Odlehlost a nezapomenutelné zážitky, to nejlepší ze skotské krajiny, ale prakticky bez lidí - to přesně nabízejí Shetlandy, skupinka ostrovů na půli cesty mezi Spojeným královstvím a Norskem. Asi 170 km od severního pobřeží Británie najdete shetlandské poníky, kteří se volně potulují po divočině, ohromný prostor pro outdoorové aktivity a lidi, kteří milují své pletené oblečení a udržují své tradice s vikingskými kořeny stále živé.
Na nejvzdálenějším severu
Tam, kde se Atlantský oceán setkává se Severním mořem a Skandinávie hraničí se Skotskem, leží nejsevernější oblast Velké Británie, souostroví Shetlandy tvořené asi 100 ostrovy, z nichž jen 15 je trvale obydlených. Prozkoumejte největší z nich, Mainland, nebo se svezte trajektem na druhý největší ostrov Yell. Uvítá vás království tažných ptáků, ostrov Fetlar, i odlehlé ostrůvky Out Skerries nebo Unst, nejsevernější z nejsevernějších britských ostrovů. Už samotná cesta na Shetlandy může být docela dobrodružství. Na počest námořní tradice ostrovů nasedněte v Aberdeenu na trajekt a užijte si 12hodinovou noční plavbu přes často drsné a rozbouřené Severní moře. Během dne můžete zkoušet zahlédnout delfíny a v noci vás oslní hvězdná obloha, kterou tu neruší žádný světelný smog.
Dědictví Vikingů
Vikingové vzali Shetlandy ztečí. Ostrovy ležely přímo uprostřed skandinávské mořské říše, a tak není divu, že asi před 1200 lety tu Vikingové často zakotvili, stavěli domy a zakládali farmy. Vydejte se na ostrov Unst, do vesnic Hamar, Underhoull a Belmont, kde si můžete prohlédnout tradiční vikingské dlouhé domy, repliku majestátní vikingské lodi a největší menhir na Shetlandách. Odkaz vikingské kultury se slaví vždy v lednu, během svátku Up-Helly-Aa: lidé ze zdejší komunity se oblékají do kostýmů Vikingů a ve velkolepém průvodu, osvětleném pochodněmi, nesou repliku drakkaru, vikingské lodi, kterou následně zapálí a nechají shořet.
Éra Vikingů na Shetlandách sahá tisíce let do minulosti a spousta míst, pozůstatků této doby, do ní dává velmi dobře nahlédnout. Úplně nejlépe toto platí beze sporu o Jarlshofu na ostrově Mainland. Toto místo je popisováno jako jedna z nejpozoruhodnějších archeologických lokalit, které kdy byly na britských ostrovech objeveny. Jde o velmi zvláštní lokalitu, kde lidé žili a spravovali svá obydlí již zhruba před 4000 lety.
Fidlací zápal v Lerwicku
Lerwick, hlavní město Shetland, je pulzujícím centrem a ideální základnou, ze které můžete prozkoumat ostrovy. Zvláštní malá čtvrť, postavená přímo na nábřeží, kde se vlny dokážou tříštit o stěny některých domů, má spoustu hospod, kde každý týden hraje živá hudba. Místní houslisté ukazují svůj talent a hosté jsou zde vítáni, zvlášť pokud mají chuť se k muzikantům připojit. V kalendáři kulturních akcí Lerwicku byste našli akce jako Shetland Folk Festival, Shetland Accordion & Fiddle Festival, a také jeden, výstižně pojmenovaný “Fiddle Frenzy” (Fidlací zápal). Tak vytáhněte vlastní nástroj nebo třeba taneční botky a šup do víru veselí.
Vydry, lachtani a poníci
Shetland je rájem pro pozorování ptáků. V létě ožívají rašeliniště na Yellu hnízdícími druhy jako je potáplice malá nebo kulík zlatý, a když budete mít velké štěstí, můžete spatřit i nejmenšího dravce Británie, dřemlíka tundrového. Nebo vyrazte na Unst a do parku Hermaness National Nature Reserve, který se pyšní sítí chodníků a stezek s mnoha místy vhodnými k pozorování ptáků, nebo na malé a odlehlé souostroví Out Skerries, kde se dají během migrace zastihnout vzácné druhy ptáků. Ještě lepší je ale sledování hnízdění na strmých útesech, například na Sumburgh Head, kde se běžně můžete setkat s buřňáky, alkouny, a také ptáky typickými (nejen) pro Skotsko, papuchalky.
Co se týče savců, tak jsou na tom Shetlandy také velice dobře: mořské vydry můžete často spatřit, jak si hrají na mělčinách, okolními vodami vedou migrační trasy velryb a lachtani se rádi vyhřívají na skalách během odlivu. Nejznámějšími zvířaty Shetland jsou ale slavní shetlandští poníci, jejichž největší populaci lze nalézt na Unstu, kde se volně potulují po pastvinách. Tito malí, ale odolní poníci byli kdysi využíváni pro orbu a také při těžbě, kde byli díky své síle velmi žádaní. Dnes se na ostrovech stále chovají ve velkém počtu, a tak můžete při svém putování snadno narazit na chundelaté parťáky, popásající se vedle silnice. Jsou troufalí a zvědaví, takže jestli máte v kapsách nějakou svačinku, dobře si ji schovejte.
Severské vlny a stěny
Ti, kterým pro ten pravý pocit dobrodružství nestačí se jen procházet po rozeklaném pobřeží, mohou zkusit i jiné aktivity, které Shetlandy nabízejí. Můžete třeba brázdit moře od ostrovu k ostrovu na čemkoliv od kajaku po jachtu, a pokud nemáte problém s chladnou vodou, jistě si najdete skvělá místa pro surfování - nejlepší lokalita je údajně kolem Sumburgh Head (a úplně nejlepší je skamarádit se s místními surfaři a nechat si poradit, kam vyrazit za skvělými, zdánlivě nepokořitelnými vlnami). Ostrovy jsou také skvělou lokalitou na lezení. Tmavé útesy, tyčící se nedaleko Eshaness, mají úžasné lezecké cesty, které si vychutnáte i s příměsí adrenalinu při pohledu pod sebe, kde se vlny Atlantiku tříští o tvrdé skály.
Pletací know-how
Na Shetlandách se chová ohromné množství ovcí a tím pádem je zde nadbytek vlny, což logicky znamená, že přední pozici mezi místními suvenýry zabírají pletené výrobky té nejvyšší kvality. Jemné vzory se liší ostrov od ostrova - některé jsou jasně barevné, jinde dávají přednost zemitým, tlumeným barvám. Svetr ze shetlandské vlny ale není jen o tom, aby v něm člověk vypadal pěkně: především vás krásně zahřeje v nevyzpytatelném počasí, které se dokáže během pár minut změnit z jasného, slunného dne v ledové krupobití. Na konci září přichází vrchol “pletařské” sezóny, koná se totiž Týden Shetlandské vlny.
Nejodlehlejší ze všech
Pokud pro vás ani Shetlandy stále nejsou dost odlehlé, vydejte se trajektem nebo letadlem na ostrov Fair Isle. Tento osamocený útes se nachází mezi Orknejskými a Shetlandskými ostrovy, uprostřed bouřlivých vod Severního oceánu, a jeho jižní třetina je trvale obydlena zhruba sedmi desítkami tvrdých ostrovanů, kteří tu obdělávají tradičním způsobem malá políčka - zbytek země pak patří už jen ovcím a ptákům. Fair Isle je známý díky mezinárodně uznávané ptačí observatoři (která byla bohužel zničena při požáru v roce 2019, ale brzy by měla být obnovena), a také svými typickými, jasně barevnými vzory pletených výrobků.