Smaragdově zelená rýžová pole, životem pulsující velkoměsta, doutnající sopky a spokojení, usměvaví lidé. Tak by se v kostce daly shrnout Filipíny. Zemi tvoří více než sedm tisíc ostrovů, typicky zarostlých džunglí, s horskými útvary a písečným pobřežím omývaným modrými vodami. Na řadě z nich si můžete v určitou část roku připadat jako trosečníci.

Filipíny jako by ani nepatřily do jihovýchodní Asie. Možná je to tím, že jde o ostrovy, každopádně na Filipínách je trochu jiná atmosféra než ve zbylých zemích regionu. Po několikasetleté španělské nadvládě tu zůstal katolicismus, jedinečná španělsko-filipínská koloniální architektura i nádherné kamenné kostely. Po Američanech zase Filipínci mají nákupní centra, fast foody a rozšířenou angličtinu.

Na Filipínách jsou na své zvláštnosti pyšní. Jedinečná je nejen země, ale i její lidé. Pohostinní, vstřícní a stále veselí. Zaujmou každého návštěvníka a naprosto ho okouzlí.

Pobyt na Filipínách neznamená jen najít si opuštěnou pláž a zůstat na ní. Filipíny vám mohou také napumpovat krev do žil při různých dobrodružstvích –třeba při treku v severnímu Luzonu, kitování v Boraca nebo zkoumání jeskyní v Samar. Oblíbené jsou i výlety na rýžové terasy kolem Banaue či do kopců zdvihajících se po celém Luzonu, Visayas, Mindoro a Mindanao.

Zobrazit více
Philippines - 55413
Průvodce

Philippines

583 Kč 495 Kč Jít do eshopu English
Filipíny - 5322
Průvodce

Filipíny

699 Kč 349 Kč Jít do eshopu
Southeast Asia on a Shoestring - 55448
Průvodce

Southeast Asia on a Shoestring

572 Kč 486 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Manila
Měna
Filipínské peso (PHP)
Jazyk
Tagalog (filipínský) a angličtina
Peníze
Bankomaty jsou velmi rozšířené a kreditní karty přijímají v hotelech, restauracích a některých obchodech všude kromě nejodlehlejších oblastí
Víza
Pro většinu národností se uděluje 21denní vízum při příjezdu. Za poplatek si vízum snadno prodloužíte v hlavních centrech provincií.
Čas
SEČ +7 hodin (nemají letní čas)
Elektřina
220 V/60 Hz; převažuje typ zásuvek používaných v USA a Kanadě, adaptér je potřeba
Důležitá čísla
Policie – 116 nebo 166, hasiči – 160 16, první pomoc – 169 11, všeobecné informace – 114
Doprava
Mezi ostrovy většinou lodí nebo levnými lety, na hlavním ostrově Luzon autobusem nebo vlastní dopravou (jezdí se vpravo)

Denní rozpočet

Nízké
méně než 2200 PHP (50 USD)
Lůžko ve společné ložnici nebo jednolůžkový pokoj 250–500 PHP Místní jídlo a pivo 500 PHP Tříkolka odmávnutá na cestě 8 PHP
Střední
2200–6000 PHP (50–138 USD)
Klimatizovaný pokoj 1200–3000 PHP Slušné jídlo a pití 1200–2000 PHP Půjčení motorky a masáž 1000 PHP
Vysoké
více než 6000 PHP (138 USD)
Boutique resort 4000–12 000 PHP Brunch bufet se šampaňským 3000 PHP Pronájem dodávky s řidičem na den 4000 PHP
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Rýžové terasy Ifugao

I ty nejpříkřejší srázy v provincii Ifugao poskytují kousíček místa k vytvoření rýžového políčka. Dejte všechna tato místečka dohromady a dostanete skutečnou pokrývku z kultivované úrodné půdy, nekonečnou krajinu s kopci kolem zelených rýžovišť.

Souostroví Bacuit

Plavba labyrintem souostroví Bacuit na severním Palawanu kolem osamělých pláží, nedotčených lagun a skalnatých ostrůvků je zážitek, který si nesmíte nechat ujít. I krátká jízda bangkou z příjemného pobřežního města El Nido, Bacuit Bay, vám přinese úchvatnou podívanou na impozantní vápencové stěny, bělostné pláže lemované palmami a korálové útesy.

Ostrov Boracay

Není to tak dávno, co byl Boracay ospalým a téměř neznámým zapadákovem. Jenže maličkého ostrova si všiml svět a vyzdvihl ho mezi největší večírkové pláže v jihovýchodní Asii. Přes všechny změny je ale Boracay decentnější než např. Kuta Beach nebo Ko Samui. Útěchu stále najdete zvláště na jižním konci boracayské White Beach, kde nadále přežívá duch starého Boracay.

Poloostrov Bicol

Jihovýchodní Luzon, geograficky poloostrov Bicol, se stává filipínským centrem pro dobrodružné cestování. Kromě rozvíjející se nejlepší regionální kuchyně na ostrovech je Bicol hlavním lákadlem pro milovníky vody a adrenalinu, a to díky Camsur Watersports Complex, kde kralují wakeboarding a podobné sporty.

Sagada

Způsob, jakým v Sagadě nakládají s mrtvými, nám může přijít zvláštní: zavěšují je. Zavěšené rakve v Sagadě jsou připevněné v nikách vytesaných ve skalnatých útesech, poskládané jako staré knihy v tichých výšinách nad údolími zarostlými džunglí. Samotná Sagada je jedním z mála tradičních „batůžkářských“ měst severního Luzonu, s příjemnou a levnou atmosférou, kterou si zamilujete.

Bohol

Možná to vypadá trochu moc turisticky, ale žádná návštěva Boholu není úplná, pokud si nezajedete do vnitrozemí k návštěvě ikonických Chocolate Hills a roztomilých, potřeštěných a zbožňovaných opiček – nártounů s vykulenými očky. Je dobré pronajmout si auto nebo motorku, zajeďte sem za soumraku a dostane se vám nezapomenutelného pohledu na zalesněné kopce táhnoucí se k mlžnému horizontu.

Ostrov Siquijor

Nejlepší způsob, jak nasát jemnou atmosféru na Siquijor, je projet ostrov, kde není téměř žádný provoz, na motorce v rámci jednodenního výletu. Ráno začněte koupáním na Paliton Beach, ještě než se vydáte na lahodný ovocný koktejl a snídani do JJ’s. Vydejte se do Lazi, kde je nádherný kostel z korálů a ze dřeva, potom se zchlaďte ve vodopádu nebo na pláži Kagasua Beach. Prohlédněte si trochu moderního umění v Olang Art Park a den zakončete severně od Larena studeným pivem a prvotřídním západem slunce.

Útes Apo

Je třeba mít něco výjimečného, když se chcete prosadit mezi miliardou filipínských míst k potápění. Útes Apo to má. Chráněný a většinou potopený atol u západního pobřeží Mindoro poskytuje potápěčům i šnorchlařům rozmanitou podvodní nádheru. Někdy až můžete ztratit přehled, kolik žraloků, rejnoků a mořských želv jste už viděli. Tuňáci, pyskouni a obrovská hejna štik brázdí hluboké vody, zatímco v těch mělčích uvidíte úhoře, želvy a řadu malých mořských živočichů, střežících život na okouzlujících útesech.

Noční Manila

Manilský noční život zahrnuje vše, co vás napadne, to tady najdete. Od mladíků hrajících na bonga kolem Quezon City přes bary s živou hudbou v Malate po stylové noční kluby v Makati a novém Resorts World. Kterýkoli večer v týdnu jsou otevřené „restobary“ přeplněné pivo popíjejícími zákazníky ještě dlouho po půlnoci. O víkendech plní kluby v Malaki přistěhovalci i zlatá mládež. Hledáte něco jiného? Klasikou je například travesti show v Club Mwah!
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Hlavní filipínské ostrovy jsou hornaté a pokryté lesy, v nichž se ukrývají největší jeskyně v Asii. Nejoblíbenější pro turistické výlety jsou rýžové terasy severního Luzonu, zajímavé kopce najdete i na jižním Luzonu, Mindoro, Visayas a Mindanau. Skvělé jsou výšlapy na sopky Mt. Mayon v oblasti Bicol, případně sousední Mt. Isarog a Mt. Bulusan. Třídenní supění na Mt. Halcon (2505 m) je krajní výzvou, pěkný výstup je také na Mt.Guiting-Guiting vysoký 2058 metrů.

Horolezectví

Zkušení horolezci si mohou políčit na Mt. Kanlaon na Negros, romblonskou Mt Guiting-Guiting nebo, a to je největší výzva, Mt. Halcon na Mindoro. Nejlehčí je výstup na Mt. Taal, zatímco například neustále kouřící Mt. Mayon je jako vystřižená z pohlednice.

Lodní výlety

Druhé největší souostroví světa je, přirozeně, snem každého milovníka ostrovů. Malé skupinky ostrůvků najdete kolem všech hlavních ostrovů a v každé pobřežní komunitě najdete loďaře s bangkou, který čeká, aby vás vzal na objevnou plavbu. Na čestných příčkách seznamu každého milovníka ostrovů by mělo být bludiště souostroví Bacuit a Calamian. Stojí také za to procestovat okolí Rombonu či poloostrova Caramoan.

Vodní sporty

Většina aktivit se na Filipínách přirozeně točí kolem vody. Země začíná být proslulá surfováním, kitesurfingem, plachtěním, windsurfingem, hlubinným rybolovem, raftováním a wakeboardingem. Můžete si tu zaplavat s mírnými žraloky velrybími u Donsol, zablbnout na raftech v divoké vodě kolem Cagayan de Oro, vyrazit na mořském kajaku kolem nedotčeného pobřeží, např. severní Palawan a Hundred Islands National Park či si užít kitesurfing a windsurfing v Boracay, ostrovním ráji se silnou brízou od prosince do března.

Pláže a plavání

Nic nevystihuje Filipíny lépe než odlehlé srpečky zářivě bílého písku. Na každém z více než sedmi tisíc filipínských ostrovů najdete alespoň jednu takovou jako na objednávku. Hlavním letoviskem na Filipínách je Boracay. Světem kontrastů je El Nido s luxusními letovisky na soukromých ostrovech, ale i obyčejnými baťůžkářskými plážovými bungalovy. Výborná jsou letoviska Siquijor, Sipalay, Dauin či ostrov Apo. Příjemné plážové město je i Port Barton na liduprázdném palawanském pobřeží.

Golf

Filipíny jsou pro golf jako stvořené, byť se o nich jako o golfové destinaci v Česku příliš neví. Dobré ceny, skvělé podnebí a nádherná hřiště i od golfových legend – Arnolda Palmera, Garyho Playera či Jacka Nicklause. Hřiště najdete v údolích hor, na pobřeží i ve městech, golf tu má dlouhou tradici už od počátku minulého století.