Tenoučká nudle Chile se táhne v délce 4300 km – tedy více než přes polovinu kontinentu – od nejsušší pouště světa k masivním ledovcovým polím. Krajina mezi Andami a Pacifikem je poseta sopkami, gejzíry, plážemi, jezery, řekami, stepí a bezpočtem ostrovů.

Co země nabízí? Všechno: táhlou pouštní samotu, rozeklané andské vrcholy, svěží lesy fjordů, prvotřídní vinařské regiony, bujará surfařská místa s nadějnou budoucností, a dokonce můžete utéct za exotikou na Rapa Nui (Velikonoční ostrov).

Chile je samozřejmě víc než jen okouzlující krajina: jeho odlehlost rozpaluje představivost literárních hvězd a také se proslavilo tím, že básníky dělá z barmanů a prezidenty ze snílků. Současný prezident má velmi specifické přání – v době vzniku tohoto průvodce prohlásil Sebastián Piñera, že bude usilovat o to, aby v roce 2020 bylo Chile na úrovni nejvyspělejších států světa.

Jestliže je dobře rozvinutá turistická infrastruktura určitým vodítkem, pak je na tom Chile velmi dobře.

Zobrazit více
Chile & Easter Island - 55450
Průvodce

Chile & Easter Island

541 Kč 459 Kč Jít do eshopu English
South America - 55531
Průvodce

South America

587 Kč 498 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Santiago de Chille
Měna
Chilské peso (CLP)
Jazyk
Španělština
Peníze
Bankomaty jsou velmi rozšířené; hojně se přijímají platební karty
Víza
Pro pobyt do 90 dní nejsou potřeba. Po příjezdu dostanete do ruky 90denní turistickou kartu. Neztraťte ji, před odjezdem ze země ji budou vyžadovat.
Čas
SEČ –5 hodin
Elektřina
220 V/50 Hz; používají se zástrčky se dvěma a třemi hroty, vezměte si adaptér
Důležitá čísla
První pomoc – 131, hasiči – 132, policie – 133

Denní rozpočet

Běžné ceny
Lůžko v hostelu 8000–12 000 CLP Večeře 4000–10 000 CLP Cesta autobusem ze Santiaga do Valparaísa 5000 CLP
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Torres del Paine

Podnikněte pěší túru kolem rozeklaných vrcholů v nejlepším chilském národním parku Torres del Paine. Žulové pilíře se tyčí do výše přes 2000 metrů nad patagonskou stepí a dominují krajině v možná nejkrásnějším parků celé Jižní Ameriky. Od roku 1978 patří na seznam UNESCO a největšímu hitu parku v podobě vrcholů zdatně konkurují azurová jezera, smaragdově zelené lesy, burácející řeky a velký, zářivě modrý ledovec.

Valparaíso

Projděte se strmými ulicemi lemovanými pouličním uměním v kopcích bohémského Valparaísa. Pablo Neruda o městě kdysi prohlásil: „Jak jsi absurdní, nikdy sis neučesalo vlasy, nikdy jsi nemělo čas se obléci, život tě vždy překvapí.“ Kouzlu města podléhali bohémové vždy, vedle nich přitom v přístavním městě žili námořníci, dělníci i prostitutky. Kouzlo Valparaísu propůjčuje labyrint prudkých, křivolakých ulic, alejí a schodišť, stejně jako rozpadající se honosné domy.

Atacama

Pokuste se zorientovat v divoké krajině pouště Atacama, nejsušší poušti světa. Můžete se zúčastnit organizovaného výletu a vyrazit i do okolí Atacamy, například k Laguna Cejar a Ojos de Salar (v obou můžete plavat a v Cejaru dokonce skoro stejně jako v Mrtvém moři), do Valle del Arcoiris se skalními útvary v barvách duhy a na Salar de Tara. Poslední jmenované místo je nejmalebnější, ale cesta je vyčerpávající.

Chiloé

Isla Grande de Chiloé je domovem naprosto nezávislých námořníků, kteří se po kulturní a historické stránce rozvíjejí jiným směrem než zbytek Chile. Na první pohled je jiná architektura i jídlo v restauracích: tejuelas, proslulé dřevěné šindele z Chiloé; palafitos (domy upevněné na pilotech podél břehů vody); více než 150 kultovních dřevěných kostelů; proslulé curanto, guláš z masa, brambor a darů moře. Bližší pohled odhalí bohatou duchovní kulturu založenou na osobité mytologii čarodějnických sil, lodí duchů a lesních skřítků. Vše je navíc propojeno se svěže zelenou krajinou bičovanou větry a se zvlněnými kopci, divokými národními parky a hustými lesy, které dávají Chiloé odlišný charakter.

Patagonie

Jděte na pěší túru, kempujte, jezděte na kajaku a na koni v divoce nádherné krajině Patagonie. Kouzlo Patagonie tkví v její izolaci. Severní Patagonie je propletencem řek, horských vrcholů a ledovců. Jižní Patagonie je bičovaná větrem, hory jsou tu rozeklané a vody průzračně čisté.

Velikonoční ostrov

Tento izolovaný svět, daleko od kontinentu, je truhlicí plnou pokladů pro archeology, jejíž tajemno vzdoruje jednoduchému vysvětlení. Tajemné moai (obrovské sochy) odsouvají na pozadí nepatrné výhody ostrova jako je průzračná voda, divocí koně a trávou porostlíá krajina. Maličká polynéská Rapa Nui (117 km2), známá mezi svými obyvateli jako Te Pito o Te Henua (Pupek světa), je sice daleko, ale pro lidi, kteří cestují po Jižní Americe se odskok sem určitě vyplatí.

Ohňová země

Unikněte na Ohňovou zemi, tichý konec světa. S pouhými 7000 obyvateli se jedná o nejméně osídlený region Chile. Porvenir je pokládán za hlavní město a to i přesto, že se to může zdát jako příliš nadnesený výraz. V těchto končinách jste odkázáni sami na sebe, vyzařuje z nich ale hrubé a drsné kouzlo a ti, kteří se odváží takto daleko, si mohou vychutnat prázdnotu konce světa.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turismus

Kromě národních parků, které pokrývají téměř pětinu Chile a většinou jsou málo využívány (s výjimkou Torres del Paine), můžete zavítat také do více než 130 soukromých rezervací – zlatými hřeby jsou Parque Pumalín v severní Patagonii a El Cañi (první v zemi), nedaleko Pucónu. K velkým projektům patří Parque Tantauco na Chiloé a Valle Chacabuco – budoucí národní park Patagonie nedaleko Cochrane.

Sandboarding

Skočit na prkno a klouzat dolů po enormně velkých písečných dunách je nejpopulárnějším adrenalinovým zážitkem v okolí San Pedra. Surfuje se ve Valle de la Muerte, kde 150 m vysoké duny tvoří perfektní terén.

Lezení

Lezci toužící pokořit hraniční vrcholy, jako jsou Pallachatas nebo Ojos del Salado, musí mít povolení od chilské Dirección de Fronteras y Límites. O povolení je možné požádat přes webové stránky agentury ještě před tím, než přijedete do Chile. Vynikající podmínky jsou v těžko dosažitelném Parque Nacional Nevado Tres Cruces, kde je jen zlomek turistů oproti známějším parkům dále na sever. Zato tu najdete všechnu krásu rozeklaných skal a nedotčených vrcholů, svádějících všechny dobrodruhy.