Zapomenutý ráj v Atlantiku, to jsou Azory

©

“Ne, já chci na ten Island. Azory, o těch jsem nikdy neslyšela. Kde to vůbec leží?” prudce reaguji na přítelův nápad si užít letošní dovolenku na Azorském souostroví. Chtěli jsme letět sice na Island, ale propásli jsme akční letenky a právě dnes večer Ryanair nabízel pouhé 4000 Kč za zpáteční lístek do Ponta Delgada, město na největším ostrově Sao Miguel. Sice z Frankfurt-Hahn, ale to se nějak vyřeší.

“Jééé, tak to jedeme!” vykřiknu při pohledu na první obrázek z Azor. Teď musím přiznat, že jsme nelitovali ani minutku a věřím, že ani vy nebudete. Proč? Stejně tak jako já jsem měla jenom matné povědomí o existenci 9 ostrůvků patřících Portugalsku, ani jiní turisté zatím Azory neberou útokem. Vskutku se tady dá hovořit o turisty zapomenutém ráji uprostřed Atlantického oceánu.

Azory_1

Z vulkánů kolem dokola se točí hlava

Ale absence davů turistů není jediným důvodem, proč si vyhledat letenky směr Ponta Delgada. I když je to klišé psát, tak Azory opravdu stojí za to navštívit. Nečekejte koupačkovou a plážovou destinaci. Pláží je tady poskrovnu a vlny jsou opravdu divoké, vždyť Azory omývají vody samotného oceánu. Ale tamní příroda je neuvěřitelná.

Souostroví je sopečného původu, a to stále aktivního. Podle toho vypadá ráz krajiny. Neustále stojíte na dně či úbočí nějakého kráteru. Často o tom ani nevíte, dokud vám v průduchách země neuniká pára přímo mezi prsty vaší nohy. Dejte si pozor, abyste se takto neopařili, nám se to málem povedlo.

Azory_2

Říkáte si, že příroda vypadá neuvěřitelně s tím množstvím zeleně, sopečných kuželů a vulkanických jezírek na jejich dnech, ale přesto jste se těšili na koupání? Věčně podmračené počasí, v červenci tady bylo okolo 23 °C a bouřlivé vody oceánu sice plavání moc nenahrávají, ale pozor: Azory ukrývají něco mnohem lepšího. Jezdíte někdy do termálních lázních? Pak si přírodní termály na horkých pramenech, ohřívaných samozřejmě sopečnou činností, zamilujete jako já!

Zavřete na chvíli oči, poslouchejte šumění vodopádu na říčce a seďte ve stínu palem. Celí jste ponoření do vody o příjemné teplotě 37 °C. Pozor, toto všechno za pouhé 2 až 4 eura neomezeně na celý den. To není pohádka, ale skutečný azorský ráj.

Azory_3

Vydejte se prozkoumat druhohory

Až se nabažíte horkých pramenů, což snad ani nejde, vyrazte na další prozkoumávání ostrova. V doporučeních na internetu je celá řada míst i treků, ale my jsme se na němoc neohlíželi a raději jezdili trošku ad-hoc. Díky tomu jstaké třeba narazili na místo, kde jsme se až lekli, že obživl Jurský park. Vyjedete z Ribeira Grande a sledujte cedule s nápisem Estacado Lombardos. Nic se neohlížejte na to, že po čase zmizí asfaltová silnice a zůstanou pouze kočičí hlavy. Náš půjčený Ford Fiesta to zvládl bravurně. 

Azory_4
Silnička vede po úbočí sopečného kuželu, a pak prudce zamíří na jeho dno. Tady se nachází parkovací plácek na bahně s rozbořenou kamennou stavbou. Teď už je jen na váš, zda se vydáte po směru nebo proti směru říčky. Cedulky ani ukazatele tady nečekejte. Zato příroda působí jak z dávných druhohor. Každou chvíli jsem čekala, kdy se z oblohy snese pterodaktyl. Nedaleko je i mohutný vodopád, ale nepřišli jsme na to, jak se k němu dostat. Možná skočit z té skalky?!

Azory_5

Zlití od hlavy k patě a bez velryb

Kolem ostrovů v jarních měsících táhnou velká hejna velryb. V létě už sice není jejich sezóna, ale pár kusů včetně skotačících delfínů se tady nachází. I my se nechali zlákat na velrybářskou výpravu za 35 eur/osoba. V reklamních prospektech slibovali, že budeme 100% spokojení. 

Azory_6
Zpětně uznávám, že 100% spokojenost neznamená, že na 100 % uvidíme slibovanou velrybu. Taky jsme ji neviděli, ale prý z posledních asi 6 výprav jsme byli jediní. No dobrá, vážně?!? Ale delfíny i s mláďaty jsme si užili. O (ne)užívání si soli ve vlasech, ústech i za výstřihem se ani nemusím zmiňovat. Vzhledem k tomu, že jsem se usadila přímo na přídi lodičky, sundala botky a nožky ledabyle přehodila přes příď, tak se ani není čemu divit, jak zlitá jsem byla. Ale zážitek to určitě byl.

Azory_7
Když jsem po návratu z “dovolené", digitální nomádka se nezapře, vyvěsila fotky na Facebook a Instagram, strhla se smršť komentářů s nadšením. Najednou kolem mě chce každý jet na Azory. Zde tedy kompletní průvodce po Azorách (ceny, bydlení, půjčení auta, doprava, tipy na výlety), ať to máte snazší. Doporučuji vyrazit ještě teď v září, anebo čím dříve, tím lépe, než tento ráj objeví i davy dalšch turistů.

Azory_8

Autorka článku a fotografií - Hanka Šormová - se po pracovní návštěvě Malty shlédla v životě digitálních nomádů. Opouští svět IT a vydává se na svou nomádskou stezku. Její příběhy, postřehy, přehled přednášek a promítání můžeš sledovat na www.nanomadskestezce.cz 

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Portugalska? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Portugalsko.
   
Portugalsko LP
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Hana Šormová & Na nomádské stezce

Předchozí článek

Fototrip za sopečnými krásami Arménie

Další článek

Costa Daurada

Související články

Články

Odpočinek na idylickém ostrově Texel

Nizozemská města jako Den Haag, Rotterdam, a zejména Amsterodam představují skutečnou smršť významných atrakcí a dynamického nočního života. Po návštěvě hédonických nizozemských měst se vydejte lodí na idylicky venkovský ostrov Texel, který zatím uniká pozornosti většiny turistů, abyste načerpali nových sil na jeho plážích s jemným bílým pískem, v přírodní rezervaci se zajímavou faunou a flórou, v poklidných lesích a v malebných vesnicích.  Maják The Eierland Lighthouse ona nejsevernějším cípu Texelu © Catherine Le Nevez - Lonely Planet   Nedotčené přírodní zajímavosti Rajský ostrov Texel je dlouhý pouhých 25 kilometrů a široký devět kilometrů a je největší z nizozemských Západofríských ostrovů, oddělujících Waddenzee od Severního…

Články

Pět zážitků, které zpestří dovolenou v Tunisku

Fascinující písčité pláže, příjemné teplé počasí a dostupnost z Evropy činí z Tuniska atraktivní dovolenkovou destinaci. Přímořská letoviska jsou rozeseta podél Středozemního moře, s členitým podbřežím dlouhým přes tisíc kilometrů. Příjemné a teplé počasí je tu navíc celý rok, s koupací sezonou od května do října. Plážová pohoda rozhodně není to jediné, co může nejsevernější africká země nabídnout. Byl by to skoro hřích prosedět celou dovolenou jen na pláži. Nechte se zlákat jednou z následujících aktivit, které učiní váš pobyt v Tunisku nezapomenutelným: Procházka starobylou medínou V Tunisku najdete…

Články

Alagoas - kokosová oáza bez turistů

Vše, co jste chtěli dostat od Brazílie a báli jste se si o to říct. Kilometry světle zlatých pláží, pouliční bistra voní po smažených krevetách a kukuřici a je to tady tak trochu mañana. Alagoas je jedním z pěti spolkových států tvořících region Nordeste, neboli Severovýchodní Brazílii. Zatímco Brazilci severovýchod milují pro jeho folklorní rozmanitost a přírodní podmínky, mezinárodní turismus zde ještě - kromě hlavního města státu Bahía, Salvádoru – zcela nezapustil kořeny a proto přilákal moji pozornost. Karibik jižní Ameriky Ze São Paula se do alagoaského hlavního města Maceió nejlépe dostanete letecky, za necelé tři hodiny. Pokud chcete ušetřit a nemáte naspěch, vyplatí se vybrat jednu nebo obě cesty s přestupem v Salvadoru, čímž získáte možnost nadechnout se poprvé v Severovýchodu a využít kiosku…

Články

Alentejo - hodování v portugalském kraji tradic

Alentejo patří k nejbáječnějším dosud neobjeveným kulinářským destinacím na světě. Kraj malebných vinic, olivových hájů a úrodné půdy je v mnoha ohledech gastronomickou duší Portugalska. V oblasti se vyrobí polovina z celostátní produkce vína a vaří se tu řada nejproslulejších jídel. A krom toho tu najdete nejautentičtější restaurace v zemi – podniky, jež vyzdvihují staletí staré recepty a bytostné propojení s místní půdou. Vepřové a škeble se scházejí v pokrmu carne de porco à Alentejana…