Svět sám pro sebe, takové je Japonsko. Tradice se tu míchají se supermoderní podobou života, a přitom to tvoří dokonale harmonický koktejl. Můžete se toulat rušnými městy, užívat si klid v lázních i zenových zahradách, ale třeba se vydat i do Japonských Alp a objevit další z tváří této země, o níž jste neměli tušení.

Japonsko má moc okouzlit i toho nejotřelejšího cestovatele. Jedinečná civilizace tu dostala prostor a čas rozvíjet se zcela podle svého, bez vměšování návštěvníků či dobyvatelů. Prastará japonská kultura je díky tomu studnicí pokladů.

Ať už spíte v rjokanu (tradiční japonský hotel), máčíte unavené údy v bublajícím onsenu (termální lázeň) nebo bez dechu valíte oči na nadpozemskou krásu gejš, Japonsko nabízí pravidelné dávky údivu a nadšení. Dávky, které vyvolají závislost – budete chtít poznat z Japonska víc a víc.

Třeba už jen kvůli skvělé japonské kuchyni. Dejte si jen jediné jídlo v dobré tokijské suši restauraci, a uvidíte, proč sem míří řada turistů jen za gastronomickými zážitky. Zdejší jídlo posune hranice vašich představ o tom, čeho je možné v kulinářské oblasti dosáhnout.

A krásy japonské přírody jsou neméně ohromující. Pěší túry v Japonských Alpách a na Hokkaidó patří mezi nejlepší na světě. Dole na jihu u korálových útesů souostroví Okinawa si zase budete připadat jako v Thajsku. Do přírody navíc není v Japonsku nikdy daleko: třeba i v Kjótu stačí jen pár minut jízdy, abyste se ocitli v hlubokém horském lese.

Zobrazit více
Tokio do kapsy - 5298
Průvodce

Tokio do kapsy

249 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Japan Planning Map - 55429
Průvodce

Japan Planning Map

158 Kč 134 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Tokio
Měna
Jen (JPY)
Jazyk
Japonština
Víza
Vydávaná zdarma a automaticky při vstupu do země, platná 90 dní
Peníze
Bankomaty jsou k dispozici na poštách a v některých večerkách. Kreditní karty přijímá většina hotelů, obchodů a restaurací, v některých menších restauracích, tradičních hotelech rjokanech či minšuku (levných rjokanech) vyžadují hotovost.
Čas
SEČ +8 hodin (SELČ +7 hodin)
Elektřina
100 V/50 (severovýchodní část země) nebo 60 Hz (jihozápadní část); je potřeba adaptér
Důležitá čísla
Policie – 110, hasiči a první pomoc – 119, helplinka v angličtině pro naléhavé situace – 0120 46-1997
Doprava
Vnitrostátní letecké linky jsou pohodlné a za rozumné ceny. Dálkové a místní autobusy jsou rovněž pohodlné, čisté a síť je hustá. Železniční doprava je asi nejlepší na světě, včetně slavné sítě rychlovlaků šinkansen. Taxi jsou všudypřítomná, pro skupiny mohou být i cenově výhodná, zvláště v Kjótu.

Denní rozpočet

Nízké
méně než 8000 JPY
Nocleh v ubytovně: 2800 JPY Dvě jednoduchá jídla v restauraci: 2000 JPY Doprava vlakem či autobusem: 1500 JPY Vstup do jednoho chrámu či muzea: 500 JPY Svačiny, nápoje, jiné drobnosti: 1000 JPY
Střední
15 000–20 000 JPY
Ubytování v běžném hotelu: 9000 JPY Dvě jídla v restauraci střední kategorie: 4000 JPY Doprava vlakem či autobusem: 1500 JPY Vstup do dvou chrámů či muzeí: 1000 JPY Svačiny, nápoje, jiné drobnosti: 2000 JPY
Vysoké
více než 20 000 JPY
Ubytování v luxusním hotelu: 20000 JPY Dvě jídla v restauraci vyšší kategorie: 6000 JPY Dvě cesty taxi: 3000 JPY Vstup do dvou chrámů či muzeí: 1000 JPY Svačiny, nápoje, jiné drobnosti: 2000 JPY
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Moderní Tokio

Tokijské panorama je samo o sobě opravdovým muzeem moderní architektury. Tokio ušlo od prvoplánové kopie Eiffelovy věže v roce 1958 dlouhou cestu – dnes tady najdete desítky inspirovaných i zcela původních staveb od panteonu nejlepších světových architektů. Architektonických bonbónků si užijete do sytosti třeba mezi elegantními budovami obchodů na Omote-sandó, armáda nejnovějších úředních budov vás čeká v Marunouči, výstřední postmoderní projekty najdete na Odaiba a pravou pastvou pro oči jsou vzdušné mrakodrapy v nedalekém Šiodome.

Kjóto

Je tu přes tisícovku chrámů, takový výběr uspokojí i ty nejnáročnější cestovatele. V Kjótu zaručeně najdete ten pravý – jestliže máte rádi velkolepé až marnivé památky, oslní vás nádhera Kinkaku-dži, pokud dáváte přednost klidné kráse japonského stylu wabi-sabi, osloví vás chrámy Hónen-in nebo Šóren-in. U chrámů jsou rovněž ty nejlepší zahrady, jedny z nejkrásnějších jsou Ginkaku-dži, Rjóan-dži a Tófuku-dži. Navíc mimořádně doporučujeme, pokud budete v Kjótu v době, kdy gejši tančí pro veřejnost (většinou na jaře), zhlédnout alespoň jedno představení – je to magický, poutavý a barvitý zážitek.

Tódai-dži a Daibucu (Velký Buddha) v Naře

Tódai-dži a Daibucu (Velký Buddha) v Naře Pravděpodobně žádná jiná památka v Japonsku nepůsobí tak mocně jako tento nesmírný Buddha. Jak dojít co nejblíž osvícení, aniž byste museli strávit roky meditacemi? Dojděte do chrámu Tódai-dži v Naře a před hlavní síní se na chvilku zastavte. Poté, aniž byste se podívali vzhůru, pomalu vejděte dovnitř. Uvolněte se, vyžeňte z hlavy zbytečné myšlenky, a pomalu zvedněte oči a pohleďte na Velkého Buddhu.

Kenroku-en, Kanazawa

Jedna ze tří nejlepších japonských zahrad byla založena před více než 200 lety klanem Maeda jako součást hradu Kanazawa-džó. Zahrada Kenroku-en prý ztělesňuje všech šest prvků dokonalé krajiny. Procházka jejími rozsáhlými pozemky vás provede klikatícími se pěšinami podél chladných potoků, přes klenoucí se mosty, kolem zurčících fontán, a do švestkových a borovicových hájků. Nechte se okouzlit jejím jedinečným třešňovým stromem Kikuzakura, a ikonickou kamennou lucernou Kotodži-tóró na břehu jezírka Kasumiga-ike.

Kója-san

V okamžiku, kdy vás lanovka vyveze k posvátnému buddhistickému klášternímu komplexu Kója-san, budete mít pravděpodobně pocit, jako byste už započali výstup do jiného světa. Toto místo je prostoupeno zvláštním druhem majestátní duchovní síly, která působí opravdu silně právě v rozsáhlém hřbitově Oku-no-in. Pěšiny se proplétají pod mohutnými japonskými cedry, a ve chvíli, kdy přijdete k hlavní chrámové síni, už budete nenadálé zjevení Buddhy téměř očekávat.

Naošima

Jak by to vypadalo, kdybyste vzali celý ostrov a proměnili ho v muzeum umění? Japonská společnost Benesse se rozhodla to vyzkoušet a výsledkem je Naošima, ráj milovníků umění ve Vnitřním moři. Ostrov je poset muzei umění, galeriemi a instalacemi, a dokonce i místní sentó (veřejná lázeň) je svým způsobem umělecký projekt. Na ostrově můžete spát v jurtě, malebném místním hotelu nebo v některém z muzeí umění. Jednoduše řečeno, Naošima nabízí jeden z nejzajímavějších zážitků v Japonsku.

Hora Fudži

I při pohledu z velké dálky vás nejvyšší hora Japonska, posvátná Fudži-san, donutí zatajit dech. Zblízka pak její dokonale symetrický kužel neskutečně vynikne. A co teprve takový pohled na východ slunce? To je zázrak, něco, co právě v zemi vycházejícího slunce musíte absolvovat. Hora Fudži je asi nejobdivovanější místo v Japonsku, každý rok k vrcholu stoupají statisíce lidí. Pohled na horu si užijete i z méně hrozivých okolních vrchů.

Hirošima

Při procházce jejími širokými třídami plnými zeleně je těžké představit si Hirošimu jako zcela zničenou oběť výbuchu první atomové bomby. Památníky rozeseté v Parku míru uprostřed města mnoho naznačí, ale hrůznost celého příběhu plně vyjde najevo až z exponátů Vzpomínkového muzea. Jakkoliv strašná je nedávná minulost, mimo tichý park tepe energická Hirošima novým životem. Návštěva tohoto města je srdceryvná, mimořádně důležitá lekce historie, ale město samotné a jeho přátelští obyvatelé už se postarají, aby to nebyla jediná vzpomínka, kterou si odnesete.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Túry mezi tyčícími se vrcholy Japonských Alp jsou podobně kouzelné jako na Novém Zélandu nebo ve Skalistých horách. Můžete chodit třeba týden po hřebenech od jedné boudy ke druhé, a jediné, co potřebujete, je dobrý jednodenní batoh. Nedotčeným rájem v srdci Japonských Alp je Kamikóči, pokud se chcete dostat vysoko bez velkého chození, svezte se po Tatejama-Kurobe Alpen Route. Zajímavá je i cesta z Cumago, ležícího na historické obchodní cestě Nakasendó v prefektuře Nagano, vzhůru mezi ospalé alpské vesničky až k průsmyku Magome a pak do stejnojmenného města. Skvělou základnou pro pěší túry je také Kjóto, které obklopují hory hned ze tří stran. Ujít si nemůžete nechat ani výstup na horu Fudži.

Sumó

Z místa pod zápasnickým ringem v Rjógoku Kokugikan působí souboj dvou jokozuna (nejvyšší šampióni sumó), jako by se přetlačovaly dvě hory – prakticky cítíte, jak se pod nimi chvěje země. Ale i z levnějších míst vysoko v hledišti je zápas sumó jedním z vrcholů cesty do Japonska. Vše je tak odlišné od sportů, jak je známe my: rituál rozhazovaní soli, povely rozhodčích znějící spíš jako podivná zaklínadla, dlouhé souboje pohledů před vlastním bojem – to vše jen křičí „pouze v Japonsku!“.

Noc v rjokanu

Jezte v ložnici, buďte celý den v jukata (tradiční pohodlný denní a noční oděv), ponořte se do horké lázně s výhledem do zahrady. Pokud je to pro vás příjemná představa, užijte si noc v dobrém rjokanu, což je tradiční japonský hotel. Výborný je třeba Kayótei v prefektuře Išikawa. Japonci přivedli celou tuhle lázeňskou záležitost k dokonalosti už dlouho předtím, než vůbec slovo „lázeň“ poprvé slyšeli. A pokud v rozpočtu nenajdete dost, volte levnější rjokan – i ten nejskromnější vám poskytne nevšední zážitek na celý život.

Onsen

Není lepší pocit, než se pomalu ponořit do lázně japonského onsenu (přírodní horký pramen). A pokud máte trochu štěstí navíc, bude koupel venku v zeleni, a poblíž poteče krásný potok. Japonci udělali z prostého aktu koupání prakticky náboženství – celá země je poseta onseny. Pro opravdu klasický zážitek z onsenu si zajeďte třeba do Kinosaki, které má vše, co je potřeba. Prvotřídní rjokan s onsenem je i v Kayótei, výborný je i rezort Šin-Hotaka Onsen na úpatí Japonských Alp. Malebný Kurama Onsen zase leží necelou hodinu vlakem z Kjóta.

Nakupování na tržištích

Vydejte se na tržiště Nišiki v Kjótu – většina nabízených věcí je zcela neznámá a nepochopitelná (je to snad koření, jídlo nebo vánoční ozdoba?). Místo překypuje atmosférou starého Japonska. Dalším úžasným trhem je Cukidži, tokijský rybí trh. Otec všech rybích trhů světa je rozlehlým památníkem japonské lásce k plodům moře. Jeho návštěva je povinností pro každého fanouška sushi a pro všechny, kteří si rádi projdou dobrý trh. I pokud nevstanete dostatečně brzy na zdejší slavnou aukci tuňáků, pouť k Cukidži musíte vykonat.

Gastronomie

Japonsko je rájem milovníků jídla, kuchyně je neuvěřitelně rozmanitá a pokrývá vše od neskutečně čerstvého sushi kolem rybího trhu Cukidži po grilované kuřecí špízy pod kolejemi u stanice Júrakučó. V Tokiu můžete celý měsíc jíst každý večer jinou japonskou specialitu, aniž byste si cokoliv dali dvakrát. Gurmánská cesta Japonskem proto bude pamětihodná, ale je tu jedno nebezpečí: jakmile jednou ochutnáte pravou místní kuchyni, dosud oblíbené japonské restaurace doma v tomto srovnání podstatně vyblednou. Jediným řešením pak bude další cesta do Japonska.

Lyžování

Cestovatelé z celého si světa konečně začínají užívat jednoho z největších japonských tajemství: lyžování! Od Japonských Alp v Centrálním Honšú po hory severního ostrova Hokkaidó, Japonsko je země, kde se určitě vyplatí přibalit na cestu i teplé oblečení. Půjčovny vybavení za rozumné ceny se postarají, abyste stáli na sjezdovce, než řeknete švec, zatímco nedaleké onseny už budou čekat, aby vám na konci dne na sněhu nabídly jedinečný způsob relaxace. Opravdu máloco se totiž vyrovná horké lázni a sklence vychlazeného saké po dlouhém dni na perfektním prašanu.