New York je opojné město, neskutečně vzrušující v každou denní i noční hodinu. Na ulicích vládne hotový blázinec, oázy klidu jsou v newyorských parcích. Pět čtvrtí nabízí nekonečné kontrasty a úchvatnou rozmanitost – a každá má svůj osobitý šarm a styl.

Manhattan je bláznivý a zároveň nejúchvatnější. Je opravdovou perlou New Yorku, jiskřící úlomek země, kde se může stát cokoli. Absolutně cokoli.

Brooklyn je doménou spisovatelů, umělců, mladých párů a rodin, které chtějí žít v pokojném a tvořivém prostředí, daleko od manhattanských mrakodrapů. V pulsujícím Queensu se zase taví pestrá směsice etnik a národností, které žijí – alespoň převážně – v poklidné harmonii. Rozrůstající se Queens je posetý novými sídlišti, alternativními muzei i galeriemi a nabízí ta nejchutnější indická, korejská, řecká a albánská jídla.

Bronx, kde se zrodilo boogie-woogie, je stále považován za nejméně atraktivní newyorskou čtvrť, ale i obyvatelé Manhattanu dobře vědí, že nikde jinde než na Arthur Ave nenajdou tu pravou a nefalšovanou italskou kuchyni – ani na Staten Island, který je plný třetí generace Neapolitánců.

Zobrazit více
New York City Map - 55244
Průvodce

New York City Map

176 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
USA Planning Map - 55314
Průvodce

USA Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Washington DC - Pocket - 55371
Průvodce

Washington DC - Pocket

254 Kč 215 Kč Jít do eshopu English
New York - 5321
Průvodce

New York

599 Kč 299 Kč Jít do eshopu
New York do kapsy - 5325
Průvodce

New York do kapsy

299 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Americký dolar (USD)
Jazyk
Angličtina
Víza
Americký program ESTA povoluje občanům ČR bezvízový vstup do země, vše se dá zařídit po internetu
Peníze
Bankomaty jsou rozšířené a většina hotelů, obchodů i restaurací přijímá platby platebními kartami. Farmářská tržiště, stánky s občerstvením a některé menší restaurace přijímají pouze hotovost.
Čas
Východní standardní čas (SEČ –6 hodin)
Elektřina
Elektrické napětí v USA má 110 V až 115 V/60 Hz. Zásuvky jsou pro ploché zástrčky se dvěma hroty (a často s třetím okrouhlým otvorem pro další hrot uzemnění).
Spropitné
V restauracích a taxících nechávejte mezi 15 a 20 % z celkové částky. Hotelovým pokojským dávejte 1 až 5 USD za den.
Doprava
Díky třem rušným letištím, dvěma velkým vlakovým nádražím a obrovskému autobusovému terminálu míří do New Yorku každý rok přes 50 milionů lidí. Po městě se nejlépe cestuje metrem, které má celkovou délku 1062 km – je levné a účelné. Další variantou je chodit po svých – toto město je stvořeno k chůzi. Taxíky jsou praktické za nevlídného počasí a mimo špičku. Na Staten Island jezdí zdarma trajekt.

Denní rozpočet

Nízký
do 100 USD
Lůžko v hostelu 25–80 USD Vlastní stravování s nakupováním v supermarketech a levnými jídly v kavárnách či pojízdných stáncích 5–25 USD Pěší průzkum města
Střední
100–300 USD
Dvoulůžkový pokoj 150–300 USD Večeře o dvou chodech s koktejlem 30–75 USD; brunch ve městě Levnější vstupenky Broadway TKT 70 USD
Vysoké
nad 300 USD
Luxusní ubytování v butik hotelech od 350 USD Degustační menu v luxusních restauracích 190 USD Sedadlo v Metropolitní opeře 95 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Central Park

Jeden z nejznámějších zelených prostorů na světě zahrnuje 341 hektarů zvlněných travnatých ploch, pahorky poseté balvany, jilmové aleje a udržované parkové pozemky v evropském stylu. Je tu také několik umělých vodních nádrží.

Empire State Building

Budova jako vystřižená z komiksového Gothamu. Empire State Building vévodí newyorskému horizontu, nevynechejte pohled z vyhlídkové plošiny – za soumraku se pod vámi odkryje moře mihotavých světýlek.

Newyorský přístav

Božské výhledy na panorama města, trajekty zdarma, vyhlídka z vršku sochy Svobody a uctivý hold americkým přistěhovalcům na Ellis Islandu – co víc byste si mohli přát?

Metropolitní muzeum umění

Muzeum, jemuž se říká „The Met“, má úctyhodné rozměry a ve stálých expozicích nabízí přes dva miliony uměleckých děl – většina je vystavena ve skvělých galeriích o rozloze téměř sedmi hektarů.

Muzeum moderního umění

Superstar umělecké scény představuje hotové „kdo je kdo“ moderních mistrů. O světě umění a designu nabízí vzrušující rychlokurz, jenž je krásný a poutavý zároveň.

Guggenheimovo muzeum

Úchvatné muzeum stojí samo o sobě za vidění. Navíc má záviděníhodnou sbírku umění 20. století a organizuje výstavy umělců z celého světa.

The High Line

Bývalá železniční trať byla zrenovována a přebudována na travnatou lávku v oblacích. Je vzorem povedené městské obnovy a těší se postavení jednoho z nejoblíbenějších veřejných prostorů ve městě. A už je konečně hotová.

Times Square

Ať se vám líbí, nebo ne, Times Square nabízí nejčistší newyorský konglomerát zářivých světel a obřích billboardů, které září nad stále proudícími davy a pásy bytelného betonu.

Památník World Trade Center

Vzletná nová věž, pamětní muzeum a dvojice zářivých nádrží jsou symbolem naděje a obnovy i poctou obětem 11. září. Místo, kde se rušné okolní město jako mávnutím kouzelného proutku zklidní a ztiší.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Divácké sporty

New York patří k posledním místům v USA, kde je baseball stále jedničkou. Vstupenky stojí pár babek a je to skvělá příležitost podívat se na místní týmy na jejich nových stadionech – Yankees jsou jedním z nejlepších amerických týmů, Mets také stojí za to. Pro našince je zajímavější hokej, vydat se můžete hned na tři týmy (Rangers, Islanders a Devils, kteří sice nejsou přímo z New Yorku, ale dojet do New Jersey není žádný problém). Když chcete na basket, můžete vyrazit na Knicks nebo Nets, když na americký fotbal, pak na Giants a Jets.

Běhání

Okruhy v Central Parku jsou nejlepší v době, kdy sem nesmějí auta, i když i tak budete ve společnosti mnoha cyklistů a bruslařů. Chodník s délkou 2,57 km, který vede kolem nádrže Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir (kde běhala Jackie O.), je určen pouze běžcům a chodcům. Mimochodem – právě v Central Parku končí vždy první listopadovou neděli slavný newyorský maraton. Oblíbená je také trasa u řeky Hudson, nejhezčí část vede zhruba od 30th St k Battery Parku na Dolním Manhattanu. Dobře se běhá i v Brooklyn Bridge Parku (vyběhnout můžete z Manhattanu přes Brooklynský most).

Cyklistika

New York udělal obrovský kus práce, aby bylo město k cyklistům vlídnější, a v posledních pěti letech tu vzniklo přes 400 km cyklistických stezek. Nezkušeným cyklistům však doporučujeme držet se méně frekventovaných stezek v parcích a kolem vodních toků, jako je Central Park, Prospect Park, Manhattan Waterfront Greenway či Brooklyn Waterfront Greenway.

Sportování na ulici

Betonový New York přijal za své řadu sportů a pořádá sportovní akce přímo v ulicích. Milovníci vysokých košů najdou basketbalová hřiště po celém městě, nejslavnější je West 4th Street Basketball Courts, jemuž se říká „the Cage“ (Klec). Vyzkoušet můžete také Holcombe Rucker Park v Harlemu, kde vyrostla nejedna hvězda NBA. Prostory ke hře nabízí rovněž Tompkins Square Park a Riverside Park. Hudson River Park má hřiště u Canal St a u W11th Ave u 23rd St. V New Yorku je oblíbená rovněž méně známá házená a stickball – hřiště s jednou stěnou najdete v parcích po celém městě.

Aktivity pod střechou

Chcete-li pořádně zvládnout ásany, měli byste zavítat do některé z mnoha tělocvičen jógy či pilates rozesetých po městě. Najít v nejbližším okolí místo, které bude přesně vyhovovat vašim představám, vám skvěle pomůže Yelp (www.yelp.com).