Tak trochu jiná Florida - sever

© Pixabay

Věděli jste, že to nejkrásnější z Floridy se neukrývá na městských plážích Miami, ani na přeplněné, ale ikonické silnici spojující střed Miami s 200 kilometrů vzdáleným ostrovem Key West v Karibiku?

Ne snad, že by Miami a Key West nestáli za to, ale pokud chcete uniknout davům z celého světa, které touží spolu s Disneym Worldem a Cape Canaveral, vidět právě tyto turistické atrakce, vydejte se na sever: za krásnou nedotčenou přírodou, kde pobíhají volně medvědi a na aligátora narazíte v téměř v každé kaluži, kde máte možnost spatřit stále vzácnější kapustňáky s miminky, za (skoro) prázdnými sněhobílými plážemi Mexického zálivu, které svým bělostným pískem a smaragdově průzračnou vodou strčí nejednu karibskou pláž hravě do kapsy.

Můžete se vydat i na druhou stranu, k Atlantiku, a prohlédnout si ostrov, kde trávila americká smetánka letní prázdniny, navštívit na americké poměry starodávnou vojenskou pevnost, kde se ponoříte až do samého nitra občanské války a sníst si své sendviče pod pověstnými španělskými vousy. Láká vás to?
Wakulla spring river2
V oblasti kolem hlavního města Tallahassee se nachází hned několik floridských highlightů:

Wakulla Springs

Pokud vás láká příroda, volně pobíhající medvědi, jste nadšený ornitolog, zoolog, botanik, či geolog, tak Wakulla Springs je přesně pro vás. Wakulla Springs je součástí rozlehlého parku Apalachicola National Forest.

Voda ve Wakulle není tak průzračná jako v jiných “springách”, za poslední dobu se kvůli neustálému zhoršování životního prostředí přemnožily řasy, ale to, že už neuvidíte na dno, bohatě vynahrazuje možnost pozorování divé zvěře a ptactva. Nejlépe je zaplatit symbolické “plavné” a vydat se s průvodcem na zhruba hodinovou plavbu po řece tam a zpět.

Nadšení rangeři podávají zasvědcený výklad o všem, co se kde v křoví šustne, či ve vodě šplouchne, o historii Wakully: V polovině 19.stol byly v průzračné vodě nalezeny kosti mastodonta. Na začátku 20. století Wakulla sloužila jako rekreační středisko, ale také jako křtitelnice baptistů. Dozvíte se rovněž něco o filmech, které se zde natáčely: nyní již úsměvně hororový Creature from the Black Lagoon, leteckým dramatem v Bermudském trojuhelníku inspirovaný Airport 77, a variace na Tarzana Joe Panther.

Wakulla spring s lodičkou a koupáním

Pokud sem zavítáte v zimním a jarním období, budete mít možnost spatřit i jedinečné kapustňáky (manatee). Jde o velké savce podobné rypoušům. Námořníci si je často pletli s mořskými panami. Zaručeně však potkáte množství želv, aligátorů, orlovců říčních, volavek a dalších floridských ptáků, kterých jsou desítky. Dalekohled se vám určitě bude hodit.

Pokud plánujete zůstat v oblasti přes noc, můžete se ubytovat rovnou v areálu, ve Wakulla Springs Lodge postaveném ve 30.letech v koloniálním duchu. Můžete se zde i najíst, či si na závěr dne užít nějaký ten buržoazní drink. Vedle koupání je Wakulla ideální pro nenáročné procházky lesem, trasy mají do deseti kilometrů. Okolo springu je dostatek míst na parkování, a také grilů pro to pravé americké barbacue.

Wakulla spring river

St George Island State Park

Pokud míříte na sever Floridy, rozhodně nesmíte minout St George Island State Park. Na stejnojmenný ostrov vede několikakilometrový most. Park se nachází na východním cípu ostrova. Je známý vedle krásných pláží a čisté vody hlavně svými sněhobílými dunami. Ty zvláště vyniknou při západu slunce. Nekonečná písečná pláž má vše, co americká společnost k beach day potřebuje: sprchy, záchody, barbecue grilly a prostorné parkoviště. Pozor dávejte jen na hnízdící ptáky, pořádek a veřejné pití alkoholu (to je ostatně trestné, nicméně velmi vágně dodržované, všude v USA). 

St George Insland State Park

Alligator Point

Alligator Point dostal jméno ani ne tak podle výskytu těchto pozůstatků prehistorických živočichů, jako spíše podle svého tvaru. Poloostrov z výšky skutečně připomíná ocas aligátora. Důvodem proč se sem vydat, je dlouhá bílá liduprázdná písečná pláž, průzračné moře a obrovské škeble, které potěší nejen děti. Mělké a klidné moře je také ideální k rybaření a rodinným výletům.

Jediným problémem může být parkování, a to zejména o víkendech a svátcích. Aligator Point nemá žádné větší parkoviště, vůz tak budete muset nechat na jednom z mála parkovacích míst mezi plážovými domy. Protože jde zatím o turisticky nezajímavou lokalitu, nenajdete zde ani sprchy, ani toalety. Pokud budete pokračovat dále na západ, směrem k New Orleans, nenechte si ujít oblast kolem Panama City, zvláště pak jedinečný Grayton Beach State Park. 

Alligator's point

Grayton Beach State Park

Grayton Beach je bezpochyby tím nejatraktivnějším místem severní Floridy. Smaragdové moře, sněhobílé pláže, bílé duny, ve kterých se můžete po vyznačených cestách procházet a pozorovat zdejší opeřené obyvatele, nesmíte minout. Přilehlé jezero a zátoky jsou ideální k projížďkám na paddle boardech a kajacích. Stejně jako většina floridských beach parků i Grayton nabízí skvělé zázemí: od sprch, převlékáren toalet, krytých piknikových míst a několik grilů k opečení toho, co vás právě napadne (ale pozor, uhlí si vezměte s sebou, to už vstupné nezahrnuje. Uhlí zakoupíte jej ve všech supermarketech.).

Pokud si chcete užít tu pravou Ameriku, můžete o kus dál, ve stejnojmenném městečku Grayton Beach svým vozem zajet až na pláž a opalovat se rovnou na korbě vozu, či vše jednoduše z vozu vyskládat a zasednout pod slunečník  k chladícímu boxu se svačinou a zahrát si na “Bundovi”. Do Grayton Beach State Park se pohodlně a za pár minut dostanete z Panama City, které samo o sobě a s trochou nadsázky, lze pojmenovat jako Miami severu. Zdejší městské pláže a dostatek další plážové zábavy (aquapark, shopping mall, spousta barů, hotelů, fastfoodů a suvenýr shopů) dělají z Panama City solidní dovolenkovou destinaci.

Grayton Beach State Park

Amelia Island  a Fort Clinch State Park

Vydáte-li se spíše opačným směrem k Atlantiku, nemůžete na své cestě minout Amelia Island, severně od Jacksonville.

Pokud vás spíše láká divočejší atlantické pobřeží, pak rozhodně nezapomeňte na někdejší centrum rekreace americké honorace, a to Amelia Island. Zatímco v klidné a názvem poněkud matoucí Fernandina Beach můžete navštívit nejrůznější restaurace, kavárny a bary a za zvuků živé hudby se venku i trochu poveselit, koupání je ideální v parku Fort Clinch State Park.

Fernandina Beach je místem, kde se rozhodně nebudete nudit. Její součástí je sice přístav pro rekreační plavidla, ale vodu je zde lépe pozorovat spíše od stolu s drinkem v ruce. Nejlepší je navštívit toto městečko ke konci dne, dát si něco dobrého, a pak si užít krásný západ slunce v přístavu. Oproti tomu, den je ideální strávit z části prohlídkou zdejších pamětihodností a pak se svalit na nekonečné písečné pláži a užít si něco radovánek v moři. Kulturní dědictví na Amelia Island je z velké části lokalizováno ve Fort Clinch State Park.

Fort Clinch

Jak název napovídá, součástí parku je pevnost Fort Clinch, kam zaplatíte relativně symbolické vstupné a můžete se na pár hodin ponořit do atmosféry občanské války. Cihlová pevnost pochází z poloviny 19.století a většina jejích interiérů je volně přístupná, bez průvodce. Správcům pevnosti se poměrně dobře podařilo rekonstruovat interiéry. Nahlédnete tak do vojenských nocleháren, kuchyní, zásobáren, kde stále uchovávají konzervovaný hrášek a fazole z dob občanské války (prý, kdyby došlo na nejhorší, jsou ještě jedlé), uvidíte sklad uniforem a zdejší informátor v dobovém kostýmu vám poskytne zasvědcený výklad a přidá nějaký ten vtípek. Z hradeb pevnosti je pěkný výhled na zátoku. Fort Clinch také pořádá kulturně-historické akce v dobových kostýmech, a to každý první víkend v měsíci. Budete mít šanci na vlastní kůži zažít atmosféru občanské války.

Děti i rodiče jistě ocení blízké hřišťátko, kterému stíní staleté vzrostlé pobřežní stromy (hammocks), ze kterých visí pro Floridu tolik typické španělské vousy (Spanish moss). Španělé, jakožto velmi hrdý národ, se je pokoušel nazývat francouzskými pačesy, ale jak soudobý a plně vžitý název naznačuje, hodit to na Francouze se jim nepodařilo. A co si budeme povídat, v dobách kolonizačních Španělé rozhodně nepatřili mezi nejupravenější dobyvatele. Vzhledově jde o jakousi suchozemskou variantu mořských řas, z přírodovědného hlediska o rostlinu, která se zdejšími floridskými “Enty” žije v dokonalé symbióze a dodává floridské přírodě jedinečný ráz. 

Fernandina Beach

Prohlídku pevnosti je vhodné spojit s koupáním na nedalekých plážích, kam ve stínu Entů a španělských vousů můžete rovněž dojet vozem, na kole, či si udělat procházku. Klid parku si nejlépe užijete poblíž rybářského mola. Atlantik je tradičně “živější” voda ke koupání. Ve vlnách se parádně vyřádíte. Zároveň pláži nechybí veškeré zázemí: sprchy, toalety, převlékárny, o kus dál se můžete ubytovat v kempu s veškerým komfortem.

Na ostrově lze navštívit další pláže, mimo park. Počítejte ovšem s komplikovanějším parkováním i přístupem na pláž. Většina pobřeží Amelia Island je soukromá. Pokud se vydáte po pláži směrem k obydlené části ostrova, užijete si pohled na typické americké letní chaty (na české poměry spíše letní hrady), které stojí kvůli velké vodě na kůlech. Přes písečné duny, které oddělují pláž a dům mohou majitelé dojít po dřevěném mole. V dunách, jako všude na Floridě, sídlí množství ptáků, kteří zde kladou svá vejce.

Amelia Island je pozoruhodný i svou poměrně živou historií, jméno dostal podle dcery britského panovníka Jiřího II., nicméně v Britských rukách nezůstal dlouho: postupně se zde vystřídali Francouzi, Španělé, Mexičané až nakonec přešla pod správu Spojených států.

St George Island State park

Severní Florida je opomíjeným koutem světa, který ale rozhodně stojí za to. Užijete si zde jak tu “pravou Ameriku”, tak klid a pohodu jižanského státu. Ať už jste spíše plážoví povaleči, či outdoorový nadšenci, severní Florida vás rozhodně uspokojí.

Autorka článku Eliška Kratinová je nadšená cestovatelka, blogerka a autorka e-booku Vše, co jste chtěli vědět o létání, ale báli jste se zeptat. Díky práci pro aerolinky se jí podařilo procestovat kus světa, a své vášně se nevzdává ani s malým dítkem na krku. Přečtěte si více o jejich dobrodružstvích na Eliščině blogu, či FB Cestuji s radostí.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Floridy? V e-shopu najdete tištěné průvodce.

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Eliška Kratinová

Předchozí článek

Couchsurfing aneb jak na to?

Další článek

Národní park Chiloé – přírodní klenot Chile

Související články

Články

10 důvodů, proč jet (znovu) do New Yorku

Město, které nikdy nespí, toho za poslední rok zvládlo opravdu hodně. V roce 2014 odhalilo muzeum 9/11 Memorial svou desetitisícovou sbírku artefaktů, byla dokončena poslední část High Line a poprvé od roku 1910 se návštěvníci Coney Islandu mohou projet na horské dráze. Děje se tu tolik fascinujících věcí, že dokonce i velryby se vracejí. Na konci května 2015 se na Dolním Manhattanu otevře vyhlídková plošina nejvyšší budovy na západní polokouli. Nikdo nepotřebuje záminky, aby si zamluvil let do New Yorku na tento rok – nicméně deset vám jich přinášíme. Vyhlídka One World Observatory Největší (nebo alespoň nejvyšší) událostí roku…

Články

Ze západu na východ ‒ tři státy USA, tři kultury

Přemýšlíte, že se vydáte do „země splněných snů“? Který z padesáti států USA zvolit, pokud zrovna nemáte tři měsíce dovolené k návštěvě alespoň jedné třetiny? Já jsem se při své druhé, tentokrát čistě cestovatelské návštěvě rozhodla pro tak trochu tradičně netradiční trojici. Kalifornie, Nové Mexiko a Boston. Spojené státy jsou v dnešní době turisticky lehce dosažitelnou destinací. Z Evropy se při troše plánování a sledování cen dají sehnat letenky za relativně dobrou cenu. Čím více na západ se budete ubírat, tím cena letenek pochopitelně poroste, a to hlavně v sezóně. Nezapomeňte také zažádat o tzv. ESTA,…

Články

Národní parky na jihozápadě USA

Spojené státy nejsou známé pouze svými moderními velkoměsty, obdivované mohou být právě především pro své národní parky. Jedny z nejkrásnějších parků se nacházejí na hranici čtyř států – Kalifornie, Utah, Arizona a Nevada. A svou diversitou mohou nabídnout každému návštěvníkovi něco významného a nevšedního. NP Grand Canyon Představte si krajinu plnou překrásných luk, hájů a květin, lesů s voňavými obrovskými jehličnany obklopující hory a skály, které se tyčí až do nebes, ale také vyprahlé pouště a pláně, kde přežijí jenom ti nejpřizpůsobivější. Kaňony staré miliony let, krátery, nezvyklé barevné kamenné…

Články

TOP video US destinací pro rok 2017

Každý rok odborníci Lonely Planet vybírají tipy na TOP americké destinace, které nesmíte na svých cestách po USA vynechat. Zde tedy doporučení pro rok 2017.. Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se USA? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet USA poznáváme.  Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími…