Z jedné strany ho vymezují strmé himálajské štíty, z druhé strany dusná džungle indických nížin. Nepál je zemí, která patří zasněženým horským vrcholkům, jakům, Šerpům, sněžným mužům „yetti“, klášterům, mantrám a – milovníkům hor a dobrodružství.

Kultovní himálajské treky – v čele s kamenitými stezkami na Everest, k pohoří Annapurny a dál – patří k nejlepším na světě. Nikde jinde nemůžete dny, či dokonce týdny procházet horskou krajinou s jistotou, že na konci každého dne na vás čeká teplé jídlo, pohodlné ubytování a horký jablkový koláč. Země zaslíbená…

Můžete jít na krev, nebo Nepál okusit v mírnějším tempu a projít se spíše po středověkých náměstích lemovaných chrámy v Káthmándú, Patanu a Bhaktapuru. Jenže být v Nepálu, nenazout pohorky a nevyrazit na cestu – to je hřích. Vždyť tady je kulisou každého dobrodružství ta nejdramatičtější přírodní scenérie na světě.

Největší problém, s nímž se pere každý návštěvník Nepálu, je prostý – jak to všechno stihnout. Mnozí lidé strávili procházením horských stezek v Himálaji celý život. A přesto se sem znovu a znovu vracejí a objevují to, co jim při předchozích návštěvách uteklo.

Tak si pro začátek vyberte hrstku základních zajímavostí a zbytek nechte na svůj druhý, třetí, čtvrtý… výlet do Nepálu.

Zobrazit více
Treking v Nepálu - 5260
Průvodce

Treking v Nepálu

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
Nepal - 55425
Průvodce

Nepal

569 Kč 483 Kč Jít do eshopu English
Tibet - 55490
Průvodce

Tibet

528 Kč 448 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Káthmándú
Měna
Nepálská rupie (NPR)
Jazyk
Nepálština
Peníze
V Káthmándú, Pokhaře a dalších městech snadno najdete směnárnu nebo bankomat, zato ve venkovských oblastech nebo na trecích je to téměř nemožné
Víza
Turistická víza dostanete po příletu; připravte si na ně dvě fotografie a dostatečnou hotovost v USD
Čas
SEČ +5 ¾ (nemají letní čas)
Důležitá čísla
Podle oblastí se telefonní čísla na policii, hasiče a první pomoc liší, v Káthmándú je číslo na policii – 100, 110 a 120; Himalayan Rescue Association – 4440292/3
Doprava
Autobusy jsou pomalé a přeplněné, zejména na horských silnicích; turistické autobusy jsou mnohem pohodlnější. Taxíky jsou na krátké úseky cenově výhodné.

Denní rozpočet

Nízké
pod 40 USD
Levné hotelové pokoje v Káthmándú: 5–20 USD Večeře a snídaně v trekkingové chatě: 10–12 USD Nosič/ průvodce pro trekking: 13/20 USD/den
Střední
40–100 USD
Organizovaný trek s kempováním: 50–80 USD/den na osobu Jídlo v Káthmándú: 7–10 USD Hotel: 20–80 USD
Vysoké
nad 100 USD
Nejdražší hotely v Káthmándú nebo chata v Chitwanu: 150–250 USD Vyhlídkový horský let (mountain flight): 171 USD Povolení k trekkingu na koni: 500 USD/týden
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Durbar Square, Káthmándú

Historické centrum starého Káthmándú je se svými nádhernými středověkými chrámy, pagodami, pavilony a svatyněmi doslova jako muzeum architektury pod širým nebem. Durbar Sq (Dárbárské náměstí) je posvátným srdcem města. Kdysi bylo celé izolovanou oblastí, v níž žila královská rodina a dodnes zde žijí kumárí, děvčátka, o nichž hinduisté věří, že se do nich vtělila bohyně Durga, a uctívají je.

Základní tábor na Everestu

Vrcholem cestovního itineráře je pro mnoho lidí tento dvoutýdenní trek na úpatí nejvyšší a nejproslulejší hory světa. Výhled na Everest je odtud sice v nejlepším případě jen částečný, ale okolní himálajské vrcholy jsou skutečně úctyhodné. Půlhodina, kterou zde strávíte pohledem na červánky, které zkrášlují nádherné štíty Pumori nebo Ama Dablam rozhodně stojí za trochu nevolnosti, kterou vám bezpochyby vysoká nadmořská výška způsobí. Uvítání v příbytcích Šerpů je úžasné, stejně jako čerstvý jablkový koláč, který tu podávají.

Bhaktapur

Údolí Káthmándú je místem s nejhustším rozmístěním památek zařazených na seznam Světového dědictví na světě. Ze tří bývalých měst, která se v údolí nacházejí a jež jsou všechna na seznamu Světového dědictví, je jednoznačně nejzachovalejší středověký Bhaktapur plný chrámů, pagod a zdobných jezírek. V klikatých postranních uličkách vedoucích na náměstí uvidíte místní obyvatele, jak suší zrní a vyrábějí keramiku. Celkový dojem završíte nejlépe tak, že strávíte noc v jednom z penzionů nebo se zúčastníte některé z úžasných místních slavností.

Bodhnath

Vesnice Bodhnath je centrem tibetské komunity v Nepálu a místem, kde se nachází největší stúpa v Asii. Její velkolepá bílá kopule a špice lákají poutníky ze stovky kilometrů vzdálených míst. Stejně fascinující jsou ovšem i přilehlé uličky plné mnichů s oholenými hlavami v kaštanově hnědých oděvech, které jsou lemovány tibetskými kláštery a obchody, v nichž se prodávají modlitební mlýnky a kadidlo.

Pokhara

Druhé největší turistické město v Nepálu – Pokhara – nemá takovou historickou hodnotu jako Káthmándú, ale bohatě to vynahrazuje lákavou poklidnou atmosférou a jednou z nejkrásnějších poloh v zemi. Pohled na Machhapuchhare (čti Mačapučare) a Annapurnu, jak se za soumraku zrcadlí v klidných vodách Phewa Tal (jezero Fewa) nebo na štíty těchto velikánů z vyhlídek na kopcích, jsou jednoduše nezapomenutelné.

Rodiště Buddhy

Pouť do Lumbini, rodiště Buddhy, se řadí mezi nejpozoruhodnější subkontinentální spirituální pouti vůbec. Můžete se podívat na přesné místo, kde se před 2500 lety narodil Siddhártha Gautama a které bylo znovu objeveno asi tak před sto lety, a pak si prohlédnout pestrý soubor chrámů postavený mnoha sousedními buddhistickými národy. Zřejmě nejintenzivnějším zážitkem je pouze samo poklidné místo, kde najdete knihu o buddhismu a můžete meditovat o podstatě existence.

Langtang

Máte-li pouze týden, a přesto chcete okusit, jak vypadají treky v Nepálu, jen stěží najdete vhodnější oblast, než je Langtang na hranicích s Tibetem. Krajina přechází z příkrých svahů porostlých bambusem a rododendrony v rozlehlé pastviny, po nichž se potulují jaci, a posléze ve vysokohorské scenérie se sedmitisícovými štíty tyčícími se do závratné výše. Po cestě se dokonce dají sehnat sendviče s tvarohem z jačího mléka. Trasy lze doplnit o různé zajímavé „odbočky” – k posvátným jezerům Gosainkund nebo přes půvabné tradiční vesnice Tamangů (Tamang Heritage Trail).

Swayambhunath

Slavná bělostná stúpa ve Swayambhunathu je místem Světového dědictví UNESCO a jednou z nejposvátnějších buddhistických svatyní v Nepálu. Pod kultovním vševidoucím „okem” stúpy se nachází pestrá směsice modlitebních praporků, buddhistických sošek a tibetských kaplí. Poutníci procházejí svatyněmi, točí modlitebními mlýnky a mumlají mantry, astrologové čtou budoucnost z dlaní a prodavači nabízejí kouzelné amulety a posvátné korálky. Přijďte za soumraku a naskytne se vám nádherný výhled na světla Káthmándú.

Patan

Sesterské město Káthmándú, které nevzbuzuje takovou pozornost, jakou by si zasloužilo. Nejlépe si vzájemně propojená nádvoří a skryté chrámy v Patanu prohlédnete pěšky. Projděte si fascinující vedlejší uličky i muzeum Patanu, které je jednoznačně nejlepší v celém Nepálu. Kromě toho jsou zde 4 starobylé stúpy a nejlepší mezinárodní restaurace v údolí, z čehož plyne, že vám rozhodně na všechno nestačí jeden výlet. Úplně nejlepší je v Patanu strávit noc, protože tak budete mít pravděpodobně všechny zastrčené uličky sami pro sebe.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Je jen málo míst na světě, kde můžete celé dny jít uprostřed neuvěřitelné horské scenérie a přitom s naprostou jistotou víte, že na konci každého dne najdete místo k ubytování a teplou večeři k tomu. A nemůžete říci, že znáte Nepál, pokud se zde na nějakou túru nevydáte. Klidnější stezky jsou v Langtangu, úžasné velehory zase v blízkosti Everestu. Nejproslulejší nepálskou túrou je však okruh kolem Annapurny, který nabízí spoustu variací přes tibetsky laděné vesničky, s nádhernými výhledy na hory a náročným výstupem do průsmyku ve výšce 5500 metrů.

Pozorování zvěře

Subtropické nepálské nížiny jsou domovem širokého spektra zvířecích druhů, hodného Knihy džunglí. Pokud rádi pozorujete zvěř, rozhodně přijeďte v únoru nebo březnu a nezapomeňte si dalekohled. Projeďte se na sloním hřbetě národním parkem Chitwan, vydejte se do národního parku Bardia do nejzápadnějšího kouta Nepálu, pozorujte ptáky v Koshi Tappu nebo se poohlédněte po tahrech himálajských, jacích a třeba i po yettim v národním parku Sagarmatha.

Vodácké sporty

Nepál má pověst Mekky vodáků, tedy jedné z nejlepších lokalit na světě, kam vyrazit za raftingem či jízdou na kajaku. Má mimořádný počet říčních tras od příkrých adrenalinových horských toků po klasické široké expediční řeky protékající divočinou. Teplá voda, subtropické klima (ale bez hmyzu!) a rozlehlé bělostné písčité pláže, které jsou ideální pro kempování, dodávají řekám na přitažlivosti. Za pozornost stojí řeky jako Mardi Khola, Tamba Kosi, horní tok Karnali, Thuli Bheri, Balephi Khola a přítoky Tamuru. Horní tok Modhi Khola je rovněž dobrým terénem pro zkušené kajakáře. Přítok Bhurungdi Khola u vesnice Birethani skrývá několik vodopádů, které ale zkušení kajakáři mohou sjet.

Horská kola

Široké pneumatiky, měkce polstrované sedlo a o 17 převodů více nežli má průměrné nepálské kolo – horské kolo je ideální všestranný stroj pro poznávání Nepálu, který se všude dostane. Údolí Káthmándú nabízí nejlepší a nejsouvislejší terén pro jízdu na kole v celém Nepálu. Prochází tudy hustá síť prašných cest, stezek a postranních silnic. Horské kolo vám umožní vydat se mimo vyšlapané cesty a prohlédnout si idylické névárské vesnice, v nichž se dodnes zachoval tradiční styl života. Každý rok vznikají další silnice, což otevírá stezky do míst, která dříve byla dostupná jenom pěšky. Mnohé stezky jsou úzké, po staletí prošlapávané pěšinky, které nejsou ani na mapách, takže potřebujete mít dobrý orientační smysl, když se po nich vydáte bez průvodce. Vydat se do terénu bez průvodce v sobě tedy skrývá jistá rizika.