Hory dosahující výšky přes 4000 m. n. m. Koupání na pobřeží Atlantiku. Návštěva filmových studií, kde se točila například Mumie, Hra o trůny nebo Gladiátor. Nocování v písečných dunách Sahary. Mírně nepohodlná projížďka na velbloudech.
To není scénář z cestovatelského dokumentu, ale reálný výlet na africký kontinent do Maroka. Ale nebezpečí ani nemocí se tady bát nemusíte. Ačkoliv je Maroko africkou zemí, tak díky stabilnímu režimu (konstituční monarchie s králem Mohamedem VI.) vám tu nic moc nehrozí.
Maximálně ve městech narazíte na “chytráky”, kteří se z vás budou snažit vylákat peníze. Případně si musíte dát větší pozor na silnicích, neboť Maročané se s jízdou moc nepářou. Po silnicích, a to i hlavních tazích, se prochází oslíci, jezdí cyklisté, nebo taky tuk-tuky s koňmi. Ani ten velbloud tady není výjimkou.
V Maroku vám hlad nehrozí
Pokud rádi testujete a ochutnáváte cizí kuchyně, pak Maroko je tou správnou volbou. Nouze o jídlo vám nehrozí. V každém městě narazíte na síť pouličních stánků a malých tržišť. Typickým jídlem je tažín. Ale aby nedošlo k omylu. Tažín je pojmenování pro nádobu, ve kterém se dušením (alespoň k němu bych to přirovnala) připravují pokrmy. Vy si pouze vyberete, zda chcete zeleninový, nebo dáte přednost jehněčímu tažínu. Dát si samozřejmě můžete i tažín s rybou.
Jako přílohu obvykle dostanete pita chleba. Tomu domácímu se nevyrovná ani český bochník, ale narazíte na něj spíše na vesnicích v berberských rodinách. Nelekněte se, že místní často chleba používají na místo příborů. Rukama zvládají i sypký kus-kus. Nevnímejte to jako nějakou zaostalost afrického kontinentu, prostě to patří ke zdejšímu koloritu. Ostatně, i ten příbor vám rádi donesou.
Za berbery do vesniček
Naše nomádská skupinka strávila v Maroku celý měsíc. I když jsme neměli ucelený plán, odkud kam se budeme přesouvat, v jednom jsme měli jasno - chceme pomalé přesuny tak, abychom poznali život místních lidí. Proto jsme většinu času trávili ve vesnicích s berbery, jak se tady říká místním kočovníkům alias saharským nomádům.
Jejich bydlení sice nedýchá luxusem. Televize, drahý nábytek a často ani Wi-Fi tady nehledejte. Vystačí si s matračkou na spaní a chytrým telefonem. O to více ale žijí pospolu a podle starých tradic. O děti se starají tak nějak společně. Není výjimkou, že šestiměsíční miminko tady hlídá kamarádka sestřenky miminka, které je teprve 7 let. Na pospolitost rodiny se v Maroku klade důraz. Jaký rozdíl oproti Evropě, kde se každý mladý v 18 letech snaží dostat pryč od své rodiny!
V neposlední řadě jsou berbeři velice přátelští a rádi si povídají. Dokonce nás pozvali na pravou berberskou svatbu, kde jsme se účastnili celého ceremoniálu. Fakt, že ženy budou slavit v jiné části domu než muži, jsme tak nějak přirozeně očekávali. Co nám ale vzalo vítr z plachet byla skutečnost, že nevěsta strávila celou hostinu v izolovaném pokojíčku. Ale na tance, které svatbu doprovází, se konečně objevila venku.
Co z Maroka nevynechat?
V Maroku jsem byla v roce 2017 hned dvakrát a stále je tady co prozkoumávat. Země je neuvěřitelně rozlehlá a jedna návštěva vám stačit nebude. Z vlastních zkušeností mohu doporučit návštěvu Agadiru, abyste se vykoupali v oceánu. Poté zamířit do pohoří Atlasu, kde se tyčí Tubkal. K jeho zdolání rozhodně nemusíte být horolezci, ale vyhraďte si nato alespoň dva dny, ať nedopadnete jako já v březnu.
Odtud dále pokračujte na východ země, kde zhruba ve středu země narazíte na městečko Ouarzazate. Kromě toho, že je nádherně upravené v typické marocké architektuře, v jeho okolí se nachází filmové ateliéry. Právě zde se natáčely například některé epizody ze Hry o trůny nebo záběry z Gladiátora.
Až se nabažíte filmovou krajinou, pokračujte dále na východ. Dojedete skoro až k samotným hranicím s Alžírskem, kde se rozkládá vesnička Merzouga. V její blízkosti začínají písečné duny Sahary. Bez problému tady narazíte na kočovníky, kteří vás za poplatek vezmou na velbloudí vyjížďku. A rovnou i přenocujte uprostřed pouště. Kde jinde jde spatřit tisíce hvězd s jasnou mléčnou drahou, než na takovém poklidném místě, jako je pustá poušť.
Pokud je vám to pořád málo, objevte krásu Ouzodského vodopádu, který tryská v několika kaskádách asi 150 km severovýchodně od Marakéše. Ani městům se nemusíte vyhýbat, pokud chcete poznat africký noční život. Ten je vyhlášený na náměstí El fňa v samém srdci Marakéše. Dejte si ale pozor na opičky i kobry. Propleťte se mezi stánky a dopřejte si místní pochoutky před vašim odletem zpátky do Evropy.
Na viděnou ve slunném Maroku!
Autorka článku a fotografií - Hanka Šormová - se po pracovní návštěvě Malty shlédla v životě digitálních nomádů. Opouští svět IT a vydává se na svou nomádskou stezku. Její příběhy, postřehy, přehled přednášek a promítání můžeš sledovat na www.nanomadskestezce.cz
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Maroka? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Morocco.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.