Do New Yorku se mi s malými dětmi nikdy dvakrát nechtělo. Ostatně nechtělo se mi s nimi chodit ani do centra Prahy. Bývaly tam mraky turistů a malé děti uprostřed davu nejsou zrovna zárukou příjemného odpoledne. Navíc New York pro mě vždycky znamenal hlavně muzea, galerie a chutě celého světa. Opět nic, co by malé děti dvakrát ocenily. Ale nakonec se věci sešly tak, že jsme koupili letenky a rozhodli se vyrazit do betonové džungle i s nimi.

A překvapivě se nám to moc líbilo. S lidmi to začátkem března nebylo horší než na Karlově mostě, spíše naopak, a New York je k dětem vstřícný. V Praze nás takhle s dětmi v MHD nikdo sednout nepouští. Vlivem okolností jsme kvůli nemoci jedné z holek museli naše plány dost změnit a překopat, ale výhoda cestování s dětmi je, že se naučíte být velmi flexibilní. A kde se nám líbilo nejvíc?

Muzea, muzea, muzea
Velké množství dětí postihne v předškolním věku takzvané dinosauří období, což je přesně ten čas, kdy byste si návštěvu New Yorku měli naplánovat. Je tady totiž Americké přírodovědné muzeum a v něm naprosto úžasné dinosauří sbírky – kostry tvorů neuvěřitelných rozměrů, ze kterých se vám i dětem bude tajit dech. A potom taky třeba stovky vycpaných zvířat z celého světa nainstalovaných ve svém přirozeném prostředí. Žádné zaprášené vitrínky, tohle jsou vycpané obrazy z divočiny. Odborně se jim říká dioráma a já nikdy nepochopila, proč se tenhle způsob prezentace víc nepraktikuje i u nás. Připravte se, že v Americkém přírodovědném muzeu bývá poměrně živo a na lístky se stojí fronta. A také je velmi rozsáhlé. Klidně tu můžete strávit celý den.

Mrakodrapy a vyhlídky
Evropanovi z toho množství vysokých domů až hlava přechází. Popravdě na mě v tomhle ohledu New York působil trochu klaustrofobicky. Už jsem pár amerických velkoměst navštívila, ale nikde jsem si nepřišla jak myška v obrovském bludišti. Navíc jestli se ubytujete v nějakém vysokém patře, může vás chytit cosi jako mořská nemoc. Alespoň já měla při pohledu z 20. patra pocit, že se se mnou trochu kýve svět. Ovšem zase je to dobrodružství, které jinde nezažijete a podobná dobrodružství se s dětmi počítají. Většina dětí má ráda rozhledny a vyhlídky a těch je New York plný. My byli na One World Observatory a na Top of the Rock. Mimochodem v Rockefelerově centru je také hračkářství FAO Schwarz, které se stalo inspirací obchodu v Sám doma 2.

Socha svobody
Socha obrovské ženské, ke které se jede lodí! To je záruka zážitku, který si během pobytu v NY můžete s dětmi zopakovat klidně i několikrát. U nás to bylo dvakrát. Akorát mě mrzelo, že s menšími dětmi není možné se podívat až do korunky. Vstup sem je limitován výškou. Myslím, že už jsme s dětmi vylezli na šílenější místa, ale Američané si potrpí na bezpečnost a pravidla jsou pravidla. S dětmi můžete pouze do podstavce sochy a vstupenky sem si raději rezervujte v dostatečném předstihu.

Další možností, jak velkou dámu vidět a ještě si užít jízdu lodí, je využít Staten Island Ferry. Jezdí zdarma a na Sochu Svobody tu budete mít parádní výhled. Akorát se u ní nestaví. Ale zase jsme kousek od stanice na Staten Islandu ocenili ouletové nákupní centrum. Na opačné straně linky – u stanice Battery Park na Manhattanu je zase fantastický svítící kolotoč, který jsme si ale (nevím proč) užili víc my dospělí.

Central Park
Věděli jste, že v Central Parku můžete potkat vodní želvy? Mě by to teda nenapadlo. Ještě začátkem března. Veverky jsem čekala, ale želvy rozhodně ne. Central Park je obrovská oáza uprostřed celé té betonové džungle a dá se tu dělat plno věcí. Místy je to upravený park, místy spíše neupravený, je tu plno romantických zákoutí a stavbiček. Třeba novogotický zámeček Belveder, který si zahrál mimo jiné ve filmových Šmoulech.

Pokud bych naopak měla něco nedoporučit, je to Brooklynský most. Vím, že ho lidi milují, ale je to hodně dlouhý most, ze kterého není úniku. Chůze po mostě se dětem nejspíš brzy omrzí a zbydou jen bolavý nožičky. Těch si v NY užijete tak jako tak dost. I když jsme využívali metro, jak jen to šlo, stejně jsme večer jen koukali, kolik kilometrů jsme za den nachodili. A doufejme, že zase jednou nachodíme. Snad bude zase čas vyrazit na cestu.

Autorka článku a fotografií — Katka Holečková o sobě: «Miluji umění, památky, cestování, dobré jídlo a knížky. Nejlépe všechno najednou. Mým snem je navštívit všechny památky UNESCO a o tomhle snění píšu i svůj blog www.uneseni.cz. Kromě toho mě najdete i na facebooku i instagramu, kde sdílím střípky z našich cest, na které a kterými jsou uneseni i další členové naší rodiny.»
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se New Yorku? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet New York.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.