Palau je bezpochyby jedno z nejmagičtějších míst k potápění a šnorchlování na celém světě – a ze všech sil se snaží jím zůstat. Veškerá vodní plocha obklopující toto odlehlé tichomořské souostroví je přírodní rezervací, která má chránit jedinečné území přezdívané „mořské Serengeti“. Obličej budete mít nejspíš celý otlačený od potápěčských brýlí, ale ryby, koráli a další tvorové obývající zdejší vody bohaté na živiny za trochu nepohodlí rozhodně stojí.
Za 110 km dlouhým bariérovým útesem se nachází soubor více než 200 téměř nedotčených vápencových a sopečných ostrovů, z nichž pouhých osm je obydleno. Pokrývají je tropické lesy a mangrovové porosty a omývá moře, které se přímo hemží životem. Díky poměrně stálým teplotám a dešťovým srážkám je pro návštěvu Palau vhodná v podstatě jakákoli roční doba, ačkoliv ve druhé polovině roku se tu mohou vyskytovat tajfuny.
Palau je ohroženo stoupající hladinou moří a znečištěním životního prostředí stejně jako ostatní tichomořské státy, ale snaží se těmto rizikům čelit a prosazuje nejrůznější opatření na ochranu přírody v regionu. Díky tomuto pokrokovému přístupu jsou ostrovy rájem pro potápění a šnorchlování (patří k nejlepším na světě), ale také jízdu na kajaku, jachting a pozorování divokých zvířat. Tajemství už je ale venku, takže Palau bude zřejmě muset množství turistů přijíždějících na ostrovy omezovat.
Zážitky, které změní váš život
Palauským vodám se často přezdívá „podmořské Serengeti“ pro úchvatnou rozmanitost jejich obyvatel. Jsou bezpochyby jedním z nejkouzelnějších míst pod hladinou moře. Potápěči tu mohou obdivovat stovky druhů ryb a korálů, žraloky, delfíny, dugongy a želvy, které sem vábí mořské proudy přinášející do tohoto kouta širého Pacifiku bohatství živin.
Pokud se však raději pohybujete nad hladinou, půjčte si kajak a udělejte si výlet do neobydleného souostroví Rock Islands. Ve své kráse působí téměř nadpozemsky – tvoří je až 445 vápencových útvarů porostlých bujnou zelení a obklopených podmořskými útesy. Najdete zde téměř 400 druhů korálů, největší koncentraci tzv. „přímořských jezer“ na světě a pozůstatky již vymizelých lidských sídel. Díky tomu a také díky neustálým objevům nových a endemických druhů se UNESCO rozhodlo zařadit tuto oblast na Seznam světového dědictví.
Co zrovna letí
V roce 1944 sváděli Japonci a Američané zoufalou tříměsíční bitvu o kontrolu nad významným letištěm na ostrově Peleliu. Tragickým výsledkem těchto bojů bylo více než 10 000 padlých na japonské straně, 2 000 padlých na straně USA a ostrovní ráj posetý vraky. Dodnes tu zůstává mnoho zrezivělých tanků, letadel, pěchotních zbraní a (vysoce nebezpečného) nevybuchlého arzenálu svědčících o zuřivých bojích, které tu probíhaly. Toto fascinující místo přitahuje stále více turistů, které tudy opatrně provádějí zkušení průvodci. Mohou navštívit dokonce i síť jeskyní, jež tu zanechali japonští obránci, a prohlédnout si běžné předměty, které tu po nich zbyly. Není to tak zvrácené, jak to může znít: mnozí z návštěvníků sem přicházejí, aby vzdali čest padlým příbuzným, a pracuje se na tom, aby bylo toto místo pro svůj výjimečný historický význam nějak chráněno.
O čem se mluví
Čtyřsetprocentní meziroční nárůst návštěvníků z Číny (údaj z února 2015) se na Palau nesetkal s přílišným nadšením a výsledkem bylo omezení letů z Číny. Panenská palauská příroda je oblíbeným cílem návštěvníků z Číny, Koreje a Japonska, ale místní lidé si stěžují na nedostatek environmentální uvědomělosti ze strany těchto turistů, kteří jsou tak pro zdejší přírodu ohrožením.
Nejbizarnější podívaná
Jellyfish Lake (Jezero medúz) je podivuhodná laguna na neobydleném vápencovém ostrově Eil Malk, který patří do souostroví Rock Islands. V tomto přímořském jezeře se vznášejí miliony endemických zlatavých medúz kořenoústek, které každý den migrují přes jezero od východu na západ. Pokud chcete jezero navštívit, musíte si obstarat povolení, ale šnorchlování mezi těmito neškodnými, velice fotogenickými medúzami je zážitkem na celý život.
Přečtěte si více o destinacích nominovaných do Best in Travel 2016. Zajímá vás, kam za nejzajímavějšími výročími, kde hledat nejlepší místa pro dobrodružné poznávání přírody pro celou rodinu, na kterých železničních trasách vás čeká zajímavý zážitek v nočním vlaku, kde si objednáte nejlepší hamburgery nebo které stavby 20. století jsou považovány za nejikoničtější? Je v knize zastoupena i Česká republika? Všechny otázky vám zodpoví tato tištěná publikace.
-
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.