Takajama (v Hepburnově přepisu Takayama), ležící v ústraní v hornaté oblasti Hida ve středním Japonsku, je místem, kde japonské dějiny a tradice hrají v 21. století významnou roli. Působivě zachovalé čtvrti, slavnostní průvod, který se zde pořádá již od počátku 17. století, rušné ranní trhy a lidová vesnice, to vše vypráví příběh o časech dávno minulých.
Když k tomu přidáte muzea, prodej řemeslných výrobků a místní speciality, jež lákají k ochutnání (od hovězího masa po miso na listech magnolie), návštěva Takajamy za cestu z Tokia skutečně stojí.

Nahlédněte do minulosti
Takajama byla do značné míry ušetřena požárů, válek a dalších zkáz, takže zůstala jedním z nejzachovalejších japonských měst. Některé části si stále udržují charakter období Edo (1603–1868). Je to patrné v bezvadně udržované čtvrti Sanmači-sudži (Sanmachi-suji) s dřevěnými domky, kde najdete řemeslníky, malá muzea, prodejce starožitností a textilu a kavárny, ukryté za stoletými průčelími obchodů. Je zde také několik výroben saké, které snadno poznáte podle velké koule z větviček kryptomerie japonské (které se říká sugidama), zavěšené nad dveřmi.
Průčelí obchodu v centru starého města Takajamy © BlueOrange Studio / Shutterstock
Nedaleko odtud stojí dva historické kupecké domy, které kdysi patřily zámožným rodinám Kusakabe a Jošidžima (Yoshijima). Představují ukázku tradičního japonského designu, jako jsou rohože tatami na podlaze, dřevěné pilíře a trámy v tmavých odstínech a umělecká díla vystavená ve výklencích tokonoma. Pokud vás láká spíše nostalgie Japonců po designu poloviny 20. století, rozhodně musíte navštívit muzeum Takajama Šówa-kan (Takayama Shōwa-kan), které vzdává hold padesátým letům minulého století. Můžete se projít „uličkou“ a prohlédnout si několik tematických místností, včetně ordinace lékaře, kinosálu, prodejny hraček a restaurace, jež doslova přetékají množstvím dobových předmětů.
Navštivte lidové vesnice
Pokud se vám historické centrum Takajamy líbilo, nadchne vás i skanzen Hida-no-sato. K vesnici se z města dostanete autobusem za 10 minut. Ve skanzenu je shromážděno více než třicet tradičních venkovských stavení a dalších budov z regionu, jež pocházejí z období Edo. Většina domů byla ve svých původních lokalitách rozebrána, převezena do lidové vesnice a znovu pečlivě rekonstruována. Všimněte si vesnických domků s doškovou střechou a štítem ve tvaru písmene A (český přepis gaššó-zukuri; Hepburnův přepis gasshō-zukuri), který údajně připomíná sepnuté ruce při modlitbě. V některých domech předvádějí řemeslníci tradiční řemesla, například výrobu prošívaných přikrývek nebo řezbářství. Z vesnice je také nádherný výhled na okolní Japonské Alpy.

Zajděte na ranní trhy
Zatímco uhlazení obyvatelé Tokia a Ósaky podřimují cestou do kanceláře v podzemní dráze, venkovští obyvatelé Takajamy již několik hodin pracují na asaiči (asaichi; ranních trzích) podél řeky Mijagawa (Miyagawa) a před budovou Takajama-džinja (bývalý úřad smírčího soudce). Ve svých stáncích místní prodávají sezonní zeleninu, tradiční občerstvení, dřevěné řemeslné výrobky a textil.
Panenky saru-bobo na prodej © nui7711 / Shutterstock
K tradičním výrobkům patří saru-bobo, malé červené panenky se zašpičatělými končetinami, jednoduchými obličeji bez vyznačených detailů a prostým, indigově modrým oblečením. Jsou vzpomínkou na dobu, kdy obáchan (baachan; babičky) vytvářely dětem hračky z odstřižků látek, které sehnaly. Dnes jsou tu saru-bobo tak rozšířené, že se staly maskotem oblasti.
Řemeslné výrobky a suvenýry, sušené ovoce a pestrobarevnou nakládanou zeleninu prodávají také stálé obchody podél řeky Mijagawa. Dostanete zde i ranní šálek horké kávy. Uémon Jokočó (Uēmon Yokochō; ueyoko.skyworld.co.jp) nabízí řemeslné výrobky i potraviny, od úžasných jídelních hůlek a nádobí po kari omáčku. Jistě, tyto trhy jsou zaměřené na turisty, ale přesto představují zábavné nahlédnutí do místní kultury.

Zúčastněte se slavností s překrásnými vozy
V Takajamě se pořádají slavnosti, jež patří k nejlepším v celém Japonsku. Takajama macuri (Takayama Matsuri) se koná dvakrát do roka, na jaře (14. a 15. dubna) a na podzim (9. a 10. října). V tuto dobu je zde vystaveno kolem tuctu jatai (yatai; slavnostních vozů). Vozy jatai představují úžasnou podívanou samy o sobě. Mají tři vysoká patra, jsou bohatě zdobené nádhernými dřevořezbami, lucernami, závěsy v červené a zlaté barvě a karakuri ningjó (ningyō; mechanickými loutkami), jež předvádějí akrobatické kousky. Vyvrcholením slavností jsou průvody vozů jatai, které se konají 14. dubna a 9. října a které doprovází tradiční hudba.

V době slavností proudí do Takajamy tisíce návštěvníků, pokud tedy máte také v plánu přijet, rezervujte si ubytování s co největším předstihem (nebo se ubytujte v jiné obci v regionu a udělejte si do Takajamy jednodenní výlet).
Jestliže v této době přijet nemůžete, za vidění stojí i výstavní síň slavnostních vozů (Takayama Festival Floats Exhibition Hall). Je otevřená po celý rok, najdete v ní výběr vozů jatai a můžete zhlédnout krátký film zachycující průvod. Nedaleké muzeum Karakuri vystavuje lví masky, hudební nástroje a perkuse spojené s tanci během slavností. Můžete se zde také podívat na představení karakuri ningjó (mechanických loutek).

Ochutnejte takajamské speciality
Takajama je proslulá svým jídlem soba (pohankové nudle) a místním druhem wagjú (wagyū; japonského hovězího), který se nazývá Hida-gjú (Hida je název regionu). Používá se do špízů, kroket a bochánků vařených v páře, které se prodávají jako pouliční občerstvení. Pak je zde hoba-miso, sladká sójová pasta miso, pečená na listu magnolie na dřevěném uhlí v misce hibači (hibachi). Naberte si jídelní hůlkou malý kousek a položte ho na svou rýži. Postup opakujte, dokud celou lahůdku nesníte. Nejlépe si na ní pochutnáte v tradičním hostinci rjokan, zatímco si budete hovět v bavlněném kimonu jukata (yukata).
Hoba-miso © Tawin Mukdharakosa / Shutterstock
Udělejte si výlet k lokalitám z filmu Kimi no Na wa
Region Hida se stal středem pozornosti v roce 2016 po úspěchu kasovního trháku Kimi no Na wa (anglicky Your Name), který je zatím nejvýdělečnějším animovaným filmem v historii japonské kinematografie. Jeho oddaní fanoušci si od té doby udělali z oblasti Hida poutní místo. Snímek vypráví příběh dvou středoškolských studentů – chlapce z Tokia a dívky z odlehlé japonské vesničky –, kteří se nečekaně ocitnou v těle toho druhého. Zatímco venkovské městečko ve filmu vzniklo spojením míst z několika japonských lokalit, režisér Makoto Šinkai (Shinkai) využil ve filmu také rozpoznatelné přírodní scenérie v okolí městečka Hida-Furukawa, k němuž se z Takajamy dostanete vlakem za 15 minut. Milovníky animovaného filmu, kteří si sem udělají výlet, potěší, že k lokalitám z filmu patří i železniční nádraží Hida-Furukawa, stejně jako městská knihovna (Hida City Library), vzdálená pouhých pět minut chůze od nádraží.
Zima v Takajamě © Nattee Chalermtiragool / Shutterstock
Naplánujte si cestu
Míříte-li do Takajamy z Tokia nebo velkoměst dále na jih (jako je Kjóto a Ósaka), jeďte šinkansenem (rychlovlakem) do města Nagoja (Nagoya) a pokračujte rychlíkem JR Takayama. Celá cesta z Tokia trvá přibližně 4,5 hodiny a vede kolem řek, roklin a hor. Snažte se svou cestu načasovat tak, abyste chytili jeden z omezeného počtu vlaků „Wide View“, jež mají větší okna, poskytující nejlepší výhled.
Žádné roční období není v Takajamě špatné, i když nejspolehlivější příjemné počasí mají jaro a podzim (zejména duben, květen, říjen a listopad). V létě bývá o 5 °C nižší teplota než ve větších metropolích dále na jih. Od prosince do března se teploty pohybují kolem bodu mrazu a za jediný měsíc může napadnout až metr sněhu. Je sice chladno, ale zasněžená krajina je kouzelná, zejména v horách za městem, a výroba saké v historickém jádru Sanmači-sudži jede na plné obrátky. Přijede-li v období kolem jarních nebo podzimních slavností, připravte se na davy návštěvníků.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Japonska? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Japonsko poznáváme.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.