Západně od Žluté řeky - cesta provincií Gānsù

© Cumulus

Nikde nikdo. Žádné zvuky jakéhokoli druhu, opravdu, pouze neviditelný vítr bičující osamocený skalní útvar v dálce. Je těžké říci, jak je daleko. Slunce září na jasně modré nebeské klenbě, takže vše v periferním vidění získává rozmlžený, vybledlý efekt. Když stojíte uprostřed pouště v jedné z nejodlehlejších čínských provincií, cítíte se jako ve snu, daleko od všeho.

Gānsù (v českém přepisu Kan-su) je jedna z nejméně zalidněných provincií Číny. I když je její hlavní město Lánzhōu (Lan-čou) – s 3,6 milionu obyvatel – více než rušné, hlavním důvodem k návštěvě této provincie jsou její odlehlé pustiny.

Besti in Asia_Gansu_1
Působivá odlehlá pustina v provincii Gānsù ©WanRu Chen/Getty
 

Dlouhá a úzká provincie Gānsù, táhnoucí se podél staré Hedvábné stezky, je místem, kde si můžete prohlédnout konec Velké čínské zdi, dozvědět se, jak se v Asii šířil buddhismus, a projít se rozlehlou krajinou po stopách Marca Pola.

Dobrou zprávou pro cestovatele je, že se Gānsù v posledních letech rychle rozvíjí: vznikly nové tratě vysokorychlostní železnice, zdokonalily se turistické služby a obecně se zjednodušilo cestování prašnou oblastí. Díky všem těmto zlepšením, a přesto poměrně nepatrnému množství návštěvníků (alespoň prozatím) nastal ten pravý čas, abyste si užili rozlehlost provincie v klidu a bez davů turistů.

Besti in Asia_Gansu_2
Výhled na poušť Gobi z vrcholku kopce Dundun u Slunečního průsmyku ©Megan Eaves/Lonely Planet

Obrovské duny a nadpozemská krajina

Vyprahlá krajina Gānsù přechází od ploché písečné pouště Gobi po vrchol vysoký 5 500 metrů v pohoří Qílián (v českém přepisu Čchi-lien) v jižní části provincie. Její protáhlou střední část (tvar Gānsù často Číňané přirovnávají ke tvaru tykve lagenárie) tvoří úzké údolí mezi suchými horskými hřebeny. Tento koridor Héxī (河西, v českém přepisu Che-si, západně od Žluté řeky) byl poslední oblastí, kterou v dobách dávno minulých procházeli vyhoštění lidé, než nadobro opustili čínskou říši. Žlutá řeka spolu s dalšími vodními toky hloubí cestou četné strže a letní monzunové deště vytesávají do vyprahlých kopců, zářících barvami podzimu, zvláštní tvary.

Besti in Asia_Gansu_3Pohoří Qílián (Čchi-lien), poprášené dubnovým sněhem, cestou k Mǎtí Sì ©Megan Eaves/Lonely Planet

Seznam míst v provincii Gānsù, která si nesmíte nechat ujít, připomíná báseň: elegantní rumělkově červený park, táhlé Duhové hory, dānxiá dìmào neboli krajina červeného oblaku. Vydejte se podél Žluté řeky k přehradě poblíž města Línxià (Lin-sia) a objevíte nevelké, ostře řezané šedé skály, tyčící se k obloze nad zelenou vodou jezera, na které shlíží obrovský Buddha u jeskynních chrámů Bǐnglíng Sì (Ping-ling s’). V Dūnhuángu (Tun-chuang) vyšplhejte na Horu zpívajícího písku, jejíž název se vztahuje ke zvuku, který vytvářejí západní větry prohánějící se pískem. Za ní se táhne poušť Taklamakan, oceán pohyblivých písečných dun. Dolů se můžete sklouznout na speciálních bobech nebo na prkně, pokud vám nevadí trocha drncání.

Západně od Zhāngyè (Čang-jie) leží snová krajina, jež láká k fotografování. Fascinující zvrásněná krajina zářící pestrobarevnými vrstvami se nazývá Duhové hory. Směsice oranžových, červených, žlutých a modrých vrstev, planoucích jako západ slunce, jedna hora vedle druhé. V posledních letech sem byla zavedena autobusová doprava a vybudovány dřevěné chodníčky a zábradlí, jež usnadňují návštěvníkům cestu a chrání tento jedinečný geologický jev. Vyrazte brzy, abyste nepřišli o výhled za rozbřesku, a nezapomeňte si vzít bundu pro případ sněhu, dokonce i koncem jara.

Besti in Asia_Gansu_4
Duhové hory v národním geoparku Dānxiá za svítání ©RAZVAN CIUCA/Getty
 

A pak jsou zde bizarní skalní útvary národního parku Yǎdān (Ja-tan), k němuž musíte z Dūnhuángu urazit téměř dvě stě kilometrů prašnou rovinatou oblastí. A náhle se před vámi jako fata morgána vynoří neobyčejné hnědé formace: tyto tajemné erodované skalní útvary posloužily jako pozadí dramatických posledních scén filmu Hrdina, mistrovského díla čínského režiséra Zhānga Yìmóua (v českém přepisu Čang I-mou). K národnímu parku Yǎdān musíte projet kolem konce Velké čínské zdi u průsmyku Nefritová brána: úseku z nepálených cihel z období dynastie Hàn (Chan; 202 př. n. l. – 220 n. l.).

Labužnický ráj v hlavním městě nudlí

Ručně tažené nudle (拉面, lāmiàn) z města Lánzhōu (v českém přepisu Lan-čou) jsou proslulé po celé Číně. Všude, od Pekingu po městečka v provincii Zhèjiāng (Če-ťiang), najdete vždy nejméně jednu soukromou restauraci, jež nabízí svou vlastní verzi této speciality. Klíčem k úspěchu těchto nudlí je příprava těsta, jak naznačuje jejich název. Těsto zpracovávají zruční mistři kuchaři, specializující se na přípravu nudlí. Těsto stočí, přehnou, znovu stočí a pak ho rukama střídavě natahují a přehýbají, dokud nevytvoří svazek nudlí podobných špagetám. Zpravidla se podávají v hovězím vývaru s chilli a bylinkami. Najít podnik, kde byste je mohli ochutnat, není těžké – misku čerstvě tažených nudlí za méně, než dáte denně za autobus, vám v Gānsù prodají malé restaurace téměř na každém nároží. V Lánzhōu byste však měli zajít do restaurace Mazilu Beef Noodles, která připravuje dokonalé nudle podle svého receptu již od roku 1954.

Besti in Asia_Gansu_5
Tažení těsta při přípravě proslulých lánzhōuských nudlí lāmiàn © Xinhua News Agency/Getty
 

Kromě misek naplněných až po okraj nudlemi se Lánzhōu vyznačuje spoustou dalšího jídla. Úzké uličky lemují stánky s červenými stříškami a s příchodem soumraku se v nich tísní davy lidí. Pod řetězy žárovek grilují pouliční kuchaři masové špízy a zeleninu, smaží brambůrky a nabízejí různé méně obvyklé lahůdky, jako jsou celé skopové hlavy. Na výběr je i množství velkých lahví s místním pivem Huáng Hé, kterým můžete jídlo spláchnout.

Besti in Asia_Gansu_6
Buddha a dva bódhisattvové u jeskyní Màijī shān (Maj-ťi šan) ©Megan Eaves/Lonely Planet

Jeskyně a velcí buddhové

Nejviditelnějším pozůstatkem Hedvábné stezky v Gānsù je řada velkých soch Buddhy a jeskyně, jež lemují koridor Héxī od hranic provincie Xīnjiāng (v českém přepisu Sin-Ťiang) až ke Xi’anu. Spolu s hedvábím byl buddhismus hlavní a stálou komoditou šířící se po obchodních cestách. Starověcí cestovatelé s sebou přinášeli texty a ideologie z Indie a podél cest přes Himálaje se zakládaly kláštery. Čím dále na východ putovali, tím více se indické tradice mísily s místními čínskými lidovými náboženstvími. Výsledkem byla široká škála rozmanitých božstev, důvěrně známých a zároveň jedinečných.

Rozhodně byste si neměli nechat ujít obrovské sochy Buddhy Šákjamuniho v Bǐnglíng Sì (Ping-ling s’), kde najdete celý komplex velmi dobře zachovalých jeskyní, navíc téměř bez návštěvníků. Za pozornost stojí také Tiāntī shān (Tchien-tchi šan), kde velký sedící Buddha vyrovnaně hledí na jezero. Màijī shān (Maj-ťi šan) vás uchvátí svým obrovským Buddhou s dvojicí bódhisattvů, vytesanými do téměř svislé skalní stěny, na níž jsou jednotlivé jeskyně spojené schody a chodníčky působícími závrať. A u jeskyní Mǎtí sì (Ma-tchi s’) vedou provazy s duhovými modlitebními praporky nahoru k jeskynnímu chrámu a jeskyním ve strmé skalní stěně.

Besti in Asia_Gansu_7
Pozoruhodně zachovalá buddhistická sochařská díla v Bǐnglíng Sì ©Megan Eaves/Lonely Planet
 

Dědečkem buddhistických lokalit v Gānsù je jeskynní komplex Mògāo (Mo-kao), kde byl počátkem 20. století nalezen nejrozsáhlejší soubor textů, včetně Diamantové sútry, nejstarší dochované tištěné knihy na světě. Mnohé významné relikvie byly, bohužel, později prodány nebo ukradeny. Při návštěvě můžete nahlédnout do potemnělých jeskyní, kde vám vezmou dech osvětlené nástěnné malby v zářivých barvách, které se získávaly z drahých minerálů, jako je polodrahokam lapis lazuli, dovážených ze Střední Asie. Představují jasné svědectví, jak daleko zboží putovalo po Hedvábné stezce. A je vhodný čas na cestu: v roce 2015 došlo ke zlepšení služeb pro návštěvníky, bylo vybudováno nové návštěvnické centrum a infrastruktura usnadňující přístup k jeskyním.

Besti in Asia_Gansu_8
Tibetští poutníci kráčejí po vnitřní poutní cestě kora u kláštera Labrang v okrese Xiàhé (Sia-che) ©Megan Eaves/Lonely Planet
 

Klášter Labrang, který se nachází v jižní části provincie Gānsù, je největší tibetský buddhistický klášter mimo území Tibetské autonomní oblasti. Cestovatelé se zde mohou připojit k poutníkům, klanějícím se na své cestě po okruhu koraa roztáčejícím dřevěné modlitební mlýnky. Vysoko položená obec Lángmùsì na sečuánské hranici nabízí ve svých kavárnách a chrámech pohled do skutečného života Tibeťanů.

Úžasná cesta pouští po železnici

Cestování po Gānsù kdysi bývalo strastiplným zážitkem. I když se v této části Číny můžete stále kodrcat mnoha autobusy, větší pohodlí a citelné zkrácení jízdy nabízejí nové tratě vysokorychlostní železnice. Sledování krajiny z oken jedoucího vlaku, když růžové paprsky zapadajícího slunce pomalu přecházejí do noční oblohy poseté hvězdami, mihotavě zářícími nad pouští Gobi, je zaručeně nejkouzelnější způsob, jak si udělat obrázek o úchvatné krajině provincie Gānsù.

Besti in Asia_Gansu_9
Nádherná krajina Gānsù z okna vlaku ©STR/Getty
 

Tři týdny poskytnou cestovatelům dostatek času, aby si vše prohlédli, ale k návštěvě největších zajímavostí stačí dokonce i pouhých deset dnů. Svou cestu můžete zahájit letem do Lánzhōu, kde vám koncem roku 2017 umožní cestování po městě zbrusu nový systém metra. Svezte se krátce autobusem nebo vlakem na východ do Tiānshuǐ (v českém přepisu Tchien-šuej), abyste spatřili skalní chrám Màijī shān (Maj-ťi šan) s jeskyněmi vytesanými do svislé skalní stěny, a pak se vydejte na jih k jeskynnímu komplexu Bǐnglíng Sì (Ping-ling s’) s obrovským Buddhou Šákjamuním na břehu jezera. Pokračujte do Xiàhé a Lángmùsì, kde se můžete zdržet několik dnů putováním po tibetské oblasti.

Zpět do Lánzhōu se svezte vlakem Y667. Tento spací vlak je navržen pro turisty přejíždějící provincii a nabízí vše od pohodlných sedadel po luxusní kupé se dvěma lůžky a vlastním příslušenstvím. Pohled na poušť ubíhající za okénkem vás příjemně uspí a probudíte se v Dūnhuángu. Naplánujte si několik dnů, abyste si ho mohli v klidu prohlédnout, sklouznout se z Hory zpívajícího písku, podívat se na poklady v jeskyních Mògāo a na vlastní oči spatřit erodovanou pouštní krajinu národního parku Yǎdān.

Besti in Asia_Gansu_10
Svítání na železničním nádraží Dūnhuáng po noci strávené ve vlaku Y667 ©Megan Eaves/Lonely Planet
 

K návratu zpět do Lánzhōu využijte vysokorychlostní železnice. Můžete jet přes noc nebo si naplánovat několikadenní cestu se zastávkami ve městech Jiāyùguān (Ťia-jü-kuan; kvůli proslulé pevnosti), Zhāngyè (Čang-jie; kvůli duhovým horám v národním geoparku Dānxiá) a Wŭwēi (Wu-wej; kvůli jedné z nejodlehlejších obřích soch Buddhy v Číně). Cesta rychlovlakem do další destinace vám zabere pouze pár hodin, je pohodlná a umožní vám vyhradit si více času na prohlídku památek, usrkávání nudlí a rozjímání o rozlehlosti světa.

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

5 tipů na vánoční nákupy a nádherné adventní trhy

Další článek

Maroko očima nomádů - digitálních i berberů

Související články

Články

Zažít Asii – aneb velká asijská mozaika – část I.

Chci Asii zažít – nejen vidět památky, ale vychutnat tento fascinující kontinent ve všech jeho podobách, barvách, chutích a vůních. Jíst jako místní, jezdit stejnými dopravními prostředky, okusit na chvíli jejich každodenní život. Vždyť proto se na cesty vlastně v první řadě vůbec vydáváme. Cestování není o tom, prožít čas na cestách „z rychlíku“ – vyskákat z autobusu, nafotit pár fotek a zase pokračovat dál, do speciálních turistických hotelů, kde člověk žije jak v pevnosti. Cestování by přece mělo být o tom, že vykročíme z našeho běžného rytmu a vstoupíme do životního stylu, který žijí…

Články

TOP 10 destinací v Asii pro příštích 12 měsíců...

Nedokážete se rozhodnout, do které části Asie se v následujících dvanácti měsících podívat? Autoři průvodců Lonely Planet navštívili nejúžasnější asijská města, putovali parnými, vlhkými džunglemi a koupali se v četných asijských mořích, aby našli místa, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Byl to obtížný úkol, ale… Výsledkem je seznam nejlepších klasických destinací, jež cestovatelům nabízejí osvěžující změnu, oblastí, v nichž se stále něco děje, stejně jako míst ležících stranou vyšlapaných cest, o kterých jste pravděpodobně dosud neslyšeli. Pokračujte tedy ve čtení, abyste zjistili, kam byste se měli vypravit. 1. Hokkaidó, Japonsko  I když se Hokkaidó dostalo na světové mapy hlavně kvůli svému dokonalému prašanu, má návštěvníkům co nabídnout po celý rok. Na tomto nejsevernějším ostrově Japonska vás okouzlí úchvatná horská krajina, jež láká k cestování pěšky, na kole nebo na motocyklu, horské vesnice, v nichž…

Články

Výlet do japonského horského městečka Takajamy

Takajama (v Hepburnově přepisu Takayama), ležící v ústraní v hornaté oblasti Hida ve středním Japonsku, je místem, kde japonské dějiny a tradice hrají v 21. století významnou roli. Působivě zachovalé čtvrti, slavnostní průvod, který se zde pořádá již od počátku 17. století, rušné ranní trhy a lidová vesnice, to vše vypráví příběh o časech dávno minulých. Když k tomu přidáte muzea, prodej řemeslných výrobků a místní speciality, jež lákají k ochutnání (od hovězího masa po miso na listech magnolie), návštěva Takajamy za cestu z Tokia skutečně stojí. Tradiční japonská rikša v Takajamě © red mango / Shutterstock Nahlédněte do minulosti Takajama byla…

Články

Best in Asia 2017 video

Gansu, China