Zlatý stát, do něhož odjakživa mířili lidé za slávou a bohatstvím. Ale v Kalifornii toho můžete „vyrýžovat“ mnohem více. Nezapomenutelné zážitky nabídne senzační krajina, města a jídlo. Připojte se ke snílkům, kteří si do Kalifornie jezdí plnit své sny.

Kalifornie byla vždy živoucím americkým snem. Zatímco kdysi bylo jeho podstatou zlato, dnes jsou to inovace. Nekonvenční myšlenky vytváří nesourodé společenství surfařů, umělců a podnikavců – ti stojí třeba za skateboardingem, interaktivním uměním i biotechnologiemi.

Když ale necháte energií pulzující kalifornská města za zády a vyrazíte do přírody, budete také ohromeni. Národní parky Yosemite i Redwood jsou opravdovými americkými klenoty. Jsou dech beroucí, což ocenilo i Unesco, které je zařadilo na seznam světového dědictví.

A korunou toho všeho je jídlo. V Kalifornii bývá to, co si objednáte, s největší pravděpodobností z místní produkce. Navíc kreativní a chutné. Kaliforňané až chorobně rádi sdílejí své gastronomické zážitky na sociálních sítích a jídlo milují. Mají proč – je skvělé. Stejně jako místní víno. A koneckonců můžete zkusit i pivo – v Kalifornii je nejvíc pivovarů z celých Spojených států. 

Zobrazit více
San Francisco City Map - 55250
Průvodce

San Francisco City Map

176 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
California's Best Trips - 55280
Průvodce

California's Best Trips

556 Kč 472 Kč Jít do eshopu English
USA Planning Map - 55314
Průvodce

USA Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
California - 55366
Průvodce

California

540 Kč 459 Kč Jít do eshopu English
California - best of - 55414
Průvodce

California - best of

551 Kč 468 Kč Jít do eshopu English
Las Vegas - Pocket - 55377
Průvodce

Las Vegas - Pocket

254 Kč 215 Kč Jít do eshopu English
Los Angeles - Pocket - 55372
Průvodce

Los Angeles - Pocket

254 Kč 215 Kč Jít do eshopu English
Západ USA - 5311
Průvodce

Západ USA

699 Kč 349 Kč Jít do eshopu
Grand Canyon NP Planning Map - 55475
Průvodce

Grand Canyon NP Planning Map

165 Kč 140 Kč Jít do eshopu English
Grand Canyon National Park - 55476
Průvodce

Grand Canyon National Park

496 Kč 421 Kč Jít do eshopu English
Yellowstone NP Planning Map - 55484
Průvodce

Yellowstone NP Planning Map

165 Kč 140 Kč Jít do eshopu English
Yellowstone & Grand Teton NP - 55485
Průvodce

Yellowstone & Grand Teton NP

496 Kč 421 Kč Jít do eshopu English
Yosemite NP Planning Map - 55486
Průvodce

Yosemite NP Planning Map

165 Kč 140 Kč Jít do eshopu English
Yosemite, Sequoia & Kings Canyon NP - 55487
Průvodce

Yosemite, Sequoia & Kings Canyon NP

496 Kč 421 Kč Jít do eshopu English
Zion & Bryce Canyon NP Planning Map - 55488
Průvodce

Zion & Bryce Canyon NP Planning Map

165 Kč 140 Kč Jít do eshopu English
Zion & Bryce Canyon National Parks - 55489
Průvodce

Zion & Bryce Canyon National Parks

496 Kč 421 Kč Jít do eshopu English
Národní parky USA - 5334
Průvodce

Národní parky USA

599 Kč 299 Kč Jít do eshopu
San Francisco - Pocket - 55542
Průvodce

San Francisco - Pocket

278 Kč 236 Kč Jít do eshopu English
San Francisco - 55543
Průvodce

San Francisco

490 Kč 416 Kč Jít do eshopu English
Chicago  - Pocket - 55544
Průvodce

Chicago - Pocket

261 Kč 221 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Sacramento / Washington
Měna
Americký dolar (USD)
Jazyk
Angličtina
Peníze
Bankomaty jsou k dispozici všude, karty také berou téměř všude
Čas
Kalifornie leží v pacifické standardní zóně (SEČ -8 hodin). Letní čas začíná druhou neděli v březnu, kdy se hodiny posouvají o hodinu dopředu, a končí první neděli v listopadu.
Víza
Pro občany ČR je nutná registrace v rámci ESTA, žádost je nutné odeslat online minimálně 72 hodin před nastoupením cesty
Elektřina
120 V/60 Hz; potřebujete adaptér
Důležitá čísla
Tísňová linka (záchranka, hasiči a policie) – 911
Doprava
Ideální je cestovat autem, chcete-li ušetřit, volte autobus nebo vlak. Jestliže nemáte dost času, můžete také létat, lety mezi LA a San Franciskem jsou cenově dostupné. Pro poznávání vinařské oblasti Napa Valley, větší části pobřeží a východních oblastí s divokou přírodou je auto nutností.

Denní rozpočet

Nízký
do 75 USD
Postel v hostelu ve společné ložnici: 25–40 USD Vynechte tematické parky a naplánujte si prohlídky muzeí na dny, kdy je vstup zdarma Vyhledejte farmářské trhy, kde se lze levně najíst
Střední
75–200 USD
Dvoulůžkový pokoj v dvouhvězdičkovém motelu či hotelu: 75–150 USD Pronájem auta: od 30 USD na den plus pojištění a pohonné hmoty
Vysoký
více než 200 USD
Tříhvězdičkové ubytování: od 150 USD za noc v hlavní sezoně Menu o třech chodech v luxusní restauraci: 75 USD plus víno
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Staré sekvojové lesy

Kalifornští giganti rostou podél větší části pobřeží od oblasti Big Sur severně k hranici s Oregonem. Jednou z možností je kolem sekvojí jen tak projet – či dokonce projet přímo jimi v místech starých turistických pastí – ale nic se nevyrovná úžasu, který pocítíte, když se pod těmito starými obry projdete pěšky. Meditovat můžete v Muir Woods National Monument, Avenue of the Giants i v Redwood National Park a Redwood State Parks.

Pacific Coast Highway

Unikněte sem z přeplněných dálnic a oddejte se pomalé pohodové jízdě podél pobřeží. Kalifornské pobřežní silnice se vinou podél mořských útesů a procházejí plážovými městečky. Rovněž PCH (jak se této silnici přezdívá) spojuje tečky mezi velkými městy na pobřeží: surfařským San Diegem, rockovým LA a beatnickým San Franciskem. Mezi nimi budete objevovat zastrčené pláže, rustikální stánky s mořskými plody a dřevěná přístavní mola, odkud budete sledovat západy slunce nad Pacifikem.

Disneyland

Tam, kde kdysi rostly pomeranče a vlašské ořechy, vystavěl Walt Disney svůj sen. Dveře jeho kouzelného království (Magic Kingdom) se otevřely v roce 1955. Disneyland je dnes nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v jižní Kalifornii. Uvnitř anaheimských megapopulárních tematických parků uvidíte tančit všechny milované postavičky z kreslených pohádek v hlavní ulici Main Street USA a za teplých letních nocí tu budete nad zámkem Šípkové Růženky obdivovat velkolepé ohňostroje. Jste-li dítě, nebo se tak alespoň beznadějně cítíte, bude pro vás Disneyland tím „nejšťastnějším místem na Zemi“.

Yosemite National Park

V národním parku Yosemite se v údolích utvářených ledovci, lavinami a zemětřeseními projděte po loukách posetých horským kvítím. Vše vám tu bude připadat větší, ať již vás budou smáčet burácející vodopády, které se řítí z vysokých skalních útesů, nebo budete obdivovat žulové dómy či se procházet starými lesy sekvojovců obrovských. Za úplňku se vydejte na Glacier Point nebo se v létě projeďte po závrať působící vysokohorské silnici Tioga Road.

Golden Gate Bridge

Podnikněte vycházku po proslulém sanfranciském mostě a sledujte kontejnerové lodě, kterak proplouvají mezi mostními pilíři natřenými charakteristickou oranžovou barvou. Poté se rozhlédněte z rozeklaných výšin v Marin Headlands, odkud se vám naskytne 360stupňové panorama – uvidíte mrakodrapy centra města i ostrov Alcatraz. Sledujte plachetnice křižující záliv, jak bojují s větrem, a zmrzlé surfaře poblíž Fort Point.

Death Valley National Park

Jen pouhé vyslovení názvu vyvolává vzpomínky na rozbité povozy prvních pionýrů a na vysušené ztracené duše plazící se přes pouštní písečné duny. Ale tím nejpřekvapivějším faktem na Údolí smrti je, jak moc je toto místo ve skutečnosti plné života. Zjara tu pouštní kvítí na žlutooranžových svazích přímo exploduje celou paletou barev. Vydejte se úzkými bočními kaňony plnými geologických zvláštností, postavte se na okraj vulkanických kráterů vytvořených pravěkými explozemi či prozkoumejte opuštěná hornická městečka Divokého západu, kde lidé přicházeli o své jmění – a také ho tu nacházeli.

Hollywood

Filmová studia se sice přestěhovala, ale Hollywood se svými růžovými hvězdami na chodníku slávy každoročně stále přitahuje miliony zírajících návštěvníků. Stejně jako v případě stárnoucí hvězdičky, která zažívá comeback, tak i tato kdysi drsná losangeleská čtvrť prochází svým znovuzrozením – vzkvétají tu luxusní hotely, rekonstruují se filmové paláce i nablýskané bary. Vyfoťte se před Grauman’s Chinese Theatre či uvnitř Hollywood & Highland Babylon Court s nápisem Hollywood v pozadí – nestyďte se, všem je jasné, že tomu nikdo neodolá.

Monterey

Zapomeňte na všechny ty hypnotizující hollywoodské vize sluncem zalitých jihokalifornských pláží. Rušné severokalifornské rybářské vesnice byly stvořeny pro drsnější milovníky outdooru. Naskočte na palubu vyhlídkové lodě a vydejte se za velrybami do chráněné oblasti Monterey Bay National Marine Sanctuary, celou řadu dalších mořských živočichů můžete spatřit ve velkolepém ekologickém akváriu v Cannery Row. Nasajte na pobřeží mořskou atmosféru či se vydejte do centra připomínajícího mexickou minulost Kalifornie.

Big Sur

Skalnaté pobřeží Big Sur je celkem uzavřeným místem. Poznejte jej tak, jak to dělají místní, obzvláště pak, chcete-li například najít ukryté horké prameny či pláže, kde je písek zabarvený do fialova, nebo místo, kde se našel obrovský jadeit. Načasujte si návštěvu na květen, kdy mají vodopády nejvyšší průtok, či na dobu, kdy tu již nejsou letní prázdninové davy, ale slunce ještě pěkně hřeje. Nezapomeňte se podívat i nahoru k nebi, kde v termálních proudech nad útesy poletují ohrožení kondoři kalifornští.

Santa Barbara

Poněkud neskromně sama sebe nazývá „Americkou Riviérou“ – jen jí není takový kus – v Santa Barbaře však panuje taková idylka, že si jen povzdechnete: palmy, heboučké písečné pláže, lodě pohupující se v přístavu – no, bylo by to pěkné cestovatelské klišé, kdyby to nebyla pravda. Navíc domy z vepřovic s bílými fasádami a červenými střechami byly kompletně zrekonstruovány v souladu s historickým stylem po zničujícím zemětřesení v roce 1925.

Point Reyes National Seashore

Pokud bychom měli vybrat jen jeden park, který by shrnul severní Kalifornii, zvolili bychom Point Reyes. Nachází se u tektonického zlomu San Andreas – kde se litosférické desky o sebe třou přímo ukázkově. Postůjte u majáku a budete mít pocit, že jste na koci světa. Dalekohledem odsud pozorujte migrující velryby. Rypouše sloní a jejich hlučné páření i rození mladých sledujte u Chimney Rock a pak se vydejte na túru mezi stáda jelenů wapiti či si zajeďte na větrem bičované pláže.

Napa Valley

Výlet do Napa Valley dodržuje tradice: návštěvníci se na kolech projíždějí po stezce Silverado Trail a hledají ten nejlepší cabernet, berou koupel v bohatých lázních a objednávají si z vizionářských jídelních lístků zdejších slavných šéfkuchařů. Právě zde, uprostřed nekonečných vinohradů a oblých, duby porostlých kopečků, je to pravé místo pro rozmazlování se. Na popojíždění mezi jednotlivými vinařstvími si můžete objednat limuzínu nebo můžete otravnou dopravní situaci překonat horkovzdušným balonem.

North Beach, San Francisco

Zdolejte strmé ulice ve čtvrti, která láká bebopové jazzmany, bojovníky za lidská práva, striptýzové tanečnice a beatniky. Díky náročným stoupáním a výhledům způsobujícím závrať je North Beach místem, kde je snad více nebe než země, jde o oblast, která byla sice zcivilizována, ale nikdy se ji nepodařilo zcela zkrotit. Než sejdete dolů na zem a dáte si perfektní espresso či kopeček zmrzliny, si určitě všimnete hejn zelených papoušků, kteří s vřískotem poletují nad svahy s bohémskými domky.

Santa Monica

Odpočinout od dopravní situace v LA si můžete na pláži. Nóbl pláž v Santa Monice vám poskytne pocity okamžitého štěstí. Můžete se tu naučit surfovat, projet se na sluneční energií poháněném ruském kole, zatancovat si pod hvězdnou oblohou na starém molu, nechat děti v akváriu prozkoumávat přílivové bazénky či si jen smočit nohy ve vodě a nechat vlny odnést všechny vaše trable. A co teprve úchvatné západy slunce.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Gastronomie

Kalifornie už viděla mnohé vzestupy a pády, hollywoodské hvězdy přicházejí a zase odcházejí. Ovšem pro gurmány je vše stále neměnné: kalifornské jídlo a víno. Na cestách po pobřeží se setkáte s rybími tacos ve stáncích s mořskými plody na plážích i se sezonním menu využívajícím bioprodukty v restauracích v San Francisku – vaše chuťové buňky si přijdou vždy na své.

Plavání

Je-li vaše představa o dovolené plná lenošení na plážích a rychlých temp ve vlnách Pacifiku, vydejte se do jižní Kalifornie (Southern California; SoCal). Především v oblasti mezi městy Santa Barbara a San Diego najdete kilometry a kilometry širokých písečných pláží, kde se můžete dle libosti vydovádět.

Surfing

Nemůže být pochyb, že surfing ovlivňuje všechny aspekty života na kalifornských plážích, což musíte uznat, aniž jste si kdy stoupli na prkno (my ale doporučujeme tuto aktivitu rozhodně vyzkoušet!). V Kalifornii najdete množství snadno přístupných míst vhodných k surfování, většina je na jihokalifornském pobřeží, např. Mavericks u zálivu Half Moon Bay, Steamers Lane v Santa Cruz, Rincon Point nedaleko Santa Barbary, Surfrider v Malibu a Trestles jižně od San Clemente v okrese Orange County. Na všech zmiňovaných místech jsou zlomy známé svými konzistentními, čistými, velkými vlnami.

Bodyboarding

Nemáte-li čas či ambice naučit se surfovat na vlnách, existují na mnoha jihokalifornských plážích další možnosti, jak chytit tu svou „vysněnou vlnu“. Bodysurfing a bodyboarding (či boogie boarding) může prodloužit vaši jízdu na vlnách, někdy třeba až o 30 a více metrů. Pro zvýšení rychlosti a efektivity ovládání využívají obě aktivity ploutve. Je to celé velmi jednoduché a po chvilce, až chytíte tu správnou první vlnu, už budete řvát radostí.

Potápění a šnorchlování

Skalnaté útesy, vraky lodí a lesy chaluhy čepelatky spolu s mořskými živočichy podél celého kalifornského pobřeží čekají na objevení. Nejlepšími místy pro potápění a šnorchlování jsou kolem Santa Catalina Island a Channel Islands National Park. Díky mořské rezervaci Monterey Bay National Marine Sanctuary jsou v Montereyském zálivu celoročně podmínky pro potápění a šnorchlování, bez neoprenu to tu však nejde. Dalším potápěčským rájem je oblast rezervace Point Lobos State Reserve. Severně od San Franciska odplouvají potápěčské lodě z větrného zálivu Bodega Bay.

Pěší turistika

Kalifornie je ideální pro poznávání pěšky, ať již jste příznivci zdolávání vrcholů Sierra Nevady, chození mezi palmovými oázami v pouštích, toulání mezi nejvyššími, největšími či nejstaršími stromy na světě nebo se jen tak procházet po plážích podél bouřícího oceánu. Nejlepší trasy pro pěší najdete zpravidla uprostřed dech beroucí scenérie národních a státních parků, národních lesů a divočinách. Nabízí se tu nekonečné množství možností, od nenáročných, naučných stezek, které jsou vhodné i pro vozíčkáře a kočárky, po vícedenní túry drsnou divočinou.

Skalní lezení

Příznivci skalního lezení mohou přijmout výzvy na světově proslulých velkých stěnách a žulových dómech v národním parku Yosemite, kde sezona skalního lezení probíhá od dubna do října. V nejteplejších letních měsících lezci stěhují své tábory z Yosemitského údolí do Tuolumne Meadows u silnice Tioga Road, kde se navíc vyskytují i dobré podmínky pro bouldering. V jižní Kalifornii najdete další lezeckou Mekku – národní park Joshua Tree – s více než 8000 zavedenými cestami od boulderů po vícedélkové stěny.

Rafting

V době jarního tání sněhu dostávají mohutné divoké řeky ohromné přívaly vody, které se valí strmými kaňony, v bouřících kataraktech se pak například raft žene mezi ohromné balvany, mezi kterými jsou jen tři metry prostoru. Válce, karfioly, nekonečné vlny stupně III-IV vyvracející vaše ramena – a vy křičíte a čelíte dalšímu a dalšímu útoku. Je-li tohle na vás příliš, nezoufejte. V Kalifornii je dostatečné množství řek, kde se vodáckému sportu můžete věnovat a užívat si, ať jsou vaše schopnosti jakékoliv.