Nejsou to jen ostrovy a pláže na jihu, Thajsko může nabídnout i sever se svěžími horami, historickými městy a pohraniční atmosférou. Přesto nejpřitažlivější zůstává Bangkok a příjemná dovolenková atmosféra na poklidném jižním pobřeží. Čistá voda, zábava na plážích a pomalé tempo zaženou moderní starosti.

Kromě plážové scény dokáže Thajsko nabídnout i pohled do historie. Pulzující metropole Bangkok, centrum thajského světa a sídlo monarchie, se pyšní nádhernými a uctívanými chrámy. Dále na severu pak narazíte na starobylá hlavní města Ayuthaya a Sukhothai, plná monumentů popírajících zemskou přitažlivost a soch Buddhy ve vyrovnané meditaci.

Bránou na sever země je Chiang Mai s dobře zachovanými starým městem a univerzitní atmosférou.

Při cestách z jednoho thajského regionu do jiného si budete připadat jako u švédského stolu. V každém koutku království dokáží Thajci z jednoduchých příměsí namíchat pestrobarevnou hostinu. Přeneseně i doslova. Ochutnávka thajské kuchyně je přitom povinná – nenechte si ujít čerstvá kokosová karí v jižním Thajsku, stejně jako misky horkých nudlí v Bangkoku nebo sytá dušená jídla v Chiang Mai. 

Zobrazit více
Bangkok City Map - 55318
Průvodce

Bangkok City Map

155 Kč 131 Kč Jít do eshopu English
Thailand Planning Map - 55432
Průvodce

Thailand Planning Map

158 Kč 134 Kč Jít do eshopu English
Thailand´s Islands & Beaches - 55426
Průvodce

Thailand´s Islands & Beaches

506 Kč 430 Kč Jít do eshopu English
Thajsko - 5323
Průvodce

Thajsko

899 Kč 449 Kč Jít do eshopu
Phuket - Pocket - 55496
Průvodce

Phuket - Pocket

248 Kč 210 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Bangkok (Krunghep)
Měna
Thajský baht (THB)
Jazyk
Thajština
Peníze
Velmi rozšířené jsou bankomaty a za výběr ze zahraničního účtu vybírají poplatek 150 THB. Kreditní karty přijímají ve většině hotelů a v luxusních restauracích, ne však v malých podnicích.
Víza
Turisté po příletu ze zahraničí obdrží povolení k pobytu v délce 30 dní.
Čas
SEČ +6 hodin (není letní čas)
Elektřina
220/230 V/50 Hz, počítejte s tím, že v některých případech můžete potřebovat adaptér
Důležitá čísla
Policie – 191, první pomoc – 2551133-6, služby turistům – 1155
Doprava
Auta a motocykly je snadné si pronajmout; jezdí se vlevo.

Denní rozpočet

Nižší
600 až 700 THB
Základní jídlo, ubytování v penzionu a místní doprava. Ovšem jen mimo Bangkok a hlavní ostrovní letoviska. Na celonoční pivní tahy, organizované výlety, dopravu na delší trasy a půjčení auta úplně zapomeňte.
Vyšší
1 500 THB
V provinciích jsou výhodnější penziony, které ocení i jedinci s vyšším rozpočtem. Jídla ze stánků jsou levnější a chutnější než ta v penzionu. V Bangkoku je rozumné dopřát si hotel na zotavenou po dlouhém letu.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Bangkok

Na thajskou metropoli Bankgok vám nemusí stačit den či dva. Vtáhne vás víkendový trh Chatuchak, jedno z největších tržišť světa, pohltí vás rušné bary, nádherné restaurace a nekonečné zkoumání městských zákoutí s chrámy, paláci, ale i obchody. Můžete si dopřát i thajské masáže nebo se zúčastnit kurů vaření. Bangkok je v současnosti upravenější než dřív, je snadné se v něm pohybovat. Po návratu pro vás bude Bangkok něčím víc než jen přestupním uzlem.

Chiang Mai

Staré město, ohraničené vodním příkopem, je plné vysokých věží chrámů a klidných, klikatících se soi (uliček), které nejlépe prozkoumáte na kole. Zastavte se v chrámu na „rozpravu s mnichy“, která poskytne důvěrný vhled do života těchto mužů v oranžovém rouchu, jež potkáváte na ulicích. Prohlédněte si tradiční řemeslné výrobky a až slunce zapadne za horou Doi Suthep, pochutnejte si na nejlepší barmské kuchyni na severu.

Ayuthaya

Někdejší hlavní město kypící životem a přeplněné stovkami chrámů je dnes spíše jen stínem bývalé slávy. Ruiny jsou součástí světového dědictví UNESCO – pusťte fantazii na špacír a představte si, jak město vypadalo, když do něj přijížděli obchodníci z celého světa. Na okraji města najdete několik dalších atrakcí včetně obřího řemeslného centra, nejeklektičtějšího královského paláce, který jste kdy viděli, a vodního divadla.

Ko Samet

Tak blízko Bangkoku a tak hezký. Ko Samet je perfektní, pokud nemáte moc času. Kolem resortů se rozrůstá džungle, písek a moře jsou dobře tropicky rozvržené a dřevěné pobřežní stezky se vinou mezi skalnatými mysy a řetězcem krásných zálivů. Přes den pozorujte lidi, v noci se účastněte večírku na oblíbených severních plážích nebo se ukryjte na jižní pláži a dopřejte si odpočinek. Až vaše volno skončí, nasedněte na loď a do oběda můžete být v Bangkoku.

Hua Hin

Kombinace města a moře. Pláže jsou dlouhé a široké, jídla na trhu fantastická a je zde dokonce i thajská kultura. Jižně od města prozkoumejte tiché pláže s atmosférou odlehlosti, vyšplhejte ke svatyni na skalnatém mysu nebo zdolejte moře a vítr při lekcích kiteboardingu. A samozřejmě stejně jako Thajci hodujte od rána do noci.

Provincie Mae Hong Son

Region usazený v dalekém severozápadním cípu země má mnoho společného se sousední Myanmou (Barmou). Mae Hong Son, se svou odlehlou polohou, horami a jedinečnou kulturou a kuchyní, může ve skutečnosti působit jako zcela jiná země. Průzkum oblasti může mít podobu procházení mnoha jeskyní provincie nebo samostatné procházky z Mae La-Na do Soppongu.

Provincie Chiang Rai

Dny obchodování s opiem ve Zlatém trojúhelníků jsou pryč, ale Chiang Rai stále nabízí spoustu dobrodružství na čerstvém vzduchu, jako jsou pěší túry a průzkum oblasti na vlastní pěst. Je to také skvělé místo pro jedinečný kulturní zážitek, jako jsou návštěvy vesnic etnika Akha nebo pobyt v yunnansko-čínské osadě Mae Salong. Provincie Chiang Rai, rozkládající se od řeky Mekong po horská pásma, je z celého Thajska pravděpodobně nejkrásnější a slouží také jako příhodná vstupní brána do Myanmy (Barmy), Laosu a Číny.

Historický park Sukhothai

V nejpůsobivějším historickém parku Thajska se přesunete v čase zpět o zhruba 800 let. Prozkoumávání ruin v Sukhothai na kole je klasickým thajským zážitkem a poklidným způsobem návštěvy rozpadajících se chrámů, ladných soch Buddhy a jezírek plných ryb. To celé završují zajímavá muzea a výhodné ubytování. Sukhothai je i přes svou oblibu zřídka plná lidí, ale pokud chcete být úplně sami, zamiřte do nedalekého Historického parku Si Satchanalai - Chaliang.

Národní park Khao Yai

Zde najdete slony, opice, gibbony, zoborožce, krajty, medvědy, milion netopýrů a několik lstivých tygrů. Spatření divokých zvířat je samozřejmě otázkou náhody, ale v této rozlehlé rezervaci na seznamu světového dědictví UNESCO, pouhých několik hodin od Bangkoku, jsou šance vysoké. A pokud nespatříte žádné velké zvíře, zaručí vám orchideje, ptáci a vodopády i tak pěkný zážitek.

Historický park Phanom Rung

Největší a nejlepší z khmerských ruin v Thajsku, usazená na vrcholu vyhaslé sopky, je opravdu výjimečným místem. Jak budete procházet po promenádě, vzhůru po schodech a přes mosty lemované nágy, bude očekávání narůstat. A jak vstoupíte do chrámu, kompletně rekonstruovaného a stále vyzdobeného hinduistickými sochami, zažijete pocit věčnosti. Přestože Phanom Rung nebudí takový respekt jako Angkor Wat v Kambodži, je to působivý zážitek.

Ko Phi-Phi

Pravděpodobně nejhezčí ostrov celého Thajska má fantastický tvar přesýpacích hodin, rámují ho bělostné pláže, malebné vápencové útesy a lákavě průzračná voda. Ko Phi-Phi je ostrovem bez aut a bez starostí, kde při celonoční zábavě hrají zvukové aparatury až ke hvězdám, připomíná oblíbenou královnu večírků. Sesterský ostrov Ko Phi-Phi Leh je neobydleným parkem, kam se vydávají šnorchlovací výpravy prozkoumat korálové útesy u pobřeží a vnitřní laguny. A natáčel se tam i film Pláž s Leonardem di Capriem.

Kanchanaburi

Pěší túry divočinou jsou hlavním důvodem návštěvy Kanchanaburi, kde obrovské vápencové hory shlížejí na hustou džungli. Projděte se kolem stříbřitých vodopádů a pádících řek a pokuste se zahlédnout tygry a gibbony; potom přenocujte v domácnosti místních. Až prozkoumáte válečnou historii této západní provincie, kde stojí nechvalně proslulý Most na Železnici smrti, vydejte se za dobrodružstvími – projížďce na slonu, plavbě na kajaku či jízdě na lanové dráze.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Povalování na pláži

Pokud se chcete v Thajsku jen povalovat na pláži, můžete si vybírat z nesčetných krásných pláží. O Phuketu se dobře ví, vyzkoušet můžete i Phuket, Krabi nebo Ko Phi-Phi. Baťůžkářským rájem je Ko Lanta. Vybírat si můžete i mezi ostrovy Ko Samui, Ko Pha-Ngan či Ko Tao.

Potápění

Světovými potápěčskými lokalitami jsou mořské národní parky Surinské a Similanské ostrovy. Vícedenní potápěčské výpravy vyplouvají z letoviska Khao Lak a poskytují více času na proslulých lokalitách, na kterých můžete potkat místní manty a žraloky obrovské. A pak je tu ten nádherný pocit plavby daleko od pevniny, kdy se slunce noří do moře a noc předvede své třpytivé hvězdy.

Golf

Thajsko je špičkovou golfovou destinací se stovkami hřišť a výborným zázemím. Golfové thajské království už objevila celá řada evropských golfistů, těm českým zůstává stále trochu utajeno. Golf v Thajsku je příjemný, i díky usměvavým a přátelským tvářím všude okolo, včetně sympatických caddie, které hráče doprovázejí po hřišti (většinou to bývá povinnost) – nabídnou nejen úsměv, ale i překvapivě dobrou radu a znalosti.

Pěší turistika

Thajsko je pro pěší turistiku ideální destinací. Ideální je období od listopadu do února či v červnu a červenci. Pokud se vám omrzí válení na pláži, vyrazte do krasových lesů kolem Krabi a Khao Sok nebo zvlněných hor v Mae Hong Son. Nádherná je i krajina severního Thajska. Pěší túry je možné podniknout ve většině národních parků, například Doi Phu Kha, Thap Lan a další. Doporučit můžeme Khao Sok, což je prales plný dlouhých, náročnějších pěších stezek vedoucích mezi dramatickými vápencovými formacemi, které nabízejí dokonalé výhledy. Nezapomeňte na oblečení chránící před pijavicemi.