Vánoce v Karibiku

©

Domnívám se, že každého z nás alespoň jednou napadlo, jaké by to bylo strávit Vánoce někde v teplých krajinách, abychom si domů přivezli nové zážitky a zkušenosti. Musím říct, že jsem se nikdy nějak zvlášť touto myšlenkou nezabývala a naopak pro mě bylo nepředstavitelné jíst na Štědrý den něco jiného než bramborový salát od maminky. Nicméně jsem dostala nabídku, která se neodmítá: užít si Vánoce na jednom malém francouzském departmentu v Karibiku.

Vánoce v Karibiku_1

Vánoční očekávání

Již v letadle jsem si všímala pasažérů, kteří cestovali spolu se mnou. Napadala mě při tom spousta otázek: Prchají před hektickými svátky v pařížské metropoli? Mají v práci volno a chtějí vánoce strávit se svými blízkými? Nebo pouze jako já chtějí zažít něco výjimečného? V momentě kdy jsem dne 22.12. vystupovala na letišti Pointe Pitre na ostrově Guadeloupe a omámil mě teplý, vlhký vítr, vzpomínky na vánoce byly ty tam. V domě mých hostitelů mě kromě uvítacího punche čekal i ozdobený vánoční stromeček. Takže jako doma v Čechách, pomyslela jsem si. 

Vánoce v Karibiku_2

Nakupní ritál vánočních svátků

Jestli si ale někdo myslí, že za oceánem si lidé den před vánocemi užívají pohodu a popíjí karibský punch na pláži, tak se pekelně mýlí. Ani obyvatelé Gudaloupe nevynechávají tradiční předvánoční rituál v podobě přeplněných nákupních košíku a obchodní domy poslední den před vánocemi nadšeně otevírají svoji náruč posledním opozdilcům. Všude je shon stejně jako kdekoli jinde. Na Štědrý den nebylo žádné vykrajování jablíčka nebo vyhazování střevíčku. Toto datum není ani nijak vyznačeno v kalendáři, tudíž se jedná o běžný pracovní den. Rozhodla jsem se, že odpoledne vyrazím k moři na pláž. To by byl hřích, kdybych to neudělala. Vždyť kdo to může říct, že si užívá odpolední siestu na Štědrý den u moře. Vánoční atmosféru jsem si snažila dokreslit poslechem songu last Christmas z mého iPodu.

Vánoce v Karibiku_3

Kulinářské přípravy vrcholí

Po návratu z pláže jsme se pustily do pečení desertu, mazání bagetek a přípravy kaviáru. Musím říct, ze žaludek se v tuto dobu již dožadoval mé pozornosti, neboť jsem zvyklá ze své rodné vlasti na večeři přesně v 18h a přes to nejede vlak. Vše musí být připraveno, všichni omytí a nachystaní v nejhezčím oblečení u stolu. Tady jsme začali s přípravou stolu ležérně kolem 20h a já netrpělivě vyčkávala na hlavu rodiny, abychom mohli konečně začít se stolováním. Kolem půl deváté jsme si připili domácím punchem a uzobávali studený předkrm. Přesněji řečeno ostatní uzobávali a já do sebe házela jeden chlebíček s paštikou za druhým. Jako bych celý den nejedla-což byla vlastně pravda, naposledy jsem opravdu měla snídani. Neuvědomila jsem si ale, že předkrmem dnešní večer rozhodně nekončí. Ke stolu jsme usedli po 21 hodině a hodovali do půlnoci i s dětmi. Aby ne, překrm, hlavní jídlo a desert si musíte pořádně vychutnat! Papa Noel naděluje během noci, což pro rodiče a mne znamenalo nachystat pod stromeček pár dárků, které si děti rozbalují až ráno.

Vánoce v Karibiku_4

První svátek vánoční v letním provedení

Druhý den pro nás začal  pozdním dopolednem. K večeru jsem se vypravila do centra města, kde jsem s úžasem v očích obdivovala nazdobené blikající palmy, dřevěný betlém na náměstí a rozsvícena světýlka, které zdobí nejenom radnici, ale i kostel. Liduprázdné ulice, měsíc v úplňku a sem tam světýlka na umělých, vánočních stromcích, které jsem mohla pozorovat z ulice, dávaly mé procházce tajemný nádech. Po celou dobu pofukoval vlahý vítr a teplota neklesla pod 25 stupňů. Kdybych neposlouchala vánoční koledy, vůbec bych neřekla co je za roční období, natož pak, že je první svátek vánoční!

Vánoce v Karibiku_5

Ne všichni hosté jsou vítáni        

Cestou zpátky jsem zaslechla v jedné zapadlé uličce bujarý smích a mému uchu lahodící salsu, linoucí se ze zahrady jednoho přízemního domů. Dveře byly dokořán, tudíž jsem sebrala odvahu, odhodila stud a hodlala jsem procvičovat svoji základní znalost francouzštiny s místním kreolským obyvatelstvem. V návalu očekávání mě jejich reakce zchladila jako voda v ledovcovém jezírku. Už jsem si představovala, jak mě pozvou dál a budu pro ně zajímavým, večerním zpestřením. To jsem se ale šeredně spletla. Paní domu si mě zkoumavě prohlížela a skoro ani nezareagovala na přání hezkého dne. Doposud jsem byla zvyklá, že se na mě všichni zubili od ucha k uchu, vyptávali se mě na vše možné a pomalu mě nechtěli pustit ze zápraží svých domů. Hlavou mi proběhla myšlenka, že tahle černošská rodina mezi sebe cizince ze srdce Evropy nejspíš rozhodne nepustí.  Nevadí, i tak jsem vděčná za to, že jsem získala spoustu obohacujících zážitků, na které budu ještě dlouho vzpomínat a o tom cestování přece je.

Vánoce v Karibiku_6
Vánoce v Karibiku_7

Autorka Markéta Matoušková o sobě: "Jsem fyzioterapeutka, která miluje cestování - poznávání nových lidí, kteří se mnou žijí společně na planetě. Mám ráda nová místa a miluji jídlo a s tím společné hodování v cizích krajích. Věřím v dobro a o své zážitky a poznatky, které by mohly posloužit mnoha dalším lidem, se ráda dělím na svém blogu.

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Markéta Matoušková

Předchozí článek

Itálie – tipy na lyžařskou pohodu

Další článek

Nejlepší místa na světě, kde ochutnat zvláštní lahůdky

Související články

Články

TOP 10 nejzajímavějších regionů pro rok 2017

Stalo se již tradicí, že Lonely Planet vytipuje a představí kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, ale rádi vám vybrané destinace postupně představíme. Jako další Best in Travel 2017 prezentuje 10 regionů, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2017. CHOQUEQUIRAO, PERU Choquequirao, ukryté za hlubokým údolím řeky Apurímac, bylo poslední útočiště, kam se inkové uchýlili před conquistadory (španělskými dobyvateli). Naleziště vyhledává stále více cestovatelů. V roce 2017 (nebo později kvůli byrokratickým překážkám) by měla začít fungovat kabinová…

Články

Fidži je opět v pohodě

Nastražte uši – cesta do ráje se zase trochu zjednodušila. Fidži opět získalo rovnováhu po státním převratu a ústavní krizi a na turisty čeká vylepšené Mezinárodní letiště Nadi. A na co se těšíte nejvíc? Na lenošení v některém z luxusních letovisek, extrémní sporty nebo klasické potápění, jachting a rybaření? Toto tropické souostroví má skutečně mnoho co nabídnout. Po desetiletí nejistoty, které následovalo po státním převratu komodora „Franka“ Bainimaramy z roku 2006 a ústavní krizi roku 2009, zavládl na Fidži opět mír a klid. Na konci roku 2014 dostál Bainimarama konečně svému slibu uspořádat demokratické volby. Stal se premiérem a do značné míry obnovil konstituční…

Články

Ta nejtradičnější Kuba ve Valle de Viñales

Kuba se postupně otevírá turismu, ale většina lidí zná pouze chátrající, a přesto stylovou Havanu a pláže ve Varaderu. Chcete-li poznat méně známou tvář Kuby, vydejte se do kraje Valle de Viñales zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO, kde farmáři dodnes orají pole se svými volky. Projděte se nebo projeďte na koni či kole mezi fantastickými skalními útvary zvanými mogotes a pak se uvelebte do křesílka na verandě svého pěkného casa particular a v klidu počkejte, až vám donesou něco dobrého na zub. Po více než padesáti letech začínají být vztahy mezi Kubou a USA konečně trochu vřelejší. Tato karibská země se nachází na prahu velké změny. Havana má mnoho co nabídnout z architektury, historie, hudby, muzeí a galerií, ale až se nabažíte historických cadillaců, zapózujete vedle Che Guevary na Plaza…

Články

Výšlap na La Soufriére na ostrově Guadaloupe

Před odletem na francouzský department v Karibiku ‒ ostrov Guadeloupe – jsem věděla, že chci vylézt na nejvyšší aktivní sopku na ostrově. La Soufriére se díky své výšce pyšní také privilegiem být nejvyšší sopkou celých Malých Antil Když mi Aurélien, můj francouzský kamarád, kterého jsem poznala díky couchsurfingu, oznámil, že vyrazíme v pět hodin ráno z parkoviště u obchodu Leader Price v Le Moule, zděsila jsem se. Co naplat, musela jsem vstát z postele již ve čtyři a s čelovkou si v domě svých hostitelů chystat věci na cestu.…