Drsná, divoká a prostorná. Co do rozměrů i bohatosti zážitků je Kanada neuvěřitelná. Můžete stát na místech, kam možná nikdo nikdy před vámi nevkročil, a o den později popíjet v kosmopolitním baru světového velkoměsta. Takové kontrasty nikdy neomrzí. A Kanada jich nabízí plnou náruč.

Díky historii, obyvatelům a přírodním krásám, které Kanadu obdařují hojností proslulých historických památek, měst, turistických atrakcí, přírodních rezervací a zajímavých míst, představuje Kanada fantastické místo, kam se můžete vypravit za vzděláním, pro inspiraci nebo jen pro zábavu.

V průběhu dvanácti měsíců můžete v Kanadě zažít čtvero velice rozdílných ročních období, kdy legendární drsnou kanadskou zimu spojují s parnými letními dny dramatické přechody v podobě krátkého, náhlého jara a nádherného, neméně intenzivního podzimu.

Byla by škoda nechat si během vaší cesty po Kanadě ujít návštěvu některého z turisty méně frekventovaných míst; na samých hranicích obydleného světa na vás čekají velká dobrodružství, jedinečné zážitky a pohostinní lidé.

Zobrazit více
Kanada (Poznáváme) - 5296
Průvodce

Kanada (Poznáváme)

599 Kč 299 Kč Jít do eshopu
Alaska - 55409
Průvodce

Alaska

518 Kč 440 Kč Jít do eshopu English
Canada Planning Map - 55428
Průvodce

Canada Planning Map

158 Kč 134 Kč Jít do eshopu English
Vancouver & Victoria - 55530
Průvodce

Vancouver & Victoria

457 Kč 388 Kč Jít do eshopu English
Montreal & Quebec  City  - Pocket - 55545
Průvodce

Montreal & Quebec City - Pocket

278 Kč 236 Kč Jít do eshopu English
Vancouver  - Pocket - 55546
Průvodce

Vancouver - Pocket

278 Kč 236 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Ottawa
Měna
Kanadský dolar (CAD)
Jazyk
Angličtina a francouzština
Víza
Pokud se do Kanady chystáte, nezapomeňte, že Češi budou od 10. listopadu 2016 potřebovat pro cesty do a přes její území elektronickou cestovní registraci (eTA). Cestovní registrace se vyřizuje on-line za poplatek sedm kanadských dolarů (přibližně 130 korun). Platí maximálně pět let, nebo do vypršení platnosti pasu. Aktuální informace vždy ověřte na stránkách MZV.
Čas
SEČ −3:30 až −8 (v létě −2:30 až −7)
Elektřina
110 V/60 Hz; je potřeba adaptér
Spropitné
Obvykle by se mělo pohybovat ve výši 10 až 15 procent z účtu. Očekávají ho taxikáři, obsluha v restauraci, u kadeřníka nebo holiče a také hotelový personál.
Důležitá čísla
Tísňová linka (policie, první pomoc, hasiči) – 911
Doprava
Měli byste mít na paměti, že navzdory velikosti žije v Kanadě jen málo obyvatel. To znamená, že doprava není vždy častá, příhodná nebo vůbec dosažitelná. Naskočit do vlaku nebo autobusu v okamžiku, kdy vás zrovna napadne někam jet, je v Kanadě uskutečnitelné pouze v nejhustěji zalidněných oblastech. Náklady na dopravu vlastním autem se pohybují v únosných mezích. Benzin je v Kanadě výrazně levnější než v Evropě. Letenky jsou drahé.

Denní rozpočet

Běžné ceny
Obecně platí, že draho je především v Ontariu, Albertě a Britské Kolumbii. Ještě dráž je pak ve všech třech severních teritoriích. Nejvíc za své peníze pořídíte v Manitobě, Saskatchewanu, Québeku a v atlantické části Kanady. Velká města bývají téměř vždy dražší než malá městečka a venkov, s výjimkou dalekého severu. Největší výdaje bude pro většinu návštěvníků představovat ubytování. Potraviny a jídlo jsou levnější než ve většině zemí západní Evropy, ale dražší než v USA.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Niagarské vodopády

Přelidněné? Kýčovité? Ano, jistě. Niagarské vodopády jsou navíc nízké – sotva patří do první pětistovky nejvyšších vodopádů světa. Ale přesto jsou mimořádně působivé. Zvlášť když se k vodní tříšti blížíte na titěrném parníčku. A co se týká zvuku, řvoucí kaskádu Niagarských vodopádů nepřekoná nic jiného v Severní Americe – přes okraje se každou vteřinu převalí více než milion van vody.

Vancouver

Jedno z nejokázalejších malebných velkoměst je uvelebeno mezi horami a mořem. A příroda vniká do života Vancouveru na každém kroku – zátoky Pacifiku sahají daleko do vnitrozemí, písčité pláže jsou roztroušeny na pobřeží, všude je spousta parků. Vancouver je kosmopolitním centrem umění, obchodu, módy, sportu a politiky.

Pacific Rim

S deštnými pralesy ohromných cedrů a jedlí a velikánskými vlnami valícími se od oceánu se národní rezervace Pacific Rim stává jednou z vrcholných atrakcí v Britské Kolumbii.

Dawson City

Nevelké město na soutoku řek Yukon a Klondike, jen 240 km jižně od severního polárního kruhu, bylo srdcem někdejší zlaté horečky. Byla to kdysi „Paříž Severu“ s luxusními hotely a restauracemi, říčními parníky a obchody s prvotřídním zbožím. Některé z původních budov stále stojí, Kanaďané je důsledně renovují. S nezpevněnými ulicemi a širokými chodníky má město stále atmosféru osobitého konce světa.

Dinosaur Provincial Park

Není to Jurský park, ale světová památku Unesca na půli cesty mezi Calgary a Medicine Hat. Suchá, měsíční krajina parku byla kdysi tropickým deštným pralesem na břehu vnitřního moře, kde se dinosaurům dobře žilo – archeologové tu odkryli přes 300 kompletních koster. Zkoumáním divoké přírody a divokých skalních formací tu můžete strávit celý den.

Toronto

Toronto je největší kanadské město, ale jeho centrum je malé a bezpečné, takže ho lze prozkoumat pěšky. Přitažlivost dodávají městu některé dramatické stavitelské projekty podle špičkových světových architektů. Říká se mu rovněž Hollywood Severu, klidně se vám proto může stát, že se zničehonic ocitnete uprostřed záběru nějakého právě natáčeného filmu.

Montreal

Někde chvíli trvá, než se vám tam zalíbí. To ale není případ Montrealu, který má jedinečnou atmosféru přátelského, romantického místa s poutavou a živou směsí anglických a francouzských vlivů, okořeněnou kanadským prostředím. Montreal má lehký pařížský nádech, dýchá hřejivou, uvolněnou a vzrušující atmosférou.

Quebec City

Klenot a kolébka francouzské kultury za oceánem. Město obklopené hradbami je živoucím muzeem, ale zároveň energií kypící metropolí. Díky tomu patří mezi deset nejnavštěvovanějších míst Severní Ameriky.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Cyklistika

Na východě Kanady patří mezi nejoblíbenější oblasti pro cyklistiku hornatý québecký poloostrov Gaspé a atlantické provincie, s výjimkou Newfoundlandu. Na ostrově prince Edvarda na vás čekají příjemné projížďky bez většího převýšení. Rozmanitější prostředí a půvabnou krajinu nabízejí Nový Brunšvik a Nové Skotsko. Města jsou tu umístěná poměrně blízko sebe, takže si za jízdy prohlédnete jak venkov, tak městské prostředí. V Ontariu stojí za návštěvu poloostrov Bruce a oblast Thousand Islands Parkway kolem Kingstonu. Další významné cyklistické oblasti Kanady se nacházejí v okolí Skalistých hor a na území Britské Kolumbie. Jízda na horském kole se těší velké oblibě po celé zemi, zejména v rekreačních oblastech, jakými jsou například Laurentinské hory v Québeku a také Skalisté hory.

Pěší túry

Kanada nabízí široký výběr tras a stezek, které mohou být krátké nebo dlouhé, obtížné nebo nenáročné, horské nebo pobřežní. Prakticky všechny kanadské trasy, a rozhodně většina těch nejlepších, se nacházejí na území národních parků nebo provinčních přírodních rezervací. Mezi nejlepší místa pro pěší túry patří 700 km dlouhá trasa Bruce Trail v provincii Ontario, která vede od jezera Ontario směrem na sever ke Georgijské zátoce, dále pak ontarijská přírodní rezervace Killarney a národní park Pukaskwa na Hořejším jezeře; přírodní rezervace Parc de la Gaspésie a Parc du Mont Tremblant v Québeku; newfoundlandský národní park Gros Morne, trasa Fundy Trail v Novém Brunšviku, spojující St. Martins a národní park Fundy, pobřežní trasa v národním parku Pacific Rim.

Ekoturistika

Příležitostí pro rekreaci pod širým nebem je v Kanadě, zemi plné vzdálených, člověkem nedotčených oblastí a přírody, jejíž ochraně jsou Kanaďané podle všeho velice oddáni, přehršel. Patří mezi ně pěší túry deštným pralesem na západním pobřeží Kanady, pozorování velryb, rafting na divoké vodě, fotografování ledních medvědů a seznamování se s kulturou kanadských Indiánů. Součástí výletů bývají často také přednášky na téma rostlinné ekologie, geologie, turistiky ohleduplné k přírodnímu prostředí a podobně.

Horolezectví

Zájemců o horolezení je čím dál víc, včetně naprostých nováčků. Skupinové výpravy s instruktory i vybavením nabízejí kanceláře po celé zemi. Mezi horolezecky zajímavá místa patří Collingwood, Sault Ste Marie a Thunder Bay v Ontariu, Banff a Jasper v Albertě a Squamish na území Britské Kolumbie.

Vodácké sporty

Možností pro plavbu na kánoi je prakticky neomezený počet, nezávisle na tom, zda máte v úmyslu změřit své síly s některou z nejdivočejších řek, nebo si jen chcete během odpoledne trošku zapádlovat. Mezi nejnavštěvovanější kanoistické oblasti patří národní park Kejimkujik v Novém Skotsku; québecký národní park La Mauricie a přírodní rezervace La Verendrye; přírodní rezervace Algonquin a Killarney v Ontariu; národní park Prince Albert v Saskatchewanu; přírodní rezervace Bowron Lake a Wells Gray v Britské Kolumbii; národní park Nahanni na území Severozápadních teritorií a řeka Yukon protékající Yukonským teritoriem.

Rybaření

Rybaření ve sladkovodních tocích je oblíbenou a velmi rozšířenou zálibou u turistů, i Kanaďanů samých. Nahazování vlasce je jednou z nejběžnějších činností prováděných pod zdejším širým nebem. Na zimu si lze na mnoha místech na severu země pronajmout boudu (hut), jednu z malých dřevěných chatrčí u jednoho ze zamrzlých jezer, uvnitř které najdete stoličku, občas také ohřívadlo, díru do ledu a mnohdy i větší než malé množství pivních lahví.

Bruslení

Zašněrovat se do bruslí kvůli projížďce na zamrzlých řekách, tůních a umělých kluzištích představuje součást kanadských tradic. Brusle si můžete vypůjčit v některých větších městech (např. v Montrealu, Torontu a Winnipegu) přímo na kluzišti.

Zajděte na hokej

Hokej je skutečným národním sportem a hrou, která vybudí vášně všech Kanaďanů. Platí to hlavně o Quebeku, domově legendárních Montreal Canadiens. Ale zajít si můžete i na další kanadské celky, které jsou součástí prestižní NHL, nejlepší soutěže na světě – a pochopíte, že i když je v Česku hokej populární, v Kanadě je opravdovým náboženstvím.