V úžas vás uvedou už samotná čísla: 17 000 ostrovů, 8000 z nich obydlených, 300 používaných jazyků – a seznam by mohl pokračovat dál a dál.

Čtvrtá nejlidnatější země světa – 240 milionů obyvatel – je úžasnou mozaikou táhnoucí se podél rovníku v délce 5000 km. Výprava do Indonésie by mohla být posledním velkým dobrodružstvím na Zemi. Od severního konce Sumatry po východní výběžek Papuy žije národ, který odolává globalizaci. Země tolika kultur, lidí, zvířat, zvyků, rostlin, tvorů, umění a jídla – to je, jako když smísíte sto zemí v jedinou.

Pokud se odvážíte na indonéské ostrovy, uvidíte zemi stejně pestrou a neobvyklou, jako jsou lidé, kteří zde žijí. Najděte si na mapě Sulawesi a řekněte, co vidíte. Nebo si prohlédněte Sumatru ze vzduchu a žasněte nad bezmála stovkou vulkánů, které se tyčí v dálce a čas od času některý zadýmá.

Vzrušující zážitky vás čekají na každém rohu. Nádherné: orangutani odpočívající na stromech; rafinované: balijská tanečnice předvádějící dokonalé pohyby, vedle kterých vypadá robot jako gumák; idylické: opuštěný pás oslepujícího bílého písku na Sumatře; velkolepé: tichá nádhera Borobuduru.

Zobrazit více
Southeast Asia on a Shoestring - 55448
Průvodce

Southeast Asia on a Shoestring

572 Kč 486 Kč Jít do eshopu English
Jakarta - Pocket - 55503
Průvodce

Jakarta - Pocket

264 Kč 224 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Jakarta
Měna
rupie (Rp; IDR)
Jazyk
indonéština
Víza
Občané ČR mají nárok na vystavení víza po příjezdu na vybraných hraničních přechodech za 25 USD na 30 dní. O šedesátidenní vízum je nutné si požádat před odjezdem na indonéském velvyslanectví v ČR
Peníze
Bankomaty jsou běžné v každém větším městě na hlavních indonéských ostrovech
Čas
Indonésie je v časovém pásmu UTC +7
Doprava
Cestování mezi Indonéskými ostrovy je možné letecky nebo po vodě. Hromadnou dopravu po souši zajišťují především autobusy nebo rikši besak a tříkolky zvané bajaj (badžadž). Můžete si také půjčit automobil nebo motorku, ale řídit v Indonésii je dost náročné. Ačkoliv stopovat není v Indonésii zvykem, pokud se postavíte ke krajnici se zdviženým palcem, máte velkou šanci, že vám někdo zastaví
Důležitá čísla
Policie - 110; hasiči - 113; záchranka - 118; mezinárodní předvolba - 62; mezinárodní přístupový znak - 001

Denní rozpočet

Nízký
méně než 200 000 IDR
Levný hotel nebo ubytovna se společnou koupelnou Jídlo ve warungu (prosté restauraci): 10 000 IDR Omezení se pouze na Sumatru, Jávu a Malé Sundy
Střední
200 000‒700 000 IDR
Klimatizovaný hotelový pokoj se základním sociálním zařízením Jídlo v lepší restauraci: 30 000 IDR Občas výlet a pronájem auta
Vysoký
nad 700 000 IDR
Středně drahý nebo nejdražší hotel První třída na trajektu Jáva-Kalimantan: 500 000 IDR Plavba za orangutany: 150 000 IDR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Po stopách lidoopů

Výlet lodí po řece Sekonyer vám umožní bližší setkání s orangutany, třetími nejbližšími příbuznými člověka. Národní park Tanjung Puting je jedním z nejlepších míst, kde ještě můžete vidět kriticky ohrožené lidoopy v jejich přirozeném prostředí.

Potápění a průzkum národního parku Komodo

Ponořte se do křišťálově průzračných vod s hejny barevných rybek, plujte nad dokonalými korály a přidejte se k obrovskému hejnu žraloků a rejnoků, skupinkám delfínů a velryb. Pak se projděte po růžových plážích ostrova Komodo a vydejte se do příkrých kopců za komodským varanem.

Bandské ostrovy

Už jen překonat problémy s dopravou na překrásné Bandské ostrovy je vzrušující zážitek. Na místě pak najdete barevné útesy a průzračnou vodu, v níž si budete při šnorchlování připadat, jako byste se ocitli v tropickém akváriu. Tajemstvím, s nimiž se svěřuje rozpadající se pevnost, naslouchají mohutné stromy kenari.

Danau Sentani

Kolem jezera Sentani, nad nímž letíte na hlavní letiště Papuy, stojí staré rybářské a řemeslnické vesnice tvořené domy na kůlech. Ve srovnání s městským ruchem a letištním zmatkem působí jako z jiného světa. A samotné jezero oplývá krásou, k níž se nejvíc hodí přívlastek „nadpřirozená“.

Tana Toraja

Oblast Tana Toraja útočí na smysly vším ‒ od majestátních rýžových teras v údolích po krvavé obřady s vodními buvoly. Projděte pasteveckými vesnicemi, navštivte jeskynní pohřebiště, která vypadají jako vystřižená ze stránek National Geographic, a zúčastněte se pohřbu, při němž palmové víno teče proudem a vrcholem všeho je tanec a obětování zvířat.

Visuté mosty přes Baliem

Jižně od Wameny se řeka Baliem mění v bouřlivý proud, který je nutné přejít po vratkém visutém mostě. Místní tudy chodí naprosto běžně. Tajemství spočívá v tom, že se nesmíte dívat na vodu, ale zároveň musíte sledovat, kam pokládáte nohy!

Skvosty poblíž ostrova Morotai

Pulau Dodola patří k těm idylickým ostrovům, po kterých většinou prahnou filmové hvězdy. Ale tento budete mít k prozkoumání jen sami pro sebe. Mezi dvěma částmi ostrova s palmovými porosty tvoří přírodní chodníček bílý písek, který hýčká chodidla.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika a trekking

Pěší turistika se – přinejmenším v okolí velkoměst – těší u indonéské mládeže velké oblibě, ačkoli turistická infrastruktura je v nejlepším případě skrovná. Dobré podmínky lze často najít v národních parcích.

Potápění a šnorchlování

Vzhledem k nepřebernému množství ostrovů a rozsáhlým korálovým koloniím je i potápění v indonéských vodách nezapomenutelným zážitkem. V některých oblastech však v období dešťů (od října do dubna) klesá v důsledku častých bouřek viditelnost.

Pozorování divokých zvířat

Indonéská divoká příroda je stejně rozmanitá jako celé ostrovy. Velcí primáti, tygři, sloni a opice – hodně opic –, k tomu jeden pořádný varan: to je jen vzorek toho, co můžete na ostrovech potkat. A pak jsou tu tisíce druhů zvířat, která jste neviděli ani v zoo. Připočítejte si podmořský život, a zjistíte, že místní biodiverzita je ohromující.

Průvodci

Na pěších túrách indonéskou divočinou se zahraniční návštěvníci i místní lidé často dostávají do velmi obtížných situací. Každému zájemci proto vřele doporučujeme najmout si – a to i na kratší túru v okolí většího města – schopného průvodce. Připravte se však na to, že o cenu průvodcovských služeb budete muset smlouvat.

Rafting na divoké vodě

Celebeská řeka Sa’dan láká dobrodružné vodáky z celého světa dvacítkou peřejí (z nichž některé představují až čtvrtý stupeň obtížnosti). Výlety do údolí této řeky pořádají specializované raftingové agentury v Rantepau.