Warwickshire: dějiny v srdci Anglie

©

Warwickshire bývá vzhledem ke své poloze často označován jako „srdce Anglie“ a již dlouho je pilířem anglické kultury. Nejznámějším městem hrabství je Stratford-upon-Avon, rodiště Williama Shakespeara. Warwickshire má však mnohem více zajímavostí přitažlivých pro milovníky historie, stejně jako hluboké a někdy svérázné kultury Anglie.

Warwick: drahokam v koruně

Hrad Warwick byl postaven v roce 1068 a od té doby byl mnohokrát rozšiřován. Se svými věžemi, cimbuřím, branami a obrovskou padací mříží v hlavní bráně patří k nejpůsobivějším středověkým stavbám v Anglii. Dnes mu navíc zvyšuje přitažlivost spousta atrakcí, například bludiště, výstavy a ukázky výcviku dravců, rekonstrukce historických událostí a možnost vyzkoušet si různé činnosti, jako je lukostřelba nebo vytažení meče z kamene a kovadliny ve stylu krále Artuše. Cestujete-li s dětmi, můžete zde strávit celý den, ale nezapomeňte je v hladomorně.

Ze tří stran, na čtvrté straně je řeka Avona, hrad obklopuje město Warwick, původně založené jako strategické opevněné hradiště ve starověkém království Mercie a dnes hlavní město hrabství. I přes obrovský požár, který v roce 1694 zničil značnou část města, se do dnešní doby dochovala řada středověkých staveb, například kolegiátní kostel Panny Marie (Collegiate Church of St Mary) či Nemocnice Lorda Leycestera.

Pulling the sword from the anvil at Warwick Castle -© David Else - Lonely PlanetOblíbená hra dětí na hradě Warwick - vytahování meče z kovadliny © David Else - Lonely Planet

Hrad Kenilworth: dokonalé trosky

Méně disneyovskou historickou památkou je nepřekonatelný hrad Kenilworth. Pochází z 12. století a dnes je dokonalou zříceninou se stále stojícími, působivě silnými zdmi, jež jsou však natolik zničené, že vypadají nesmírně romanticky.

K hradu se váže řada historických událostí a osobností, jako válka růží, Jan z Gauntu, hrabě Šimon z Montfortu, královna Alžběta I. a její neúspěšný nápadník Robert Dudley, anglická občanská válka a viktoriánský romanopisec Walter Scott. Návštěva hradu Kenilworth je skutečným výletem anglickými dějinami.

Kenilworth Castle was besieged for six months in 1266 -©ADi G - Shutterstock
Trosky hradu Kenilworth, který byl 6 měsíců v roce 1266 obléhán  ©ADi G - Shutterstock

Shakespeare a Stratford-upon-Avon

Malebné historické město Stratford nad Avonou je místem, kde se v roce 1564 narodil a v roce 1616 zemřel William Shakespeare, a oblíbeným cílem turistů. V tudorovských uličkách města připomínají slavného dramatika a básníka stále spousty památek, od Shakespearova rodného domu, v němž (pravděpodobně) prožil dětství, po místo jeho posledního odpočinku, kostel Nejsvětější Trojice (Holy Trinity Church). Při příležitosti čtyřstého výročí Shakespearova úmrtí v roce 2016 byla návštěvníkům zpřístupněna jeho školní učebna a pozemky New Place, kde byl vybudován nový památník s odhalenými pozůstatky domu a byla obnovena překrásná zahrada. Shakespearovy hry uvádějí tři prestižní divadla Královské shakespearovské společnosti (Royal Shakespeare Company).

The room in which Shakespeare was taught is now open to the public -© Christopher Furlong - Getty Images
Historiské místnosti spojené se Shakespearem se otevřely veřejnosti © Christopher Furlong - Getty Images

Po stopách legionářů

V letech 43 až 410 n. l. byla Anglie součástí římské říše. Kolonizátoři zde vybudovali rozsáhlou síť silnic, z nichž tři procházejí územím dnešního Warwickshire: Icknield Street, Watling Street a Fosse Way. Kdekoli to bylo možné, projektovali Římané své cesty v přímé linii, jež umožňovala efektivní dopravu, nikoli proto, aby se místní obyvatelé nemohli ukrývat za rohem, jak uvádí jeden starý vtip. Mnohé současné dálnice vedou po stejných trasách, přetínajících krajinu v přímce.

Trasu římské cesty sleduje například dálnice A5 (kdysi Watling Street) východně od Rugby, rušná silnice lemovaná stromy, jež vede více než deset mil (16 kilometrů) mezi poli bez jakýchkoli zatáček. Mnohem klidnější je silnice B4455 (Fosse Way) východně od Warwicku. Obzvlášť malebný je úsek této silnice mezi Compton Verney a Bretfordem, kde přechází řeku Avonu.

Charlecote Park: kde pytlačil Shakespeare

Několik kilometrů od Stratfordu nad Avonou bylo v 16. století postaveno velkolepé sídlo Charlecote Park, obklopené parkem, kam – podle legendy – chodil místní mladík Will Shakespeare načerno lovit zvěř. V průběhu let byl dům mnohokrát přestavován a v 19. století z větší části modernizován. Výsledná směsice tudorovské, georgiánské a viktoriánské architektury a designu je fascinující.

The grand country house of Charlecote Park -© VisitBritain - Britain on View - Getty Images
Nádherný vesnický velko-dům v Charlecote Parku © VisitBritain - Britain on View - Getty Images

Rugby: domov míčové hry ragby

Rugby je druhé největší město Warwickshire a sídlo Rugby School, kde v roce 1823 hrála skupinka školáků fotbal. Traduje se, že jeden z nich, William Webb Ellis, chytil míč do rukou a začal s ním utíkat. S typickou anglickou slušností ho škola kvůli tomu nevyloučila, ale raději vytvořila nová pravidla hry, ve které hráči smějí běhat s míčem v rukou. Tak vzniklo ragby. Do školní budovy je sice vstup zakázán, ale přes plot se můžete podívat na proslulé hřiště, kde všechno začalo. A na závěr si nenechte ujít okouzlující malé Rugby Football Museum.

Katedrály v Coventry

Město Coventry je kulturně i historicky součástí Warwickshire, protože se však hranice mění, patří dnes do sousedního hrabství West Midlands. Ve čtyřicátých letech bylo v průběhu druhé světové války masivně bombardováno a téměř celé historické jádro i s katedrálou bylo srovnáno se zemí. Dnes v něm najdete jen málo středověkých památek, například St Mary’s Guildhall, kde byla vězněna skotská královna Marie Stuartovna, ale nejvýznamnější zajímavosti pocházejí z pozdějších období.

Nejúžasnější turistickou atrakcí je Coventryská katedrála, neboli katedrála svatého Michaela, mohutná stavba, dokončená v roce 1962 vedle trosek staré katedrály, z níž se dochovaly pouze vnější zdi s okny a věžičkami, které se bez střechy vypínají k obloze.

Coventry's old and new cathedrals -© Neale Clark - Robert Harding - Getty Images
Coventry se pyšní starou i novou katedrálou © Neale Clark - Robert Harding - Getty Images

Automobily, jízdní kola a 2-Tone

Coventry kdysi bývalo hlavním centrem výroby motorů. Tomuto dědictví se věnuje Muzeum dopravy (Coventry Transport Museum), které spravuje jednu z největších veřejných sbírek silničních vozidel na světě. Návštěvníci všeho věku zde mohou obdivovat nákladní automobily, jízdní kola i auta od prvních motorových vozů z 19. století po automobil Thrust SSC s tryskovým pohonem, který v roce 1997 překonal rychlost zvuku. Uvidíte zde i vůz DeLorian (známý z filmové trilogie Návrat do budoucnosti) nebo motocykl Triumph Tiger, na němž novinář Ted Simon podnikl cestu kolem světa, kterou popsal v cestopise Jupiter’s Travels.

Kvůli klíčové roli, kterou Coventry hraje v automobilovém průmyslu, bývá přirovnáváno k Detroitu. Zatímco v Detroitu vznikla nahrávací společnost Motown a styl techno, v multikulturním městě Coventry bylo založeno hudební vydavatelství 2-Tone, jež vydávalo alba skupin The Specials a The Selecter a v sedmdesátých letech dalo jméno hudebnímu žánru založenému na ska a punku. Můžete se s ním seznámit, stejně jako s dalším přínosem Coventry populární kultuře v Muzeu hudby.

Coventry band the Specials fused ska and new wave and still perform live -© Dimitri Hakke - Getty Images
Coventry kapela "Specials fused ska and new wave" stále hraje živě © Dimitri Hakke - Getty Images

Ardenský les

Před tisíci lety pokrýval značnou část střední Anglie hustý les, který se ve Warwickshire nazýval Ardenský. Později ho zvěčnil Shakespeare ve své komedii Jak se vám líbí. Ardenský les si stále udržuje mytický význam, přestože z něho již mnoho nezůstalo – kvůli výstavbě měst nebo průmyslových závodů byly lesy vykáceny. Nejlepším místem, kde můžete nahlédnout do historie Ardenského lesa, jsou zbytky kamenného kříže, známého jako Coughton Cross, poblíž sídla Coughton Court, kde se lidé modlili, aby bezpečně prošli lesem.

V současnosti probíhá obnova Ardenského lesa masivní výsadbou stromů, na kterou poskytl finanční prostředky dnes již zesnulý básník, zakladatel časopisu Maxim a mediální podnikatel Felix Dennis. Svou cestu si můžete naplánovat podle informací na webových stránkách Heart of England Forest. Je to možná až příliš romantické sledovat projekt obnovy Ardenu a snahy Dennise jako dalšího intelektuála následovat Shakespearův odkaz a udržet Warwickshire v centru anglické kultury a dějin.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace týkající se Anglie? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Poznáváme Velkou Británii. 

Poznáváme Velkou Británii LP

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.


 

Napsal: David Else

Předchozí článek

Nepál – turistická perla Himálaje

Další článek

Incké památky v okolí Cuzca

Související články

Články

Na co dát pozor: skryté náklady levných letenek

Co se týče hledání nejlevnějších letů, jsou cestovatelé rozmazlováni širokou nabídkou. Díky levným dopravcům, nabízejícím stále více tras po celém světě, a webovým stránkám, jako jsou Jetradar, Skyscanner a Hipmunk, je jednodušší než kdy dříve porovnat ceny nabídek a zákazníci si zvykli na nižší ceny (a výše zmíněné jisté výhody pro cestující). Ale než zmáčknete tlačítko „koupit teď“, položte si pár jednoduchých otázek, abyste odhalili potenciální skryté náklady, které by vás mohly nepříjemně zaskočit. Jaká je reálná cena letu? Při hledání nejlevnější ceny snadno přehlédnete nebo zapomenete na reálnou cenu konkrétního letu. Zvažte některé zřejmé záludnosti: je levný i zpáteční let? Zahrnuje uvedená cena poplatky? Jak se rychle snažíte proklikat k cíli, ujistěte se, že jste si nezaškrtli služby, které…

Články

Dublin - město, kde se zrodilo pivo Guinness

Při procházce po nábřeží řeky Liffey vás ani nenapadne, že Irsko se teprve otřepává z hospodářského propadu. Kosmopolitní Dublin zkrátka ví, jak se vzpamatovat, a díky čtyřiceti procentům obyvatel mladších třiceti let pulsuje mladistvou energií, optimismem a kreativitou. Na rok 2016 připadá sté výročí velikonočního povstání, první v řadě událostí, které vedly ke vzniku republiky; počítejte s tím, že oslavy budou dlouhé a halasné. Ještě včera byly hospodářské prognózy černé jako pinta irského piva a ve vzduchu visela hrozba další masové emigrace, ale Irsku se podařilo odrazit ode dna a jeho životaschopnost je nejviditelnější na rušných nábřežích Liffey. Diaspora jako by se převrátila a z Dublinu se stala skutečně kosmopolitní…

Články

Motor britské kultury

Manchester – někdejší strojovna průmyslové revoluce – dnes hraje roli dynama britské kultury. Vláda vyčlenila 78 milionů liber na centrum umění The Factory, které se má stát jevištěm Manchesterského mezinárodního festivalu. Ve městě bylo zrenovováno a otevřeno mnoho nových uměleckých prostor, jako například galerie Whitworth, víceúčelové centrum umění HOME a Pantheon připomínající knihovna Central Library. Proměna tohoto kdysi industriálního města pokračuje mílovými kroky. Tomuto městu nikdy nechyběly ambice a sebevědomí. Kdysi bývalo strojovnou průmyslové revoluce a v 21. století se proměnilo v dynamo kultury a umění. Britská vláda je v tom mocně podporuje: vyčlenila 78 milionů liber na vybudování The Factory, nového víceúčelového uměleckého prostoru, ve kterém bude divadlo…

Články

Jak ve světě přecházet ulice – a jak to nedělat

Přecházení ulice patří stejně jako ochutnávání pouličního jídla neznámého původu nebo popíjení domácí kořalky podávané v plastovém kanystru od nemrznoucí směsi mezi potenciálně nejnebezpečnější zážitky v některé nově navštívené zemi – zatímco v jiné to může být úžasně bezproblémové. Jaká pravidla dodržovat? Před cestou si přečtěte něco o zákonech dané země, na místě pak sledujte, jak to dělají místní. A vždy se držte zdravého úsudku. To myslíme naprosto vážně – buďte vždy duchapřítomní.  New York Obyvatelé New Yorku si očividně nedokáží poradit s pojetím smrtelnosti. Zabrousí…