Nový Zéland - putování tam a zase zpátky

© H. Šormová

"Mami, mám pro tebe jednu dobrou a jednu špatnou zprávu," oznámila jsem doma v březnu 2017. "Na to Bali nakonec nejedu, to máš radost, že? Ale poletím ještě dál, jen si musím počkat 9 měsíců." Moje maminka je z mých cest vždycky nervózní, takže zaměnu letu na Bali za Nový Zéland nepřijala s nadšením. Prý by radši 9 měsíců čekala na něco jiného...

Zato já jsem se už nemohla dočkat. Země Pána Prstenů a Hobita je skoro na dosah ruky. Jen se 275x vyspat a už se poletí. “Země dlouhého bílého oblaku”, jak jí přezdívají původní obyvatelé Maorové (v původním jazyce Aotearoa), byla na mém cestovatelském žebříčku na jeho samém vrcholku. Zpáteční letenka za cca 14k odstartovala mé putování tam a zase zpátky. 

Nový Zéland_1

Země pod přívalem baťůžkářů

V 6:20h ráno zmrzlá podupávám u Holiday Campu nedaleko Národního parku Tongariro. Ano, vzpomínáš si správně, právě v této oblasti se nachází známá filmová hora Mount Doom (Hora Osudu) alias Mount Ngauruhoe (2287 m.n.m.) Nabírá nás až teprve třetí autobus, aby nás zavezl na začátek nejhezčího jednodenního treku na Novém Zélandu Tongariro Alpine Crossing. Ročně tady projde na 10000 turistů. Neuvěřitelné, když si představíš, že sezóna tu může být tak tři měsíce v roce. Ale chápu to, trek byl nádherný. 

Nový Zéland_2

V zemi žije cca 4,5 milionů obyvatel včetně Maorů, ale v roce 2017 tady zaznamenaly na 3,5 milionů krátkých návštěv turistů. Když se zpozdil jeden let, hledalo se náhradní ubytování pro 53 hráčů sportovního týmu. Žádný hotel v Aucklandu už neměl místo a nebozí (nebo snad šťastní) sportovci skončili v maorské vesničce. 

Nový Zéland_3

Ochránci životního prostředí se snaží turistiku nějak korigovat, a tak mnohé slavné vícedenní treky (známé jako Great Walks) jsou zpoplatněné. Respektive platíš za přespání na chatách, kterým se tady říká Hut. A ne málo. Často za obyčejnou postel s vlastním spacákem necháš i 35 NZD. Ale ani zpoplatněné chaty a namáhavá túra neodradí baťůžkáře od jejího zdolání. Jeden z nejslavnějších Great Walks Milford Sound Track dokončí ročně 1400 cestovatelů. My jsme ho sice nezdolali, za to jsme se vydali na plavbu lodí po tomto krásném novozélandském fjordu.  

Nový Zéland_4

Tichá místa bez šlápot turistů

Ale nechci tě děsit, najdeš tady i klidná místa, kde se s turisty strkat o metr čtvereční nebudeš. Jedním z nich je dvoudenní Copland trek, který vede deštným pralesem až k Welcome Flat Hut. Skutečně, na Novém Zélandu se nachází deštný prales (nemluvím o tropickém, ten tu nenajdeš). Raritou je i fakt, že tento les zasahuje do ledovců a místy se vyskytuje nad nimi. To není nikde jinde na světě, než pouze v oblasti ledovců Fox a Franc Josef Glacier na Západním pobřeží Nového Zélandu. 

Nový Zéland_5

Proč šlapat k nějaké neznámé chatě v údolí, kde tu a tam musíš řeku Copland i přebrodit? Já dokonce dvakrát zouvala. Protože na konci tě čeká milé překvapení. I když chata nedisponuje sprchou ani tekoucí vodou, tak se po náročné asi 18 km túře vykoupeš. Asi 100 metrů od chaty vyvěrají horké prameny, které tu vytváří přírodní jezírka. Některá jsou s vařící vodou, jinde se namočíš a lebedíš si s výhledem na horské velikány. Jedná se o druhou stranu Jižních Alp, kde se nachází i nejvyšší hora Mount Cook. Taky jsme se tam prošli.

Nový Zéland_6

Ale pozor, rozhodně nestrkej hlavu pod vodu. V jezírkách žije bakterie, která způsobuje meningitidu a neměla by se ti dostat do nosu. Neboj se ale, nebude to tak horké, až na tu vodu, přežili jsme. 

Nový Zéland_7

Nový Zéland za jednu návštěvu neprozkoumáš

My jsme měli cca 30 dnů na prozkoumávání této čarovné země na druhé straně polokoule. Slavili jsme tady Štědrý den i Silvestra. Trošku nezvyk s teplotami okolo 25 °C, ale jeden si na ně rád zvykne. O to horší byl návrat v lednu do vymrzlé České republiky. 

Nový Zéland_8

I když to na mapě nevypadá, tak zemi za 30 dnů stěží projedeš od shora dolů do Invercargill a zase zpátky nahoru do Aucklandu. Chtěli jsme relaxovat a pobýt někde i déle, takže nebylo v našich silách stihnout navštívit vše. Dopřáli jsme si například treky okolo města adrenalinu Queenstown, kde jsme taky skočili největší houpačku na světě s volným pádem cca 70 metrů. 

Nový Zéland_9

Čas letěl jak splašený a než jsme se nadáli, stáli jsme znovu na letišti v Aucklandu. V srdci vzpomínky s příslibem, že se tady zase brzo ukážeme. Není to zase tak drahá země, za měsíc i s letenkami jsme tu nechali cca 65 000 Kč, však jsme si taky hodně dopřávali. O tom ostatně píšu ve článku 11 míst na Novém Zélandu nejenom ve stopách Froda Pytlíka. Jo a v Hobitíně jsme k Frodovi nakoukli domů. Nebyl tam! Tak snad příště. Pojedeš se mnou?

Nový Zéland_10

Autorka článku a fotografií - Hanka Šormová - se po pracovní návštěvě Malty shlédla v životě digitálních nomádů. Opouští svět IT a vydává se na svou nomádskou stezku. Její příběhy, postřehy, přehled přednášek a promítání můžeš sledovat na www.nanomadskestezce.cz 

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Nového Zélandu? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Nový Zéland.
   
Nový Zéland LP
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Hana Šormová & Na nomádské stezce

Předchozí článek

Mallorka - vše co potřebujete vědět

Další článek

Fototrip na odlehlé altipláno

Související články

Články

Na audienci u Aoraki - Mount Cook

Nový Zéland je země extrémů a superlativů. Tráva je tu zelenější, nebe jasnější, hory vyšší a voda průzračnější. Jak je to možné? Těžko říct, ale každý, kdo tuto nádhernou oceánskou zemi navštívil, vám to nechápavě potvrdí. Národní park Aoraki/Mount Cook není žádnou výjimkou a jeho horské štíty po kterých se plazí ledovce jsou ztělesněním slovního spojení nebetyčná krása. Maorská legenda Bylo nebylo, v dávných dobách, kdy na území dnešního Nového Zélandu ještě řádili nespoutané vlny Tichého oceánu, se Otec Nebes Raki oženil s Matkou Zemí Papa-tui-nuku. Po svatbě jeho děti sestoupili na zem přivítat novou manželku svého otce. Čtyři synové (Ao-raki, Raki-ora, Raki-rua…

Články

Austrálie - země divokých tvorů I. část

Australská flóra a fauna jsou patrně těmi nejpodivnějšími živými organismy, se kterými se můžete na zemi setkat. Je to proto, že Austrálie byla po velmi dlouhou dobu zcela odloučena od vlivů ostatních kontinentů – minimálně po dobu 45 milionů let. Města jako Sydney nicméně zachovala mimořádné fragmenty původního přírodního prostředí, které jsou relativně snadno dostupné. (Dr. Tim Flannery) Zásadně odlišná Austrálie Existují dva skutečně zásadní faktory, které jsou důležité pro vysvětlení australské přírody, její půdu a klima. Oba jsou jedinečné. Na ostatních světadílech se v nedávné minulosti do tvorby nové půdy aktivně zapojovaly procesy, jakými jsou vulkanismus, formování pohoří…

Články

Západním pobřežím Jižního ostrova Nového Zélandu

Jižní ostrov Nového Zélandu je nejkrásnější místo na světě. Hory, jezera, řeky, vodopády, fjordy, ledovce... pro milovníky přírody to pravé! Po 10 dnech cestování po Novém Zélandu ve vypůjčeném autě po východní, střední a jižní části Jižního ostrova Nového Zélandu jsme se dostali na západní pobřeží Jižního ostrova. Naším dalším cílem po rušném Queenstown a úžasném Puzzling World ve Wanace je Národní park Mt. Aspiring. Národní park Mt. Aspiring – ledovec Rob Roy Glacier Vydáváme se autem z Wanaky po silnici Mt.Aspiring Road směr carpark, výchozí bod dalšího dne. Po 20km končí asfalt, začíná zóna asi 20 přejezdů přes kraví překážky a co nás dál čeká? 30 km gravel (štěrk)! Po kilometru Filip začíná zuřit a neví, jak…

Články

Trekování pod dohledem Mt. Cook, Nový Zéland

Mt. Cook (3 724 m), nejvyšší hora Nového Zélandu, pokrytá ledovcem, je vhodná pro výstup spíše zkušených a vybavených horolezců, avšak hluboko u jejího úpatí se klikatí údolí řeky Hooker (Hooker Valley), které nabízí údajně nejkrásnější jednodenní trek na Zélandu. Zvládnout se dá prakticky v jakékoli kondici, pro ty aktivnější se pak najdou i náročnější horská dobrodružství v okolí. Procházka na nedělní odpoledne Výchozím bodem do Hooker Valley je buď přímo vesnice Aoraki/Mt. Cook, nebo vhodnější parkoviště White Horse Hill, kde najdete i vybavený kemp (10 NZD/os.). Trasa od parkoviště k ledovcovému jezeru Hooker a zpět stejnou cestou, měří 10 km a průměrnému chodci by měla trvat…