Trekování pod dohledem Mt. Cook, Nový Zéland

©

Mt. Cook (3 724 m), nejvyšší hora Nového Zélandu, pokrytá ledovcem, je vhodná pro výstup spíše zkušených a vybavených horolezců, avšak hluboko u jejího úpatí se klikatí údolí řeky Hooker (Hooker Valley), které nabízí údajně nejkrásnější jednodenní trek na Zélandu. Zvládnout se dá prakticky v jakékoli kondici, pro ty aktivnější se pak najdou i náročnější horská dobrodružství v okolí.

Cesta k Mt. Cook podél jezera Pukaki
Procházka na nedělní odpoledne

Výchozím bodem do Hooker Valley je buď přímo vesnice Aoraki/Mt. Cook, nebo vhodnější parkoviště White Horse Hill, kde najdete i vybavený kemp (10 NZD/os.). Trasa od parkoviště k ledovcovému jezeru Hooker a zpět stejnou cestou, měří 10 km a průměrnému chodci by měla trvat okolo 3 hodin. Označení "trek" je v tomto případě trochu zavádějící, protože se jedná o mírně stoupající stezku tvořenou štěrkovými nebo dřevěnými chodníky. Nebýt na trase několik schodů, tak je prakticky bezbariérová. Když ale nemusíte koukat pod nohy, máte o to víc času se kochat naprosto úžasnými výhledy po okolí. A taky se vyhýbat ostatním turistům.

Kemp White Horse Hill pod horami
Cesta je cíl

Toto prohlášení zde platí na 100 %. To, co tu matka Příroda stvořila a servíruje na stříbrném podnose, je zkrátka fascinující. Vysoké skalnaté štíty mizí pod ledovcovou pokrývkou, která zde zůstává i přes léto. Údolím se valí divoká řeka, mléčně zakalená od rozpuštěných hornin v ledovcích. Stejný našedlý odstín mají i dvě jezera, Mueller a Hooker Lake. Louky okolo chodníků se zelenají čerstvou trávou, bohatě zavlažovanou četnými vodopády a potoky z ledovců, sem tam se objeví bílé květy horských sedmikrásek. Původní obyvatelé, Maoři, splétali jejich stonky do pevných, voděodolných pokrývek. Z konce údolí shlíží majestátní vrchol Mt. Cook. Jeho maorský název Aoraki či Aorangi znamená "ten, který proráží mraky", ovšem doporučujeme sem zamířit za jasného počasí, abyste si mohli všechnu tu krásu naplno vychutnat.

Ledovec Mueller se stejnojmenným jezerem
Když je potřeba pauza

Kromě dechberoucích horských scenérií zpestřuje cestu údolím i několik zajímavostí:

1. Památník obětem Jižních Alp, stylová věžička evokující kamenné svatyně v Himálajích. Je dobré si připomenout, že hory není radno podceňovat, nicméně po krátkém rozjímání se nezapomeňte otočit a rozhlédnout, ledovec Mueller čeká.

Památník obětem Jižních Alp

2. Fredina skála je balvan, u kterého se nechala vyfotit australská horalka Freda Du Faur poté, co jako první žena a amatérská lezkyně zdolala vrchol Mt. Cook. Stalo se tak 3.12.1910 a na dobové fotografii zaujme zejména Fredino "outdoorové" oblečení! Velký obdiv této dámě...

Freda du Faur, první žena - přemožitelka hory

3. Zavěšené mosty přes řeku, řádně upevněné a s označenou nosností, mohou být houpavou zábavou, ale pro slabší povahy klidně i adrenalinovým zážitkem. Nebezpečí však určitě nehrozí.

Visutý most přes řeku Hooker

4. Trek končí výhledem na jezero Hooker s plovoucími krami. Odvážlivci mohou seběhnout na břeh, procházet se tu, či dokonce se vykoupat. Ale pozor - ve vodách přímo z tajícího ledovce doslova tuhne krev v žilách (naše prsty na nohou vědí...).

Jezero Hooker s plovoucími krami

Co dál?

V údolí Hooker i vedlejším Tasman se nabízí spousta dalších, více či méně náročných treků. Mezi nejpopulárnější (a zároveň jeden z nejtěžších na Zélandu) patří 4-hodinový (5 km) výstup na chatu Mueller ve výšce 1800 m. Za den se dá zvládnout nahoru i zpět, ale lákadlem je na chatě přenocovat (36 NZD/os., od října do dubna nutná rezervace) a užít si tak západ i východ slunce mezi horskými velikány. Rychlou a poučnou procházkou (cca 40 min stoupání, částečně po schodech) je výstup na vyhlídku na ledovec Tasman a jeho jezero. Na infotabuli je vidět, že ještě před 20 lety tu ale žádné jezero nebylo, jen ledovcový splaz. Dnes, chcete-li k ledovci trochu blíž, musíte se vydat na několikahodinový trek, případně si zaplatit výpravu na člunu k čelu ledovce, na nejbližší možnou, bezpečnou vzdálenost (cca 150 NZD/os., v provozu září - květen). Odlomení kusu ledovce je možné občas vidět v přímém přenosu i z vyhlídky. Je to velký zážitek, dokud si člověk neuvědomí, že spíš než práci Přírody, pozoruje její umírání, na kterém nese velký podíl viny...

Mt. Cook

Přehled o dalších možných výšlapech v okolí Mt. Cook najdete nejlépe na anglických stránkách novozélandského Department of Conservation, které treky spravuje:

Aoraki village walking tracks

Tasman valley walking tracks

Ledovec Tasman a jeho stejnojmenné jezero

Autoři článku a fotografií - Anča a Petr - pokud vás zajímají další místa, která navštívili na jejich cestě "...Do světa 2014 - 2015", při současném putování po Novém Zélandu, anebo kdykoli dříve, navštivte web http://zcesty.net nebo FB (z)cesty

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Nového Zélandu? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Nový Zéland a Lonely Planet Hiking & Tramping in New Zealand.  

  

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Anna & Petr web zcesty.cancak.net

Předchozí článek

Pacific Coast Highway

Další článek

Tchaj-wan na kole III. – Itinerář na 9 dní

Související články

Články

Austrálie - země divokých tvorů I. část

Australská flóra a fauna jsou patrně těmi nejpodivnějšími živými organismy, se kterými se můžete na zemi setkat. Je to proto, že Austrálie byla po velmi dlouhou dobu zcela odloučena od vlivů ostatních kontinentů – minimálně po dobu 45 milionů let. Města jako Sydney nicméně zachovala mimořádné fragmenty původního přírodního prostředí, které jsou relativně snadno dostupné. (Dr. Tim Flannery) Zásadně odlišná Austrálie Existují dva skutečně zásadní faktory, které jsou důležité pro vysvětlení australské přírody, její půdu a klima. Oba jsou jedinečné. Na ostatních světadílech se v nedávné minulosti do tvorby nové půdy aktivně zapojovaly procesy, jakými jsou vulkanismus, formování pohoří…

Články

Letos na cestách nejen anglicky aneb Lonely Planet slovníky

„Umím skvěle italsky, vloni jsme byli v Římě, poslouchej: Ciao, mortadella, centro, Barcelona, mozzarella!“ „Hm, fakt super. Máš talent.“ Tak takhle ne. Cizí jazyky jsou nedílnou součástí cestování, i když se někdy tváříme, že s angličtinou dobudeme svět. Nedobudeme. A to ještě anglicky většinou neumíme tak, jak bychom si přáli. Ruce nohy nás zachrání na ulici v Provence, v Keni, na Bali i na Slovensku…

Články

Austrálie - útesy, lesy a domorodá kultura

Hodnota australského dolaru se v posledních letech snižuje, což je mimořádně výhodné pro cestovatele s omezeným rozpočtem. Díky kolísající měně a klesajícím cenám paliva by rok 2016 mohl být dokonalý pro výlety autem. Určitě si nebudete chtít nechat ujít zdejší největší zajímavosti, včetně Velkého korálového útesu a Tasmánské divočiny, které čelí stále větším environmentálním hrozbám. Seznamte se s nimi, dokud je čas.  Australská vinařství produkují kvalitní vína rozmanitých stylů   Nejste-li z Nového Zélandu nebo Papuy-Nové Guineje, je do Austrálie daleko odevšud. Dostat se sem obvykle obnáší čtyřiadvacetihodinovou cestu letadlem. Protože však rok 2016 má být rozhodující pro několik klíčových oblastí australské…

Články

Na audienci u Aoraki - Mount Cook

Nový Zéland je země extrémů a superlativů. Tráva je tu zelenější, nebe jasnější, hory vyšší a voda průzračnější. Jak je to možné? Těžko říct, ale každý, kdo tuto nádhernou oceánskou zemi navštívil, vám to nechápavě potvrdí. Národní park Aoraki/Mount Cook není žádnou výjimkou a jeho horské štíty po kterých se plazí ledovce jsou ztělesněním slovního spojení nebetyčná krása. Maorská legenda Bylo nebylo, v dávných dobách, kdy na území dnešního Nového Zélandu ještě řádili nespoutané vlny Tichého oceánu, se Otec Nebes Raki oženil s Matkou Zemí Papa-tui-nuku. Po svatbě jeho děti sestoupili na zem přivítat novou manželku svého otce. Čtyři synové (Ao-raki, Raki-ora, Raki-rua…