří Ríf – zejména v Talassemtanském národním parku nedaleko Šéšávenu.

Výlety na velbloudech

Jízda po Sahaře na velbloudech (v rámci výletu s přenocováním na poušti nebo delšího pouštního safari) je jednou z nejtypičtějších aktivit, jaké Maroko nabízí, a postará se vám o zážitek, na který hodně dlouho nezapomenete. Nejmalebnější duny najdete v Erg Chebbi nedaleko Merzugy a v Erg Chigaga u M’Hamidu a Zagory, dostupnější jsou pak duny Tinfu.

Hammám

Návštěva tradičních lázní neboli hammámu je po všech stránkách rozhodně mnohem příjemnější než studená společná sprcha v levném hotelu. Hammámy jsou rušným ohniskem společenského života, kde na vás čekají hektolitry horké vody a zdatná obsluha, která z vás oloupe všechnu špínu. V každém městě najdete minimálně jeden hammám, obvykle moderní zařízení s bílými kachlíčky a dostatkem prostoru. Lázně se často dělí na mužskou a ženskou část, jiné mají pro každé pohlaví odlišnou otevírací dobu. Ve většině lázní vás uvítají s otevřenou náručí, některé však (zvláště ty v blízkosti mešity) cizince odmítají.

Horská kola

K jízdě na obyčejném kole je v Maroku samozřejmě spousta příležitostí, vaše možnosti ovšem podstatně rozšíří kolo horské. Nejlepší zážitek si odnesete z husté sítě prašných cest (pista) a stezek, kterými je protkán Vysoký Atlas. Skvělé trasy najdete i v Antiatlasu, na náhorní plošině Džebel Sarhro a v údolí Drâa.

Surfování

Surfovat se dá podél celého marockého pobřeží Atlantiku, ale zdaleka nejlepší jsou pro tuto aktivitu vlny u Taghazútu. Na stejné části pobřeží mezi Agádírem a Essawírou si můžete zasurfovat také v Tamraghtu a Sidí Káwkí.

Horolezectví

Možnosti horolezectví se v Maroku stále rozšiřují, každý, kdo o podobné kratochvíli uvažuje, by však měl mít dostatek zkušeností a veškeré vybavení vlastní. Antiatlas a Vysoký Atlas nabízejí vše od boulderingu až po velmi náročné lezecké trasy, do kterých byste se neměli pouštět, pokud nemáte dostatečnou praxi. Skvělý terén skýtají především soutěsky Dadès a Todra.