Indie je fascinující země, která dokáže každého návštěvníka nadchnout, inspirovat, zklamat, uchvátit i překvapit. A to vše během jediné návštěvy. Setkáte se s nepředstavitelnou bídou, ale také s okouzlující kulturou, neuvěřitelnou rozmanitostí a nezapomenutelnými památkami.

Pokud jde o plánování cesty, může vám Indie vyrobit spoustu vrásek na čele. Je totiž tak zajímavá, že budete v pokušení zkusit toho při jediné návštěvě poznat co nejvíce. Lepší je, když si v itineráři necháte dostatek času na odpočinek a prosté nasávání indické atmosféry. Pak si celý pobyt užijete mnohem více.

Indie je jiná na severu, jiná na jihu. Nabídne vznešené hory s vrcholky pokrytými sněhem, ale i sluncem zalité pláže. Tradiční orientální trhy zase doplňují elegantní značkové butiky, tiché, majestátní chrámy vyvažují divoké slavnosti a festivaly a kromě zanedbaných vesnic můžete zavítat i do vyspělých velkoměst.

V Indii žije více než miliarda lidí a etnický tavicí kotel vytváří opojný koktejl pro turisty. Pochutnat si tu můžete nejen na historických klenotech či krásné přírodě, ale také na jídle. Pohostí vás tu celou řadou lákavých místních specialit – od jihoindických idli (v páře vařených bílých placiček z rýžové mouky) až po pikantní severoindické kari.

Tajemství Indie neodhalíte při jediné cestě. Je to nikdy nekončící proces, závislost, droga, bez které se nakonec neobejdete. Na pravou Indii se nikdy nemůžete dokonale připravit – právě v její nepolapitelné duši spočívá celé její kouzlo. Může se ve vás mísit láska i nenávist, ale nakonec vás pohltí a dostane se vám hluboko pod kůži.
 

Zobrazit více
Bangladesh - 55265
Průvodce

Bangladesh

558 Kč 474 Kč Jít do eshopu English
Indie (Poznáváme) - 5306
Průvodce

Indie (Poznáváme)

599 Kč 419 Kč Jít do eshopu
Goa & Mumbai - 55517
Průvodce

Goa & Mumbai

457 Kč 388 Kč Jít do eshopu English
India - 55521
Průvodce

India

685 Kč 582 Kč Jít do eshopu English
South India & Kerala - 55522
Průvodce

South India & Kerala

554 Kč 470 Kč Jít do eshopu English
Rajasthan, Delhi & Agra - 55524
Průvodce

Rajasthan, Delhi & Agra

522 Kč 443 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Nové Díllí
Měna
Indická rupie (INR)
Jazyk
Hindština, angličtina
Víza
Vízum je potřeba, vyřizuje se na indickém velvyslanectví v Praze (vyřízení žádosti trvá asi týden)
Čas
SEČ +4,5 hodiny (nemají letní čas)
Očkování
Doporučuje se očkování proti břišnímu tyfu, poliomyelitidě a virové hepatitidě typu A (při delším pobytu i proti typu B), vhodná je také kontrola platnosti očkování proti tetanu, značné je riziko nákazy malárií
Elektřina
230 V/50 Hz; je potřeba adaptér, nejčastěji jsou zde zástrčky s třemi kulatými kolíky v trojúhelníkové formaci
Důležitá čísla
Policie – 102, záchranná služba – 100, hasiči – 101
Doprava
Nejlevnější jsou autobusy, na delší vzdálenost dávají cestovatelé přednost vlakům. Železniční síť je rozsáhlá, ceny rozumné a cestování vlakem poměrně příjemné. Vlaky jsou lepší na delší vzdálenosti a na cestu přes noc, ovšem autobusy jezdí i do některých horských oblastí, kam se vlaky nedostanou. Vlaky i autobusy mají spoustu různých tříd, ze kterých si lze vybírat.

Denní rozpočet

Nízký
450 až 600 INR
Ve velkých městech a turistických střediscích utratíte nejméně dvakrát tolik Ubytování v levné společné noclehárně Cestování levnějšími autobusy a vlaky Prostější stravování Omezený počet turistických atrakcí
Střední
900 až 1700 INR
Tady zase platí, že v menších a odlehlejších městech bude stačit méně Ubytování v hotelu střední kategorie 300 až 1300 INR Stravování v hezčích restauracích Přílišné neomezování při návštěvě pamětihodností Cestování v rikšách a taxících
Vysoký
více než 2000 INR
V luxusních pětihvězdičkových hotelech snadno vydáte nejméně 150 USD za noc Stravování v luxusních restauracích Neomezené cestování a poznávání památek Vnitrostátní přelety, ve městech pronájem auta s řidičem
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Tádž Mahal

Ágra s velkolepým Tádž Mahalem z bílého mramoru působí jako zářivý maják, k němuž se slétají turisté jako můry vábené plamenem svíčky. Tádž Mahal není jedinou atrakcí v Ágře. Mughalové zde po sobě zanechali i skvělou pevnost a pár fascinujících hrobek a mauzoleí. Lidé sem často jezdí na otočku z Dillí, ale lepší je zůstat tu nějaký den navíc a vyrazit třeba i do Fátehpuru Síkrí a Mathury.

Hampí

Toulejte se územím kdysi mocného státu Vidžajanagar, dnes ležícího v troskách uprostřed tajemné krajiny, posypané mohutnými balvany. Mezi fascinujícími rozvalinami v Hampí se zdá, že se zastavil čas. Můžete tu strávit čas prohlídkou podivně balancující skály a žasnout, jak miliony let eroze dokázaly vytvořit takové formace. Kvůli zdejší magické atmosféře Hampí jednoznačně patří do vašeho itineráře.

Bombaj

V tomto „městě snů“ pocítíte omamnou závrať, fantastická směsice kultur z celého subkontinentu vás naprosto okouzlí. Až se vyrovnáte s extrémy, neboť lesknoucí se mrakodrapy a obchodní zóny jsou obklopeny slumy a drtivou chudobou, budete moci obdivovat zdejší lákadla: přemíru art deca, koloniální pamětihodnosti, chrámy, změť tržišˇa bazarů, vyhlášené restaurace.

Adžanta a Éllóra

Projděte se těmito starověkými svatyněmi vytesanými přímo do skály. Při pohledu na úžasné jeskynní malby se vám zatají dech. Dlouhá století tu generace mnichů hloubily kláštery, kaple a chrámy a zdobily je pozoruhodnými skulpturami. Nejkrásnější je chrám Kailása v Éllóře, největší monolitická skulptura na světě vytesaná ze skály.

Dillí

Pod slupku tohoto indického skvostu, jakým Dillí je, proniknete poměrně rychle. A pak si ho začnete naplno užívat: najdete tu úchvatné starověké památky, pozoruhodná muzea, živou kulturní scénu i řadu restaurací, které patří k nejbáječnějším v celé Indii. Dillí se dělí na dva světy – starý a nový. Oba představují naprosto rozdílné stránky Indie. Nové Dillí postavili jako imperiální hlavní město Britové, hlučné Staré Dillí sloužilo jako hlavní město islámské Indie. Nahlédněte do obou světů, abyste si z Dillí odvezli co nejpestřejší směsici zážitků.

Góa

Hlavním lákadlem Góy jsou pláže, které jsou každým coulem přesně tak kýčovitě krásné, jak očekáváte, ale stejně atraktivní je i místní zajímavá směs koloniálního Portugalska a moderní Indie. Možná, že už není Góa tak „in“, jak bývala, ale pořád má své kouzlo. Při procházce po plážích v Góe ucítíte jemný písek mezi prsty, hřejivé sluneční paprsky na zádech a vánek hladící tvář. Nic víc v tomto tropickém ráji hojnosti nepotřebujete.

Váránasí

Jen málo míst v Indii je tak osobitých, charizmatických či spirituálních, jako jsou gháty sloužící k rituálním koupelím, které lemují Gangu ve Váránasí. Město boha Šivy je jedním z nejsvětějších míst v Indii, kam hinduističtí poutníci přicházejí smýt ve vodách Gangy celoživotní hříchy nebo uložit na pohřební hranici své milované. Procházky kolem zdejších ghátů či vyjížďka na loďce po řece patří mezi nejpoutavější zážitky z Indie vůbec.

Dárdžiling

Dárdžiling rozkročený na strmém horském hřebenu, obklopený čajovými plantážemi, s himalajskými masivy za zády, je koloniální horskou stanicí, kterou byste při toulkách Západním Bengálskem rozhodně neměli vynechat. A kromě horských vyhlídek si samozřejmě dopřát zdejší čaj – právě tady se vyrábí zhruba čtvrtina veškerého indického čaje včetně těch nejlepších světových značek.

Udajpur

Nádherný a rozmarný Udajpur si plně zaslouží označení Benátky Východu, protože je opravdu jedním z nejlákavějších měst v celé Indii. Krásné jezero Pičóla lemují bělostné budovy a pohoří Araválí na pozadí dodává celé scenérii obrovský půvab. Ústředním bodem města je plovoucí Jezerní palác, začněte tam a poté objevujte další kouzelná zákoutí Udajpuru.

Pushkar Camel Fair

Největší velbloudí slavnost a veletrh se koná každoročně přibližně na přelomu října a listopadu v době plného měsíce Kartik Purnima a je jedním z nejuznávanějších zážitků při cestování po Indii. Je to více než epická scéna, která přitahuje tisíce velbloudů, koní a skotu a navštíví více než 400 000 lidí. Trvá přibližně 14 dní.

Svátek Holi

Je indický a nepálský svátek, který je oslavou bhakti (lásky k Bohu), slavností jara a barev. Holi je oslava na počest Prahlada, odehrává se vždy o úplňku měsíce Falgun (únor či březen). Svátek začíná zapalováním hranice v předvečer svátku. Ve světě se Holi nejvíce proslavil díky své bujaré formě oslavy, kdy na sebe lidé v ulicích vzájemně vrhají barevné prášky a cákají po sobě zbarvenou vodou, to vše za zpěvu a tance, bez ohledu na svou sociální příslušnost. Původně se používala přírodní barviva, dnes se často jedná o barviva syntetická.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Výpravy na velbloudech

Safari na velbloudech se pořádají v pouštích napříč Indií, od hodinových výletů po několikadenní výpravy. Může to být báječný způsob, jak se podívat do pouště. Při delších výletech se každou noc pod hvězdami postaví tábor. Nejlepší oblastí je Rádžasthán, ale vyjížďky na velbloudech jsou možné i v odlehlém údolí řeky Nubra v Ladákhu na dvouhrbých velbloudech, kteří tu žijí od dob Hedvábné stezky. Mezi dobrá místa, kde si domluvit safari, patří údolí Nubra v Ladákhu, Bíkánér, Džajsalmér, Khurí, Ósijan, Puškar a Šékhávatí v Rádžasthánu.

Sloní safari

Mnohé z národních parků v Indii mají vlastní slony, které pronajímají na safari do oblastí džípem nebo pěšky napřístupných. Projížďky na slonech jsou navíc šetrnější k přírodě než v hlučných džípech. Na hřbetu slona můžete vyrazit třeba mezi plantáže koření poblíž Pondy v Góa, k pevnosti Ámbér v Rádžasthánu nebo mezi tygry v Corbettově tygří rezervaci v Uttarkhandu.

Dobrodružství

Indie je rájem pro milovníky adrenalinových sportů a výprav za dobrodružstvím. Pěší turistika je možná po celé zemi, od jižních džunglí po údolí Himálaje. Můžete se potápět s přístrojem, zkusit paragliding, rafting, jízdu na kajaku, lezení po horách nebo zorbování. Nezapomeňte si před odjezdem zařídit odpovídající pojištění.

Výlety lodí

Výlety lodí jsou možné po celé Indii – z široké nabídky si určitě vyberete; ať zvolíte pomalou výletní plavbu po řece, poklidnou projížďku na jezeře, nebo cestu motorovou lodí na ostrovy u pobřeží.

Potápění a šnorchlování

Hlavní destinací na potápění s přístrojem jsou Andamany, kde najdete potápěčské lokality skutečně světové úrovně na zachovalých korálových útesech, zejména u Havelockova ostrova. Nejlepší viditelnost je od prosince do března nebo dubna. Na Lakadivech (Lakšadvípu) jsou ideální podmínky k potápění na korálových útesech od poloviny října do poloviny května. Kurzy potápění i rekreační ponory jsou možné také v Góe.

Rafting

Mohutné řeky, které se po celé Indii ženou dolů z kopců a hor, nabízejí fantastické příležitosti pro sjíždění divoké vody. Organizace sice není tak dobrá jako v nedalekém Nepálu, ale řeky v Západním Bengálsku, Sikkimu, Himáčalpradéši, Uttarkhandu (Uttaráňčalu) a Ladákhu poskytují ten nejlepší rafting v severní Indii a Góa a Karnátaka nabízejí výlety na raftech na jihu. Mezi nejkrásnější sjezdy patří pětidenní výlet soutěskou po řece Zanskar v Ladákhu. Využijte možností, které zdejší vodní toky nabízejí, dokud můžete – na indických řekách rostou závratným tempem přehrady s vodními elektrárnami.

Pěší turistika

Indie nabízí úžasné možnosti pěší turistiky, zejména v podhůří Himálaje. Oblíbenými destinacemi jsou chrámy, buddhistické kláštery, odlehlá jezera a horské průsmyky. Na mnohé vrcholy nad 5 000 m mohou vystoupit jak horolezci, tak turisté. Na níže položených pláních a vysočinách lze podnikat výlety do džungle a za divokou zvěří. Rozvoj turistického ruchu však není na takové úrovni jako v sousedním Nepálu. Ubytovny najdete pouze na několika trasách a turisté si musejí nosit s sebou vše, co potřebují, včetně jídla, stanů, spacáků a lékárničky.

Jóga

Mnoho míst v Indii nabízí hodiny a kurzy různých druhů jógy, často s lekcemi meditace. Mezi nejběžnější formy jógy patří hathajóga, aštanga, pránájáma a Iyengar. Co se týká kurzů, poraďte se v turistických kancelářích, podívejte se do několika z nich a vyberte si takový, který vyhovuje vašim potřebám.