Nezapomenutelné zážitky čekají ve Vietnamu všude. Některé jsou naprosto kouzelné, jako pozorování nadpozemské krajiny vápencových ostrovů z paluby čínské džunky v zátoce Halong. Jiné absurdní, jako přecházení hanojské ulice se záplavou motorek, které vám zabere celých 10 minut.

Pokud máte prostředky, nabízí Vietnam vzrušení i poklid. Některé aktivity vyžadují trochu fyzické námahy, jako je jízda na motorce po nekonečných serpentinách nádherného průsmyku Hai Van ve středním Vietnamu. Při dalších se zapotíte ještě víc, například při kitesurfingu poblíž Mui Ne nebo pěších túrách v kopcích nedaleko měst Sapa a Bac Ha. Až budete mít adrenalinu dost, objevujte zdejší vynikající spa s cenami vhodnými i pro batůžkáře.

Dalším lákadlem je gastronomie, vietnamské kuchyni se v jihovýchodní Asii skutečně nic ani zdaleka nerovná – je jemná svými chutěmi a pozoruhodná svou rozmanitostí. Jako labužnické epicentrum Vietnamu je právem proslulý centrální region.

Vietnam, místy chudý, avšak nikdy odpuzující, se rozvíjí rychlým tempem. Jeho poznání vás velmi obohatí. Po první návštěvě začnete brzy plánovat další cestu, abyste si opětovně vychutnali sklenici bia hoi (čepovaného piva), jízdu na motorce po opuštěných horských silnicích, znovu nasáli atmosféru hanojské Staré čtvrti a užili si radost místních lidí ze života.

Zobrazit více
Vietnam - best of - 55434
Průvodce

Vietnam - best of

537 Kč 456 Kč Jít do eshopu English
Vietnam Planning Map - 55433
Průvodce

Vietnam Planning Map

158 Kč 134 Kč Jít do eshopu English
Southeast Asia on a Shoestring - 55448
Průvodce

Southeast Asia on a Shoestring

572 Kč 486 Kč Jít do eshopu English
Vietnam - 5319
Průvodce

Vietnam

699 Kč 349 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Hanoj
Měna
Dong (VND)
Jazyk
Vietnamština
Víza
Občané ČR si musí před vstupem do země vyřídit vízum. Pokud do země přicestujete letecky, je praktičtější si vízum zařídit přes on-line agentury (www.vietnamvisachoice.com) než přes velvyslanectví.
Peníze
Bankomaty jsou široce rozšířené kromě míst daleko od hlavních tras. Kreditní karty přijímá většina hotelů ve střední a luxusní kategorii, zřídka však restaurace a obchody.
Čas
SEČ +6 hodin (není letní čas)
Elektřina
127/220 V/50 Hz; v severním Vietnamu se můžete potkat s eurozásuvkami, ale jinak se bude adaptér hodit
Důležitá čísla
První pomoc – 115, policie - 113

Denní rozpočet

Nízké
do 40 USD
Sklenice bia hoi: od 0,50 USD Jedna hodina cesty místním autobusem: 1–1,50 USD Levný hotel: 10–15 USD, společné ložnice méně Místní nudlové jídlo: 1,50–2,50 USD
Střední
40–100 USD
Pohodlný dvoulůžkový pokoj: 20–50 USD Jídlo v elegantní restauraci: od 5 USD Hodinová masáž: 6–20 USD Desetiminutová jízda taxíkem: 4 USD
Vysoké
přes 100 USD
Pokoj v luxusním hotelu: od 70 USD Gurmánská restaurace: od 15 USD Většina vnitrostátních letů: 30–75 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Hoi An

Tento krásný, starobylý přístav je nejkosmopolitnějším a nejcivilizovanějším městem Vietnamu. Hoi An je plný gurmánských vietnamských restaurací, módních barů a kaváren, svérázných butiků a špičkových krejčovství. Ponořte se do uzoučkých uliček Starého města, vydejte se na nákupy, prohlédněte si chrámy a pagody, povečeřte jako císaři za rolnickou cenu a potom se vydejte na nádhernou pláž An Bang.

Mui Ne

Poklidný a prosperující plážový resort Mui Ne, adrenalinové centrum Vietnamu, je světovým hlavním městem kitesurfingu se špičkovými povětrnostními podmínkami a skvělými školami s profesionálními tréninky. Suchozemci si zase oblíbili projížďky na dunách a golf. Letovisko má více než 20 km palmami lemovaného pobřeží s plážemi, lákavě položených u břehů Jihočínského moře.

Sapa a Hoang Lien (Tonkinské Alpy)

Nádherné pohoří Hoang Lien, Francouzi přezdívané Tonkinské Alpy, se tyčí do nebe na okrajích severozápadního Vietnamu poblíž čínské hranice. Měnící se hradby mraků a mlha se válejí po srázech hor poblíž města Sapa a částečně odhaluje výhledy na Fansipan, nejvyšší horu Vietnamu. Po zaoblených srázech hor se rozkládají rýžové terasy dolů do údolí.

Hue

Někdejší hlavní město Vietnamu – Hue – je místem, které si zřejmě nejsnadněji zamilujete. Jeho poloha na březích Vonící řeky je nádherná, jeho komplexní kuchyně je oprávněně proslulá a jeho ulice jsou relativně bez dopravy. A pak je tu majestátní Citadela s císařskou rezidencí a elegantními chrámy, působivými hradbami a branami. Na okraji města stojí jedny z nejpůsobivějších pagod a císařských hrobek Vietnamu, mnohé z nich v nádherném přírodním prostředí.

Zátoka Halong

Nádherná kombinace krasových vápencových věží a klidného, třpytícího se moře zátoky Halong je jedním z hlavních turistických lákadel Vietnamu, kde více než 2000 ostrůvků nabízí spousty krásných míst k prozkoumání. Určitě si rezervujte vícedenní plavbu a na tento div světového dědictví Unesco si vyhraďte dostatek času. Pokud vás láká další kras, přesuňte se do méně turistické, ale stejně fantastické zátoky Lan Ha.

Ho Či Minovo Město

Bývalý Saigon, v rostoucí míře stále více mezinárodní, ale přesto nezaměnitelně vietnamský, svou vnitřní energií potěší milovníky měst a ostatní nechá zcela ohromené. Ponořte se do víru Ho Či Minova Města a budete odměněni bohatou historií, výborným jídlem a rušným nočním životem, který vždy určoval standard pro celou zemi.

Ostrov Phu Quoc

Ostrov na jihu Vietnamu, omývaný azurovým mořem a lemovaný nádhernými plážemi s bílým pískem, je ideálním místem pro zpomalení, vychutnání koktejlů na břehu moře a sledování, jak krvavě oranžové slunce zapadá do moře. Při pohledu na ostrov Phu Quoc se milovníkům pláží podlamují kolena.

Stará čtvrť, Hanoj

Nemusíte mít obavy, tohle se stává každému, kdo je v Hanoji poprvé. Je příjemné ztratit se ve Staré čtvrti města, staré několik staletí, v tomto horečném komerčním labyrintu, kde jsou ozvěny minulosti rámovány energií 21. století. Objevte kulinářské chutě a vůně Vietnamu v symbolických hanojských jídlech, jako je pho bo, bun cha a banh cuon. Později večer se přidejte ke skupinkám místních, kteří si v nárožních barech vychutnávají bia hoi.

Souostroví Con Dao

Nespoutaná energie, charakteristická pro vietnamská města, může být opojná, ale až si budete potřebovat od měst odpočinout, jsou tyto idylické tropické ostrovy perfektním útočištěm. Souostroví Con Dao, kdysi peklo na zemi pro generaci politických vězňů, je nyní božskou destinací odlehlých pláží, nedotčených potápěčských lokalit a rozmanité přírody. Hlavní osada Con Son je jedním z nejkouzelnějších měst ve Vietnamu.

Nha Trang

Nejprve to nejdůležitější – Nha Trang se honosí zřejmě jednou z nejlepších městských pláží Asie, nádherným pruhem zlatého písku omývaného vodami Jihočínského moře. Avšak město nabízí mnohem víc než jenom lákavé pláže, jsou tu výlety na lodích po řece a k ostrovům, čamské věže, přírodní bahnité koupele a skvělé restaurace. Nha Trang je také večírkovým centrem batůžkářů, pro které je zdejší barová a klubová scéna legendární.

Dalat

Klenot jihozápadní vrchoviny – Dalat je mezi zahraničními turisty oblíbený již od dob francouzské kolonizace. V borových hájích stojí velkolepé francouzské vily, celé město se rozkládá kolem pěkného jezera a k jeho přírodním lákadlům patří množství vodopádů nedaleko. Dalat se také rychle stává jedním z hlavních vietnamských center dobrodružných sportů s nabídkou slaňování, canyoningu, horské cyklistiky, pěší turistiky a raftingu. Zdejší vlídné klima je po horku Ho Či Minova Města skutečnou úlevou.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Vietnam nabízí skvělé možnosti pěší turistiky a méně náročných procházek. Je tu možné prožít všechno od půldenních výprav po výstup na Fansipan (3143 m n. m.), nejvyšší horu Vietnamu. Obecně se dá říct, že nejlepší volbou je severní Vietnam, jehož dramatické horské stezky a fascinující kultura etnických menšin jsou obrovským lákadlem. V jiných částech země vedou v národních parcích a rezervacích stezky, po kterých vás provedou průvodci.

Potápění a šnorchlování

Nejoblíbenějším místem pro potápění a šnorchlování je ve Vietnamu Nha Trang, kde je velký počet spolehlivých potápěčských center s vybavením a výukou splňující mezinárodní standardy. Dvě potápěčské školy v Hoi Anu organizují potápění u krásných Čamských ostrovů, kde bývá působivý makro život. Dalším oblíbeným místem je ostrov Phu Quoc. Ostrovy Con Dao nabízejí nesporně nejlepší potápění a šnorchlování ve Vietnamu, s bohatým mořským životem, pěknými útesy a dokonce i s lodním vrakem. Avšak očekávejte zaplatit víc než jinde ve Vietnamu.

Surfing

V sezoně se vydejte se na pláž Bai Dai 27 km jižně od Nha Trangu, kde se při bouřkách tvoří dobré levé vlny vysoké až 2 metry. Na hlavní pláži Nha Trangu jsou také skvělé vlny pro body surfing. Začátečníci mohou jet do Mui Ne, kde se v zátoce tvoří několik vln včetně krátkých levých i pravých. Ve Vung Tau ještě dál na jihu jsou nestálé vlny, jež jsou však za správných podmínek jedny z nejlepších ve Vietnamu.

Jízda na motorce

Cestování na motorce po Vietnamu je nezapomenutelným způsobem, jak zemi poznat. Na dvou kolech se dostanete blíže ke krajině, k jejím vůním, lidem i scenerii, mnohem blíže než autem nebo autobusem. Pokud hledáte skutečné dobrodružství, neexistuje lepší cesta. Pokud neoceníte oblaka výfukových plynů a záplavy nákladních aut, pokuste se vyhnout silnici č. 1. Ho Či Minova silnice vedoucí vnitrozemím země od severu k jihu je jednou z alternativ, na ní však pojedete daleko od moře. Úsek mezi městy Duc Tho a Phong Nha naskýtá nádhernou krasovou scenerii, lesy, málo dopravy a skvělé zpevněné silnice. Nádherné výhledy na moře vás čekají v průsmyku Hai Van, do kterého vede cesta plná serpentin. Dál na severu je v okolí měst Sapa a Dien Bien Phu nádherná horská scenerie, říční údolí a etnické vesnice. Trasa provincií Ha Giang mezi městy Ha Giang, Dong Van a Bao Lac je jednou z nejlepších, s fantastickými výhledy a ohromujícími horskými silnicemi.

Kitesurfing a windsurfing

Pláž v Mui Ne se rychle stává vyhledávanou asijskou lokalitou, konají se zde závody a místo je opravdu populární. Dalšími možnostmi jsou Nha Trang a Vung Tau. Nejlepší podmínky jsou v v období sucha od listopadu do dubna.

Cyklistika

Plochá krajina delty Mekongu je ideální pro dlouhé projížďky po vedlejších silnicích. Velmi lákavá je celá pobřežní část silnice č. 1, ale kvůli děsivé dopravě je zde cyklistika náročná a nebezpečná. Můžete zvážit vnitrozemskou Ho Či Minovu silnici (silnice č. 14, 15 a 8), jež nabízí nádhernou scenerii a málo dopravy. V okolí města Hoi An je plochá krajina a město je skvělou základnou k prozkoumání řemeslných vesnic a venkovských silniček. Skvělým místem pro cyklistiku je také Hue, s chrámy, pagodami a Vonící řekou.

Golf

Většina vietnamských golfových klubů vám umožní hru za poplatek. K nejlepším golfovým hřištím ve Vietnamu patří ty v okolí měst Dalat a Phan Thiet, ale množství hřišť je také v Hanoji, Danangu a Ho Či Minově Městě a okolí.

Skalní lezení

Díky obrovské nabídce vápencového krasu po celé zemi je jenom otázkou času, než se Vietnam stane lezeckou Mekkou. Průkopníkem a uznávaným specialistou je Asia Outdoors, velmi profesionální agentura se základnou ve městě Cat Ba, která poskytuje instrukce začátečníkům a zasvěcené tipy vášnivým lezcům. V Dalatu je několik dobrých operátorů nabízejících lezení a také canyoning. Agentura Phat Tire Ventures v Hoi Anu nabízí skalní lezení a slaňování na mramorové stěně.

Gastronomie

Vietnamské jídlo, zřejmě jedno z největších kulinářských tajemství Asie, je už sice na radaru, ale zatím ještě není globálním fenoménem. V podstatě nejzásadnější na něm je čerstvost všech přísad – kuchaři dvakrát denně na trhu nakupují čerstvě natrhané bylinky. Výsledek? Jedinečná kombinace chutí. Pro Vietnamce má jídlo vyvažovat kyselou a sladkou chuť, křupavou a jemnou strukturu, smaženou a dušenou podobu, polévku a salát. Ať již budete kdekoli, všude najdete výtečné místní speciality – „bílou růži“ v Hoi Anu, canh chua v deltě Mekongu nebo staré dobré pho na severu.