Seychelské souostroví leží takřka uprostřed Indického oceánu, 400 km severovýchodně od Madagaskaru a 1000 km od východoafrického pobřeží, a tvoří jej celkem 115 velmi starých ostrůvků.
Většina návštěvníků se spokojí s tím, že objede jen několik pláží a resortů, které nicméně patří mezi světovou špičku, maximálně mezi největšími ostrovy párkrát přeletí, ovšem Seychely ukrývají mnoho přírodních zázraků, které mají daleko, daleko větší hodnotu.
Tisíce let izolované evoluce vytvořilo na Seychelském souostroví drahocenný kus přírody, oddělené miniaturní světy jednotlivých ostrůvků, každý se svým unikátním bohatstvím a obyvateli, které nenajdete nikde jinde na planetě. Generál Charles George Gordon navštívil Seychely roku 1881, a když se vrátil do Británie, tak tvrdil, že našel původní lokaci bájné zahrady Eden. Konkrétně měl na mysli údolí Vallée de Mai na ostrově Praslin, které je dnes zapsané na seznamu UNESCO, a to především díky prastarému palmovému lesu, jež chrání legendární plody coco de mer.
© Justin Foulkes / Lonely Planet
Údolí Vallée de Mai, Praslin
Cesta údolím je zvláštní, surrealistický zážitek, asi jako kdybyste cestovali v čase a sledovali historii zdejší přírody. Všechno je tu přerostlé a vládne tu hrobové ticho, které občas prolomí jen zpěv vzácných, endemických ptáků jako je papoušek vaza seychelský nebo holub bradavičnatý. Když foukne větřík, můžete zaslechnout skřípění obrovských palmových listů. Stromy vysoké 20 - 30 m se kymácejí nad hlavou jako metronomy, navzdory ohromné váze, kterou nesou - jejich plody coco de mer, "mořské kokosy" trochu přisprostlého tvaru se dvěma mohutnými jádry, mohou vážit až 40 kg... A vy, na procházce v lese, skoro čekáte, že se na stezce před vámi vynoří z lesa dinosaurus.
přírodní zázrak, který může vážit až 40 kg © Justin Foulkes / Lonely Planet
Fakt, že kokosový les přežil do dnešních dnů, je malý zázrak. Druhý takový, menší, původní prales na sousedním ostrově Curieuse téměř podlehl rostlinnému pytláctví v 18. století. Kokosy, které tehdy měly hodnotu zlata ve své vlastní váze, byly drancovány britskými obchodníky, kteří navíc příležitostně podpalovali palmy, aby tím ještě zvýšili hodnotu svého drahocenného nákladu. Dnes ostrov pokrývá převážně červená půda, opuštěná a nezajímavá, a také není trvale obydlen, ovšem stal se zajímavým jako místo rozmnožování želv obrovských. Tito obři mohou vážit až půl tuny a působí jako pohybující se balvan vedle pěších stezek, které křižují celý ostrov.
Národní park Morne Seychellois a ostrov Silhouette
Další přírodní vzácnosti se nacházejí v národním parku Morne Seychellois na ostrově Mahé. K tomu, abyste objevili starobylé druhy, budete muset vyšplhat po značené stezce ke třem vrcholům Trois Frères, Copolia a Morne Blanc. Palmovité stromy pandány a rostliny koko marons dlouhými listy tu rostou pěvně uchycené na žulových skalách, které vytvarovala tisíciletí dešťů a eroze. Zároveň jsou skaliska domácím prostředím pro kriticky ohrožené "medúzové stromy" a masožravé láčkovky. Morne Seychellois je domovem kompletní světové populace "medúzových stromů", a také bwa-d-fer, stromu s velmi tvrdým dřevem, kterého zbývá v parku (a tedy i na světě) posledních 40 jedinců.
Výhledům na severozápad od Mahé dominuje ostrov Silhouette ve tvaru pyramidy, porostlý mlžným, deštným pralesem. Třetí největší ostrov Seychelského souostroví je považován za jedno z významných center biodiverzity a 93% jeho rozlohy je chráněno jako národní park, pod nějž spadají i okolní vody jakožto mořská rezervace. Je možné zde najít přes 80 endemických druhů stromů a květin, a potom také jedinou existující kolonii netopýrů seychelských.
Počínající ekologická obnova na Seychelách
Přírodní zachovanost Seychel je dána nejenom jejich izolovaností, ale také přísně regulovaným a kontrolovaným rozvojem. Například na ostrově Silhouette je kromě 150 trvalých obyvatel jen jeden hotel. Na Seychelách se vždy velmi dbalo na ochranu zdejšího unikátního životního prostředí, ovšem pod vlivem překotného rozvoje a globálních změn klimatu, její význam ještě více vzrostl. Doktorka Frauke Fleischer-Dogley z nadace Seychelles Island Foundation vysvětluje, že klíčovým bodem nového environmentálního myšlení společnosti je obnovení jednoty zdejšího ekosystému.
Abyste viděli dopad těchto snah na vlastní oči, stačí navštívit ostrov Félicité, kde byl nedávno otevřen nový resort Six Senses. Součástí jeho nájemní smlouvy je aktivní podíl na udržování ekologie 264 hektarů ostrova. Díky tomu například ostrovní ekolog Steve Hill strávil již 9 let čištěním ostrova od invazních druhů jako je třeba keř zlatoplod slívový, takže původní, endemické druhy (například nádherný ptáček lejskovec seychelský) se mohou znovu v plné síle uchytit a do přírody navrátit. Steve také doufá a věří v budoucí prospěšnost své sbírky vzorků tvrdého dřeva. Zatím je pěstuje jako školku, ale pokud se mu povede udržet byť jen pár z nich do dospělosti, bude to velký úspěch a přínos seychelskému životnímu prostředí.
Ostrov patřící pouze přírodě
Stevův důrazný slib, že ostrov Félicité bude jednou patřit pouze přírodě, není jen tak nějaký výkřik. Dokázal svou ideu už realizovat na ostrovech Cerf a Frégate. Druhý jmenovaný je dnes domovem největší populace ptačích druhů šámy seychelské, snovatce seychelského a holuba bradavičnatého a druhé největší populace želv obrovských v celém souostroví - přes 2 200 kusů. Dokonce světové celebrity a zákonodárci považují Frégate za jeden ze světových eko-unikátů. A kdo by se chtěl hádat, když dokonce i film Robinson Crusoe z roku 1988 se natáčel právě tady.
I další asociace, které dbají o blaho ostrovního životního prostředí, jako třeba Seychelles Island Conservation Society, Bird Life International, Wilderness Safaris a Mason Travel se ujaly podobných obnovovacích prací na ostrovech Aride, Cousin, Denis a Severním. Udělejte si výlet na Aride nebo Cousin a budete fascinováni zdejšími lesy, které se doslova hemží stovkami tisíc pevninských i mořských ptáků, včetně ocelově tvrdého lovce fregatky. Na ostrově Cousin žije kromě mnoha druhů ptáků také významná světová populace mořských želv karet pravých (které jsou předmětem jednoho z nejdelších souvislých pozorování). Klást vejce na zdejší pláže připlouvají pravidelně mezi srpnem a dubnem.
Korálové ostrovy
Poté, co vláda úspěšně vytvořila chráněné parky a rezervace téměř na polovině rozlohy Seychelských ostrovů, si nyní vytyčila nový cíl, a tím je ochrana okolního podmořského bohatství. Prozatím jde asi o 30% z celkové rozlohy 1,3 milionu km2. Mozkové korály, zévy a schránky obřích mořských plžů, mezi nimiž se proplétají zářivě barevné rybky, vytvářejí kolem ostrovů Curieuse a Île Cocos podvodní zahrady, které si svou krásou v ničem nezadají s těmi na souši. Také karety jsou častými návštěvníky těchto vod, stejně jako kolem ostrova Denis, který se nachází na severním konci Seychelské plošiny. Okolní hlubší moře je bohaté na velké ryby jako makrela jednobarevná nebo marlín.
Ale podmořská podívaná kolem vnitřních žulových ostrovů bledne ve srovnání s vnějšími, korálovými ostrovy, které leží roztroušené 250-1200 km jihozápadně od Mahé. Tady, v neskutečně modrém moři, uprostřed korálových útesů a bohatých, teplých proudů, bují neuvěřitelně bohatý podmořský život. Lagunu uprostřed atolu St Joseph obývá velká populace rejnoků, a také obřích modrých krabů. Ostrovy Alphonse a St Francois jsou považovány za jednu z nejlepších světových lokalit pro rybolov - jejich vody se hemží rybami jako albula liščí, chanos stříbřitý, kranas obrovský, žralok citronový, žralok tygří nebo kanici tak velkými, že by se jim do tlamy vešla celá lidská hlava.
Nejodlehlejší z ostrovů je téměř mýtická Aldabra, ostrov s tak unikátní a zachovalou přírodou, že vědci a ochranáři z celého světa se sem sjíždějí podívat, jak kdysi vypadal člověkem nezasažený podmořský život. Obsah podvodní biomasy je zde opravdu výjimečný, 6 tun na hektar, v porovnání s pouhou půltunou v mořských rezervacích kolem Mahé. Ostrov je také jediným místem na Zemi, kde plazi - přes 150 000 želv obrovských - stále dominují místnímu ekosystému. V roce 1982, kdy si ostrova konečně povšimlo také UNESCO, zde byla instalována pamětní deska s nápisem: "Aldabra, zázrak přírody, darován lidstvu obyvateli Seychelské republiky".
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Seychel? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Mauricius, Reunion a Seychely.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.