Vzhledem k pokročilé dopravní infrastruktuře a nevelkým rozměrům země můžete v Jižní Koreji bez problémů „přepínat“ mezi přírodou a městským ruchem. I proto je také ideální turistickou zemí – vše je dostupné. Jižní Korea je podmanivá, pohostinná a spojuje výhody vyspělé země s úctou k tradicím a historickým způsobem života v Asii.

Jen hodinu cesty od pulsujícího Soulu se ocitnete v klidné náruči přírody uprostřed zalesněných národních parků. A až zase zatoužíte po městě, kde se 24 hodin něco děje, můžete se stejně snadno vrátit.

Soul je motorem korejské ekonomiky, který vyrostl na staletích tradice. Ta je patrná v každodenní slavnostní výměně stráží u pečlivě zrekonstruovaného paláce. Vedle toho je Soul též moderním urbanistickým zázrakem, metropolí s mnoha tvářemi.

Dopřejte si ale i cestu do odlehlejších koutů Jižní Koreje. Na palubě plachetnice doplujte na vzdálené ostrůvky, kde vás tamní zemědělci a rybáři pozvou bud do svých domovů nebo do prostých rybích kavárniček. Okuste pokoj buddhistických chrámů, kde klaksony aut nahrazují před úsvitem rytmické zpěvy mnichů s oholenými hlavami.

A rozhodně neopomeňte potěšit své chuťové buňky, protože korejská kuchyně patří mezi nejlahodnější v celé Asii.

Zobrazit více
Seoul City Map - 55338
Průvodce

Seoul City Map

155 Kč 131 Kč Jít do eshopu English
Seoul - 55461
Průvodce

Seoul

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Korea - 55468
Průvodce

Korea

555 Kč 471 Kč Jít do eshopu English
Seoul - Pocket - 55480
Průvodce

Seoul - Pocket

265 Kč 225 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Korejský won (KRW) – zhruba 2 Kč/100 KRW
Jazyk
Korejština, angličtina
Peníze
Bankomaty jsou rozmístěny po celé Korejské republice; kreditní karty přijímají ve většině velkých obchodů a restaurací, ale v menších jídelničkách a na tržištích berou jenom hotovost.
Víza
Pro běžné turistické cesty do 90 dnů není vízum potřeba
Mobilní telefony
V Korejské republice se k přenosu digitálních signálů využívá tzv. kódový multiplex (CDMA); zjistěte si, zda váš mobil je s tímto systémem kompatibilní. Mobilní telefony si můžete půjčit na mezinárodních letištích a řadě dalších míst.
Doprava
Vlaky, autobusy, trajekty a letadla spojují velká města na poloostrově s ostrovy, které jsou roztroušeny kolem. Pro cestování po venkovských oblastech je lepší půjčit si auto.
Hlavní město
Soul

Denní rozpočet

Nízké
pod 100 000 KRW
Lůžko ve společné ložnici: 20 000 KRW Jídlo na ulici: 1000–5000 KRW Turistika: bez poplatku Vstup do Národního korejského muzea: zdarma Jízdenka na metro: 1150 KRW
Střední
100 000 – 300 000 KRW
Penzion hanok: 70 000 KRW Vstupné do Gyeongbokgungu (palác Zářícího štěstí): 3000 KRW Porce grilovaného hovězího: 40 000 KRW Vstupenka do divadla: 40 000 KRW
Vysoké
nad 300 000 KRW
Nejdražší hotely: 200 000 KRW Královský korejský banket: 70 000 KRW Peeling a masáž v jjimjil-bang (luxusní sauna): 60 000 KRW Výlet do demilitarizované zóny: 100 000 KRW
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Changdeokgung

Palác nejvyšší cnosti – Changdeokgung – byl postaven na počátku 15. století jako druhý palác po paláci Gyeongbukgung (Kjongbokkung; Palác zářného štěstí). V současnosti patří na seznam světového dědictví UNESCO a do krásy a elegance hravě Gyeongbukgung předčí – částečně i proto, že v mnoha z jeho budov až do 20. století žili členové královské rodiny. Nejkrásnější částí paláce je „tajná zahrada” Huwon. V teplých měsících se za úplňku konají prohlídky – vstupenek však není mnoho a je nutné je rezervovat mnohem dřív.

Jeju-do

Ostrov Jeju-do si prošlápněte křížem krážem pěšky – když strávíte den na některé ze zdejších 26 půldenních až celodenních turistických tras, příjemným způsobem poznáte krásnou krajinu a jedinečný půvab ostrova. Výstup na vrchol nejvyšší korejské hory Hallasanu není jednoduchý, ale při dobrém počasí vás ocení nádherným výhledem.

Suwonská pevnost Hwaseong

Pevnost byla postavena jako akt synovské oddanosti a během koloniálního období na počátku 20. století byla silně poničena, stejně jako znovu za korejské války. Rekonstrukce této památky zapsané na listinu Světového dědictví UNESCO byla zahájena v 70. letech minulého století a v současnosti je už téměř u konce. Díky podrobným více než osmnácti stům záznamům její stavby bylo možno zrestaurovat 5,52 km dlouhou hradbu a Hwaseong Haenggung (palác, v němž král pobýval při svých návštěvách Suwonu) historicky mimořádně přesně. Vydáte-li se podél hradeb, postupně projdete kolem čtyř velkých bran.

Cheong-gye-cheon

Když v centru Soulu zbourali vyvýšenou dálnici a odkryli řeku dlouho proudící pod zemí, vytvořili klidné místo, kam si místní i turisté rádi odskočí odpočinout si od okolní vřavy velkoměsta. Podél říčních břehů vznikl park a pěší zóna, jsou zde rozestavěna umělecká díla a konají se tu různé akce. Například listopadový lampionový festival, při němž se na vodě vznášejí obří zářící malované papírové objekty.

Festival bahna v Boryeongu

Vždy v červenci se tisíce lidí přesouvají do vlídného městečka Boryeong a skáčou tu do obřích nádrží plných bahna. Tak vypadá Festival bahna v Boryeongu. Oficiální verze hovoří o regeneračních účincích bahna, ale popravdě – tady je hlavní, aby si všichni při šíleném bahnění dobře užili den. Neberte si sem nic, co by se mohlo zničit. Ale i bez bahna si to tu užijete – festival provázejí koncerty, tanec i ohňostroje.

Jeonju Hanok Maeul

Tradiční vesnice v Jeonju je působivá. V domech s břidlicovými taškami na střechách vyrábějí řemeslníci ručně papír, vějíře i místní destilát soju. Strávníci budou potěšeni, že místo, kde vznikl kultovní pokrm bibimbap (rýže, vejce, maso a zelenina s chilli omáčkou), podává jeho nejlepší verzi. Pokud se tu rozhodnete zůstat, a to určitě uděláte, narazíte na spoustu tradičních penzionů, kde návštěvníci spí na yo (typ prošívané deky) položené na podlaze, pod níž je ondol (podlahové vytápění). Jeden z nich dokonce vlastní vnuk krále Gojonga.

Busan

Hory, pláže, pouliční jídla a velký výběr mořských živočichů. Busan má zkrátka všechno, co by se vám mohlo líbit. A nebudete tu zakopávat o davy lidí jako v Soulu. Přesto je Busan asi nejnedoceněnějším městem v regionu. Napravte to a vydejte se tam – pojezte čerstvé olihně a soju v plátěném stanu a omrkněte architektonicky oslnivé kino s největším plátnem v zemi Busan Cinema Centre, které je dějištěm špičkového mezinárodního filmového festivalu.

Bulguk-sa

Je obtížné si vybrat jen jednu výjimečnou památku z nádherného Gyeongju a okolí, ale chrám Bulguk-sa zapsaný na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO je nejpravděpodobnějším kandidátem na tuto čest přinejmenším proto, že ve svém areálu má sedm národních korejských památek. Neuvěřitelně vytříbený, nádherně delikátní chrámový komplex je se svými vnitřními pagodami a vnějšími mosty vrcholným dílem tzv. zlaté éry architektury království Silla a trvalou upomínkou na dovednost tesařů, malířů, řemeslníků a architektů. Celkový dojem korunuje úžasná okolní horská scenérie.

Skanzen Hahoe

Chcete na vlastní oči vidět, jak Korea vypadala, zněla a voněla před tím, než ji převálcovalo a navždy změnilo 20. století? Hahoe, skanzen kousek od Andongu, funguje jako takový stroj času. Trvale zde bydlí více než 200 lidí, kteří udržují tradiční způsob života a zvyky. Dokonce zvou návštěvníky, aby strávili noc v jejich minbaku (soukromý dům s pokoji k pronajmutí). Hahoe je rozhodně hlavním místem, kam zajet, chcete-li uvidět záblesky historické Koreje.

Chrámový komplex Guin-sa

Jižní Korea je plná různých chrámů, působivý komplex Guin-sa z nich ale vyčnívá. Dokonale vás oddělí od okolního světa. Připomíná pevnost, za jejímiž zdmi se můžete naplno ponořit do sebe sama. Vstává se brzy (opravdu brzy, zvony vás probudí ve 3:30), medituje, pak při skromné snídani v naprostém tichu rozjímá o bolesti, která vám zachvátila tělo, když jste se 108x uklonili před Buddhovým zpodobením. Také v průběhu dne je plno času na meditaci o tom, jak se oprostit od těla i mysli při hledání vnitřního míru. Chrámový pobyt je dokonalým protipólem zběsilého tempa, jímž se řítí vpřed moderní Korea.

Demilitarizované pásmo

Tzv. DMZ je 4 km široká a 250 km dlouhá, silně protunelovaná a střežená nárazníková zóna oddělující dva znepřátelené korejské státy – Jižní Koreu a komunistickou KLDR. Ale jestli má DMZ k něčemu daleko, pak je to právě demilitarizace. Je to přetrvávající symbol studené války, který se stal surrealistickým lákadlem pro turisty. Napětí je nejpatrnější ve společné bezpečnostní oblasti (JSA), což je neutrální území vybudované po příměří z roku 1953, které má sloužit mírovým rozhovorům a kam se dá zajet jenom s organizovaným zájezdem. Sedm hlídkových stanovišť v DMZ umožňuje návštěvníkům, aby nahlédli na utajované území na sever od hranice.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Nakupování

Vedle obrovských nákupních pasáží jsou tu i tržiště s atraktivními řemeslnými výrobky, např. keramikou nebo hanji (handži, ruční papír). Hlavní soulskou nákupní zónou je Myeong-dong, největší obchodní dům na světě je zase v Busanu – Shinsegae Centum City. Trochu skromnější je trh s bylinnými léčivy v Daegu, kde dostanete vše od levného ženšenu až po sobí parohy. Damyang je zase proslulý výrobky z bambusu, v hrnčířské vesničce Incheon si můžete prohlédnout tradiční vypalovací pece a nakoupit krásnou keramiku přímo od výrobců.

Gastronomie

Není to jen kimchi (kimči), pochoutek, které vám pohladí mlsný jazýček, je spousty. Na rybím trhu Jagalchi v Busanu ochutnejte chapadla olihně nebo si v barech, umístěných v plátěných přístřešcích, dejte kuřecí „paprčky“ (běháky). V Jeonju (Čondžu) si nenechte ujít bibimbap (pibimbap), což je po kimči nejproslulejší korejský exportní artikl, navíc v místě, odkud pochází. Jde o misku s vařenou rýží, na níž jsou kopečky vařené i syrové zeleniny, volské oko a několik kousků vařeného masa. Syrové koňské maso můžete ochutnat v restauraci Jeju Mawon v Jungmun Resortu, kořeněné kuře dakgalbi zase v Chuncheonu (Čchunčchon).

Lyžování

V Pchjongčchangu (Pyeongchang) se v roce 2018 odehrají olympijské hry – některé soutěže se odehrají v lyžařských střediscích Alpensia a Yongpyonga, které jsou jen kousek od sebe a nabídnou desítky sjezdovek, včetně svahů pro rodiny a začátečníky. Za jasných dní je odtud výhled na Japonské moře a několik zbrusu nových zábavních a ubytovacích zařízení.

Bizarní zážitky

Pokud jde o bizarnost, severní KLDR jen těžko najde konkurenci. Jestli se naskytne možnost, vydejte se tam. V Cheorwonu se můžete projít severokorejským infiltračním tunelem, který vede pod DMZ (demilitarizovaným pásmem) a nakouknout přes hranici do severní Koreje z nejsevernějšího bodu na hranici. V pamětním paláci Kumsusan Suna je zase mauzoleum, kde je k vidění nabalzamované tělo Velkého vůdce KLDR Kim Ir-sena.