Chorvatsko z paluby jachty

©

U nás v Lonely Planet cestujeme většinou velmi jednoduše. Vezmeme si batoh na záda, průvodce a foťák do ruky a těšíme se na nové zážitky. Většinou nás tedy nepotkáte v luxusních resortech a ubytováních. Jenže nechat se na dovolené rozmazlovat nemusí být vůbec špatné. Já se rozmazlovat nechala, a to na několikadenní plavbě na jachtě v Chorvatsku.

Kapitáne, jakou loď?

Jachta měla 50 m na délku. Pojme až 48 lidí, nás se na ní plavilo ale jen 23. Tím spíš jsme si užívali místa, kterého se vám na lodích obyčejně nedostává. Jachta byla krásná, prostorná a měla příjemné kajuty. Komfort na plachetnici se s tímto nedá moc srovnat, i když plachtění má svá vlastní velká pozitiva, která částečné nepohodlí kajut bohatě vyvažují. Oproti jachtě na plachetnici určitě zažijete mnohem více adrenalinu. Na této jachtě si zase zaručeně odpočinete a posádka vás bude celou dobu starostlivě hýčkat. Což vůbec není od věci. 

Chorvatsko

Začátek plavby ve Splitu

Nalodili jsme se ve Splitu. To je pěkné město o cca 200 tis. obyvatelích s rozlehlou památkovou oblastí, jako stvořené pro letní dovolenou (ono tak trochu pro letní dovolenou stvořené opravdu je). Kromě historických požitků si tu můžete dráždit smysly i na ovocných trzích v centru města či zákusky na kolonádě. Prostě klasické dovolenkové aktivity.

Pokud vás více zajímá historie, určitě se tu zabavíte procházkou Diokleciánovým palácem, který se pyšně řadí na seznam UNESCO. Tento palác je jedna z nejlépe dochovaných románských památek na světě. Původně byl dokonce napojen na moře, dalo se do něj tedy vplout lodí. Uznejte, že na 3. století to je dost slušný architektonický počin. V paláci jsou momentálně byty pro cca 3 000 lidí, dá se tu dokonce najít ubytování přes Airbnb. Radnice samozřejmě dbá na zachování původní podoby města a jako turista musím konstatovat, že se jim to prozatím daří.  

Chorvatsko

Kouzelný Hvar

Nicméně je potřeba odrazit od břehu a vyplout vstříc novým pobřežím a výhledům. Těch se plně nabažíte na Hvaru. Je to krásný ostrov s kouzelnou atmosférou. Při pohledu na tu modrou vodu a malé ostrůvky přede mnou plně chápu, že se moji rodiče vydali na svatební cestu zrovna sem. Táta tehdy prý přeplaval na protější ostrůvky sám, aby ušetřili za loď, jak romantické... Od té doby se toho asi hodně změnilo. Městečko je plné mladých, často australských turistů, kteří si zde užívají své volnosti a čerstvě nabyté dospělosti. To ale vaši dovolenou nenaruší. Přístav, který ústí do uliček v kopci, si zachovává svůj klid a chorvatského ducha. Doporučuji vydat se do severní části města, na kopec s pevností Španjola. Jestli nějaké výhledy stojí za pár schodů a lehce posílená stehna, jsou to právě tyto. Cestou dolů potkáte restauraci Farla, kterou doporučují místní. Z vlastní zkušenosti jim dávám za pravdu. 

Chorvatsko

Pár "suchých" informací

Hvar je se svými 68 km jeden z nejdelších ostrovů na světě. Nachází se zde jedno z nejstarších divadel v Evropě. V sezoně rostou ceny ubytování o několik desítek procent, takže se vyplatí vybírat v předstihu (tahle pořekadla známe, ale kdo na to má čas, že). Jestli jedete na Hvar za koupáním, vydejte se na ostrůvky naproti přístavu, denně tam jezdí trajekty a lodě. Jeden z ostrůvků je i ostrov Vis, kde se nacházejí známé jeskyně. 

K tomuto ostrůvku se váže i docela zajímavá historka. Dříve byl tento ostrov vojenským územím, až nedávno se z něj stala turistům přístupná oblast. No a protože byznys kvete v každé době a na každém místě, místní obyvatelé odpověděli na poptávku vojáků po marihuaně a začali ji čile pěstovat, proč ne, že. Dodnes, i po odsunu vojáků, se z tohoto „řemesla“ stala tradice a místní stále pokračují ve svém malém zemědělství. Na odvrácené straně ostrova jsou dvě malá městečka a krásná osamocená pláž. Tuto pláž vyhodnotil marketingový tým Coca-Coly natolik zajímavou, že se zde rozhodl natočit i reklamu.

Chorvatsko

Kousek od Hvaru najdete pozůstatky studené války v podobě obrovských krytů/tunelů na lodě. A to je právě chvíle, kdy se vám fakt, že jste na jachtě, bude hodit. Jinak než z vody se na tyto inženýrské výdobytky nepodíváte. Tunely sloužily k ukrytí vojenských lodí a jsou široké 10 metrů, dlouhé 50 metrů a mohly do nich vjet lodě s ponorem až 3 metry. Tunely se nacházejí například v zátoce Smrk.

Chorvatsko

Kdo by neznal Zlatni rat?

Přes Zlatni rat alias Zlatý roh jsme se vydali k městečku Bol na ostrově Brač. Měli jsme štěstí. Díky lehké ranní průtrži mračen na legendárním výběžku vůbec nikdo nebyl. Pusto, prázdno. Oblázková pláž a blankytné moře jen pro nás, přesně jako z katalogu cestovky. A městečko s marinou také stojí za návštěvu. Na místním farmářském minitrhu si kupte ovoce a o kus dál si dejte ve vinárně místní víno, oboje se vyplatí.

Naše plavba se pomalu blíží ke konci. Poslední přenocování proběhne v Makarské. Opět je naše loď největší v přístavu. Makarská je českému národu dobře známá a její pověst se příliš neliší od reality, se kterou jsem se tam potkala já. Spousta turistů, pobřežní cesta lemovaná hotely a kavárnami, případně obchůdky s ne tak rozdílným zbožím. Co ale za pohled stojí, je večerní marina – sedněte si na lavičku a pozorujte kolemjdoucí.

Chorvatsko

Plavby Chorvatskem zajišťuje cestovní kancelář Vega Tour, ráda bych jim tímto poděkovala za milé pozvání. Jejich služby jsou opravdu špičkové, ať už si vyberete z jejich nabídky cokoliv. Týdenní plavby od Vega Tour naleznete zde.

Chorvatsko

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Chorvatska? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Chorvatsko. 

Chorvatsko LP

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Bára Svojtková

Předchozí článek

Krakov - město s dračí legendou

Další článek

5 důvodů, proč navštívit Srbsko...

Související články

Články

Slovinsko: evropské outdoorové hřiště

Slovinsko nabízí mnohem více dobrodružných sportů, než by se vzhledem k jeho velikosti mohlo zdát. Jestli milujete aktivity pod širým nebem, je načase seznámit se s evropským outdoorovým hřištěm. Sever Slovinska opanovaly zdvihající se horská pásma nabízející spoustu výzev pro chodce a lyžaře. Na západě protékají čisté horské prameny, které sílí cestou dolů údolími až do vířících divokých peřejí ideálních pro rafting a relativně nový sport, kterým je kaňoning. Všude narazíte na krásné pěšiny…

Články

Svěží jaro na Maltě a na Gozu

Malta je přitažlivé souostroví na cestě mezi Evropou a Afrikou. V srdci Středomoří proto byla vyhledávaným útočištěm pro mořeplavce. Dnešní návštěvníky láká na svou 7000 let starou pestrou historii a památky, které patří k nejstarším dochovaným na světě. Vábivé je i celoročně příznivé maltské klima, členité pobřeží a nesčetné možnosti kulturního, sportovního i nočního vyžití. Všemu dodává šmrnc osobitý charakter ostrovů, daný dlouhodobou britskou nadvládou. Proč vyrazit na Maltu právě na jaře? Ostrov Comino. Maltské souostroví tvoří dva hlavní ostrovy – Malta, kde žije 90 % populace, a Gozo. Třetím ostrovem je Comino, jehož obyvatelé by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Příjemnou dovolenou tady strávíte ve kterémkoliv ročním období. Pokud chcete poznávat místní památky nebo podnikat…

Články

Všechno, co jste chtěli vědět o plachtění, a báli jste se zeptat

Každé léto se z pláže v plném slunci díváte na bílé plachetnice a jachty na obzoru, jak ladně plují ve vlnách, a vždy si říkáte, že by stálo za to to jednou zkusit. Jaké je plachtění z pohledu začátečníka na moři a co vám taková dovolená přinese? Jak najít plachetnici i s člověkem, co ji umí ovládat Moře není pro suchozemce úplně jasně předvídatelné, tedy aspoň pro mě ne. Často se mění vítr, je silný příboj nebo je podloží u břehu plné ostrých skal, jež by plachetnici mohly poškodit. Prapůvodem úspěchu dovolené na moři je tedy z mého pohledu…

Články

Zakotvěte v Kotorském zálivu dřív, než jej zaplaví turisté

Kotor je úchvatný, ať se na něj díváte odkudkoli. Uvnitř městských hradeb posedávají místní u kavárenských stolečků nebo postávají ve frontách na teplý chléb v bludišti spletitých uliček a malebných náměstí. Za hradbami se rozprostírá horami obklopený záliv připomínající fjord, Boka Kotorská, která je jedním z nejnádhernějších míst Evropy. A nejlepší ze všeho je, že do tohoto středomořského ráje stále ještě nevtrhly výletní lodě plné turistů. Pospěšte si, než zvednou kotvy. Celkový pohled na Korotrský záliv   Kotor je ze všech stran obklopený efektními horskými štíty, takže je téměř nemožné se tu vyfotit, aniž by se někde na pozadí tyčilo pořádné skalisko. Nutno přiznat, že město nabízí ze všech úhlů dokonale pohlednicové záběry. Za jeho historickými hradbami se prostírá…