V Sydney jako doma

© Shutterstock

Žít v Austrálii jsem nikdy neplánovala. Nesnila jsem o písečných plážích ani o Opeře od dětství. Seběhlo se to všechno rychle a nečekaně. Původní plán podívat se do Brightonu mi kamarád zpřetrhal naprosto spontánním prohlášením: „Prosím tě, co v Anglii? Vždyť tam prší. Vydej se do Sydney. Navíc jsou tam hrozně v pohodě lidi.“ A tak jsem během pár týdnů měla letenku na druhý konec světa.

Opera Sydney
Ikona Sydney - Dům opery od dánského architekta Jørna Utzona

Úsměv, prosím

Pohodoví lidé, kteří chodí bosky a nic moc neřeší – to není mýtus z průvodcovských knížek, ale čistý fakt. Pokud jste z Evropy a vystoupíte na letišti Kingsforda Smithe v Sydney, celníci i prodavači sendvičů se na vás budou usmívat od první chvíle a vy se nebudete stačit divit, kde se ta ochota a dobrá nálada v těch lidech bere. Sydney je unikátní v tom, že v sobě snoubí tep velkoměsta, ale zároveň je to metropole plná zeleně a lemovaná oceánem. Mořský vzduch a slunce ovlivní vaše rozpoložení, ať chcete nebo nechcete a automaticky přeskládá váš žebříček hodnot. Já jsem propadla absolutní prokrastinaci a pláž se stala mým hlavním útočištěm. A když bylo potřeba pracovat - s notebookem se dá jít přece i na pláž, že ano? Umění, jak si udělat z promenády home office, jsem od místních odkoukala velmi rychle. 

Východ slunce Manly v Sydney
Východ slunce na Manly -  jedné z nejoblíbenějších surfařských pláží v Sydney. 


Spousta „Ozíků“ navíc začíná svůj den sportovní očistou. Před pracovní schůzkou dá přednost rannímu běhu nebo plavání za východu slunce a takový start vás do zbytku dne nepochybně kladně nabije. Milovala jsem rána strávená před surfařskými kluby, kde plavci všech věkových kategorií s prvními paprsky nad obzorem skákali do vln a hromadně plavali k další pláži a zpět. Příroda a zdravý životní styl jsou pro místní nevyčerpatelným zdrojem radosti. Jako zázrakem pak kolem sebe potkáváte lidi, kteří vám vstřícně pomůžou, ať už na úřadech nebo když bloudíte s mapou po městě. Navíc je v Sydney relativně dost bezpečno. 


Pouliční umělkyně v Sydney
Dámy, které ráno malovaly na promenádě a rozdávaly radost ostatním


Je tu ale i odvrácená strana mince - hluboká přátelství se tu rodí těžko. Sydney působí jako taková mezinárodní křižovatka -  přitahuje lidi ze všech koutů světa, kteří se ale dřív nebo později zase rozprchnou. Život se tu odehrává z týdne na týden, a to doslova. Nájem se platí týdně, výplatu dostáváte týdně. Nábytek se zpravidla nekupuje, ale sbírá na ulici od sousedů. Pořád se někdo stěhuje a mezi odloženými věcmi najdete drahé televizory i zachovalé sedací soupravy. Zato surfařské prkno si střeží u postele takřka každý.

Do práce lodí

Sydney navenek působí honosně, a o to víc vás překvapí detaily, že například devět z deseti kaváren nemá toaletu. Přátelé mi říkali, že ještě nedávno to bylo město poměrně zaostalé stran infrastruktury a obrovský boom turismu a popularitu přineslo až posledních dvacet let. Spousta místních vás upozorní i na hromadnou dopravu. Autobusy jezdí se zpožděním a někdy nedorazí vůbec. Jednou se na nás řidič autobusu otočil a provinile, ale zároveň pobaveně, oznámil, že zabloudil a začal couvat. My, pasažéři, jsme se na sebe rozpačitě koukli a vybouchli smíchy. Řidič se omluvil, že celý den jezdil jinou linku a nevědomky nás vzal na malou projížďku po jeho ranním okruhu. K záchraně situace mu stačil úsměv a slovíčko „sorry“.  Dalším zážitkem pro mě byla jízda do práce lodí. Pokud bydlíte na odlehlých plážích, pak  třicetiminutová plavba z centra města směrem domů potěší nejen vaše turistické oko, ale taky vyčistí po náročném dni hlavu. 


Sydney
Přístav Circular Quay poblíž Opery, odkud každou půl hodinu vyplouvají lodě do odlehlejších částí Sydney. 

Na balet i na kebab

Kdo má fotku u Opery, jeho přítomnost v Sydney je navždy zpečetěna. Nezapomenu, když jsem i já posílala domů své první selfie, jak stojím před jednou z nejnavštěvovanějších kulturních objektů světa. Kromě turistické atrakce je Opera i místem setkávání, tak jako kůň na pražském Václaváku. U schodů Opery jsme se pravidelně scházely s kamarádkou a vyrážely odtud na horkou čokoládu.

Byť se za mnohem kulturnější a více „evropské“ město považuje Melbourne, i v Sydney se odehrává spousta hudebních festivalů, video projekcí, oblíbená jsou i muzea a galerie. Je to rozmanitá metropole, kde si na své přijde každý, jak milovníci baletu, tak oddaní fanoušci AFL (australský fotbal). Mě osobně se nejvíc vtiskla do paměti návštěva Auburn. Ta část Sydney, která se po vystoupení z vlaku promění v Blízký východ. Kebaby, snědí muži s velkýma hnědýma očima v košilích sahajících až ke kolenům a ženy zahalené v šátcích. Vzala mě tam na oběd moje známá a řekla mi, že národnostně laděných čtvrtí je po Sydney několik – od vietnamských, přes čínské i brazilské. 


Oběd s přítelkyněmi v Auburn
Oběd s přítelkyněmi v perské restauraci ve čtvrti Auburn


Když zavládne hezké počasí, dávají Australani přednost piknikům. V mnoha parcích stojí zabudované grily, které si můžete zadarmo půjčit. Jakmile přípravu steaku skončíte, barbecue po sobě uklidíte a přenecháte ho příštím návštěvníkům. Na Vánoce, Velikonoce nebo Den Austrálie se venku vždy griluje jako o život. 


Piknik v Sydney
Piknik s přáteli v Botanických zahradách s výhledem na Harbour Bridge

Kde domov můj

Pokud byste čekali, že na druhém konci světa budete jako na opuštěném ostrově, mýlili byste se. Vězte, že každý den v Sydney zavadíte o češtinu. Jednou jsem procházela parkem a zastavila se u pouličního muzikanta. Lovila jsem drobné a on mezitím spustil: „Z Těšína vyjíždí vlaky co čtvrt hodinůůů…“. To, že si v Hyde Parku vyslechnu Nohavicu, mě dostalo do kolen. 

Podobně nezapomenutelným zážitkem bylo i vystoupení Kühnova dětského sboru v Opeře. Ze staročeských písní se leskly oči nejen mě, ale všem, kdo jsme v tu chvíli 16 tisíc kilometrů od domova seděli v publiku. Na druhém konci světa je nás tolik, že česká komunita v Austrálii patří k nejsilnějším na světě a dokonce i australský veřejnoprávní rozhlas SBS, který vysílá v 74 jazycích, má jednou týdně program v češtině. Příběhy krajanů si můžete vyslechnout třeba i nad řízkem nebo gulášem v některé z českých restaurací v Sydney. Češi vám většinou řeknou, že život u protinožců nikdy neplánovali, jenže odolat duchu svobody, který tu bezpochyby je, šlo jen stěží. I já jsem mu podlehla a namísto plánovaných pár měsíců jsem v Sydney zakotvila na dva roky.  Z vlastní zkušenosti vám tudíž můžu doporučit: Až budete chtít vyrazit za dobrodružstvím, vydejte se do Sydney. Svítí tam slunce a navíc jsou tam hrozně v pohodě lidi.


Spit Walk v Sydney
Výhled při populární tříhodinové procházce Spit Bridge Walk na pobřeží Sydney


Autorka Lenka Nechvátalová o sobě: "Jsem novinářka, cestovatelka a dobrodruh. Rána začínám s jógou, večer nazouvám boty na tango. Miluju lidi, svobodu a v multikulturním prostředí jsem jako ryba ve vodě. Předchozí práci v tradičních médiích jsem vyměnila za život s batohem na zádech a čelím dobrodružství zvanému život. Ráda čtu, naslouchám a létám. Věřím, že kulturní bariéry překoná otevřené srdce."

Lenka v Sydney

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Austrálie? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Austrálie poznáváme. 


Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lenka Nechvátalová

Předchozí článek

Pět zážitků, které zpestří dovolenou v Tunisku

Další článek

Rodopy - horské túry, krasové útvary i pestrá etnická směs - II. část

Související články

Články

Do Thajska musí každý a každý se tam rád vrací

V životě každého cestovatele nastane chvíle, kdy navštíví Thajsko. A nemusí nutně plánovat pobyt v téhle zemi, prostě ho sem zanese letadlo ve chvíli, kdy poutník pokračuje do některé z okolních zemí. Vždyť Thajsko se může pochlubit jedním z největších letišť světa, vzdušný přístav Suvarnabhumi ročně poslouží 42 milionům cestujících. Já bych ale doporučil tuhle zemi do svého cestovatelského plánu zahrnout cíleně a hned na začátku. Je to totiž stát, který stojí za to navštívit. A začít s prohlídkou můžete přímo v Bangkoku Věřte, že to je jedno z nejpřívětivějších měst na světě, a to i přesto, že se tu se železnou pravidelností odehrávají vojenské státní převraty. Bydlení se dá sehnat za pár bahtů, tak se nazývá místní měna (její mezinárodní kód je THB). Guesthousů je po…

Články

Austrálie - útesy, lesy a domorodá kultura

Hodnota australského dolaru se v posledních letech snižuje, což je mimořádně výhodné pro cestovatele s omezeným rozpočtem. Díky kolísající měně a klesajícím cenám paliva by rok 2016 mohl být dokonalý pro výlety autem. Určitě si nebudete chtít nechat ujít zdejší největší zajímavosti, včetně Velkého korálového útesu a Tasmánské divočiny, které čelí stále větším environmentálním hrozbám. Seznamte se s nimi, dokud je čas.  Australská vinařství produkují kvalitní vína rozmanitých stylů   Nejste-li z Nového Zélandu nebo Papuy-Nové Guineje, je do Austrálie daleko odevšud. Dostat se sem obvykle obnáší čtyřiadvacetihodinovou cestu letadlem. Protože však rok 2016 má být rozhodující pro několik klíčových oblastí australské…

Články

Georgetown představuje neotřelou uměleckou scénu a stylové ubytování

Georgetown, město zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, se v poslední době stává těžištěm moderní, umělecky laděné Malajsie. Mezi tradičními čínskými obchody tu dnes objevíte výtvory nekonvenčních pouličních umělců a na každém rohu vyrůstají nové výstavní prostory, kde se můžete setkávat s avantgardním uměním, filmy, hudbou a tancem. Přidejte k tomu pár butikových hotelů a máte recept na jednu z nejoriginálnějších a nejpestřejších uměleckých komunit v Asii. Ve městě Georgetown, které se nachází v malajsijském státě Penang, vyrůstá vskutku neobyčejná moderní umělecká scéna, která tvoří fascinující protiváhu spleti historických ulic zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO. Díky projektům, jako je festival Urban Xchange: Crossing Over, vzniklo na těchto…

Články

10 možností, jak levně poznat Dubaj

Dubaj s jeho pětihvězdičkovými hotely dominujícími siluetě města a nakupováním, kterému se věnují novinové titulky, je místem zábavy pro bohaté a slavné. Chcete bezplatné nápoje, lodní projížďku téměř zdarma a nejlepší výhledy na celé město? Tady je návod, jak na to. Trocha místních znalostí vám totiž v Dubaji zpřístupní spousty levných zážitků. Mnohé z nich můžete najít na obou březích zálivu Creek – ve čtvrtích Bur Dubai a Deira, kde byl založen původní malý obchodní přístav Dubaj.  Gurmánské jídlo téměř zadarmo Dubaj jako tavicí kotlík světových kultur je…