Na Floridě jsou jako všude čtyři roční doby, jen se tu jmenují trochu jinak: jaro, brzké léto, léto a pozdní léto. Téměř celý rok tu panuje slunečné počasí, díky němuž si tu lidé rádi jezdí dobít baterky.

Florida připomíná skleníkovou orchidej – výrazný, sexy subtropický poloostrov lemovaný sněhobílými plážemi, obklopený modrozelenými vlnami oceánu a při západu slunce zahalený do neuvěřitelně zářivých barev. Je to fantastická, bažinatá říše divů plná závratných lákadel.

Hlavní atrakcí jsou nádherné pláže, kterých je tolik, že můžete navštívit jednu každý den v roce a stejně je všechny neuvidíte. Ale Florida k tomu přidá nášup: pravěké Everglades, fantasmagorické zábavní parky v Orlandu, pastelově barevné krásy South Beach, každonoční karneval v Key Westu, korálové útesy v Key Largo.

Walt Disney měl pravdu: Florida je místem, které probouzí představy. Tak přijeďte na pláže a za myšákem Mickeym, přijeďte za lidmi a do Everglades, přijeďte za nočním životem, jezdit na kajaku, za kapustňáky a aligátory. Určitě. Protože Florida bude vždy podivnější, než si dokážete představit, a nikdy nezůstane v klidu.

Zobrazit více
USA Planning Map - 55314
Průvodce

USA Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Miami - Pocket - 55370
Průvodce

Miami - Pocket

254 Kč 215 Kč Jít do eshopu English
Southwest USA - 55387
Průvodce

Southwest USA

510 Kč 433 Kč Jít do eshopu English
New Orleans - Pocket - 55441
Průvodce

New Orleans - Pocket

253 Kč 215 Kč Jít do eshopu English
Národní parky USA - 5334
Průvodce

Národní parky USA

599 Kč 299 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Tallahassee / Washington
Měna
Americký dolar (USD)
Jazyk
Angličtina
Peníze
Bankomaty jsou naprosto běžné. Pro rezervace hotelů a pronájem auta budete obvykle potřebovat kreditní kartu. Víza Vízum není potřeba, pokud si vyřídíte povolení ESTA (požádejte o ni prostřednictvím internetu minimálně 72 hodin předem)
Čas
Platí tu východní čas, tedy SEČ -6 hodin
Elektřina
120 V/60 Hz; potřebujete adaptér
Důležitá čísla
Tísňová linka (první pomoc, hasiči, policie) – 911
Doprava
Auto je nejlepší možností. Vlaky Amtrak ani autobusy Greyhound obvykle nestaví v národních parcích ani menších městech.

Denní rozpočet

Nízký
do 100 USD
Ubytování v levných motelech Stravování ve městech Pokud kempujete a připravujete si jídlo sami, můžete se vejít i do 50 USD Cestování autem: 40–50 USD Výdaje snižuje fakt, že floridští obchodníci bojují o zákazníky a drží nižší ceny – plánujte dopředu a koukněte se na internetu, kde byste mohli něco ušetřit
Střední
150–200 USD
Ubytování v levných hotelech či zařízeních typu B&B Cestování autem: 40–50 USD Vstupy do tematických parků v Orlandu či život v Miami je dražší, ale za návštěvu pláží a státních parků neplatíte
Vysoký
nad 200 USD
Ubytování v komfortních hotelech Noční kluby v Miami, zábavní parky Jídlo v lepších restauracích
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Miami

Vítejte v Kouzelném městě, caliente (horkém) hlavním městě cubanos (kubánských sendvičů) a podivínství. Kdysi malé městečko zaměřené na pěstování citrusů dnes představuje pan-americkou mozaiku, nejvíce latinskoamerické město na světě na sever od Mexika. Přidejte k tomu průbojné karibské přistěhovalce, úžasnou večírkovou scénu, šílené burany, tvory z éry dinosaurů křižující zdejší vody, a hvězdnou scénu South Beach plnou celebrit… Je to tu zvláštní a překrásné. Moderní Miami má své problémy. Mihotající se fata morgána bohatsví a sexu však činí toto město tak zábavným a pokrokovým.

Fort Lauderdale Beach & Promenade

Promenáda ve Fort Lauderdale – široká, palmami lemovaná cesta táhnoucí se podél pláže a A1A – přitahuje jako magnet velký počet běžců, bruslařů, chodců a cyklistů. Pláž s bílým pískem rozprostírající se přes 11 km až k Lauerdale-by-the-sea je jedna z nejčistších a nejlepších v celé zemi, s různými úseky – pro rodiny, gaye anebo s místy, kde je povolen vstup se psy. Velmi oblíbené sporty jsou zde ježdění na člunu, potápění, šnorchlování a rybaření.

Národní park Everglades

V klidných hladinách Národního parku Everglades na vás bude pomrkávat spousta párů aligátořích očí. A pak si na nich pochutnáte. Dobrá, ne přímo „na nich“, ale v Everglades City si můžete dopřát aligátoří ocas a žabí stehýnka. A víte co? Aligátoři nahánějí strach, ale pohled na ně je vynikající. A chutnají také skvěle.

Florida Keys a Key West

Keys mají několik prvotřídních parků a navíc jedinečný ekosystém, takže pokud jste milovníkem přírody, máte štěstí. Vyzkoušejte Státní park John Pennekamp Coral Reef na Key Largo, kde uvidíte floridský útes v živých barvách; nebo se na loďce vydejte do Lignumvitae Key State Botanical Site a vyhřívejte se na 280akrovém ostrově s panenským tropickým lesem. Bývalý lom Geologického státního parku Windley Key Fossil Reef ukazuje historii tvorby korálů a vápence na Keys; Looe Key National Marine Sanctuary je lesnatý útes, na který se dostanete pronajatým člunem; a Long Key State Recreation Area se rozpíná na 965 akrech ostrova Long Key. Státní park Bahia Honda je zase milovaným úsekem pláže s bílým pískem.

Orlando

Centrum Orlanda je oblíbené místo, kam se můžete večer zajít pobavit. Najdete tu spoustu barů výborné úrovně, díky nedávným investicím a přestavbám se navíc oblast downtownu (v okolí Orange Ave a Central Blvd, mimo vyšlapané cestičky zábavních parků a turistických pastí) změnila na pulsující a bezpečnou společenskou Mekku jižní Floridy. O víkendech centrum zaplaví místní „pařiči“ a jim podobní, kteří se sem přijdou napít a zatančit si, takže to tu žije ještě hluboko po půlnoci.

Walt Disney World Resort

Kousek od Orlanda vstoupíte do pohádek – je tu Alenka v říši divů, Popelka, kačer Donald a další Disneyho klasické postavičky. Walt Disney World Resort je místem opředeným mýty, přísliby a nadějemi. Jasně, jsou tu nekonečné fronty a utratíte více, než jste měli v plánu, ale díky rozzářeným tvářím dětí (a často i dospělých) bude rychle vše odpuštěno.

Kennedyho vesmírné středisko

Je to sice populární atrakce, ale zároveň stále fungující vesmírná základna, která je v provozu celý rok. Leží na Mysu Canaveral, kde je středobodem dění na Vesmírném pobřeží. Odtud odstartovala první lidská mise na Měsíc, odtud Američané dobývali vesmír. Pokud milujete vše kolem cest do vesmíru, budete z tohoto komplexu, přecpaného roboty a raketami, nadšeni víc než z čehokoliv jiného na Floridě. Připravte si celý den, abyste shlédli obrovské startovací zařízení, představení v IMAXu a početné vesmírné expozice včetně ohromné rakety Saturn V.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Jedna věc, které se turisté na Floridě nemusí obávat, je převýšení. Počasí to však naprosto vynahrazuje. Obzvláště pak pohybujete-li se na jihu Floridy, choďte na výlety a kempujte v zimě, tedy od listopadu do března. V létě určitě vyrazte před polednem, abyste se vyhnuli vedru přes den a typickým odpoledním bouřkám. Jedna věc, které se turisté na Floridě nemusí obávat, je převýšení. Počasí to však naprosto vynahrazuje. Obzvláště pak pohybujete-li se na jihu Floridy, choďte na výlety a kempujte v zimě, tedy od listopadu do března. V létě určitě vyrazte před polednem, abyste se vyhnuli vedru přes den a typickým odpoledním bouřkám. Vydat se můžete třeba na některý úsek Florida National Scenic Trail, dalšími vynikajícími oblastmi jsou pak Národní rezervace Big Cypress okolo jezera Okeechobee, Národní les Apalachicola či Ocala a samozřejmě Florida Keys.

Výlety po vodě

Pěšky se na Floridě nedostanete všude. Abyste opravdu zažili floridské močály a řeky, estuária a zátoky, laguny a bariérové ostrovy, potřebujete nějaké plavidlo, nejlépe takové, na kterém můžete pádlovat. Dokonalé ticho při prodírání se mangrovy a vyplašení aligátoři a ibisové vyvolají ve vašich očích údiv. Podobně jako u pěší turistiky je i pro jízdu na kanoi či kajaku nejvhodnějším obdobím zima. V rámci řek představuje typickou Floridu 207 mil dlouhá řeka Suwanee nebo oficiální stezka Wilderness Trail. Mezi další nezapomenutelné řeky patří: Loxahatchee, Wekiva, Myakka či Hillsborough. O božské jízdě v Everglades či o vodní trase Hell´s Bay paddling trail budete vyprávět ještě vnoučatům. A to jsme toho ještě spoustu vynechali, navíc máte k dispozici rozlehlé pobřeží…

Potápění a šnorchlování

Každý floridský pramen je prvotřídním místem pro šnorchlování. Čistota vody je až zneklidňující, skoro si připadáte, že letíte, a ne že se vznášíte ve vodě; všichni tvorové a hejna rybek vám stejně budou cestou ke dnu připadat nedosažitelné. Pokud si pod potápěním a šnorchlováním představujete korálový útes hemžící se duhově barevnými tropickými rybkami, pak máte štěstí… Florida má největší korálový systém kontinentu. Zamiřte na Florida Key nebo ke Smaragdovému pobřeží, kde ztroskotalo tolik španělských galér, že se mu přezdívá „Hlavní město vraků Jihu“.

Cyklistika

Pro jízdu na horských kolech je Florida příliš rovná, najdete tu však spousty příležitostí k off-roadovým vyjížďkám, při kterých si zablátíte pláště, i stovky mil dlážděných cest pro ty, kteří raději při jízdě zůstávají čistí. Podobně jako u pěší turistiky se vyhněte jezdění v létě, pokud tedy nemilujete parno a koupele ve vlastním potu. Skvělá místa jsou ve státních parcích Big Shoals, Paynes Prairie Preserve či v národních lesech Ocala a Apalachicola. Neměli byste vynechat ani Florida Keys Overland Heritage Trail nebo třeba Pinellas Trail.

Rybaření

Svět může klidně mít sedm moří, ale existuje jediná rybářská velmoc světa: Florida. Jistě, přejděte to jako typicky přehnanou floridskou reakci, připravte se však na řeči rybářů z ostatních koutů světa. Kdo to má zapotřebí poslouchat? Prostě jen popadněte prut a půjčte si loďku. Hlavní cena v hojných floridských řekách a jezerech se jmenuje okounek pstruhový. Pravé rybaření ovšem je, jak by řekl „Papa“ Hemingway, na volném moři, kde vyskakují a mrskají se majestátní mečouni. Modroun tanečník a zlak nachový patří k dalším oblíbeným hlubinným rybám. Chartery pro rybaření na volném moři seženete ve městech Stuart, Destin, Steinhatchee a Miami.

Jachting

Pokud preferujete vítr v plachtách a ruce na kormidle, pak je Florida tím pravým místem. Vlídné místo pro plachtění představuje Miami díky spoustě malých přístavů, kde si můžete pronajmout nebo zakotvit vaši vlastní loďku – Key Biscayne je mimořádným skvostem. V Key West se zase plavte na škuneru s pravými kanony, zprostředkovatelů plaveb je po celých Keys hojnost.