Nevelká ostrovní země s historií dlouhou více než dva tisíce let, jejímiž klenoty jsou venkovské domy, hrady, pěkná městečka, ikonické památky, velkorysá venkovská příroda, obnovená velkoměsta i pozoruhodné pobřeží. Vítejte v Anglii.

V průběhu své dlouhé historie byla vždy zelenou a příjemnou zemí, královským ostrovem a národem obchodníků. Anglie je zemí žijící v zajetí své historie, avšak současně s návykem na nepřetržitý proces vynalézání. Ačkoliv některé změny se už nedají zastavit, v některých oblastech zůstávají vůči pokroku tvrdošíjně imunní. Právě množství protikladů propůjčuje Anglii velké kouzlo.

Dodnes platí staré rozdělení země na sever a jih: zkuste se například někoho ze severní Anglie zeptat, co si myslí o tom, že musí platit svůj podíl z mnohamilionového účtu za konání olympijských her v roce 2012 v Londýně. Asi nedostanete vždycky úplně lichotivou odpověď.

Ale pořád existuje cosi, v čem malý národ obstál po celá staletí a co mu dává jednotnou tvář – je to jeho nezdolnost (tedy dokud má po ruce šálek horkého čaje, samozřejmě). 

Zobrazit více
England
Průvodce

England

625 Kč 499 Kč Jít do eshopu English
Londýn
Průvodce

Londýn

599 Kč 299 Kč Jít do eshopu
Velká Británie
Průvodce

Great Britain's Best Trips

555 Kč 444 Kč Jít do eshopu English
Edinburgh City Map
Průvodce

Edinburgh City Map

173 Kč 138 Kč Jít do eshopu English
Great Britain Planning Map
Průvodce

Great Britain Planning Map

155 Kč 124 Kč Jít do eshopu English
Devon & Cornwall
Průvodce

Devon & Cornwall

444 Kč 355 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město

Londýn

Měna

Libra šterlinků (GBP)

Jazyk

Angličtina

Víza

O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

Peníze

K dispozici je dostatečné množství bankomatů. Hlavní kreditní karty se běžně přijímají.

Jednotky

V Anglii buďte připraveni na směsici metrických a britských jednotek – například benzín se prodává na litry, ale vzdálenosti na silnicích se uvádějí v mílích, výška hor je v metrech, jinak ale lidé užívají palce, stopy či yardy

Čas

SEČ –1 hodina. Od konce března do konce října se stejně jako v České republice přechází na letní čas.

Elektřina

220 V/50 Hz; používají se zástrčky se třemi plochými kolíky a adaptér je potřeba

Důležitá čísla

Policie, hasiči, pohotovost, pobřežní hlídka – 999 nebo 112

Denní rozpočet

Nízký okolo 50 GBP Postel v hostelu: 20 GBP
Nákup jídla: 10 GBP
Vstupy: 8 až 10 GBP
Jednodenní jízdenka: 7 GBP
Střední 120–200 GBP Dvoulůžkový pokoj: 80–140 GBP
Ubytování v soukromí: 40–50 GBP
Jídlo: 20–40 GBP
Vstupy a cestovní výdaje: 20 GBP
Vysoký více než 200 GBP Ubytování v lepším hotelu: 150 GBP a více
Stravování: 50–150 GBP
Půjčení auta: 25–50 GBP
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Národní parky-Anglie

Na tak malou zemi je obdivuhodné, kolik se do ní vejde národních parků – při posledním sčítání jich bylo deset. Rozkládají se od větrem ošlehaných koutů Northumberland až po hustě osídlené, ale o nic méně krásné South Downs. Začaly se zakládat v padesátých letech 20. století a dnes přinášejí radost milionům návštěvníků. Jejich historii i venkovský půvab nejlépe oceníte, pokud se vydáte po svých.

Bath

Ponořte se jako římský setník do léčivých vod anebo si sami sebe představte, kterak procházíte elegantními georgiánskými ulicemi v románu Jane Austenové. Jste-li tajným milovníkem historie, nejpůvabnější anglické město Bath vaši zálibu dokonale uspokojí. Nabízí však také skvělé možnosti nakupování, jídla a pití.

Londýnský Tower

Nejlépe zachovalá středověká pevnost v Evropě splňuje veškerá očekávání. Prozkoumat ji můžete samostatně a možná při tom objevíte její tišší místa, anebo se připojte k některému ze zdejších strážců – Beefeaterů – a absolvujte okruh s erudovaným výkladem o tisícileté historii Toweru. Ať se rozhodnete jakkoli, nenechte si ujít korunovační klenoty, Krvavou věž a popraviště se seznamem nešťastníků, kteří na něm zemřeli.

Pláže v St. Ives

Všechny pláže lemující záliv St. Ives Bay v Cornwallu jsou písečné a vyznačují se strhující krásou. To, že můžete pěšky procházet z jedné na druhou, znamená, že jsou všechny skutečně snadno přístupné. Budete-li mít štěstí a slunečné počasí, není jiné místo v Británii, které by se cornwallským plážím vyrovnalo.

Northumberland

Představte si, že jste v pohraniční oblasti mezi dvěma znesvářenými národy – určitě by se vám hodilo několik impozantních pevností. Northumberland jich má spoustu. Díky dramatickým zříceninám jako například Dunstanburgh i dodnes obývaným klenotům jako Alnwick tady můžete návštěvami hradů strávit celé dny a zároveň se kochat podobně dramatickou přírodou a pobřežím.

Oxford a Cambridge

Oxford a Cambridge jsou možná odvěkými rivaly, avšak obě města nabízejí velmi poučný pohled na studentský život v průběhu posledních osmi staletí. V Oxfordu kráčíte po stopách Tolkiena, Lyry Silvertonguové, C. S. Lewise a inspektora Morse; v Cam¬bridge patří k největším lákadlům krásné univerzitní budovy a projížďka loďkou po řece.

Stonehenge

Stonehenge prostě vidět musíte, ale díky davům turistů i velkému očekávání vás možná trochu zklame. Takže až si prohlédnete zdejší prastaré kameny, vydejte se po silnici dál na návštěvu Avebury, jehož kamenný kruh oplývá mnohem víc tou správnou atmosférou a mystikou. Dokonce se můžete ubytovat na statku, který stojí uvnitř kruhu a vychutnat si výhled na kameny přímo z pokoje.

Brighton

Brighton je sice jedním z nejstarších přímořských letovisek, ale stále má v sobě spoustu života. Ve dne se lidé baví na molu a pláži, ale opravdové dědictví monarchistické dekadence pocítíte až večer, když se začnou plnit zdejší bary, restaurace a kluby.

Cotswoldské vesnice

Vesničky a zvlněná krajina Cotswolds představují neodolatelně půvabný obrázek dnes již ztracené Anglie. Domky s doškovými střechami, vesnické návsi a klikatící se uličky si nejlépe prohlédnete za denního světla, ale když zůstanete přes noc, oceníte jejich krásu bez davů turistů a navíc si můžete dopřát pohodlí hotelů, které patří k nejlepším v kategorii boutique v celé zemi.

York

„Až moc historie,“ tak byste mohli popsat York. Ale pokud je pro vás dějepis tím pravým, pak tohle město určitě zahraje na správnou strunu. Spoustu možností však budete mít, i když vás spíš než staré kamenné zdi a příběhy z ještě starších časů zajímají skvělé nákupy, typické hospůdky a módní restaurace.

Canterbury a jeho katedrála

Možná nejúžasnější a nejkrásnější město v celé Anglii, poklidné a bez davů turistů. Navštivte katedrálu, projděte se po hlavní třídě plné obchodů a potom si odpočiňte v jednom z překrásných parků. Nádhera!

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší túry

Téměř veškerá půda v Anglii (včetně národních parků) je v soukromém vlastnictví, ale jsou tu veřejné cesty, po kterých můžete chodit, pokud se držíte trasy a neděláte žádné škody. Hlavními typy veřejných cest pro chodce jsou pěší stezky a stezky pro koně, které jsou otevřené také pro jezdce na koních a na horských kolech). Najdete tu také vedlejší cesty, které jsou zvláštní hříčkou historie otevřené pro veškerou dopravu, proto nebuďte překvapení, když vás při poklidné procházce a vychutnávání okolní krajiny vyruší skotačení off-roadových fanatiků.

Cyklistika

Jízda na kole je příjemný a levný způsob cestování. Na kole můžete legálně jezdit po všech veřejných cestách kromě dálnice, i když hlavní silnice (označené písmenem A) mohou být docela rušné a je radno se jim vyhnout. Nejlepším místem pro cykloturistiku jsou malé silnice označené C a neoznačené cesty (úzké silničky), které protínají anglický venkov a na kterých si můžete užít jízdu v malebné krajině relativně nerušeni. Pokud jde o prostor mimo cesty, jízda na kole není povolena na pěších stezkách, ale cyklisté na horských kolech mohou jezdit po stezkách pro koně, po postranních cestách a dalších trasách, pokud jsou součástí sítě veřejných stezek.

Pobřežní lezení

Pokud je šplhání po útesech omývaných mořem vaší oblíbenou zábavou, tak coasteering neboli pobřežní lezení je právě pro vás. Není to něco, co byste měli dělat sami, ale je snadné se připojit na den nebo půl k organizované skupině stejných nadšenců. Outdoorová centra poskytují pro tuto aktivitu neopreny, helmy a záchranné vesty. Vy si přineste dobré sportovní boty a smysl pro dobrodružství. Více na www.coasteering.org.

Jízda na koních

Objevování anglické krajiny z koňského hřbetu je nádherně strávený den i pro úplné začátečníky. British Horse Society (www.bhs.org.uk) uvádí seznamy schválených jezdeckých center a, pokud je vaší představou ideální dovolené několik dnů v sedle, pak si tu můžete vybrat z nabídky celé řady jezdeckých pobytů.

Surfování

Anglie se možná nejeví na první pohled jako typické místo pro surfing, ale podmínky tu jsou překvapivě dobré a velký rozdíl mezi přílivem a odlivem znamená kompletně odlišnou scénu a výšku vln během vrcholu těchto jevů. Kromě prkna je základní součástí výbavy neopren, a to dokonce i v létě, kdy se teplota vody pohybuje kolem 13 °C.

Pláže

Anglie má řadu nádherných pláží – od malinkých skrytých zálivů v Cornwallu po rozlehlé, neony lemované pásy, jako jsou Brighton nebo Blackpool. Další vynikající pláže najdete v Devonu, Somersetu a podél jižního pobřeží v Suffolku, Norfolku, Lancashire, Yorkshire a Northumberlandu a každá má svůj vlastní osobitý charakter. Některé divoké pláže sice nejsou nositelky tohoto ocenění, ale přesto jsou také úžasné.

Fotbal

Stojí za to na něj v Anglii vyrazit, místní liga se pyšní spoustou světových hvězd. O stupeň níž, pokud jde o kvalitu (a pořádný stupeň, pokud jde o finanční možnosti), se pohybují další anglické domácí ligy, ale divácky je to i na utkáních nižších soutěží velký zážitek. Navíc vstupenky získáte snáze než na Premier League. Jednou z nejlepších anglických fotbalových podívaných je každoroční turnaj FA Cup, hraný systémem play-off, který existuje již od roku 1871 a kterého se každoročně účastní týmy ze všech anglických profesionálních soutěží, tudíž se nejlepší týmy často ocitnou na hřišti proti bezvýznamným mužstvům z nejnižších vrstev anglického fotbalu.

Gastronomie

Kdyby Anglie nepřispěla do světa gastronomie ničím jiným, jedinečné a neuvěřitelně Fish & Chips ji zastoupí více než dostatečně. Nic se nevyrovná porci čerstvé ryby a hranolek se spoustou soli a octa, na které si pochutnáte pokud možno na břehu moře poté, co jste se projeli na horské dráze. Nevynechejte ani anglickou čajovnu s šálkem dobrého čaje, nebo si zajděte na pivo do tradiční hospody – k pintě piva si můžete dát také kvalitní jídlo.