Všechno, co jste chtěli vědět o plachtění, a báli jste se zeptat

©

Každé léto se z pláže v plném slunci díváte na bílé plachetnice a jachty na obzoru, jak ladně plují ve vlnách, a vždy si říkáte, že by stálo za to to jednou zkusit. Jaké je plachtění z pohledu začátečníka na moři a co vám taková dovolená přinese?

Jak najít plachetnici i s člověkem, co ji umí ovládat

Moře není pro suchozemce úplně jasně předvídatelné, tedy aspoň pro mě ne. Často se mění vítr, je silný příboj nebo je podloží u břehu plné ostrých skal, jež by plachetnici mohly poškodit. Prapůvodem úspěchu dovolené na moři je tedy z mého pohledu nalezení lodě s důvěryhodným kapitánem. Takový kapitán má za sebou na moři odplavených spoustu dní a tras. Dále je fanouškem plachtění, takže jakmile usedne za kormidlo, neustále o plachtění mluví, a to zahrnuje přednášky o typech lan, uzlů, větrů, mraků, plachet, vln, přístavů, map, Italech, Francouzech a vlastně úplně o všem. Nemluví zbytečně do větru (radši když už, tak po větru), prostě tomu jen rozumí a předává to dál. Tohle si předem neprověříte, dejte tedy na názory v různých diskuzích na internetu. Za sebe vřele doporučuji českého kapitána.

Další možností je najít si skippera ze zahraničních zdrojů. Zajímavá je možnost takového pronájmu lodi na stránkách airbnb. Hostitelé vám kromě svého obýváku půjčí na pár dní i sebe jako kormidelníka. Ale ujistěte se předem, že vy i vaši hostitelé od společně stráveného času očekáváte totéž. Já takto strávila 5 dní na francouzské plachetnici u Korsiky a naše představy se výrazně lišily. Na neshody a nepříjemnou atmosféru je plachetnice opravdu malá, ať už brázdíte vody Chorvatska, Itálie či Francie.

Kotva

Prostor plachetnice

Na lodi je potřeba šetřit, a to téměř vším – místem, vodou, nakoupenými potravinami, elektřinou, naftou... Začněme u jídla – osvědčí se nákup suchých a trvanlivých potravin, které nemusíte uchovávat v lednici (ta je opět malá). Jídla je dobré pečlivě naplánovat předem a nakoupit tak, abyste se nemuseli v příštích dnech omezovat návštěvami supermarketů. Lodě mají většinou plně vybavené kuchyně, a to včetně plynového sporáku, jenž je uchycen ve dvou bodech tak, aby neustále vyvažoval vlny a byl ve vodorovné poloze. Jen vám na něm uvařit jídlo bude trvat dvakrát déle, než jste zvyklí. A navíc vám u toho bude děsné horko. Je dobré mít s sebou předpřipravené polotovary, které již nepotřebují příliš péče k tomu, abyste je posádce naservírovali. Po návštěvě supermarketu vyhoďte všechny přebytečné obaly – je zbytečné si jimi na lodi ubírat drahocenné místo.Co se týče vody, šetří se s ní, jak jen to jde. Umývání nádobí většinou celé probíhá ve slané vodě a až k finálnímu oplachování použijete vodu sladkou. Sprchování si na lodi taktéž příliš neužijete (viz níže). Všechna použitá voda je vypuštěna do moře.

Elektřinu si většinou vyrábí loď při plachtění (zařízení jako fotoaparáty a mobily tedy nabíjejte za plavby) a pak je možné využívat například větrníků – generujete elektřinu i v noci. Nicméně při plachtění určitě nejste každou noc v marině, jak jsem si já, jakožto plachtěním nepolíbená, myslela. Naopak – nejlepší zážitky získáte při přenocování tzv. na kotvě (majetnické procházení s ručníkem přes rameno v marinách velkých evropských přístavů se tomu opravdu nevyrovná). Pokud budete nocovat mimo přístav, znamená to, že je potřeba nalézt chráněný záliv, kde je zároveň vhodné dno pro zakotvení. Rázem budete obklopeni úchvatnou přírodou a hvězdy na nebi budou v noci zářit jako nikdy, „znečištění“ světlem se v divoké přírodě nenosí.


Kajuty
jsou na plachetnici malinkaté, doporučení, abyste si s sebou brali opravdu jen potřebné oblečení, berte vážně. Boty v podstatě nepotřebujete vůbec. Kajuta většinou obsahuje buď palandu, nebo dvoulůžko a malou skříňku. Bylo by bláhové očekávat spoustu místa – jen tak tak se vyhnete, abyste zavřeli dveře, a pokud míváte problémy s klaustrofobií, svůj pobyt na lodi si dobře rozmyslete.

Ložnice pro 2

Stolování – život na plachetnici se takřka celý den točí kolem stolu na palubě. Jídlo i jeho příprava, volný čas, každodenní rozhodování o povětrnostních podmínkách a hledání trasy plavby probíhá u stolu na zádi, a to za neustálého upravování plachet.

Vratká bárka sice plachetnice není, ale přece jen vám vlny dokážou připravit malá dobrodružství, hlavně co se týče drobností, které v dobré víře položíte volně na stůl atd. Život si na palubě usnadníte tím, že budete mít všechny potřebné věci, jako jsou mobily foťáky, brýle a další důležité maličkosti, zajištěné nějakou šňůrkou a přivázané.

Sprchování na plachetnici není úplně příjemná aktivita. Lodě, na kterých jsem byla já, měly velmi malé koupelny, kde sprchování muselo probíhat vsedě na zaklopené toaletě. Mnohdy to je jediný způsob, jehož pomocí se vůbec dokážete pro sprchu natáhnout. Když nedostatek místa na lodi zkombinujete s nezbytným šetřením vodou, zjistíte, že sprcha v přístavu (většinou za poplatek) je ta nejhezčí, kterou jste kdy měli možnost spatřit. Záchod je taktéž problematický – splachujete vámi napumpovanou slanou vodou. Kvůli těmto věcem se budete těšit na pevninu.

Výběr plachetnice a její cena

První otázkou je velikost plachetnice. Moje zkušenost je taková, že plachetnice pro cca deset lidí je ideální. Uděláte tak šest kroků, abyste ji celou přešli, takže se vlastně i docela projdete; dále je zde více lidí, takže v tom stísněném prostoru můžete víc obměňovat společníky ke konverzaci :)

Zde je pár odkazů, kde se dozvíte o rozdílnosti cen více:

Na závěr

Co mě asi nejvíce překvapilo, je rychlost, jakou loď pluje. Maxima se u malých plachetnic pohybují okolo 17 km/h, a to není zrovna moc. Uspěchaný život plný stresu, který mnozí z nás žijí, tady dostane prudký náraz. První odpoledne si posádka zoufá, k čemu se to upsala a jak celou dobu vydrží jet tak pomalu. Druhý den se ale vše začne lámat, scenerie vás budou chytat za srdce, vítr foukat do vlasů, budete si zkrátka připadat jako Robinson. A ve chvílích, kdy vítr fouká opravdu silně, se dostaví i slušná dávka adrenalinu – loď je silně nakloněna a vlny stříkají až na palubu, jakýkoli pohyb po palubě se stává takřka artistickým výkonem. Nakonec prostě zjistíte, že lepší relaxace a odstřižení od našeho středoevropského hektického života neexistuje. Plachtění není zábava pro jednu dovolenou, plachtění prostě propadnete. 

Tohle je fakt dovolená

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Bára Svojtková

Předchozí článek

Dubaj – město s extrémními „NEJ“

Další článek

Neskutečný svět umění v Barceloně

Související články

Články

Nejlepší pláže

Evropa je obdařena spoustou krásných pláží, které jsou jak vystřižené z románů, ale co je důležitější, nabízejí se v bezpočtu variant. Od písečných pláží a jiskřivých vod, které by se vyrovnaly Karibiku, po bouřemi tvarované hranice moře – jen málo míst nabízí milovníkům pláží tak úchvatný výběr. Ať už hledáte místo k surfování (nebo kde se to naučit), pláž, která vyhoví celé rodině, náladovou plážičku pro toulky o samotě nebo dokonalé místo, kde stačí jen rozprostřít ručník, najdete ho v našem výběru nejlepších evropských pláží roku 2015. 1. Jaz, Černá Hora Proč hledat jiné místo pro…

Články

Nejhorší cestovatelské rady na světě

Poučte se z chyb druhých prostudováním našeho výběru deseti klasických i novodobých příkladů opravdu špatných cestovatelských rad. „Neutrácejte peníze za balenou vodu! Piju vodu z kohoutku a je mi dobře,“ chlubil se jeden z hotelových hostů v Káthmandú. Viděli jsme ho znova až po třech dnech a vypadal, že je tak o 3 kila lehčí. „Před příjezdem na místo si nikdy nerezervuju pokoj. Je lepší nejdříve zajít do všech hostelů, pak se…

Články

Nejlepší místa pro rodiny

Evropa je vyhlášená svými historickými památkami a světovými muzei, ale najdou se tu i lákadla vhodnější pro rodiny. Vyberte to správné místo a potomci propadnou kouzlu toho, co tento kontinent nabízí: pohádkové hrady a zámky nastartují představivost v každém věku; lesy jako z příběhů bratří Grimmů; skryté ostrovy s ozvěnou roztodivných zvuků přírody; pláže s výrazným potenciálem pro písečné stavby... To vše a mnohem více přinášejí tipy našich odborníků, kteří vybrali 10 nejlepších míst pro letošní rodinnou dovolenou v Evropě. 1. Kent, Anglie  Pláž Broadstairs je jedno z mnoha míst v Kentu, které je k rodinám přátelské. (Foto Thierry Levenq / Moment Open / Getty Images) Kent je tzv. „zahradou Anglie“ a v současnosti získává na oblibě. Je totiž plný příležitostí pro cestování časem, které okouzlí zvědavou mladou mysl. Zabalte…

Články

Nejlepší místa na světě, kde říct „ano“

Jakmile se rozhodnete strávit zbytek života s někým jedinečným, stojí před vámi rozhodnutí, které vám může připadat ještě důležitější. Kde se vyslovit? Našli jsme deset skvělých míst, kde to jde skoro samo. 1. Bagan, Myanmar (Barma) Východy slunce jsou obecně velice romantické, ale ty v Baganu jsou opravdu kouzelné. Bagan, od 9. do 13 století hlavní město království Pagan, byl kdysi místem 10 000 buddhistických klášterů, chrámů a pagod. Dnes je planina kolem Baganu stále poseta více než dvěma tisícovkami…