Karlštejn nebo Lipno jsou fajn česká klasika, ale co se trochu (anebo i trochu víc) odvázat a české rybníčky vyměnit za španělské moře například. Na podzim není nic lepšího, než uniknout z každodenních povinností a využít nepřeberné nabídky eurovíkendů a podívat se za hranice všedních dnů – sbalit si na tři čtyři dny a užívat si chutě a vůně nějaké evropské metropole. Za nás je takovou destinací číslo jedna Barcelona.
Krásná, sluncem prosvětlená a uměním protkaná metropole jihu Evropy. Gaudí na každém kroku. Při hledání opaku našeho českého stereotypu není lepší volba než prodloužený víkend v Barceloně. Z každého rohu tohoto moderního města vás bude svádět restaurace či kavárna, takže cesta k La Sagrada Família bude nakonec trvat dvakrát déle, než jste mysleli. Taková Barcelona je, jakmile se do ní rozhodnete vydat, její bulváry a bary se skvělými tapas vás už nenechají v klidu.
Na našem seznamu povinných barcelonských zážitků jsou samozřejmě hlavní památky, umělecké skvosty od Gaudího, pláž s nádherně modrým mořem (taková listopadová fotka s kotníky v moři rozhodně není k zahození), ale i místní vyhlášená kuchyně. Barcelona je proslulá svými dlouhými nocemi, takže počítejte s posunutím vaší večerky na neurčito. Pokud hledáte večer strávený v ruchu velkoměsta, vyberte si jednu z mnoha restaurací a barů na bulváru Les Rambles. Anebo byste radši strávili romantický večer ve společnosti šumění moře? Jděte k pláži, tamní venkovní bary s lucerničkami vám Barcelonu ukážou z jiného úhlu. Každé pondělí zde navíc od osmi hodin tančí místní nadšenci swing na ulici, což je velmi příjemné ozvláštnění vašeho výletu. Za návštěvu stojí i místní tržnice v centru města, která nabízí velký výběr ovocných šťáv, ovoce v celku i plodů moře.
Více se o nočním životě v Barceloně dozvíte zde
Jestliže stojí v centru vašeho cestovatelského zájmu umění, budete mít v Barceloně velmi nabitý program. Zapomeňme na chvíli na stokrát zmiňovaného Antoni Gaudího, Barcelona je z hlediska architektury jednou z největších gotických pokladnic Evropy a právě převážně z těchto skvostů čerpal Gaudí a modernisté svou inspiraci. Katalánská gotika se vydala svým směrem a upřednostňovala šířku před výškou. K úchvatným ukázkám patří Saló del Tinell v Palau Reial, Drassanes (bývalá loděnice, kde je dnes Museu Marítim) a překrásný Església de Santa Maria del Mar. Ve druhé polovině 19. století umělecké kruhy zachvátila belle époque a její průkopníci čerpali inspiraci hluboko v minulosti, vše nasávali a pak pravidla úplně rozcupovali.
A zde se dostáváme do období génia, bez něhož by Barcelona neměla své hlavní ikony. Antoni Gaudí je pro mnoho lidí synonymem pro modernismus, nicméně tento směr vyznávali i další význační umělci. Nenechte si ujít nádherný Palau de la Música Catalana od Domènech i Montanera nebo Puig i Cadafalchovu hravou Casa Amatller.
Současná Barcelona se také nenechá zahanbit a spousta místních i mezinárodních architektů nadále do městského panoramatu přidává nové smělé prvky. Nejpozoruhodnější je barevná věž ve tvaru okurky Torre Agbar od Jeana Nouvela. Nejviditelnější je rozvoj v severovýchodní části pobřeží, kde nyní stojí Parc del Fòrum a v okolí rezidenční čtvrť Diagonal Mar.
Podívejte se do ulic, náměstí a parků v Barceloně, které jsou plné doteků umělců minulých i současných, slavných i neznámých.
Radnice je právem hrdá na své bohaté dědictví pouličního umění a často vytváří rozsáhlé archivy na internetu, najdete je na www.bcn.cat (klikněte na Art Públic). Na stránkách najdete popisky stovek prvků rozmístěných po celém městě, zahrnují také výklad historie města skrze pouliční umění.
S Barcelonou jsou spojována tři velká jména umění 20. století a dvě z nich po sobě zanechala ve městě významný odkaz. Když budete obdivovat raného Picassa a rozsah Miróových děl v jejich vlastních barcelonských muzeích, byla by škoda nechat si ujít podivínství Salvadora Dalího, nestora bizarnosti, ve Figueres, kam se dostanete vlakem.
Ale jestli je vám Evropa malá, bez výčitek si dopřejte prodloužený víkend v New Yorku, v Izraeli nebo v Istanbulu. Zaručená romantika na vás zase čeká při projížďkách na gondolách v Benátkách. Anebo snad míří střelka vašeho kompasu do severských zemí? Díky stále rychlejší a jednodušší dopravě a rozšiřující se nabídce přímých letů z Prahy můžete být za pár hodin třeba v norském Bergenu nebo ve Skotsku na podzimní ochutnávce whisky. V rámci eurovíkendů se před vámi ani tak atraktivní místa, jako jsou Island, norské Špicberky nebo finské Laponsko, neschovají.
Tak co? Ještě pořád váháte, jak strávíte následující víkendy?
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Napište nám, třeba příští článek bude ten váš.