Velmi silným příběhem. Může za to zejména její pohnutá historie za druhé světové války. Hlavním městem je Varšava od roku 1596, kdy vystřídala královský Krakow. Rozvoj Varšavy byl přerušen za druhé světové války.
Varšavské povstání v roce 1944 proti nenáviděným Němcům mělo tragickou dohru. Statisíce povražděných lidí, přes 90 % budov bylo srovnáno se zemí, město bylo vylidněno. Polský národ se – jako ostatně mnohokrát v dějinách předtím – nevzdal. Po válce město obnovili. Staré město postavili podle původních plánů a fotografií do krásy. Procházeli jsme městem a nevěřili, že před sedmdesáti lety tu byly jen ruiny.
Stín minulosti je ve Varšavě znát. Široké bulváry svědčí o nové zástavbě, drobné židovské památky symbolizují zmizelý národ. Kromě obnoveného Starého města víceméně chybí historické stavby.
„Musíte vidět Muzeum Varšavského povstání, ta hrůza nesmí být zapomenuta“, pravil náš průvodce Piotr z nedalekého Wyszkowa. Nemohla jsem neuposlechnout. Nelitovala jsem, i když se jedná o smutný zážitek. Některé události by si lidé měli připomínat. Aby se snižovala pravděpodobnost jejich opakování. Expozice je opravdu působivá a člověk odchází zamyšlen. A zasažen.
Centrum města tvoří kontroversní dominanta. “Proti nebi se rýsovala taková obrovská stavba. A z ní šla věž a ještě jedna věž a ještě jedna věž - a bylo to vošklivý!” Vzpomínáte na slova Jana Wericha, která pronášel v jedné ze svých slavných forbín? Týkala se hotelu Internacionál, stavbě, která byla v padesátých letech postavena jako projev podřízenosti Sovětskému svazu. Nebyli jsme sami, kdo měl ve svém hlavním městě stalinistickou budovu. I Varšavu zdobí podobná stavba, s rozměry mnohem mohutnějšími, než je podbabský hotel.
Darem národů Sovětského svazu, jak byl v padesátých letech nazýván, je 231 metrů vysoký Palác kultury a vědy. Obrovské těleso této stavby, plné divadel, muzeí, restaurací a kongresových prostor je viditelné opravdu odevšad. „Sílí hlasy, aby byl palác zbourán“, vysvětloval Piotr. Jasně, není to architektonický skvost. Na druhou stranu při pohledu na slavnou Empire state Building v New Yorku se neubráníme pocitu, že styl stavby je podobný. Varšavský palác má smůlu, že je symbolem poroby a selhání národa. A tak ho nikdo nemá rád.
Vyjeli jsme výtahem do vyhlídkového patra Paláce vědy a kultury. Pohled na město na rovině byl krásný. Centrum zaplňují moderní výškové budovy, Staré město lemuje řeka Visla.
Dnešní Varšava je milé a veselé město. K posezení lákají příjemné restaurace. Jako v každém dnešním městě se těžko hledá restaurace s národní kuchyní. Vítězí pizzy a kebaby. Nakonec jsme však několik polských restaurací objevili a dali si jak oblíbenou kváskovou polévku žurek tak typické pirožky na několik různých způsobů.
Město a jeho atmosféru dělají drobnosti. V centru nás zaujaly lavičky ve tvaru otevřených knih. Bylo jich asi deset, každá věnovaná jednomu literárnímu dílu. Bezpečně jsem poznala malého prince. Lavičky lákaly k posezení, ale hlavně k fotografování.
K procházkám i posezení zve nábřeží Visly. Je zde zajímavé Koperníkovo vědecké muzeum, svou sochu tu má i slavná Marie Sklodowská. Na nábřeží se schází lidé. Pobudou na náplavce, navštíví kavárnu na lodi, zamávají rackům.
Tisíce lidí se schází u barevné fontány na břehu řeky, kde probíhá za teplých večerů vodní a laserové představení. Pohádka o zamilovaném medvědovi, spousta barev a vodotrysků, světélkující balónky. Príma atmosféra, kterou je dobré zakončit sledováním pouličního představení třeba s ohněm nebo v příjemné restauraci.
A víte, že nová část Varšavy za řekou Vislou se jmenuje Praga ?
Autorka Eva Stanovská o sobě říká: V životě člověk zastává mnoho rolí. Kromě rodinných jsou mými nejoblíbenějšími dvě: fotografka a cestovatelka. Neživí mě a právě proto si je mohu užívat s radostí a nadšením.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Polska? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Poland.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.