Fototrip na odlehlé altipláno

© Jan Miklín

Altipláno, to jsou pustiny náhorní plošiny na pomezí Chile, Bolívie a Argentiny. Místa drsná, avšak neuvěřitelně krásná. Podívejme se na několik odlehlých a málo navštěvovaných koutů tohoto kraje.

(Ne)turistické altipláno

Náhorní plošina altipláno je oblíbeným cílem turistů. Mohou za to skály a jezera divokých barev, pravidelné kužely sopek, stáda lam vikuní, gejzíry a termální prameny, solné pouště – vše působí jako z jiného světa. Ať už z chilského San Pedra de Atacama nebo bolívijského Uyuni vyrážejí na populární salar tour přes největší solnou poušť světa. Ze San Pedra se navíc nabízí i výlety k dalším zajímavostem altiplána na chilské straně. To je však jen zlomek rozlohy a krás náhorní plošiny. Mnohá místa zůstávají neobjevena, k mnohým míří jen pár návštěvníků. A prakticky nikdo na samotných zajímavých lokalitách nezůstává přes noc. Přitom zrovna altiplánské noční nebe patří k těm nejhezčím na světě!

Altipláno_1
Okolo San Pedra

I ze San Pedra se dá vyrazit na méně navštěvovaná místa. Dvojice jezer Miscanti a Miniques pod stejnojmennými sopkami je ještě poměrně častou zastávkou, Salar de Talar a laguna Tuyajto kousek od argentinských hranic už přitáhnou jen zlomek návštěvníků. A proč se sem vydat? U Salaru de Talar najdeme Piedras Rojas, zajímavě vymodelovaná a jasně červená skaliska, kontrastující s bílou plochou solné pouště i sopkami okolo. V jedné části navíc bublají termální prameny, okolo kterých se shromažďují plameňáci a další ptáci. Lagunu Tuyajto obklopují močálovité porosty bofedales, v ranním mrazu neuvěřitelně fotogenické.

Altipláno_2
U druhé ze dvou silnic do Argentiny najdeme skalní věže Monjes de la Pacana, až několik desítek metrů vysoké památky na jednu z dřívějších erupcí. O kus dál jsou skály zformované do trochu jiné podoby, které se říká Catedrales de Tara. A ani tady nechybí solná poušť.

Altipláno_3

Pusté altipláno

Oblast altiplána na úrovni mezi města Arica a Iquique je pak opravdovou pustinou. Přitom podél bolivijské hranice, chráněno špatnými cestami, leží spousta zajímavostí. Rozsáhlé porosty kaktusů u Panavinta, nejfotogeničtějí ráno, když se do jejich několik metrů vysokých kmenů opřou první paprsky. Věčně kouřící sopku Isluga, která dala jméno i okolními národnímu parku. Salar de Surire, pojmenovaný podle španělského označení pro nandu Darwinova – ptačího běžce, jihoamerického příbuzného pštrosa. A několikery termály a gejzíry, v nichž se můžete koupat dle libosti – a hlavně sami.

Altipláno_4
V severním výběžku ležící národní park Lauca, jehož krajině dominuje velké jezero Chungara a hlavně symetrické kužely sopek Parinacota a Pomerape s bolivijskou Sajamou na obzoru už patří k těm známějším, ale neméně krásným lokalitám. Jste připraveni? Pak se vydejte za pustou krásou altiplána.

Altipláno_5

Cestotipy

-        Hlavní sezónou je naše léto, období jihoamerické zimy. Tehdy je nebe většinu času bez mráčku a prašné cesty sjízdné.

-        Na lokality se lze vypravit s místní cestovní kanceláří (obvykle jednodenní výlety) nebo vypůjčeným terénním autem.

-        Jedná se o pustinu prakticky bez obyvatel, mobilního signálu a benzínek. Cestu je třeba dobře plánovat, být vybaven a uvědomovat si rizika.

-        Altipláno je náhorní plošina s výškou okolo 4 tisíc m n. m., sedla (i silniční) a vrcholy hor jsou ještě mnohem výše. Dobrá aklimatizace je základ cestování.

-        Ráno je potřeba počítat se silnými mrazy (až -20 °C), většinu času silně fouká, UV záření zde patří k nejsilnějším na světě.

Altipláno_6

Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Chile? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Chile a Velikonoční ostrov.


Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.
 

Napsal: Honza Miklín

Předchozí článek

Nový Zéland - putování tam a zase zpátky

Další článek

Není chléb jako chléb

Související články

Články

Fototrip do Angkoru, města bohů

Pozůstatky královského města Angkor každoročně navštíví miliony návštěvníků, které sem lákají dech beroucí fotografie majestátních rozvalin. Dá se vůbec užít si Angkor bez davů a pořídit zde podobně hezké fotky, jaké zdobí pohlednice? Město bohů V Angkoru, hlavním městě Khmerské říše, žilo v době největšího rozkvětu – v 11. a 12. století – okolo milionu lidí. Po úpadku ve století 13. a 14. bylo z větší části město opuštěno a postupně jej téměř pohltila džungle, až jej v 19. století pro svět znovuobjevil Henri Mouhot. Během 20.…

Články

Tři města, která stojí za to vidět v Peru

Země Inků je pro každou dobrodružnou duši jedním z nejvyhledávanějších cílů. Peruánská krajina je jako supermarket – můžete si vybrat, jaké dobrodružství podstoupíte: zda zamíříte k zaledněným andským vrcholům, vydáte se přes rozlehlé pobřežní pouště nebo do vlhkých deštných pralesů Amazonské nížiny. My se však dnes vydáme do měst, která stojí za to v Peru vidět! Lima – vstupní brána do jiného světa Hlavní město Peru – Lima, je pro většinu cestovatelů vstupní branou nejen do země, ale hlavně do úplně jiného světa. Tedy pokud nejste z Peru, Bolívie nebo jiné země Jižní Ameriky, kteří v tomto světě žijí a vše, nad čím my Evropané a jiné národnosti „valíme bulvy“,…

Články

Fototrip kolem nejhezčí peruánské hory

Nevado Alpamayo v peruánském pohoří Cordillera Blanca bývá označován za jednu z nejhezčích hor světa. V krásné horské krajině národního parku Huascarán mohou nehorolezci podniknout okružní trasu kolem této hory, divoký a poměrně opuštěný trek. Tropické ledovce Cordillera Blanca je nejzaledněnějším pohořím tropů, kde je plocha ledovců (přesto že během posledních let poměrně rychle ubývají) okolo 600 km2. Na 170 km délky zde najdeme třicítku šestitisícovek, mezi nimi i nejvyšší horu Peru Huascaran (6 768 m n. m.). Národní park Huascarán byl…

Články

Národní park Chiloé – přírodní klenot Chile

Ostrov Chiloé má osobitou pověst - místní rybáři zde žijí svým způsobem odtrženi od zbytku Chile, poměrně moderní a civilizované země a návštěvníci tu tedy mohou najít pořádnou porci historie, tradic a folkloru. Stejnojmenný národní park je pak nádhernou ukázkou bujícího a místy až neprostupného deštného pralesa a nedotčené a drsné přírody vůbec. Uvítání v Chile Národní park Chiloé se stal vlastně hned naším prvním cílem po příletu do Chile, nepochybně jedné z nejrozmanitějších zemí planety. Po celodenním, přesto nečekaně komfortním přejezdu autobusem ze Santiaga do Puerto Montt míříme dalším spojem do hlavního města ostrova, Castra. Jediný…