Je těžko k uvěření, že se tolik nádhery vešlo na tak malé místo. Na Srí Lance je hned osm pamětihodností ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Doprovodnými kulisami k nim pak jsou nekonečné pláže, kvantum slonů, zábavné vlaky, přátelští lidé, mírné ceny a chutné jídlo. Máte-li tedy příležitost, vyrazte.

Srí Lanka stále trochu stranou hlavních turistických tras. Bezpočet cestovatelů nad ní přelétá při cestách jinam, měli by ale své plány přehodnotit. Zvláště pokud chtějí vidět místo oplývající mnoha kouzly a spoustou radovánek.

Můžete se pustit do poznávání historických zákoutí více než dva tisíce let staré kultury a legendárních chrámů zdobených překrásnými detaily. Nebo se vydat do příjemně neformálních národních parků seznámit se s leopardy, vodními buvoly a mnoha dalšími zvířaty. A při tom poslouchat dusot početných slonů.

No a pak jsou tady samozřejmě pláže. A jaké! Oslnivě bílé, často bez jediné stopy. Obklopují celou Srí Lanku, takže je jedno, kterým směrem vyrazíte. Když chcete dát tropickému podnebí pobřeží vale, můžete zamířit do zelenajících se kopců překypujících neuvěřitelnými půvaby. Objevíte překrásné zelené čajové plantáže a vrcholy porostlé deštným pralesem.

Naše doporučení? Najděte si na Srí Lance svou oblíbenou pláž, meditujte ve starém chrámu, vyměňte si úsměvy s místními, žasněte nad zdejší přírodou, projděte si koloniální klenoty v Kolombu a ponořte se do nezapomenutelného mořského příboje. Pro objevování Srí Lanky je zkrátka právě teď ten nejlepší čas.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Kolombo
Měna
Srílanské rupie (LKR)
Jazyk
Sinhálština, tamilština a angličtina
Peníze
Bankomaty jsou ve velkoměstech a větších městech. Kreditní karty přijímají v některých hotelech střední kategorie a ve všech špičkových hotelech.
Víza
Třicetidenní návštěvnická víza stojí předem a online 50 USD, děti neplatí nic, zažádejte si předem online (www.eta.gov.lk). Nebo můžete zakoupit na letiště v Colombu, tam zaplatíte 60 USD. Ale pozor, některé letecké společnosti požadují víza předem, už při nástupu do letadla.
Čas
SEČ +4 a ½ hodiny (zimní čas) a +3 ½ hodiny (letní čas)
Důležitá čísla
První pomoc – 110, národní bezpečnostní linka – 118, policie – 119, vládní pomoc – 1919
Doprava
Autobusy jezdí všude, často a levně. Vlaky jsou méně pohodlné, ale zábavné. Oblíbeným a cenově dostupným způsobem dopravy je pronájem automobilu i s řidičem.

Denní rozpočet

Nízké
pod 3 500 LKR
Prostý penzion: 1000–2500 LKR Vynikající rýže a karí: 200–400 LKR Autobusové jízdné: pod 300 LKR za den
Střední
3500–16000
Dvoulůžkový pokoj v pěkném podniku střední kategorie: 2500–8000 LKR Jídla v hotelu: 1500–2500 LKR Pronájem jízdních kol, jízdy vlakem a na pár dní zapůjčení automobilu s řidičem: v průměru 2 500 LKR
Vysoké
přes 16 000 LKR
Špičkový hotel: 8 000 a více Jídla ve špičkových hotelích: od 3 000 LKR Denní používání automobilu a řidiče: od 5 500 LKR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Vlak do Elly

Někdy se vám nepodaří získat sedadlo v pomalém, ale velmi populárním vlaku do Elly, ale komu by to při pohledu na odvíjející se koberec čajovníků z vyhlídkového místa pouze k stání vadilo? Za okny vidíte uprostřed zeleného moře pestrobarevná sárí tamilských sběračů čaje, na stanicích si pak od pouličních obchodníků můžete koupit výbornou kukuřici a chilli lívanečky zabalené do papíru s nějakým starým domácím úkolem. Nic nebrání tomu, abyste si je vychutnali při pozorování se krajiny za oknem. Naprostý luxus!

Národní park Uda Walawe

Obrovský kus travnaté savany soustředěný u nádrže Uda Walawe je místem, kde se Srí Lanka nejvíce přibližuje východní Africe. Popásají se tu stáda buvolů (nicméně někteří z nich jsou domestikovaní!), sambarů indických, jsou tu krokodýli, spousta různých druhů ptáků a sloni – a tím nemyslíme nějakých pár slonů, ale doslova stovky. Pokud jde o slony, je na tom totiž Uda Walawe stejně, nebo ještě lépe jako většina slavných národních parků ve východní Africe.

Starobylá Anurádhapura

Tady se na třech čtverečních kilometrech rozprostírají velké části kulturního a náboženského dědictví Srí Lanky. Uprostřed stojí nejstarší strom na světě, Srí Maha Bodhi (starý přes dva tisíce let). Strom je po celá století nepřetržitě opečováván svými strážci a už tato skutečnost stačí, aby vám z toho běhal mráz po zádech. Okolní pláně s rozpadajícími se kláštery a obrovskými stúpami potvrzují úlohu města jako sídla moci Srí Lanky po celá tisíciletí.

Skála Sigiriya

I kdyby to byly jen zvlněné zahrady na úpatí Sigiriye, byly by pořád velkou atrakcí. Jezírka a uměle vytvořené říčky přivádějí do těchto zahrad vodu a nabízejí uprostřed žárem rozpálené krajiny poklidnou idylku. Ale až pohlédnete vzhůru a uvidíte tuto 370 metrů vysokou skálu vyčnívající náhle z povrchu země, nezapomeňte si přidržet čelist, aby vám nevypadla. Sigiriya má do boků vyryté umělecké výjevy a její vrchol korunují zříceniny. Výstup na vrchol je namáhavý, ale za vynaložené úsilí stojící výkon.

Národní park Bundala

Se všemi davy mířícími do nedalekého národního parku Jala je národní park Bundala často přehlížený. Ale přeskočit zdejší rozsáhlé vodní plochy třpytící se ve slunci a ozvučené ptačím zpěvem by byla velká chyba. Bundala má kouzlo, o kterém si mohou jiné parky nechat jenom zdát, je jednou z nejkrásnějších ptačích lokalit v celé zemi. A pokud nejsou pro vás volavky bílé či popelavé dostatečným lákadlem, pak vám úsměv na tváři dozajista vykouzlí krokodýli a místní stádo slonů.

Adamova hora

Více než tisíc let se poutníci ve světle svíček plahočí nahoru na Adamovu horu (Srí Pada), aby postáli v Buddhových šlépějích, dýchali vzduch v místech, kde Adam poprvé položil své chodidlo na zemskou půdu, a viděli místo, kam létají motýli umírat. Když stojíte před rozbřeskem na vrcholu tohoto krásného skalního útvaru a sledujete, jak slunce vylézá mezi vlnami hor, doléhá na vás magické kouzlo, jehož síla od dob samotného Adama nijak nezeslábla.

Kandy

Hlavní město kultury na Srí Lance a domov Chrámu svatého zubu, o kterém se říká, že ukrývá zub samotného Buddhy. Pro Sinhálce to je nejsvětější místo na ostrově, ale turistům nabízí Kandy víc než pouhé náboženské uspokojení: je tu příjemná stará čtvrť, překrásné jezero v centru, v okolí několik muzeí a nádherné botanické zahrady. Pokud potřebujete další požehnání od bohů, najdete tu i další řadu úchvatných starověkých chrámů.

Pevnost Galle

V pevnosti Galle spojili člověk a příroda své síly, aby vytvořili mistrovské architektonické dílo. Holanďané postavili ulice a budovy, Srílančané přidali barvy a styl a příroda si pospíšila, aby všechno pokryla jemnou vrstvou tropické vegetace, vlhkosti a slaného vzduchu. Výsledkem je malebné staré město, které se v poslední době stalo domovem desítek galerií, osobitých obchůdků, butikových kaváren a penzionů. Pro turisty to je bezpochyby nejzajímavější urbanistická atrakce v zemi.

Hortonské pláně a Konec světa

Divoké, větrem šlehané Hortonské pláně, vysoko, vysoko na vysočině Srí Lanky, jsou v této zemi plné tropické zeleně a blankytné modři něčím naprosto neočekávaným, ale zdaleka ne nevítaným. Na ranní túru přes bezútěšná vřesoviště se budete muset dobře obléknout (ranní mrazíky nejsou ničím neobvyklým), ale čeká na vás jedna z nejpříjemnějších pěších procházek v zemi. A najednou se zničehonic z mlhy vynoří Konec světa a výhled, který obsáhne snad polovinu Srí Lanky.

Jaffna

V Jaffně se všechno zdá být jiné, zvláště pak jazyk: rychlopalné staccato mluvené tamilštiny je proti zpěvné sinhálštině velký rozdíl. Stejně tak kuchyně: jednoduše kořeněná a v sezóně doplněná legendárními mangy. A možná dokonce i světlo: má svou charakteristickou kvalitu, se kterou se odráží od temné zeleně zahrad na předměstí Jaffny. Vychutnejte si jedinečnost Jaffny od k nebi se tyčících zdobných hinduistických chrámů po pestrobarevná sárí, kterými jsou omotané ženy na jízdních kolech.

Kolombo

Srílanská metropole Kolombo má široké tříproudé ulice, na kterých vidíte stavby bývalého britského impéria v jejich největší velkoleposti. Budova Národního muzea je impériem doslova prostoupená. Trochu se porozhlédněte a objevíte další koloniální odkazy – tentokrát Holanďanů a Portugalců. Zamiřte k pevnosti a trošku se projděte. A dopřejte si trochu času rovněž na novou senzaci: zrekonstruovanou Starou holandskou nemocnici. Zážitkem v Kolombu je rovněž nakupování – tržnice v Pettagu se vzdouvá hromadami zboží, ševelí nabídkami a všude vládne chaos.

Polonnaruwa

Kolem rozlehlého travnatého čtverhranného nádvoří jsou jako obrovské šachové figurky rozmístěné komplikovaně zdobené stavby a památníky nabízející návštěvníkům přátelský stručný výtah o tom, čím bylo toto centrum království přibližně před tisíci lety. Zachyťte pohled na tyto zříceniny při východu nebo západu slunce, kdy narůžovělé sluneční paprsky koupají celý komplex v romantickém ruměnci.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pláže a plavání

To, že Srí Lanka vypadá z vesmíru, jako by měla bílou krajku kolem, způsobují pláže obklopující tento ostrov. Málokde tady můžete cestovat podél pobřeží delší dobu, aniž byste narazili na překrásný pruh písečné pláže. A co je ještě úžasnější, že většina z nich je úplně prázdná. Krásné pláže jsou v Thalpe, úžasná je pláž Marakolliya, stejně jako pohodové Uppuveli a Nilaveli poblíž staré frontové linie, případně Batticaloa určená snílkům a dobrodruhům.

Potápění a šnorchlování

Potápěčská scéna Srí Lanky se vyvíjí spolu s turistickou scénou. Okolo pobřeží lze najít vynikající místa na potápění a šnorchlování, ale většina z nich je navštěvovaná jen málo. Západní pobřeží jižně od Kolomba je centrem potápění, ale s rozvojem infrastruktury vznikají další a lepší centra. Zmínit se dají lokality jako Bar Reef, Great Basses Reefs, národní park Holubí ostrov (Pigeon Island) nebo Batticaloa, kde leží vrak z druhé světové války pro dobře vybavené potápěče.

Pěší turistika

Samozřejmě tu je během dne trochu horko a může i pršet, ale je tu kvantum míst, kde se můžete natáhnout a obdivovat obdivuhodně krásnou přírodu Srí Lanky, její kulturu, starověké monumenty nebo dokonce se i projít po nákupech. Stojí za to vydat se na výlet do Polonnaruwy, na Adamovu horu spolu se stovkami poutníků ve stopách Buddhy či na deštěm smáčený a hustou vegetací porostlý hřeben Knuckles Range, kde zažijete ty nejdobrodružnější pěší túry v zemi.

Surfování

Srí Lanka má po celý rok dostatek příbojových vln, ale kvalita některých příbojů je mnohem nižší než na nedalekých Maledivách a v Indonésii. Nicméně Srí Lanka je zase vynikajícím místem na to naučit se surfovat nebo pro středně zkušené surfaře získat své první zkušenosti na vlnách nad útesy. Většina surfařských lokalit je poblíž pobřeží a přístup k vlnám by už nemohl být snazší. Nejlepší známá vlna na Srí Lance je v Arugamské zátoce na východním pobřeží. Weligama na jižním pobřeží se zdá být ušitá na míru pro surfařské začátečníky, útesy Hikkaduwy na západním pobřeží jsou dlouhodobě nejoblíbenější destinací, i když spíš pro příjemnou atmosféru než pro kvalitu vln, a oblast Midigamy je zase nejlepším místem na jižním pobřeží.

Pozorování velryb a delfínů

Srí Lanka si rychle získává dobrou pověst jako světově proslulé místo na pozorování velryb. Velkou atrakcí jsou opravdu velké velryby – plejtváci obrovští, kteří patří k největším živočichům naší planety. Mirissa je nejlepším místem, odkud se dá si zorganizovat výlet s programem pozorování velryb. Na východním pobřeží nabízí zátoky Uppuveli a Nilaveli poklidnější, ale méně spolehlivé pozorování velryb a na severozápadě od oblasti Kalpitiya je pozorování velryb novou atrakcí, nicméně tu jsou běžnější hejna delfínů než velryby.

Nakupování

Protože je Srí Lanka svěží krajinou, není překvapivé, že jejím nejlepším zbožím je všechno, co se v ní pěstuje. Významnou komoditou je čaj a všechny možné druhy koření. Kromě nich se tu nabízí různé rukodělné předměty a stále vzrůstající nabídka designérských předmětů.

Ájurvéda

Starověký systém léčby a terapií zaměřených na léčení nemocí a omlazování. Ájurvéda se na Srí Lance hojně používá při řadě léčebných postupů a každý rok sem přiláká velkou řadu návštěvníků. Někteří se registrují do klinik a lázní na několikatýdenní pobyty. Můžete to zkusit také.

Rafting

Nemusíte být zrovna miláček pláží, abyste si na Srí Lance nemohli užít vodní sporty. Vysoko v kopcích se řeky řítí dolů v prudkých peřejích a představují tak příležitost pro nezapomenutelné zážitky na raftech. V současné době je nejznámější raftařskou oblastí divoká voda poblíž Kitulgaly, kde vás řada různých operátorů může vzít na projížďku mírnými říčními meandry.