Evropa je obdařena spoustou krásných pláží, které jsou jak vystřižené z románů, ale co je důležitější, nabízejí se v bezpočtu variant. Od písečných pláží a jiskřivých vod, které by se vyrovnaly Karibiku, po bouřemi tvarované hranice moře – jen málo míst nabízí milovníkům pláží tak úchvatný výběr.

Ať už hledáte místo k surfování (nebo kde se to naučit), pláž, která vyhoví celé rodině, náladovou plážičku pro toulky o samotě nebo dokonalé místo, kde stačí jen rozprostřít ručník, najdete ho v našem výběru nejlepších evropských pláží roku 2015.

1. Jaz, Černá Hora

Jaz

Proč hledat jiné místo pro hudební festival? Pláž Jaz je ideální (foto ollirg/Shutterstock)

Hledáte-li samotu, tohle nebude zrovna vaše volba – ale pokud si ke své plážové dovolené chcete přihodit trochu dobrodružství, trochu kultury a spoustu večírků, pak je široká písečná pláž Jaz na perfektním černohorském jadranském pobřeží tím pravým místem. Letos v létě se na Jaz bude konat druhý Sea Dance Festival (15. až 18. 7.), jehož první ročník byl vyhlášen Nejlepším evropským středně-velkým festivalem a získal cenu Evropský festival roku 2014.

Plusové body dostává Jaz za svou polohu hned za Budvou, což je takový mini-Dubrovník s kouzelným Starým městem a citadelou, která se během akce Theatre City mění v pódium pro venkovní představení, konající se v průběhu července. Dostatek zábavy tu najdou adrenalinoví blázni: možnosti jednodenních výletů z Budvy nabízejí cokoli od raftingu v kaňonu Tara po paragliding nad Mt. Lovćen.

2. Peniche, Portugalsko

Peniche

Surfař si užívá jízdu na vlně na pláži v Peniche (foto Francisco Caravana/iStock, Getty Images)

Přístav Peniche a stejnojmenná pláž jsou vyhlášené mezi surfaři – a letos hostí jednu z pouhých dvou evropských zastávek seriálu závodů World Surfing League (20. – 31. 10.). Ale tento rozervaný mys, vybíhající do Atlantiku asi 96 km severozápadně do Lisabonu, stojí za návštěvu, i když s sebou zrovna nemáte prkno.

Zatímco zkušení surfaři a bodyboardisti zamíří na západní pobřeží, zvláště na „supertubos“ – velké vlny, které tvoří tunely – u Medão Grande Beach, kryté zátoky sousední Baleal jsou ideální pro začátečníky, rodiny a prostě pro povalování se.  

Milovníci historie si oblíbí staré centrum Peniche (kde jsou historické kostely a pevnost Peniche Fort postavená v 16. a 17. století a ve 20. století zde drželi politické vězně; nyní je zde muzeum), potápěči mohou naskočit na loď směrem do průzračných vod okolo přírodní rezervace Ilhas Berlengas kousek od pobřeží.

3. Rondinara, Korsika, Francie

Rondinara

Rondinara vám zůstane v paměti napořád (foto photovideostock/iStock, Getty Images)

Zapomeňte na to, že Rondinara je v jakémkoli smyslu neobjevená. V hlavní sezóně (červenec a srpen) tu spustí kotvy flotila vyšnořených jachet a jemný písek zmizí pod masou do bronzova opálených francouzských těl. Nicméně, Korsika si žárlivě střeží svoje báječné pláže – oprávněně.

Rondinara, ležící v polovině cesty mezi okouzlujícím Porto Vecchio a historickým Bonifaciem, není výjimkou; opatrný management zajišťuje, že tu najdete přepychové místo navzdory fotbalu, perfektní podkovu písečné pláže uzavírající mělkou, průzračně modrou zátoku, která mezi načervenalými skalami a zaprášenými křovinami vypadá jako drahokam.

Díky chráněné poloze nejsou na pláži Rondinara skoro žádné vlny, jen opravdu malé vlnky vhodné i pro děti – další plus pro rodiny ubytované v dobře zajištěném nedalekém kempu. Na pláži je spousta míst k parkování pro ty, co přijedou na jeden den a restaurace přímo na písku nabízí od května do září jídlo a pití.

4. Cale Goloritzé, Sardinie, Itálie

Goloritze

Úsilí vynaložené na to, abyste se do Cala Goloritzé dostali, je jen půlka zábavy (foto elisalocci/iStock, Getty Images)

Na Sardinii mají pláže mnoho podob. Ale co se týče čisté a dokonalé krásy, jen málo míst může konkurovat Cala Goloritzé – maličká zátoka s vybělenými kamínky je zastíněna zarostlými skalami, je to jedna z řady pláží na dramatickém pobřeží Golfo di Orosei.

Není to klasická plakátová pláž s hebkým, měkkým pískem a palmami v pozadí; její krása spočívá spíše v dramatickém umístění a tyrkysových vodách. Dá se sem dostat jen dvěma způsoby – lodí nebo pěšky. Většina lidí připluje z Cala Gonone, ale opravdu nezapomenutelný zážitek budete mít, když se vydáte po staré stezce pro muly z náhorní planiny Golgo, která je o nějakých 400 m výše. A pokud pro vás sestup není žádný výkon, můžete se dole přidat k místním lezcům a poměřit své síly se skalní věží u pláže, 148m Aguglia.

5. Vik, Island

Vik

Pláž Vik na Islandu je jako z jiného světa (foto marchello74/Shutterstock)

Černý písek, mlha a příběhy o trolech a mořských příšerách. Vik (v islandštině Reynisfjara) je pravým opakem svých karibských protějšků. Pláž najdete na nejjižnějším místě Islandu – což je také nejmokřejší místo v zemi. Větrem bičovaná sopečná pláž má gotickou atmosféru jiných světů, zesílenou ještě místním folklórem.

Podívejte se k západu, abyste zahlédli Troly z Viku, skalnaté kupy čediče, které jsou prý zkamenělými pozůstatky tří islandských trolů. Za odlivu prozkoumejte jeskyně z vychladlé lávy; podle pověsti jejich geometrické sloupy kdysi ukrývaly mýtická stvoření. Dívejte se po papuchalkách hnízdících na nedalekých útesech – tato oblast je rájem pro mořské ptáky.

Vesnice Vik a Reynisfjara jsou snadno dostupné z hlavního obchvatu a představují skvělou poslední zastávku, než vyrazíte zpět do Reykjavíku. Ubytujte se v Icelandair Hotel Vik a jeden den věnujte procházce u nedalekého ledovce Mýrdalsjökull.

6. Bantham Beach, Anglie

Bantham

Na Bantham Beach v Devonu si užijete vše, možností zábavy je spousta (foto Ann Taylor-Hughes/iStock, Getty Images)

Jihozápad Anglie je známý skalnatými plážemi a jedny z nejlepších v zemi – mezi nimi Woolacombe, Croyde Bay a Saunton Sands – najdete v Severním Devonu. Na jihu ale mají konkurenci… Bantham Beach v South Hams je opravdu pro každého: surfaři milují zdejší spolehlivé vlny; rodiny láká kombinace písku, dun a skalních jezírek a výletníci obdivují dramatické pohledy, které se objevují při procházce po South West Coast Path.

Další lákadlo: můžete přeskočit na sousední Bigbury Bay a navštívit elegantní artdecový hotel Burgh Island Hotel, který je za přílivu odříznutý od pevniny. Tento honosný hotel minulých dob kdysi hostil např. Agathu Christie, Noela Cowarda a prince Edwarda a Wallis Simpsona.

Bantham tvoří část majetku, který vlastnila jedna rodina celé století, dokud ho minulý rok neprodali za 11 milionů liber. Nový majitel, který přeplatil National Trust, slíbil, že bude stejně svědomitým správcem. Doufejme, že ano.

7. Sandwood Bay, Skotsko

Sandwood

Odlehlá pláž Sandwood Bay vypadá velmi dramaticky (foto richsouthwales/Shutterstock)

Pěkně popořádku: díky Golfskému proudu jsou vody u severního Skotska opravdu velmi studené. Jestli si chcete zaplavat, musíte být buď hodně otužilí, nebo mít neopren. Ale pláže, to není jen opalovačka. Je to místo dramatického propojení země a vody – a Sandwood Bay na odlehlém severozápadním cípu Skotska je v tomto ohledu naprosto úchvatná.

Dostat se sem je polovina zábavy: pláž je čtyři míle pěšky od nejbližší silnice, stezka se vine mezi vřesovišti a travnatými dunami písku. Když se vám nakonec otevře pohled na míli dlouhou pláž, stráženou vápencovými skalami Am Buachaille, je to opravdu bohatá odměna. Oblouček písku má kole sebe útesy, vzadu sladkovodní jezero a otevírá se k vodám, které sahají až k pólům. Pověsti o strašidlech, vracích lodí a mořských pannách to ještě vylepší, ale většině lidí přijde dostatečně poetická i obyčejná procházka.

8. Cala Macarella, Menorca, Španělsko

Macarella

Cala Macarella je jedním ze skrytých potěšení na Menorce (foto tagstiles.com - S. Gruene/Shutterstock)

Baleáry často čelí různým potížím, nezávislí cestovatelé je odmítají coby nejrychlejší způsob, jak sklouznout do zájezdového dovolenkového pekla. Ale Menorca – stydlivá sestřička Mallorky – není jen skvělou volbou pro rodiny díky místním terasovým plážím, klidným rezortům a vodám vhodným pro šnorchlování. Skrývá také jedny z nejlepších evropských pláží.

Jedním takovým tajemstvím je Cala Macarella, zátoka ve tvaru podkovy v jihozápadním ohybu ostrova, kde jsou pláže s jemným bílým pískem obklopeny útesy porostlými borovicemi a duby. V tichosti si ji můžete vychutnat brzy ráno nebo naopak se tu uvelebte večer a sledujte, jak den bledne do narůžovělého západu slunce. Co dál? Fotogenická procházka přes útesy vás dovede k menší, tišší a stejně tak rozkošné Cala Macarelleta, kde si nudisté dolaďují kompletní opálení.

9. Voutoumi, Antipaxi, Řecko

Voutoumi

Pohled shora na pláž Voutoumi je ohromující (foto Netfalls - Remy Musser/Shutterstock)

Stačí vidět jeden řecký ostrov a jako byste znali všechny? Antipaxi, bezvýznamný ostrůvek Jónských ostrovů, by vás mohl překvapit. Najdete tu jedny z nejbáječnějších pláží, na kterých kdy spočinul váš pohled.

Rozkládá se jižně od Korfu a snadno se tam dostanete hydrofoilem do Paxi a pak taxilodí. Maličký ostrůvek, čtyři na tři kilometry, se dá snadno projít pěšky a zdejší celoročně usazené obyvatelstvo čítá – 20 osob. Ale je vážně krásný: všude víno, olivy, sady a divoké květiny, lemovaný perleťovými plážemi a obklopen mořem v odstínech tyrkysové až indigové barvy. Nejvíc vás to k ulehnutí bude lákat na Voutoumi, což je oblouk slonovinově bílých oblázků a písku, kde si můžete v soukromí pohovět a pak to máte nějakých 200 kroků do taverny na kalamari a ledově vychlazený Mythos i s vyhlídkou na pláž.

10. Kurská kosa, Litva

Kurská kosa

Na Kurské kose najdete největší pohyblivé písečné duny v Evropě (foto Tatiana Rodionova/iStock, Getty Images)

Pás země, oddělující Baltské moře od Kurského zálivu táhnoucího se od Litvy po Rusko, je nekonečnou pláží. Míle a míle bílého písku čekají na ty, kteří hledají opravdový únik. Sama krajina ale zas není tak poklidná. Svěží lesy a louky lákají řadu opeřených stvoření, takže je Kurská kosa považována za ráj pro pozorovatele ptáků. Žasnout můžete nad největšími pohyblivými písečnými dunami v Evropě. Perfektní výhled na místo zapsané v seznamu Světového dědictví UNESCO se vám naskytne po výstupu na vrchol Parnidis Dune, skvělé místo, odkud sledovat poslední zlatavé paprsky slunce, než se něžně skloní za obzor.

Díky tomu, že je Litva od tohoto roku začleněna v eurozóně, je cestování v regionu snadnější než dříve. Pokud vyrazíte, našlapujte opatrně – přeneseně i doslova: zodpovědná turistika je nadějí pro záchranu tohoto křehkého ekosystému; vše ostatní jen urychlí jeho zničení.

Napsal: redakce LonelyPlanet.cz

Předchozí článek

Nejlepší destinace

Další článek

Nejlepší destinace

Související články

Články

Nejlepší místa pro rodiny

Evropa je vyhlášená svými historickými památkami a světovými muzei, ale najdou se tu i lákadla vhodnější pro rodiny. Vyberte to správné místo a potomci propadnou kouzlu toho, co tento kontinent nabízí: pohádkové hrady a zámky nastartují představivost v každém věku; lesy jako z příběhů bratří Grimmů; skryté ostrovy s ozvěnou roztodivných zvuků přírody; pláže s výrazným potenciálem pro písečné stavby... To vše a mnohem více přinášejí tipy našich odborníků, kteří vybrali 10 nejlepších míst pro letošní rodinnou dovolenou v Evropě. 1. Kent, Anglie  Pláž Broadstairs je jedno z mnoha míst v Kentu, které je k rodinám přátelské. (Foto Thierry Levenq / Moment Open / Getty Images) Kent je tzv. „zahradou Anglie“ a v současnosti získává na oblibě. Je totiž plný příležitostí pro cestování časem, které okouzlí zvědavou mladou mysl. Zabalte…

Články

Nejlepší destinace

Evropa je kouzelnou směsicí lidí a míst, a pokud plánujete cestu, může být nabídka destinací nesmírná. Abychom nabídku zúžili, poprosili jsme naše evropské autory, aby vybrali seznam 10 destinací, které se v jejich cestovatelských plánech pro letošní rok nejvíc prosazují. Letošní seznam nabízí směs osvědčené klasiky, nová slibná místa, která nás něčím upoutala a pár zapadlých místeček, která nás prostě jen ponoukají koupit lístek, hodit do tašky pár věcí a vyrazit.  1. Akureyri, Island Akureyri na konci nejdelšího Islandského flordu. (foto Federica Gentile / Moment…