TOP 3 místa, která musíte navštívit ve východním Rakousku - z každého žánru jiný příběh

Pixabay / FrankyFromGermany

Dovolená ve východním Rakousku? Možná to na první poslech nezní jako nejzajímavější nápad, ale síla země pyšnící se úchvatnou přírodou tkví v příbězích.

Za každým městem, za každou tvrzí, hradem, či zříceninou hledejte chytlavou historii. Víc než v žánru pohádek se však nesou na detektivní nebo alespoň dramatické linii. Pojďte se s námi začíst, radovat i malinko bát na východ Rakouska.

1. Tak trochu detektivní Mayerling

Máte rádi detektivky? A přijdou vám někdy trochu moc vykonstruované, neskutečné? Tak ta, kterou uslyšíte v bývalém císařském zámečku v Mayerlingu, je naprosto ze života – byť toho císařského.
Nejdřív trochu potrápíme mozkové závity. Že nám v Sarajevu zabili Ferdinanda, se děti učí už na základní škole. Že to nebyl syn císaře Františka Josefa, víte jistě také. Císař ale syna měl – jediného syna a následníka trůnu Rudolfa. A právě ten spáchal v Mayerlingu sebevraždu.

Aby bylo vše ještě pikantnější, ze života odešel i se svojí mladičkou milenkou Mary Vetserovou. Nebo že by to bylo trochu jinak? Pojďte si napínavý příběh poslechnout přímo na místo činu! 


 
2. Kremže a zřícenina hradu Dürnstein

Co má společného Kremže – město s 25 000 obyvateli – a zřícenina středověkého hradu Dürnstein? Čarovnou polohu na Dunaji v údolí Wachau, jehož krása byla po právu oceněna zápisem na seznam přírodních krás chráněných UNESCO. Široké, vápencové údolí, kterým protéká mohutný tok Dunaje. 

V létě je na řece čilá lodní turistická doprava mezi Kremží a klášterem v Melku – turisté na lodi usrkávají chladivý Aperol a pozorují úžasnou přírodní scenérii. Na svazích jsou tisíce rostlin vinné révy, z které na podzim místní vinaři vyrobí oblíbená vína. Alkohol je sice metla lidstva, ale v přiměřeném množství – však to znáte.
A ještě jedna pochoutka vás v souvislosti s Kremží asi napadne – samozřejmě hořčice! Lidi místní i z daleka provází už více jak 500 let a sám císař Maxmilián ji prohlásil za chutnější než hořčici francouzskou. A to už je to říct!

Dnes vám Kremže nabídne příjemnou procházku historickým centrem, několik kostelů, z nichž ten farní je prohlášen za „mladší sestru katedrály ve Vídni“, a zajímavé sousoší, které si dělá tak trochu legraci z mužů pod pantoflem.
Ať už zavítáte do Kremže v den všední, či sváteční, příjemné cukrárny a kavárny mají dveře vždy otevřené dokořán. 


 
Po sladké zahálce trochu sportu – když se chcete podívat na zříceninu hradu Dürnstein, musíte se trošku opřít do kolen – vypíná se na skalním ostrohu nad Dunajem. Ale nejde jen o samotnou zříceninu. Jde i o jednoho jejího slavného středověkého obyvatele, byť nebyl na hradě dobrovolně.
Legenda o Robinu Hoodovi, anglickém lidovém hrdinovi, je i v našich zemích poměrně známá. Tento anglický Jánošík olupoval bohaté mimo jiné proto, že právoplatný král, Richard Lví srdce,  se o zemi moc nestaral, raději válčil v křižáckých válkách nebo byl v zajetí – právě na hradě Dürnstein!

Legenda říká, že jeho věrný sluha jej tam našel podle písně. Ke známé písni si totiž kdysi dávno tito pánové přimysleli sloku, kterou znali jen oni dva – a tak milý sluha chodil od hradu k hradu, zpíval dotyčnou píseň, a až v Dürnsteinu, z hradní věže,  uslyšel „jejich“  sloku. Podle toho zjistil, kde jeho pán přebývá. A mohlo se jednat o ceně, za kterou jej jeho věznitel pustí na svobodu.  Odměnou za výstup na zříceninu vám bude nádherný výhled do kraje, a třeba si i zazpíváme!

Do Dürnsteinu se ale nejezdí jen za zříceninou. Je to vpravdě turistické městečko – má sice pouhých 900 obyvatel, ale různých obchodů, obchůdků a kaváren má celou řadu. K tomu krásné staré kamenné domky, křivolaké uličky – ideální k bezcílnému toulání.


 
3. Památník v Heldenbergu

Hmmm, památník – to zní nějak učeně! Ve skutečnosti to je soubor několika různorodých atrakcí, kde si jistě vybere každý z vás. Pro pány kluky bude asi největším lákadlem Kollerovo muzeum veteránů – uvidíte tu jak auta z doby první automobilové výroby koncem 19. století, tak z první poloviny 20. století. Nejsou tu ledajaké značky – Porsche, Ferrari, Jaguar, Rolls Royce – co srdce ráčí.

Kdo má raději živé koně než ty pod kapotou, vystoupá o kousek výš a může na prohlídku stájí lipicánů – jde o nejstarší speciálně vyšlechtěné plemeno bílých koní, které tu zkušení jezdci trénují pro jejich budoucí kariéru – účinkování ve Španělské jezdecké škole ve Vídni. Celé učení trvá kolem 6 let a pak hurá do práce! Mimochodem, toto plemeno měl v oblibě i náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

Českou stopu najdete i o kousek dále – v tomto výletním parku je místo posledního odpočinku maršála Radeckého, který, asi proto, že byl věrným spojencem Rakouské monarchie, je u nás trochu opomíjen. Za svého života dosáhl velkých vojenských úspěchů a vysoce si jej cenil i císař František Josef.   
Pokud se chcete přesunout ještě dále do historie, čeká na vás neolitická jeskyně se svými chýšemi a výstavou o tehdejším způsobu života. Pokud se vám ze všech těch atrakcí začíná trochu točit hlava, můžete strávit nějaký čas v klidu, procházkou anglickou zahradou. Tam všechny dojmy vstřebáte a ještě se trochu protáhnete před další cestou.
 
Nalákal Vás článek CK Radynacestu k dalším cestám? Pak není nic jednoduššího, než si vybrat zájezd na radynacestu.cz, který vám bude sedět.

A navíc se slevou 1000 Kč na osobu speciálně pro Vás. Stačí v rezervaci uvést kód: LP24. 

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Radynacestu.cz

Předchozí článek

Úchvatné a epické! Tyto trasy vám vezmou dech

Další článek

Nejlepší místa, která navštívit v červenci 2024

Související články

Články

Deset přírodních divů Francie

Francie je možná proslulá kulturními požitky, ale nesmíte zapomínat ani na její nádhernou přírodu. Francie oplývá přírodními krásami, tak co se vydat za poznáním au naturel do jejích hor, kaňonů a na překvapivé úseky pobřeží? Tento přehled největších přírodních zajímavostí Francie vám v mžiku umožní sklouznout se z obrovské písečné duny či pocítit chladivou vodní tříšť z vodopádu.   Gorges du Verdon ©enbats/500px Gorges du Verdon Velkolepé strmé stěny kaňonu Gorges du Verdon, které vyřízla hluboko do vápencové plošiny řeka Verdon, přitahují do tohoto jihofrancouzského údolí milovníky dobrodružství jako magnet (stejně tak je kaňon oblíbenou lokalitou k provozování…

Články

Malebné Toskánsko: Co vidět během čtyř dnů?

Toskánsko je synonymem krásy, harmonie a pohody. Je to kulturní srdce Itálie, malebný kraj s upravenými vinicemi, stříbřitými olivovými háji a alejemi štíhlých cypřišů. Poklady Toskánsko takřka přetéká a užívat si místní pohodu se skleničkou dobrého vína v ruce je snem snad každého požitkáře. Čím déle, tím lépe. Ale i s omezenými časovými možnostmi si lze Toskánsko užít. Co se tu dá vidět během čtyř dnů? Poradíme vám. Při objevování krás Toskánska nezapomínejte, že tento region je třeba si řádně vychutnat. Kochejte se nejen krásou zdejších památek, ale také místními krajinnými scenériemi. Ochutnávejte vyhlášená toskánská vína a jiné gastronomické dobroty. Florencie z ptačí perspektivy Renesanční dáma Florencie Florencie je kolébkou renesance a zasloužila by si samostatnou delší návštěvu. I jeden den ale stojí za to, abyste si hlavní město regionu prohlédli a dopřáli si umělecký zážitek. Do historického centra se vydejte přes most Ponte Vecchio, známý…

Články

Gurmánská Dordogne - jak si nejlépe užít jedné z předních kulinářských oblastí Francie

Kromě velkolepých hradů a zámků, pravěkého jeskynního umění a překrásné krajiny se svěží vegetací je francouzský departement Dordogne proslulý svou tradiční kuchyní. Jedním z nejlepších – a nejbáječnějších – způsobů, jak poznávat život na francouzském venkově, je ponořit se do jeho kulinářské kultury. V oblasti najdete nepřeberné množství skutečných lahůdek od lanýžů a vlašských ořechů po znamenitá vína a čerstvé plodiny, zejména ovoce a zeleninu. Pokud se vám líbí pohled na stánky přetékající svěžími produkty a milujete zvuky a vůně francouzských trhů, budete se v Dordogni cítit jako v ráji. Nenechte si ujít báječné trhy Místní farmáři nabízejí své produkty ve stáncích, jež lemují dlážděná náměstí a křivolaké ulice Dordogne (známé také jako Périgord). Prodávají sezonní lahůdky, jako cèpe (hříbky), kaštany, kachní teriny, foie gras a konfit, vlašské ořechy, a dokonce truffes noires (černé…

Články

Neznámé severoněmecké ostrovy

Ostrovy vždy dráždily fantazii cestovatelů. Díky svému zeměpisnému typu vyvolávají romantické představy „úniku před vším“, i když leží pár metrů od břehu. A při snění o plážovém útočiště napadne Německo jen málokoho, pochopitelně s výjimkou Němců. Ti dobře vědí, že za azurovým mořem, bělostnými plážemi a nekonečnými obzory vůbec nemusejí do Středomoří nebo Karibiku. Německu patří kolem padesátky ostrovů v Severním a Baltském moři a téměř všechny jsou klidnými a nedotčenými přírodními ráji. Charakter zmíněných dvou vodstev se velice liší. Pro Severní moře jsou charakteristické silné větry a vlnobití, Balt coby obrovská chráněná úžina má vody i celkovou atmosféru…