Východ Spojených států nabízí velkoměsta New York City a Chicago, dvě megapole s ohromnou nabídkou kultury, kuchyně a zábavy. Západ zase definují lákadla v podobě přírody a nejrůznějších legend. Tady psali historii muži s kolty proklatě nízko, dnes tu zažijete spoustu báječných dnů v nádherné přírodě.

Východ ale není jen New York, co třeba mocenský Washington, ohnivé, latinou nasycené Miami, kouzelný New Orleans či syrový Detroit. Na východním pobřeží jsou také ty nejtypičtější americké pláže – od divokých dun u Cape Cod až po korálové útesy u ostrůvků Florida Keys.

Asi více vzdechů vyvolá příroda amerického západu, zvláště na jihozápadě, kde cestovatele lákají rudé skály, strmé rokle a pouště plné kaktusů. Největším divem této části je Grand Canyon, 446 km dlouhý krasavec. Krása a dobrodružství je k nalezení také v majestátním Yellowstonu v severozápadním Wyomingu.

Nemenším lákadlem je i pobřeží rozkládající se od slunečných břehů kalifornského San Diega až po osobitou atmosférou zahalené pláže severních států Oregon a Washington.

Hlavní městský ruch Ameriky probíhá na východě, to ale neznamená, že b se západ neměl čím pochlubit – třeba hollywoodským leskem Los Angeles, bohémskou nonšalancí San Franciska či neonovým Las Vegas.

Zobrazit více
USA (Poznáváme)
Průvodce

USA (Poznáváme)

599 Kč 479 Kč Jít do eshopu
Západ USA
Průvodce

Západ USA

699 Kč 559 Kč Jít do eshopu
Boston
Průvodce

Boston

592 Kč 473 Kč Jít do eshopu English
New Orleans- Pocket
Průvodce

New Orleans- Pocket

303 Kč 242 Kč Jít do eshopu English
Yosemite, Sequioa & Kings Canyon NP parks
Průvodce

Yosemite, Sequioa & Kings Canyon NP parks

521 Kč 417 Kč Jít do eshopu English
Chicago
Průvodce

Chicago

486 Kč 389 Kč Jít do eshopu English
California
Průvodce

California's Best Trips

556 Kč 445 Kč Jít do eshopu English
Boston City Map
Průvodce

Boston City Map

173 Kč 138 Kč Jít do eshopu English
Chicago City Map
Průvodce

Chicago City Map

173 Kč 138 Kč Jít do eshopu English
Washington
Průvodce

Washington, Oregon & the Pacific Northwest

555 Kč 444 Kč Jít do eshopu English
Yosemite a Sequoia
Průvodce

Yosemite, Sequoia & Kings Canyon National Parks

521 Kč 417 Kč
California
Průvodce

California

540 Kč 431 Kč Jít do eshopu English
Texas
Průvodce

Texas

476 Kč 381 Kč Jít do eshopu English
Washington DC - Pocket
Průvodce

Washington DC - Pocket

254 Kč 203 Kč Jít do eshopu English
Los Angeles - Pocket
Průvodce

Los Angeles - Pocket

254 Kč 203 Kč Jít do eshopu English
San Francisco
Průvodce

San Francisco

476 Kč 381 Kč Jít do eshopu English
San Francisco - Pocket
Průvodce

San Francisco - Pocket

270 Kč 216 Kč Jít do eshopu English
Las Vegas - Pocket
Průvodce

Las Vegas - Pocket

254 Kč 203 Kč Jít do eshopu English
Route 66 Road Trips
Průvodce

Route 66 Road Trips

254 Kč 203 Kč Jít do eshopu English
USA´s Best Trips
Průvodce

USA´s Best Trips

542 Kč 433 Kč Jít do eshopu English
USA
Průvodce

USA

605 Kč 484 Kč Jít do eshopu English
Eastern USA
Průvodce

Eastern USA

510 Kč 408 Kč Jít do eshopu English
Boston - Pocket
Průvodce

Boston - Pocket

259 Kč 207 Kč Jít do eshopu English
Chicago - Pocket
Průvodce

Chicago - Pocket

259 Kč 207 Kč Jít do eshopu English
Colorado
Průvodce

Colorado

486 Kč 389 Kč Jít do eshopu English
Alaska
Průvodce

Alaska

518 Kč 414 Kč Jít do eshopu English
California - best of
Průvodce

California - best of

551 Kč 441 Kč Jít do eshopu English
Southwest USA´s Best Trips
Průvodce

Southwest USA´s Best Trips

508 Kč 406 Kč Jít do eshopu English
Southwest USA
Průvodce

Southwest USA

510 Kč 408 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město

Washington

Měna

Americký dolar (USD)

Jazyk

Angličtina

Peníze

Bankomaty jsou naprosto běžné. Pro rezervace hotelů a pronájem auta budete obvykle potřebovat kreditní kartu.

Víza

Vízum není potřeba, pokud si vyřídíte povolení ESTA (požádejte o ni prostřednictvím internetu minimálně 72 hodin předem)

Čas

V USA je 6 časových pásem, hlavním národním časem pro celou zemi je východní čas (SEČ -6 hodin)

Elektřina

120 V/60 Hz; potřebujete adaptér

Důležitá čísla

Tísňová linka (první pomoc, hasiči, policie) – 911

Doprava

Auto je nejlepší možností mimo velká města. Vlaky Amtrak ani autobusy Greyhound obvykle nestaví v národních parcích ani menších městech. Vyhýbejte se ranním a podvečerním dopravním špičkám.

Denní rozpočet

Nízké do 100 USD Kempy a hostely: 18–40 USD
Dny, kdy mají muzea „vstup volný“
Farmářské trhy, mexické taquerias, pouliční prodej
Cestujte mimo sezonu, vyhýbejte se letoviskům
Střední 100–200 USD Rodinné motely, levné hotelové řetězce: 60–100 USD
Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie: 100–200 USD
Pronájem auta od 30 USD na den plus pojištění a benzín
Večeře ve slušné restauraci: 50–80 USD pro dva
Návštěva muzeí, zábavních parků, národních a státních parků
Vysoké nad 200 USD Penziony, butikové hotely, letoviska, horské hotely
Ubytování v letovisku od 250 USD
Jídlo ve špičkové restauraci: 60–100 USD na osobu
Luxusní večerní program (divadlo, koncerty): 60–200 USD
Pronájem outdoorového vybavení; výlety s průvodcem
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

New York City

Město, které nikdy nespí a které se neustále mění. Světové centrum módy, divadla, jídla, hudby, literatury, reklamy i financí. V pěti čtvrtích je rozeseto závratné množství muzeí, parků a všeho možného. Udělejte to jako každý Newyorčan – jednoduše vyjděte do ulic. Každý blok odráží charakter a dějiny tohoto závratného kaleidoskopu a i při krátké procházce můžete přejít světadíl.

Grand Canyon

Nezměrnost kaňonu starého dvě miliardy let vás ohromí. Matka příroda se tu vyřádila – na sluncem ozářených skalních hřebenech i svěžích zelených oázách či stužce řeky vinoucí se údolím. Přijdete sem a zbyde vám v ústech jediné anglické slůvko, typicky americké „wow!“

Niagarské vodopády

Přelidněné? Kýčovité? Ano, jistě. Niagarské vodopády jsou navíc nízké – sotva patří do první pětistovky nejvyšších vodopádů světa. Ale přesto jsou mimořádně působivé. Zvlášť když se k vodní tříšti blížíte na titěrném parníčku. A co se týká zvuku, řvoucí kaskádu Niagarských vodopádů nepřekoná nic jiného v Severní Americe – přes okraje se každou vteřinu převalí více než milion van vody.

Las Vegas

Natřásá se jako tanečnice, která si říká o průšvih. Pod neonovými světly hlavní třídy Las Vegas zvané Strip se převlékne do oslnivého hávu – tančící fontány, soptící vulkán, Eiffelovka. Nejnebezpečnější půvaby si schovává pro doupata hazardu – svůdné úkryty, kde usilují o jediné, a to oddělit vás od peněz. Máte-li sílu odolat, zajděte si raději do zdejších vynikajících restaurací či na představení Cirque du Soleil.

Chicago

Větrné město ohromí architekturou, plážemi u jezera a světovými muzei. Největší atrakcí je směs špičkové kultury a zemitých radostí – existuje jiné velkoměsto, které obleče Picassovu sochu do dresu místního sportovního týmu nebo jehož obyvatelé stojí stejné fronty na hot dog jako do špičkové restaurace? Jsou tu dlouhé zimy, přijeďte raději v létě, kdy je tady živo díky řadě festivalů na nábřeží.

Yellowstone

Gejzíry, horké prameny, bahenní vřídla, úžasné výhledy z Mt. Washburn, vysoké vodopády, bizoni, sobi, losi a medvědi… To je v hodně velké zkratce národní park Yellowstone. Nejstarší americký park ohromí prastarým zájezdním hostincem i neopakovatelným, milovaným gejzírem Old Faithful, který neúnavně chrlí do výše proudy horké vody.

San Francisco

Uprostřed mlhy a cinkání staromódních tramvají zvou rozmanité čtvrti San Franciska k dlouhým procházkám. K nejlepším zážitkům patří Alcatraz, kde nahlédnete do vězeňských cel, procházka po slavném Golden Gate Bridge a večeře ve Ferry Building. A samozřejmě – musíte se aspoň jednou projet tramvají.

Yosemitský národní park

Toužíte-li po pohledu blízkém božské dokonalosti, posaďte se za úplňku na okraj Glacier Pointu anebo si v létě dopřejte opojnou jízdu po vysokohorské Tioga Road. Yosemitský národní park je velkolepým chrámem přírody v údolích vymletých ledovci, lavinami a zemětřesením.

Los Angeles

Nablýskané město na pobřeží, plné energie. Přiučte se v Los Angeles při prohlídce ateliérů něco o výrobě filmů. Elegantní, filmové hvězdy najdete třeba v nákupním centru The Grove, jejich přehlídku pak na hollywoodském Chodníku slávy. Hodina na pláži vám pak zaručí sluncem políbenou tvář s leskem Města andělů.

Národní parky Zion a Bryce Canyon

V Zionu se uprostřed vysokých červených skal skrývají půvabné vodopády, skalní soutěsky a divoké visuté zahrady. Bujný zelený ráj leží ve stínu Angels Landing, který je cílem jedné z nejkrásnějších amerických jednodenních túr. Fotografové a lovci nejkrásnějších výhledů by se také měli vydat na sever do Bryce Canyon, kde skalní věže připomínají kamenný les z Tolkienových knih.

Route 66

Křehká stužka betonu, která se klikatí přes břicho Spojených států, byla od roku 1926 hlavní spojnicí Chicaga a Los Angeles. Větší část Mother Road vede západní částí země a každý její úsek nabízí klasický zážitek, při němž se vypravíte zpět v čase. Kochejte se při jízdě po Route 66 tradiční Amerikou.

Miami

Tady se žije jiným rytmem než jinde v Americe. V Miami určuje životní tempo latinskoamerický temperament – v zakouřených tančírnách tančí havanští emigranti bolero, v exkluzivních nočních klubech se vlní ohnivé brazilské modelky při tónech latinského hip-hopu, v haitském obchůdku si koupíte nápoj lásky a v parku zahlédnete staříky hrající domino. A v podnicích či u pouličních stánků ochutnáte Karibik, Kubu, Argentinu či třeba Španělsko.

Boston

Nejhistoričtější americké město, kde vám ty nejdůležitější události zprostředkuje čtyřkilometrová Freedom Trail (Stezka svobody) z červených cihel. V kampusu Harvardské univerzity si při návštěvě zdejších slavných hudebních klubů můžete zavzpomínat na rebelské roky a pak se vypravit na některé sportovní klání se zdejšími poblázněnými fanoušky.

National Mall

Téměř tři kilometry dlouhý Národní park ve Washingtonu je centrem amerického politického a kulturního života. V létě se tu konají obrovské hudební a gastronomické festivaly, a pokud chcete rovněž poznat americké dějiny, nenajdete v celých Státech lepší místo – jen tady můžete zírat na vrcholek Památníku obětem války ve Vietnamu nebo vystoupat po schodech Lincolnova památníku, kde Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč „I Have a Dream“ (Mám sen).

New Orleans

Nejvíce gastrocentrické město ve Spojených státech. Jistě, město má jedinečnou historii, skvělou architekturu a báječnou hudbu, ale veškeré dění tu nevyhnutelně končí u jídla. Vyjděte z Francouzské čtvrti a hodujte s místními v oblastech Riverbend, Uptown, Faubourg Maringy a Bywater, kde poznáte tu pravou chuť New Orleans.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

V USA najdete obrovské množství turistických tras, je nemožné je všechny obsáhnout. Požádejte deset Američanů, aby vám dali tip na nejlepší trasy, a nikdy nedostanete dvě stejné odpovědi. Takže jednoduchá rada: pro krátké procházky i dlouhé výlety jsou zkrátka ideální národní parky a památníky.

Táboření

Jestli rádi spíte pod stanem, budete si moci na západě USA skutečně vybírat. V Coloradu můžete rozbít stan vedle horských jezer a potoků, v jižní Arizoně spát pod obřími kaktusy saguaro, dobrodružství zažijete na Aljašce a krásně si zdřímnete určitě i na fantastických písečných plážích Kalifornie.

Cyklistika

Americká města otevírají další a další cyklostezky, spoustu přírodních tras najdete i na venkově. K bezkonkurenčním trasám patří coloradská Ride the Rockies, arizonská Mt. Lemmon nebo cesta po jižní straně Grand Canyonu.

Surfing

Nejlepší příboj kontinentálních USA naráží na pobřeží Kalifornie, kde můžete surfovat v ležérním a neokázalém Santa Cruz, na Ocean Beach v San Francisku nebo v bohémském Bolinas. Teplejší voda a silný vítr je v San Diegu, La Jolle, Malibu a Santa Barbaře. Ale pozor – na pobřeží Oregonu a Washingtonu najdete míle pláží bez davů lidí a pár surfařských komunit.

Architektura

„Myslete ve velkém“ bylo mantrou projektantů na americkém východě odjakživa. A tak tu převládají velkoměstská panoramata dotýkající se oblaků, stejně jako estetické budovy v menších městech. Rodištěm mrakodrapu je Chicago, mistrovské dílo Franka Lloyda Wrighta nad vodopádem najdete ve Fallingwater jen pár hodin od Pittsburghu, v Miami vás zase ohromí celá barvotisková čtvrť ve stylu art deco a malý Columbus v Indianě zase pokrokovými architektonickými kousky.

Tematické parky

Americké tematické parky mají řadu odrůd – od staromódních poutí s cukrovou vatou a kolotoči po rozsáhlé parky, v nichž se můžete řadu dní nořit do pohádkových kouzel. Mnoho parků je tak působivých, že si můžete vytvořit celý itinerář jen z nich – Walt Disney World, Dollywood, Cedar Point, Universal Orlando Resort na východě a spousta dalších v Los Angeles.