Fototrip do toskánských měst a městeček

© Lonely Planet

Do Toskánska míří každé jaro snad stovky českých fotografů, které lákají křivky krajiny mezi Pienzou a San Quirico d´Orcia. Možná hezčí a zajímavější jsou ale zdejší města, scénicky posazená na vrcholcích kopců a dýchající bohatou historií.

Stověžaté San Gimignano

San Gimignano, město se čtrnácti kamennými věžemi a krásně zachovalým gotickým centrem stojí na protáhlém hřebínku, který své okolí – údolí Val d´Elsa – převyšuje zhruba o 150 metrů. Ve 13. a 14. století město vedlo množství ozbrojených šarvátek, a obranné kamenné věže zde rostly jako houby po dešti. Ve 14. století jich zde stálo prý 72, do dnešní doby se jich zachovalo čtrnáct. Nejvyšší je s 54 metry Torre Grossa, dokončená v roce 1311. Od roku 1990 je San Gimignano zapsáno na seznam UNESCO.

Toskánsko_1

V kraji vína

Monteriggioni je malé městečko (opravdu maličké: délka hradeb je necelých 600 metrů a vzdálenost z jednoho konce na druhý 170 metrů), které obklopují téměř dokonalé oválné hradby. Kousek od něj leží i pro našince mnohem známější Montalcino a Montepulciano, města známá především pro svá vína.

Toskánsko_2
Historie Montalcina sahá – jako u velké části zdejších měst – až k Etruskům, název je prý odvozen od kdysi hojných dubů. Z hroznů odrůdy Sangiovese zde vyrábějí slavné červené víno Brunello di Montalcino. Montepulciano je známé hlavně gastronomicky – kromě vína patří k tradičním regionálním jídlům zdejší vepřové, široké špagety pici nebo med. Montepulciano je také název vinné odrůdy.

Toskánsko_3
Na tufových skalách

Mnohá města na jihu Toskánska byla postavena v obtížném skalním terénu. Třeba Sorano [https://www.janmiklin.cz/clanek-sorano-kamenne-mesto-na-skalach/], kde byly domy postavené z tufu, na němž celé město stojí, a tak skoro nerozeznatelně vyrůstají ze skal. Měkká hornina umožnila hloubit sklepy, a tak podzemí města (i skály okolo něj) je provrtané jako ementál. Podobně jako nedaleké Sorano, i Pitigliano – přezdívané „Malý Jeruzalém“ – bylo vybudováno na tufových skalách ze stejných kamenů, a tak město vypadá jako srostlé se svým podložím. Skalní ostroh převyšuje o necelých sto metrů okolní údolí.

Toskánsko_4

Fototipy

  • Na focení se hodí jak širokoúhlý objektiv do úzkých uliček, tak delší ohniska pro přitažení detailů z vyhlídek.
  • Okolo měst nebo třeba na městských hradbách najdeme spoustu vyhlídek, focení se vyplatí plánovat z hlediska chodu slunce. Večer, kdy se rozsvěcí pouliční světla, nezklame nikdy.
  • Pokud se na obloze pohybují mraky, působí zajímavě dlouhé expozice s kontrastem rozpohybovaného nebe a kamenných měst.
Toskánsko_5

Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Toskánska a Florencie? V e-shopu najdete publikaci Lonely Planet Florencie a Toskánsko.

Florencie a Toskánsko LP

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Honza Miklín

Předchozí článek

Údolí růží - objevte marocký svátek květin

Další článek

Za odpočinkem do Barmy aneb 3 mámy na cestách

Související články

Články

TOP 10 zemí pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset zemí, které byste měli v roce 2018 navštívit. 1. Chile Chile je šlachovitý pás země, oddělené od zbytku Jižní Ameriky (a světa vůbec) mohutnými Andami na východě, nekonečným Pacifikem na západě, vyprahlou pouští Atacama na severu a neprostupnou divokou krajinou Patagonie na jihu. Obyvatelé země, ať už žijí v nejextrémnějších podmínkách, nebo…

Články

Řím - zářivé a šťastné město

Jak už jeho přezdívka napovídá, Věčné město nikdy nevyjde z módy. I v roce 2016 vedou všechny cesty do Říma. Poté, co papež František vyhlásil Svatý rok Milosrdenství, míří do Itálie kroky mnoha poutníků, ale k takové cestě by se našly i světštější důvody. Bylo zrenovováno majestátní Koloseum, vyčištěna Fontána di Trevi, a abyste se navnadili ještě více, účinkuje Řím také ve dvou filmových trhácích: remaku filmu Ben Hur a nejnovější bondovce Spectre. Řím je velmi osobité hlavní město. Každé zákoutí má své kouzlo, které vyzařuje z prosluněných piazzas, velkolepých starobylých budov, kostelů plných mistrovských děl i ulic, kterými se prohánějí Italové na mopedech Vespa. A rok 2016 je obzvláště vhodná doba pro návštěvu Říma. Papež František totiž vyhlásil…

Články

Fototrip za skálami turecké Kappadokie

Turecká Kappadokie je rájem fotografa-krajináře. Většinu roku slunečné počasí, jasné nebe, a pod ním neuvěřitelně vytvarované skály. Göreme, v centru oblasti Turistickým centrem Kappadokie je dvoutisícové Göreme, ležící ve středu erozí vymodelované krajiny. Většina z dalších zajímavostí je z Göreme dostupná pěšky, a to tak tvoří ideální základnu pro výlety do okolí. Na druhou stranu, Göreme je turismem již zcela přeměněné a prakticky…

Články

Malebné Toskánsko: Co vidět během čtyř dnů?

Toskánsko je synonymem krásy, harmonie a pohody. Je to kulturní srdce Itálie, malebný kraj s upravenými vinicemi, stříbřitými olivovými háji a alejemi štíhlých cypřišů. Poklady Toskánsko takřka přetéká a užívat si místní pohodu se skleničkou dobrého vína v ruce je snem snad každého požitkáře. Čím déle, tím lépe. Ale i s omezenými časovými možnostmi si lze Toskánsko užít. Co se tu dá vidět během čtyř dnů? Poradíme vám. Při objevování krás Toskánska nezapomínejte, že tento region je třeba si řádně vychutnat. Kochejte se nejen krásou zdejších památek, ale také místními krajinnými scenériemi. Ochutnávejte vyhlášená toskánská vína a jiné gastronomické dobroty. Florencie z ptačí perspektivy Renesanční dáma Florencie Florencie je kolébkou renesance a zasloužila by si samostatnou delší návštěvu. I jeden den ale stojí za to, abyste si hlavní město regionu prohlédli a dopřáli si umělecký zážitek. Do historického centra se vydejte přes most Ponte Vecchio, známý…