Austrálie je obrovská, jiná než zbytek světa. Na přelidněné planetě je unikátní najít místo, kde je tolik volného prostoru. Kromě četných možností, kam se vydat, a čistého vzduchu najdete v Austrálii uvolněný životní styl, dobré počasí, proslulou načervenalou skálu a řadu extrémů.

Právě extrémy jsou na Austrálii tím nejzvláštnějším. Je to nejsušší kontinent, a přitom se na něm nacházejí supervlhké deštné pralesy v Tasmánii a Queenslandu. Největší korálový útes na světě zdobí pobřeží dlouhé 2300 km, zlatý písek a vzdouvající se příboj lemují moderní zářivá města i panenské lesy. Kultovní skála Uluru (Ayers Rock) uchvacuje návštěvníky spirituálním charakterem.

A pak jsou tu australská města, která se od sebe liší jako den a noc. Sydney dýchá zářivým půvabem plným přirozené přitažlivosti, Melbourne je Evropou inspirované umělecké místo, Brisbane rozmarné a rozkvetlé město, Perth je zase velkoměstem uvězněným v poušti…

To přispívá k měnící se tváři Austrálie. Země je to tak velká, že základem úspěchu každé cesty je plánování. Hlavní města států a většina regionálních center jsou však dobře pokryta leteckou dopravou, takže s nevelkou přípravou můžete zhlédnout velkou část země za pár týdnů.

Zobrazit více
Sydney City Map - 55251
Průvodce

Sydney City Map

176 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
Vanuatu & New Caledonia - 55270
Průvodce

Vanuatu & New Caledonia

488 Kč 414 Kč Jít do eshopu English
Australia Planning Map - 55310
Průvodce

Australia Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Coastal Queensland & Great Barrier Reef - 55351
Průvodce

Coastal Queensland & Great Barrier Reef

514 Kč 436 Kč Jít do eshopu English
East Coast Australia - 55348
Průvodce

East Coast Australia

514 Kč 436 Kč Jít do eshopu English
South Australia & Northern Territory - 55363
Průvodce

South Australia & Northern Territory

514 Kč 436 Kč Jít do eshopu English
Sydney - Pocket - 55439
Průvodce

Sydney - Pocket

253 Kč 215 Kč Jít do eshopu English
Tasmania - 55454
Průvodce

Tasmania

522 Kč 443 Kč Jít do eshopu English
Australia - 55520
Průvodce

Australia

652 Kč 554 Kč Jít do eshopu English
West Coast Australia - 55525
Průvodce

West Coast Australia

522 Kč 443 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Canberra
Měna
Australský dolar (AUD)
Jazyk
Angličtina
Peníze
Bankomaty jsou ve velkoměstech i většině menších měst všude. Běžně jsou přijímány karty Visa a MasterCard.
Spropitné
Není nutné, ale běžně se poskytuje v restauracích a taxících ve výši cca 10 % ceny
Víza
Vízum je potřeba, při pobytu do tří měsíců lze využít systém e-Visitor
Čas
Tři časová pásma (SEČ +7 hod. platí pro Západní Austrálii, SEČ +8½ hod. platí pro Severní teritorium a Jižní Austrálii a SEČ +9 hod. platí pro Tasmánii, Victorii, NSW, teritorium hlavního města a Queensland) – někde se přitom letní čas zavádí, jinde ne
Elektřina
240 V/50 Hz; tříkolíkové zástrčky, potřebujete adaptér
Důležitá čísla
Tísňová linka (první pomoc, policie, hasiči) – 000
Doprava
Ideální je letadlo, létá několik domácích aerolinek. Přes kontinent můžete vyrazit také jedním z legendárních vlaků (Indian Pacific nebo Ghan), autobusy jsou středně drahé, jezdí po pobřeží v rámci jednotlivých států. Lodě plují k tropickým ostrovům, na potápěčské plošiny u korálových útesů a do Tasmánie.

Denní rozpočet

Nízký
100 AUD
Dobře plánující cestovatel s omezeným rozpočtem bydlící v hostelech si se sto dolary na den může dopřát i trochu zábavy, ale cestovat musí veřejnou dopravou
Střední
150–200 AUD
Více ubytování střední kategorie, více různých aktivit a výletů a lepší restaurace
Vysoký
nad 200 AUD
S takovým rozpočtem si můžete dovolit pronájem auta a také trochu luxusu
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Bondi Beach

Pláž Bondi v Sydney je proslulá svými plavčíky, stejně jako svým příbojem. Když si domů přivezete tričko z Bondi, budete vypadat, jak když jste právě vyskočili ze seriálu Pobřežní hlídka, ale s nádechem většího luxusu.

Velký bariérový útes

Šnorchlování na Velkém bariérovém útesu (Great Barrier Reef) je jako když vstoupíte do jiného světa. Barvy útesu a ryb doslova berou dech a v místě, kde útes končí a ukáže se příkrý sráz do hlubokého oceánu, máte pocit, jako byste hleděli do hlubin z vrcholku nejvyšších hor. Skvělou základnou je město Cairns.

Whitsundays

Tzv. Svatodušní ostrovy jsou jedním z nejhezčích míst na světě, která lze navštívit. Nejšikovnějším způsobem, jak se na ostrovy dostat, je lodí, a pak je obeplout kolem dokola. A dostanete-li se k ostrovům ve správnou roční dobu, uvidíte kolem migrovat velryby a plout delfíny či želvy. Zkrátka ráj!

Byron Bay

V městečku Byron Bay potkáte řadu zajímavých osob, mnohé z nich zde žijí zřejmě od začátku 70. let, kdy se nedaleko konal hipísácký festival věnovaný alternativní kultuře a životnímu stylu. Pláže jsou zde překrásné, nakupování skvělé a tempo uvolněné. Byron Bay je dokonalou vstupní branou do vnitrozemí, které toto magické místo obklopuje.

Tasmánie

Cestování po Tasmánii, to je hlavně potěšení z dobrého jídla a vína a bezstarostná, uvolněná atmosféra… Dobrá, místy máte pocit, že jste se vrátili o čtvrt století zpět, ale proč ne. Ale pozor, v Tasmánii prý straší – zeptejte se kohokoli z místních a rád vám povypráví své oblíbené duchařské příběhy. Chcete-li strašidelnou atmosféru sami vyzkoušet, vydejte se na výlet k historickému mysu Battery Point v Hobartu nebo do Port Arthuru.

Údolí obrů

Místní obyvatelé z Walpole říkají, že ze starobylých chvějících se stromů naskakuje husí kůže po celém těle. A mají pravdu. Projděte se ve Valley of the Giants (Údolí obrů) mezi stromy tak vysokými, že se lidé fotografují v autech stojících v dutinách jejich kmenů.

Melbourne

Na Melbourne je báječné, že ať přijdete téměř kamkoli, s jistotou narazíte na živou kavárenskou scénu. Kavárenská kultura je zkrátka součástí melbournské scenérie. Mezi nejznámější oblasti plné restaurací a kaváren v centru města patří CBD, Southbank, a také Lygon St v Carltonu.

Uluru (Ayers Rock)

Duchovní srdce kontinentu – impozantní Ayers Rock působí doslova magicky, zvlášť při západu slunce. Nedaleký park Kata-Tjuta je stejně působivý a nachází se na něm zvláštní spirituální místo domorodých obyvatel, kteří si říkají anangu (původní význam slova je lidská bytost, dnes se užívá jen pro označení domorodce). Projděte se kolem neobyčejných skalních kupolí.

Outback

Jízda autem při západu slunce po silnicích v australském vnitrozemí zvaném outback přes zdánlivě neobydlenou nekonečnou krajinu je úchvatná. Planoucí horizont je signálem, že končí den a vy budete svědky přírodního představení, na něž máte ty nejlepší lístky.

Sydney

Oslnivé a svěží přístavní město Sydney patří mezi pevné body itineráře. Turistickou nezbytností je výletní plavba kolem přístavu, která vám pomůže zorientovat se a pochopit, jak geografie ovlivňuje charakter města. Návštěva Sydney by nebyla úplná bez ponoření se do vln na Bondi Beach, výletem na vrchol obřího Harbour Bridge a k vzletné budově opery.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Turistika v buši

V Austrálii se těší mimořádné oblibě a téměř v každém národním parku jsou značené stezky a další turistické trasy v divočině. Jejich spektrum je široké – od krátkých procházek až po náročné několikadenní treky. Kdekoli v New South Walesu (NSW) se můžete napojit na Great North Walk mezi Sydney a Newcastlem, v Královském národním parku projít tematickou stezku Bundeena-Maianbar Heritage Walk, nebo vystoupit na Mt. Kosciuszko a rozhlédnout se z nejvyššího vrcholu Austrálie. Ve Victorii se nachází Australian Alps Walking Track (Australská vysokohorská turistická trasa), která měří 655 km a vede přes Alpine National Park. Mezi další zajímavé stezky patří Overland Track a South Coast Track v Tasmánii, romantickém centru australské turistiky v buši. V Západní Austrálii (WA) je Bibbulmun Track, v Queenslandu vede přes Hinchinbrookův ostrov Thorsborne Trail a vnitrozemím Gold Coast se táhne Great Walk. Jižní Austrálií (SA) prochází impozantní, 1200 km dlouhá Heysen Trail, v S

Cyklistika

Milovníci cyklistiky mají na výběr spoustu fantastických tras a mohou strávit na kole den, víkend, ale třeba i několik týdnů. Victoria je skvělý stát pro silniční i terénní cyklistiku, stejně jako pro jízdu na horských kolech. Mezi nejlepší delší trasy v tomto státě patří výlet z Murray k Mountains Rail Trail a East Gippsland Rail Trail. Ve Victorii je vůbec celá síť tras, vedoucích po nepoužívaných železničních tratích.

Země divokých tvorů

Krokodýli mořští, vyskytující se u pobřeží severní Austrálie, jsou skutečným nebezpečím. Žijí také v ústích řek a potoků. Než skočíte do tůňky nebo řeky, prohlédněte si varovné tabule a zeptejte se místních. Medúzy - čtyřhranky, s jedovatými chapadly až 3 metry, se vyskytují v tropických vodách Austrálie. Žahnout vás mohou v průběhu celého roku, avšak nejběžnější jsou ve vlhkém období (říjen - březen), kdy v mnoha oblastech není dobré chodit do moře. Žraloci - i přes mediální pozornost není riziko napadení žralokem v Austrálii větší než v jiných zemích s dlouhým pobřežím. Situaci si ověřte u záchranářů na daném místě. Hadi - nelze popřít, že v Austrálii žije mnoho jedovatých hadů. K nejběžnějším patří pakobra východní a pakobra páskovaná, ale agresivních je jenom málo druhů. Důležitým pravidlem při setkání s hadem je nechat jej být na pokoji. Pavouci V Austrálii žije několik jedovatých druhů pavouků, jejich kousnutí je obvykle možné léčit protijedem.

Potápění a šnorchlování

Severně od Sydney zkuste vyrazit na Broughton Island nedaleko Port Stephensu, o něco severněji se nachází Fish Rock Cave u South West Rocks, která je proslulá prvotřídními podmínkami k potápění, spoustou mušlí, hejny rybek klaunů a keporkaky. Zaplavat se žraloky písečnými si můžete u Pinnacles nedaleko Forsteru a s hladkouny leopardími v Mořské rezervaci Julian Rocks. Na jižním pobřeží patří k oblíbeným potápěčským místům Jervis Bay, Montague Island a Merimbula. Great Barrier Reef má více fantastických potápěčských lokalit, než si zvládnete prohlédnout. Korálové útesy se nacházejí poblíž některých kontinentálních pláží i kolem několika ostrovů. Ve WA konkuruje korálovým útesům východního pobřeží Ningaloo Reef, výhodou je menší počet turistů.

Surfování

Špičkové vlny světové úrovně najdete po celé Austrálii od Gold Coast podél celého pobřeží NSW a pláže s chladnější vodou u pobřeží Victorie a Tasmánie. NSW má zhruba 2137 km pobřeží se 721 oceánskou pláží, takže se rozumí samo sebou, že prakticky každé pobřežní město uspokojí potřeby surfařů.