V příkrém kontrastu s dynamickým městským životem je poklidný půvab venkovských oblastí a pobřeží. Malajsie je báječnou zemi v jihovýchodní Asii, která může nabídnout moderní architekturu, nádherné pláže a idylické ostrovy. Můžete si vychutnat od všeho trochu – jako u báječného švédského stolu.

Svou cestu Malajsií můžete zahájit v hlavním městě Kuala Lumpuru. Projděte si pouliční trhy, mlsejte u stánků s jídlem, nakupujte v nejmódnějších obchodních centrech, nahlédněte do muzeí a pohlédněte do budoucnosti, jak ji vidí Malajci.

Díky účinné a spolehlivé dopravní síti se můžete rychle dostat z ruchu velkoměsta prakticky kamkoli – třeba k horským vrcholům, mořským hlubinám se spoustou korálových útesů nebo nejhlubších zákoutí v džungli.

Zobrazit více
Kuala Lumpur City Map - 55329
Průvodce

Kuala Lumpur City Map

155 Kč 131 Kč Jít do eshopu English
Borneo - 55497
Průvodce

Borneo

528 Kč 448 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Kuala Lumpur
Měna
Ringgit (MYR)
Jazyk
Malajština
Víza
Při turistických cestách do 3 měsíců není vízum potřeba (pas musí platit ještě šest měsíců od data vstupu)
Čas
SEČ +7 hodin (nemají letní čas)
Očkování
Doporučuje se očkování proti žloutence typu A, B, tyfus, japonskou encefalitidu. Před cestami do odlehlých deštných pralesů nasaďte antimalarika. Chraňte se před horečkou dengue a H1N1.
Elektřina
240 V/50 Hz, je potřeba adaptér (podobné zástrčky jako ve Velké Británii a Irsku)
Důležitá čísla
Policie a první pomoc – 999, hasiči – 994, civilní obrana – 991
Doprava
Cestování po většině oblastí je jednoduché díky skvělé dopravní infrastruktuře. Poněkud pečlivější přípravu vyžaduje cestování do odlehlejších oblastí Bornea.

Denní rozpočet

Ubytování
běžné ceny
Levných hotelů a hostelů, kde dostanete lůžko i za 3 USD, je dostatek. Střední cenová kategorie, tj. hotelové pokoje s klimatizací a vlastní koupelnou, začíná na 30 USD za pokoj a noc. Luxusní hotely, zejména v Malajsii, mívají často tzv. promoční ceny.
Jídlo
běžné ceny
Je obecně levné, ve velkém výběru a dokonalé kvalitě. Většinou se vám povede dostat hlavní jídlo s nápoji dostat za 3 USD v jídelně nebo u stánku, a když nebudete příliš hladoví, možná i levněji. Módní hotely a restaurace ve velkých městech nabízejí mezinárodní kuchyni za mezinárodní ceny.
Alkohol
běžné ceny
Pivo přijde na 2 USD (malá plechovka), v odlehlých oblastech téměř dvojnásobek. Destiláty jsou přibližně o 50 % dražší než pivo.
Doprava
běžné ceny
Pro cestování po okolí je k dispozici dostatek levných taxíků. Řidiči jsou slušní a ceny jsou buď pevné, nebo stanovené taxametrem. Na delší vzdálenosti můžete použít skvělé vlaky a autobusy za velmi dobré ceny. Dokonce ani letenky nejsou příliš drahé, pokud si je rezervujete dostatečně předem.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Mt. Kinabalu, Sabah

Když se vydrápete na vrchol Mt. Kinabalu přesně při východu slunce, bude to opravdu královská odměna za dvoudenní výstup. Navzdory mrazivé noční přestávce v polovině výstupu a místy nebezpečnému výstupu za tmy, radost z dosažení vrcholu a fantastické barevné divadlo při východu slunce jsou zkrátka pohádkové.

Taman Negara

Jeden z vrcholů cesty do Malajsie – Taman Negara. Je to největší a nejstarší malajský národní park a zdejší tropický deštný prales je považovaný za vůbec nejstarší na světě. Jednu noc můžete strávit v Bumbun Kumbangu, jedné z mnoha skrýší v džungli otevřené pro turisty, kteří odtud mohou pozorovat divoká zvířata. Pokud budete mít štěstí, uvidíte i velká zvířata. Ale stojí to za to i tehdy, když se vám to nepodaří. Zvuky noční džungle jsou zážitkem na celý život.

Gunung Mulu

V národním parku Gunung Mulu je rozsáhlý komplex jeskyní, který je součástí světového dědictví Unesco. Prohlédněte si Sarawackou podzemní komoru – údajně největší podzemní jeskyni na světě. Není to jen tak, čeká vás 16hodinový výlet zahrnující náročnou pěší část. Odměnou je pohled na tisíce netopýrů, kteří se snaží zmást dravé ptáky, když každý večer opouštějí Jelení jeskyni.

Kuala Lumpur

Hlavní město Malajsie prošlo neskutečnou proměnou – ze skupiny chatrčí v džungli je dnes zářivé velkoměsto 21. století s velkorysými mrakodrapy a dálnicemi. KL, jak se městu běžně přezdívá, je však také jedním z nejzelenějších měst v jihovýchodní Asii, což mu hodně přidává na půvabu. Navštivte KL Tower, jednu z nejvyšších volně stojících staveb na světě, proslulá „dvojčata“ Petronas Towers i další odvážné stavby, nevynechejte ale ani čínské, indické a malajské stavby jako vystřižené z pohádek tisíce a jedné noci.

Georgetown

Historické hlavní město státu Penang připomíná vybledlý vodotisk s napůl zřícenými čínskými domy a obchody, architekturou britské koloniální Indie, uličkami širokými na jednu rikšu a řadou pouličních prodavačů vypouštějících lampiony štěstí pod krvavě červenou slavnostní září. Zní to jako klišé, ale v úzkých uličkách Georgetownu se potkává Asie minulosti s Asií budoucnosti.

Langkawi

Tropický ráj zdobený kývajícími se palmami, nádherným barevným kontrastem zelené džungle a modrého oceánu, oživovaný zářivými, krvavě rudými, sytě fialovými i teple zlatými tóny při západu slunce. Zdejších 99 ostrovů, jimž dominuje Palau Langkawi, je úžasně malebných. I proto přitahují turisty jako vosy cukrkandl. Vydejte se ale jednou z pěšinek vedoucích od hlavních pláží (nádherně nedotčených) a uvidíte idylický malajsijský venkov. Navíc je Langkawi zábavné a dodnes tu najdete všechny typy malajsijských zábav (stovky Malajců, tančící v řadách na pláži, nabízejí samy o sobě úžasný pohled).

Pulau Pangkor

V překladu znamená Pulau Pangkor „Nádherný ostrov“. A to platí beze zbytku. Je to poklidný ráj (i když místy již poněkud zastavěný) s bílými písčitými plážemi a příjemnými obyvateli. Srdce ostrova porostlé džunglí je divoké, neprobádané a opuštěné. I když pláže bývají o víkendech zaplaveny místními, přes týden budete mít pobřeží sami pro sebe. A pokud jinde prší, zde z nějakého záhadného důvodu téměř vždy svítí slunce.

Pulau Sipadan, Sabah

Když vstoupíte do moře na ostrově Sipadan, objevíte příkrý, téměř kolmý, 900 m vysoký útes, který se hemží těmi nejneuvěřitelnějšími mořskými tvory. Tropické ryby a zelené mořské želvy karety obrovské proplouvají těsně kolem vás, murény a žraloci leopardí hlídkují v temných hlubinách pod vámi. A všude kolem hejna soltýnů, snad tisíce.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

V malajsijských národních parcích jsou pěší trasy, které jsou vhodné pro všechny úrovně fyzické zdatnosti, od dvacetiminutových procházek až po desetidenní expedice. Dokonce i v centru Kuala Lumpuru si můžete protáhnout nohy v Lesní rezervaci Bukit Nanas; druhou možností je vyrazit kousek na sever od města a naleznete zde úžasnou síť lesních stezek a visutých chodníčků u Malajsijského výzkumného ústavu lesnictví. Vyzkoušejte si nejdříve kratší pochody s průvodcem, než se vydáte na vícedenní túru s přenocováním. Je dobré vždy získat nejprve představu, jak se vám bude pochodovat v tropickém klimatu.

Cyklistika

Vynikající malajsijské silnice dělají z této země jedno z nejlepších míst v jihovýchodní Asii pro cyklovýlety. Pravděpodobně nejpopulárnější trasa vede po východním pobřeží poloostrova, kde jsou silnice navíc relativně klidné. Nicméně pokud jste v dobré kondici a máte dostatek energie, můžete vyrazit do kopcovitějšího terénu v nitru Malajského poloostrova nebo v malajsijské části Bornea, kde jsou ideální podmínky pro horská kola.

Lodní výlety

Pokud se jen chcete projet na lodičce po krásném jezeře, nemusíte ani vytáhnout paty z Kuala Lumpuru. V Melace jsou velmi populární výletní plavby lodí po řece Melaka a také přes jezero v Putrajayi, kde se v roce 2009 konal první ročník závodu dračích lodí.

Prohlídky jeskyní

Malajsijské vápencové skály jsou doslova prošpikovány jeskyněmi (gua), což láká profesionální i amatérské jeskyňáře. Některé z nich, např. Batu Caves nedaleko Kuala Lumpuru, jsou snadno přístupné a lze je navštívit s minimálním vybavením a zkušenostmi, jiné jsou terénem výhradně pro zkušené speleology. Mezi jeskyně pro nejnáročnější jeskyňáře patří Gua Charas a Gua Musang a také jeskyně v národních parcích Taman Negara a Gunung Mulu.

Potápění a šnorchlování

Slušné ceny, pestrá škála potápěčských lokalit a snadná dostupnost činí z Malajsie skvělé místo pro potápěčské zelenáče i ostřílené staré kozáky. Hlavními středisky potápění jsou Pulau Perhentian, Pulau Redang, Pulau Tioman, souostroví Seribuat a Semporna (zejména Sipadan se skvělými lokalitami přímo u pláže) a Pulau Layang Layang.

Golf

Vítejte v zemi nočního golfu – hra na světlem zaplavených hřištích v noci, kdy je chladněji, je v Malajsii oblíbenou zábavou. Jenom v Kuala Lumpuru a okolí je k dispozici nějakých 40 golfových hřišť. Po celém poloostrově je řada dalších špičkových hřišť. Chcete-li si zahrát v chladnějším prostředí, zajeďte si na Fraser’s Hill nebo na Cameronskou vysočinu.

Rafting

Na pevnině je jedním z nejoblíbenějších vodáckých center Kuala Kubu Bharu. Odtud se pořádají výpravy na kajacích a raftech po řece Selangor. V Gopengu ležícím při řece Kampar, 20 minut jízdy severně od Ipohu, je široká nabídka výletů na raftech a dalších venkovních aktivit v MY Gopeng Resortu. Rafting na divoké vodě se v Sabahu stal doslova posedlostí. Kanceláře s centrem v Kuala Kubu podnikají s klienty výlety na jih od města do Beaufort Division, kde jsou na řece Padas úseky třetího a čtvrtého stupně. Klidnější vody řeky Kiulu nedaleko Mt. Kinabalu jsou vhodné pro začátečníky.

Horolezectví

Mt. Kinabalu se horolezcům přímo nabízí a v nedávné době získala novou atrakci – byla zde instalována via ferrata. Tato nejlákavější hora na Borneu není jedinou, která v Malajsii stojí za zdolání. Mt. Trus Madi v Sabahu je mnohem obtížnějším vrcholem ke zdolání. Gunung Mulu v Sarawaku představuje náročný čtyřdenní výstup. Na pevnině je několik dobrých výstupů v Taman Negaře, mimo jiné i Gunung Tahan, který se tyčí do výše 2 187 m. Nachází se zde i několik nižších vrcholů, které nabízejí příjemný jednodenní výlet.