Slovem „idylický“ hýří autoři cestopisů a cestovní kanceláře tak, až jeho význam poněkud devalvují. V případě Toskánska je však tento výraz zcela namístě.

Zdejší krajina je skutečně malebná. V srdci Toskánska můžete obdivovat kopce se středověkými pevnostmi a sošnými cypřiši, severozápadní a východní pobřeží se pyšní dramatickými pohořími a hustými lesy, střední a jižní pobřeží obklopují pásy ostrovů, které se rozkládají překvapivě blízko břehů a překypují faunou i flórou.

Místní posedlost jídlem a vínem předčí ostatní regionální charakteristiky. Vyrábějí se zde tři z nejlepších italských vín – Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano a Vernaccia di San Gimignano – a k jídlům typickým pro region patří gastronomické klenoty, jako je bistecca alla fiorentina (opečená kotleta), cacciucco (livornský rybí guláš) a pici con ragú di cinghiale (ručně zhotovované těstoviny s ragú z divočáka). Vychutnávat si zdejší kuchyni je opravdu velmi příjemný zážitek. 

Zobrazit více
Florencie a Toskánsko
Průvodce

Florencie a Toskánsko

499 Kč 399 Kč Jít do eshopu
Italy Planning Map
Průvodce

Italy Planning Map

166 Kč 133 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město

Florencie / Řím

Měna

euro (EUR)

Jazyk

italština

Víza

O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

Peníze

Bankomaty jsou k dispozici všude a platební karty jsou přijímány běžně

Čas

UTC +1

Důležitá čísla

Mezinárodní předvolba - +39; policie - 112; hasiči - 115; pohotovost - 118

Doprava

Nejpohodlnější a nejekonomičtější způsob dopravy mezi velkými městy nabízí železnice, mezi malými městečky a vesnicemi je výhodnější autobusové spojení. Pro pronájem automobilu musíte být starší 25 let (jste-li mladší, platíte příplatky) a musíte mít kreditní kartu pro poměrně vysokou garanci (debetní a jiné karty akceptovány nejsou)

Denní rozpočet

Nízký méně než 70 EUR Lůžko v noclehárně: 25‒30 EUR
Sendvič: 4 EUR
Řada památek nabízí volný vstup
Střední 70‒200 EUR Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie: 100‒200 EUR
Jídlo v restauraci: 35 EUR
Průměrný vstup do muzea: 5 EUR
Vysoký nad 200 EUR Dvoulůžkovou pokoj v hotelu nejvyšší kategorie: od 200 EUR
Moderní toskánská kuchyně: 50 EUR
Turistický průvodce na dvě hodiny: 120 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Piazza del Campo, Siena

Dvakrát do roka se tu konají koňské závody, místní teenageři si zde s oblibou pořádají improvizované pikniky a turisté při jeho spatření zadrží dech: zvláštním způsobem svažité a nádherně vydlážděné sienské hlavní náměstí je geografickým centrem města a historickým jádrem zároveň. Vévodí mu elegantní Palazzo Comunale a lemují kypící zahrádky kaváren.

Chianti

„Džbán vína, bochník chleba a ty,“ velebí perský básník Omar Chajjám Chianti ve své často citované strofě z Robáijjátu. Zavítáte-li do nejromantičtější toskánské destinace, možná rovněž skončíte skládáním veršů: luxusní ubytování, nádherná krajina a skvělá moderní toskánská kuchyně poskytují všechny potřebné ingredience ke krátkému idylickému úniku; vychutnáte si je, zejména když je budete splachovat štědrými dávkami nejproslulejšího italského rubínově červeného Chianti Classico vonícího po fialkách.

Agriturismo

Udělejte něco pro svou duševní pohodu i místní ekonomiku a ubytujte se na farmě. Tento typ ubytování pomáhá zvýšit příjem farem a nabízí autentický pohled na tradiční toskánský venkovský život i příležitost odpočinku v idylickém prostředí.

Vůně Toskánska

„Umět vařit jako tvoje matka je dobré, ale vařit jako tvoje babička je lepší,“ praví toskánská moudrost. Jádro zdejší kuchyně tvoří staré recepty předávané z generace na generaci a díky nim je každá návštěva gastronomickou lahůdkou.

Sběr lanýžů

Zdroj nejcennější plodiny italských spižíren se nachází východně od Pisy v lesích kolem města San Miniato usazeného na vršku kopce. Ve zdejší jílovité půdě rostou bílé lanýže – spousty lanýžů. Když sem dorazíte mezi polovinou října a polovinou prosince, můžete se zapojit do jejich vzrušujícího hledání.

Garfagnana

Vydejte se do kopců severně od města Lucca, abyste si pochutnali na lesních plodech (jedlých kaštanech, medu a houbách), procházeli se po lukách plných kvítí a v klidu se přesouvali z jednoho horského středověkého městečka do druhého.

Na kole po městě Lucca

Zdejší verze závodu Giro d’Italia je sice kratší, ale náročná. Vypůjčte si kolo, zásobte se potravinami na piknik a vydejte se do dlážděných ulic. Čeká vás řada náměstí i významných kostelů, jimž je záhodno vzdát hold.

Piazza dei Miracoli, Pisa

Pisanské „Náměstí zázraků“, na kterém jsou rozesety nádherné románské budovy jako na obrovském koberci, patří v Itálii k předním turistickým lákadlům. Vystoupejte na proslulou Šikmou věž, odkud nejlépe oceníte jeho velkolepost.

Středověké věže, San Gimignano

Středověké věže v San Gimignanu představují jeden z typických obrázků Toskánska a tvoří snad nejkrásnější panorama na světě. Středověká zástavba však nepůsobí jako skanzen – žijí tu lidé, jsou tu galerie soudobého umění a každý návštěvník žasne nad touto „živou minulostí“.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Jídlo

Toskánští kuchaři připravují jídla, která uspokojí všechny smysly díky surovinám, jež výborně chutnají, božsky voní a ještě lépe vypadají. Zapomeňte na pojmy jako „hotovka“, „mimosezonní“ a „smíšený“ – zdejší jídlo je jednoduché, sezonní a přímo od srdce.

Víno

Toskánské víno opěvovali Dante, Petrarca a Boccaccio, což asi nikoho nepřekvapí. Dovolíme si však tvrdit, že až ochutnáte víno Brunello di Montepulciano, Vino Nobile di Montepulciano a Vernaccia di San Gimignano, budete chrlit básně také.

Architektura

Toskánští architekti zavádějí novoty, inspirují a proměňují rozlet fantazie v realitu z cihel a malty po celá staletí. Vydáte-li se na cestu za poznáváním zdejších měst, spatříte ty nejkrásnější a nejinspirativnější stavby, jaké kdy vznikly.

Příroda

Od mramorových hor Apuánských Alp k bažinatým nížinám jižního pobřeží nabízí toskánská krajina obrovskou rozmanitost, která uspokojí všechny milovníky přírody.

Malebné silnice

Pokud chcete poznat skutečné Toskánsko s jeho veškerou rozmanitostí, vydejte se na okresní silnice a vyhněte se autostrádě. Většina silnic je sjízdná běžným autem a vlastní doprava vám nabízí možnost volby zastávek – ať už za kulturou, na procházky v přírodě, nebo na skvělé jídlo.