Lombok. Jeden z tisíce ostrovů Indonésie, ležící hned vedle oblíbeného Bali. Přestože jsou od sebe vzdálené jen čtyři hodiny plavby trajektem, rozdíl je na první pohled ohromný. Zatímco Bali je doslova turisty přeplněno, Lombok si na turisty teprve zvyká a pomalu se učí anglicky. A tomu přispívá i česká organizace KINTARI, která pomáhá provozovat školy a díky dobrovolníkům učí angličtinu místní děti i dospělé.

Výuka začíná
Je ráno. Kuta, ve které bydlíme u místního učitele Edyho, se teprve probouzí. Nasedáme na skútr a vyrážíme do školy. Jakmile prokličkujeme skrz početné stádo vodních buvolů vedené místním pastevcem, odbočujeme z asfaltky na prašnou neupravenou cestu a noříme se mezi chýše místních obyvatel obklopené džunglí. Děti slyší náš skútr, s křikem nás předbíhají a radostně utíkají ke škole stojící opodál. Zvuk motoru našeho skútru nahrazuje klasické školní zvonění, podle kterého se řídí, jak samotné děti, tak i rodiče, kteří děti popohánějí. Čas se zde neměří na hodiny a minuty, ale spíše na ráno, odpoledne a večer.
Ačkoliv je Ramadán a školáci mají prázdniny, čeká nás plná třída, ve které je ticho a děti všech věkových kategorií čekají, až zahájíme hodinu. Některé děti s sebou berou své mladší sourozence, často i dvouleté děti, které mají na starost, zatímco jejich rodiče mají vlastní práci. Ne všechny děti ovšem rodiče do školy pustí. Některé musejí pomáhat na polích.
Se slovy „Hello, how are you?“ začínáme výuku. Děti se hlásí o slovo a v porovnání s dětmi v českých školách jsou velmi aktivní a zvídavé.
Jejich rodným jazykem není indonéština, ale sasakština, kterou se mluví na tomto ostrově. Indonéštinu se děti učí až ve školce a škole a je pro ně velice důležitá, aby se dokázali domluvit s lidmi z ostatních ostrovů. Zároveň výuka Koránu probíhá v arabštině a není pro ně jednoduché se ještě učit angličtinu.
Některé děti mluví anglicky výrazně lépe než ostatní. Jsou to děti, které se často setkávají s turisty a prodávají jim například náramky nebo občerstvení na plážích, na ulici nebo i v restauracích.
Malování, tvoření, hraní
Výuku angličtiny střídáme se sportovními aktivitami a výtvarnými činnostmi. Jakékoliv tvoření děti neuvěřitelně baví a rádi se se svými výtvory chlubí. Když byl některý žák hotov dříve než ostatní, nechtělo se mu jít domu, ale pokračoval v tvorbě dalšího výrobku. Zbylý materiál, například odstřižky barevného papíru, který jsme považovali za odpad, si děti chtěly brát domu. Dokončené výtvory si pak děti buď odnesly domu, nebo jimi vyzdobily třídu.
Například šití kytiček z látky, podle japonské techniky Kanzashi, zaujalo nejen děti, ale i maminky, které po celou dobu výuky do třídy nakukovaly.
Když výuka končí, některé děti se s námi loučí přiložením naší dlaně k jejich čelu. Je to projev úcty a poděkování. Poté se děti rozprchnou po vesnici. Děti, které bydlí dál, nasedají na motorku a vezou s sebou tolik kamarádů, kolik se jich na motorku dokáže poskládat.
I my máme volno, proto se vracíme do Kuty a po obědě vyrážíme buď na výlet, nebo na jednu z krásných pláží, díky Ramadánu téměř prázdných.
Učit děti na Lomboku byl zážitek. Občas nastával problém s komunikací, ovšem na každou hodinu s námi jezdil i místní učitel, který dětem přeložil, co bylo třeba. Děti si hodiny užívaly, těšily se na ně, a to samozřejmě dělalo radost i nám. Navíc pohodová atmosféra, která zde vládne, Vás donutí zapomenout na všechny starosti a problémy a můžete si tak ostrov užít naplno.
Kintari je občanské sdružení, které pomáhá provozovat školy na ostrově Lombok v Indonésii. Finanční prostředky získává z kulturních akcí, na kterých prezentuje indonéské umění. Ve školách zajišťuje celoroční výuku nejen angličtiny českými dobrovolníky, kteří rádi pracují s dětmi a chtějí jim pomoct k lepšímu vzdělání. Pokud vás článek o dobrovolnictví zaujal, navštivte stránky www.kintari.org.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Lomboku? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Bali a Lombok.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.