Chci Asii zažít – nejen vidět památky, ale vychutnat tento fascinující kontinent ve všech jeho podobách, barvách, chutích a vůních. Jíst jako místní, jezdit stejnými dopravními prostředky, okusit na chvíli jejich každodenní život. Vždyť proto se na cesty vlastně v první řadě vůbec vydáváme.
Cestování není o tom, prožít čas na cestách „z rychlíku“ – vyskákat z autobusu, nafotit pár fotek a zase pokračovat dál, do speciálních turistických hotelů, kde člověk žije jak v pevnosti. Cestování by přece mělo být o tom, že vykročíme z našeho běžného rytmu a vstoupíme do životního stylu, který žijí lidé na druhém konci světa. Alespoň na chvíli. Protože nejkrásnější zážitky z cest většinou číhají mimo hlavní trasy, mimo největší pamětihodnosti, mimo věci, které „prostě musíme vidět“. Jsou to často věci jednoduché, běžné, každodenní a přesto pro nás exotické.
Dopravní prostředky – vlaky, lodě a rozličná vozítka
Během cestování přicházíme do styku s různými dopravními prostředky tak nějak samozřejmě. Přesuny bývají únavné a nejradši bychom se obvykle viděli někde jinde. Přesto, právě různé dopravní prostředky mohou být zdrojem zábavy a mnohdy může být cestování s nimi, nebo za nimi cílem dokonce naší cesty, ne prostředkem. A právě zde se člověk setkává s běžným životem, dává se do řeči s místními, zkouší nové speciality, které nabízejí všudypřítomní prodejci…
Zajímavou kapitolu přepravy tvoří vlaky – jedná se obvykle o příjemnou a pohodlnou variantu k autobusům. Člověk se projde, kochá se krajinou a cesta příjemně ubíhá. Často se jedná o cestování na různých „scénických“ tratích – ať už jsou to úseky zajímavé svou krajinou, nebo historicky. Do této kategorie určitě spadá jízda po Železnici smrti v blízkosti thajského mostu přes řeku Kwai, přejezd Gokteikského viaduktu v severovýchodní Barmě, nebo jízda vlakem v horských oblastech Šrí Lanky, posetých čajovými plantážemi – třeba z Kandy do Haputtale. Vedle vlaků běžných existují i vlaky netradiční – mezi takové patří třeba bambusové vláčky (v podstatě jen takové drezínky), pomalounku se hrkající po kolejích na nevelké vzdálenosti, ale poskytující zábavu a radost svým pasažérům. Známé vláčky této kategorie jsou například v kambodžském Battambangu a na Filipínách u města Naga. Pokud tyto vláčky stojí na jednom konci přepravy, především co se jejich rychlosti a komfortu týká, pak na zcela opačném stojí rychlovlaky, jež opravdu stojí za to zažít – ať už se bude jednat o japonské šinkanseny, čínský Maglev, tchajwanský THSR či jihokorejský KTX. Jízda těmito vlaky se nezapomíná a našinci zvyklému na komfort českých drah bude jízda připadat jako zážitek z jiného světa.
Typicky asijskou formou dopravy představují různé upravené motorky a auta. Asiaté jsou zvyklí dorazit pokud možno přímo na místo určení a nejsou zvyklí a ochotní moc chodit. Proto velmi oceňují komfort, které jim tyto prostředky poskytují – ať už se jedná o tuk-tuky (motorikši) v Thajsku a Kambodži, nebo korby náklaďáků a dodávek, upravené pro osobní dopravu, se kterými se často setkáváme v Barmě a Thajsku. Samostatnou kapitolu pak přestavují tzv. xe om (doslova „obejmi řidiče“) – motorky s řidičem ve Vietnamu. Stačí počkat, mávnout, nebo zavolat na nejbližší zdi uvedené číslo. Řidič se zanedlouho objeví a doveze cestujícího až na místo – rychlé a praktické řešení tam, kde veřejná doprava nefunguje ideálně. Specifickou formou dopravy jsou jeepney – upravené džípy na Filipínách, které zůstaly po amerických vojácích a Filipínci si je upravili pro osobní provoz…a mnohdy velmi vyzdobili. Nejlepší místa jsou na střeše – člověk sedí nahoře, vítr mu fouká do tváře a pozoruje ubíhající krajinu. Zajímavým prostředkem dopravy jsou i elektrokola a elektromotorky – zatímco s prvními se setkáme například v barmském Paganu (také Pugam, anglicky Bagan), elektromotorky jsou běžné třeba na jižním Tchajwanu. Jedná se o velmi příjemnou, tichou a ekologickou formu dopravy – jediné, co je třeba pozorovat je, aby nedošla baterie.
Při asijských cestách nesmíme zapomenout ani na přepravu lodní, která je zejména v jihovýchodní Asii velmi důležitá. Vedle běžných lodí se setkáváme i s různými rychločluny, obvykle vybavenými velmi hlučnými motory. Hlavně v jižním Laosu, v oblasti Si Phan Don jsou zásadní přívozy, často přepravující až desítky cestujících mezi ostrovy po zde již mohutném toku řeky Mekong. Legendou jsou i hongkongské přívozy společnosti Star Ferry – za pár drobných přepravují denně tisíce cestujících mezi pevninou a ostrovem Hong Kong. V moderním velkoměstě působí cesta přívozem jako návrat časem.
Svátky a slavnosti, světci a svatí
Asie přímo překypuje různými svátky, slavnostmi a dalšími možnostmi, jak pozorovat místní při slavnostních příležitostech. Vzhledem k pestrosti místních náboženských vyznání a toleranci zdejších obyvatel je velmi snadné různé oslavy nejen pozorovat, ale také se jich účastnit. Náboženské slavnosti obvykle nestojí nic (nebo pouze cenu daru či obětiny) a přestavují nádhernou možnost, jak „splynout s davem“ a užít si ducha Asie naplno. Z nepřeberného množství vyberme jen několik.
Thajsko je právem velice oblíbenou destinací, Thajci jsou přátelští a usměvaví, ale zároveň i trochu rezervovaní vůči cizincům. To se mění během velkých svátků – bouřlivého Songkranu a meditativního Loi Krathongu. Zatímco jarní svátek Songkran přímo vybízí, aby se člověk přidal k řádění místních obyvatel polévajících se vodou a vyrazil do ulic Bangkoku, které se během tohoto svátku promění v jedno velké vodní bojiště, podzimní Loi Krathong má atmosféru velmi odlišnou. Místní pouštějí lodičky (krathong) se svíčkami pro proudu řeky a cizinci jsou také vítání. Pro pouštění horkovzdušných lampiónů je třeba vyrazit spíše do Chiang Mai, v Bangkoku jsou z bezpečnostních důvodů zakázány.
V nedalekém Laosu určitě stojí za zmínku obřad tak bat, zejména v Luang Phrabangu. Každé ráno vyrážejí dlouhé řady mnichů v oranžových rouchách za každodenní almužnou, bez jediného slova procházejí ulicemi, kde jim laičtí věřící dávají do žebracích misek jídlo. Poté opět bez jediného slova důstojným krokem zmizí za branami svého kláštera. Podobné obřady, byť ne tak vděčné na pohled probíhají i v dalších zemích jihovýchodní Asie – v Barmě, Thajsku, či Kambodži. Z „mých momentů“ také velice rád vzpomínám na večerní návštěvy Šweitigoumské pagody, tyčící se ve své zlaté nádheře nad Rangúnem. Možnost spolu s místními si zde po setmění zapálit svíčku patří k nádherným zážitkům.
Velmi zajímavou příležitost vidět každodenní chrámové obřady přináší hinduismus. Pro turisty velmi vděčné jsou obřady jihoindických Tamilů v Malajsii a Singapuru. Stačí nahlédnout do nitra pestře zdobených chrámů a cestovatel má velkou šanci, že se nějaká ta púdža (hinduistický obřad) právě koná. Vedle syté vůně pálených tyčinek se obřad neobejde bez tance, zpěvů, předříkávání manter ze strany bráhmanů a obětin ovoce či oleje. Fotografův ráj. Také indonéské Bali, ostrůvek hinduismu v moři okolního islámu, přináší velkou příležitost vidět místní propracované slavnosti. Není snad dne, aby se nekonala nějaká slavnost, procesí či oslava. Vedle „běžných“ slavností existují i slavnosti a svátky velmi netradiční – zmiňme Den ticha, Nyepi na Bali, kdy jinak životem kypící ostrov na celý den zcela ztichne. Na dodržování tohoto svátku dohlížejí speciální náboženské hlídky. Naopak bez spousty hluku a tance se neobejde gigantický festival Thaipusam. Ten je povolen pouze v Malajsii a Singapuru – tisíce poutníků si po dlouhých postech propichují kůži rozličnými bodci a vydávají se na dlouhou pouť do chrámů, aby obětovali svou bolest božstvu. Podobný charakter mají i průvody flagelantů na Filipínách během Velikonoc – i zde se věřící sebepoškozují, když téměř v tranzu opakují poslední momenty Kristova života. Ve výčtu zajímavých slavností by se dalo dlouho pokračovat.
Autor článku - Mgr. Lubomír Vacek - navštívil téměř všechny země JV Asie, vedle nich i Šrí Lanku, Taiwan, Hongkong, Jižní Koreu a Japonsko. Miluje též Austrálii. Zajímá se o východní filozofie a náboženství, zejména buddhismus. Milovník japonských bojových umění a filmů s Jackie Chanem. Další zajímavosti o cestování do asijských zemí.
Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace o zemích v Asii? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet po zemích Asie.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.