Na Bali jezdí rok od roku čím dál více turistů. Ročně je to již přes čtyři miliony lidí, což je přibližně stejný počet obyvatel, který na tomto ostrově žije. Bali je nádherné místo – místní jsou pořád milí a usměvaví, zdejší náboženství (hinduismus) je barevné a pestré, může na cizince působit až magicky.
Všude kolem rýžová políčka, která na vás budou působit uklidňujícím dojmem. Spousta surfařských pláží s nezapomenutelnými západy slunce. Ale i tady má turistický ruch své negativní stránky. Jsou místa, kterým je lepší se vyhnout a nekazit si tak dojem z tohoto krásného ostrova.
Pláž Kuta
Kuta byla původně rybářská vesnice a tiché místo. Ale to už je hodně dávno. Dnes je to nejnavštěvovanější pláž na Bali. Je oblíbená mezi surfaři, milovníky nočního života, tance, nakupování a jiných radovánek. Pláž Kuta se nachází nedaleko letiště Ngurah Rai. Jezdí sem hlavně mladí lidé, neboť je láká zmíněný bujarý noční život a možnost surfování. Nejčastěji to jsou Australané. Cizinci Kutu navštěvovali už v 18. století. Býval tu totiž docela prosperující trh s otroky. V době hnutí hippies oblast začala po turistické stránce vzkvétat a postupně se stala velmi populární destinací. Mnozí se chtějí bavit a každý si tu přijde na své. Dá se vybrat z bohaté nabídky diskoték, hospod, klubů i barů. Vstup do barů je obvykle zdarma a většinou vám nabídnou akční drinky.Co se ubytování týče, hotelů všech cenových kategorií je tu plno. Pokud milujete tradiční indonéskou kuchyni a speciality přímo z Bali, najdete zde celou řadu restaurací.
Kromě povalování na pláži, surfování nebo koupání, můžete do sytosti utrácet. Ulice Jalan Legian je totiž doslova lemovaná obchody všeho druhu. Místní nabízí různé zboží, často vyráběné doma. Můžete tu například koupit trička, plážové doplňky, sošky a jiné suvenýry. Když vás začne bolet celé tělo, najde se i sličná masérka. Problém je, že obchodníci jsou často neodbytní a vnutí vám i to, co nechcete. Člověk se tedy musí mít na pozoru. Nehledě na neustálé davy lidí. Dalším problémem jsou odpadky. Kde je velké množství lidí, tam je i hodně odpadků. A po období dešťů je jimi Kuta doslova zasypána. Já žiji na Bali již třetím rokem, ale přiznám se, že v Kutě jsem byla asi třikrát. Je tam opravdu přeplněno. Mnohem hezčí pláže jsou na poloostrově Bukit nebo na severním pobřeží.
Chrám Besakih
Chrám Besakih mezi místními nazýván jako “Matka chrámů” je nejposvátnějším místem na Bali a je to také největší hinduistický chrám na ostrově. Založen byl už v 8. století hinduistickými misionáři v čele s knězem Srí Markandeyou na úpatí sopky Gunung Agung (největší a nejposvátnější sopka na Bali). Součástí komplexu je více než dvacet chrámů, nejznámější jsou zasvěceny bohům Šivovi, Brahmovi a Višnovi.
Chrám je opravdu velmi rozsáhlý a díky své slávě přitahuje tisíce návštěvníků, takže než se dostanete k samotné vstupní bráně, musíte projít kolem spousty stánků. Bohužel s proslulostí místa se pojí i aktivity různých podnikavců. Tady jako by zmizela milá tvář Bali a sesype se na vás množství agresivních prodavačů obětinek, vnucovačů sarongů, suvenýrů. Vše jen s vidinou výdělku. Nestačí se tvářit odmítavě a slušně odpovídat, že o nabízené věci nemáte zájem. Musíte nasadit stejnou razanci, jakou používají místní prodavači nebo nabízeči služeb průvodcovství. Jinak se jich nezbavíte. Tento první dojem vám může celou prohlídku tak znepříjemnit, že si ji neužijete. Pokud se i přesto všechno rozhodnete na Besakih jet, doporučuji zajít až úplně nahoru a dozadu, dostanete se tak ke starým rozpadlým chrámům. Zde se můžete volně pohybovat a prohlížet si krásnou architekturu. Pod vámi se rozprostírají chrámy a dřevěné pagody, vlají vlaječky, barevné stuhy… prostě krása. Taky je tu velmi málo turistů, málokdo totiž dojde až dozadu.
Pozorování delfínů v Lovině
Jedna z velmi oblíbených atrakcí na Bali je pozorování delfínů v letovisku Lovina na severním pobřeží ostrova. Na tyto výlety se vyráží brzy ráno a jsou populární zejména mezi dětmi. Bohužel platí to, že počet lodí je často větší než počet delfínů a je to tedy spíše hon na delfíny, což rozhodně není ideální. Místní vás do člunů, dají vám vestu a odrazí se od břehu. Lodě se pak rozjedou do všech směrů a hledají, kde by se mohli delfíni ukázat. Po půl hodině až hodině plavby se začnou všichni sjíždět na jedno místo, kde jsou delfíni.
Místní obyvatele vůbec nezajímá, jestli se to delfínům líbí nebo ne. Jde o peníze. Zhruba 40 loděk naložených turisty a natěšenými fotografy se tísní okolo jednoho místa a čekají, až delfíni vyskočí z vody. Takhle se delfíni pronásledují asi půl hodiny, a když už mají všichni foťáky plné skákajících delfínů, vrací se zpátky na břeh. Budete si připadat jako na opravdovém honu. Osobně tento výlet nedoporučuji – vše je organizováno dost agresivně vůči delfínům a je to opravdová masová záležitost. Mnohem lepší je udělat si výlet na Jelení ostrov v na západě Bali, kde můžete šnorchlovat nebo se potápět bez davů turistů.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Bali? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Bali a Lombok, případně Bali do kapsy.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.
Booking.com