Do Toskánska míří každé jaro snad stovky českých fotografů, které lákají křivky krajiny mezi Pienzou a San Quirico d´Orcia. Možná hezčí a zajímavější jsou ale zdejší města, scénicky posazená na vrcholcích kopců a dýchající bohatou historií.
Stověžaté San Gimignano
San Gimignano, město se čtrnácti kamennými věžemi a krásně zachovalým gotickým centrem stojí na protáhlém hřebínku, který své okolí – údolí Val d´Elsa – převyšuje zhruba o 150 metrů. Ve 13. a 14. století město vedlo množství ozbrojených šarvátek, a obranné kamenné věže zde rostly jako houby po dešti. Ve 14. století jich zde stálo prý 72, do dnešní doby se jich zachovalo čtrnáct. Nejvyšší je s 54 metry Torre Grossa, dokončená v roce 1311. Od roku 1990 je San Gimignano zapsáno na seznam UNESCO.
V kraji vína
Monteriggioni je malé městečko (opravdu maličké: délka hradeb je necelých 600 metrů a vzdálenost z jednoho konce na druhý 170 metrů), které obklopují téměř dokonalé oválné hradby. Kousek od něj leží i pro našince mnohem známější Montalcino a Montepulciano, města známá především pro svá vína.
Historie Montalcina sahá – jako u velké části zdejších měst – až k Etruskům, název je prý odvozen od kdysi hojných dubů. Z hroznů odrůdy Sangiovese zde vyrábějí slavné červené víno Brunello di Montalcino. Montepulciano je známé hlavně gastronomicky – kromě vína patří k tradičním regionálním jídlům zdejší vepřové, široké špagety pici nebo med. Montepulciano je také název vinné odrůdy.
Na tufových skalách
Mnohá města na jihu Toskánska byla postavena v obtížném skalním terénu. Třeba Sorano [https://www.janmiklin.cz/clanek-sorano-kamenne-mesto-na-skalach/], kde byly domy postavené z tufu, na němž celé město stojí, a tak skoro nerozeznatelně vyrůstají ze skal. Měkká hornina umožnila hloubit sklepy, a tak podzemí města (i skály okolo něj) je provrtané jako ementál. Podobně jako nedaleké Sorano, i Pitigliano – přezdívané „Malý Jeruzalém“ – bylo vybudováno na tufových skalách ze stejných kamenů, a tak město vypadá jako srostlé se svým podložím. Skalní ostroh převyšuje o necelých sto metrů okolní údolí.
Fototipy
- Na focení se hodí jak širokoúhlý objektiv do úzkých uliček, tak delší ohniska pro přitažení detailů z vyhlídek.
- Okolo měst nebo třeba na městských hradbách najdeme spoustu vyhlídek, focení se vyplatí plánovat z hlediska chodu slunce. Večer, kdy se rozsvěcí pouliční světla, nezklame nikdy.
- Pokud se na obloze pohybují mraky, působí zajímavě dlouhé expozice s kontrastem rozpohybovaného nebe a kamenných měst.
Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Toskánska a Florencie? V e-shopu najdete publikaci Lonely Planet Florencie a Toskánsko.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.