Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset zemí, které byste měli v roce 2018 navštívit.

1. Chile

Chile je šlachovitý pás země, oddělené od zbytku Jižní Ameriky (a světa vůbec) mohutnými Andami na východě, nekonečným Pacifikem na západě, vyprahlou pouští Atacama na severu a neprostupnou divokou krajinou Patagonie na jihu. Obyvatelé země, ať už žijí v nejextrémnějších podmínkách, nebo ve stále módnějším hlavním městě Santiagu, se v roce 2018 spojí, aby oslavili dvousté výročí nezávislosti. Díky nové přímé letecké lince z Londýna je nyní úplná hračka naskočit do letadla, pozvednout sklenku s národním nápojem pisco sour a připít oslavencům.

Chile
Řeka Paine se klikatí z mohutného masivu Paine v národním parku Torres del Paine, jenž je hlavním přírodním lákadlem chilské Patagonie
© Matt Munro / Lonely Planet
 

2. Jižní Korea

Jižní Korea je příkladem asijské modernosti. Mrakodrapy charakterizují futuristickou metropoli Soul, jíž se v roce 2017 dostalo výrazného omlazení v podobě nového parku Seoullo 7017, jenž vznikl na místě nevyužívané nadzemní silnice. Park lemují kavárny, bary či knihovny. Jižní Korea se pilně chystá na svou roli hostitele zimní olympiády 2018 v Pchjongčchangu, kam bude cestovatele z celé země vozit nová vysokorychlostní železnice. Takže si vezměte čepice a šály a vydejte se povzbuzovat nejlepší z nejlepších na jejich cestě ke slávě. Anebo počkejte, až se oteplí, a užijte si krásu hor a po nich bujný městský noční život.

Jižní Korea
V jihokorejské metropoli Soulu se tradice mísí s futurismem © uschools / E+ / Getty Images

3. Portugalsko

Portugalsko se vynořilo ze stínu svého španělského souseda, aby se postavilo do záře reflektorů coby dynamické centrum umění, kultury a gastronomie. V posledních dvou letech byla zprovozněna celá záplava krásných muzeí, daří se tu malým pivovarům a hvězdní portugalští šéfkuchaři působí rozruch mezi labužníky od Lisabonu po zářivé pláže Algarve (v roce 2017 získalo michelinské hvězdy sedm nových restaurací). Přitažlivost Portugalska zvyšuje neuvěřitelná cenová dostupnost a přírodní krásy: v roce 2016 bylo prestižní Modrou vlajkou oceněno přes 300 pláží a vznikly dvě nové přírodní rezervace. Není divu, že o malé zemi slovutných mořeplavců mluví každý.

PortugalskoCastelo dos Mouros (Maurský hrad) v Sintře byl postaven v 8. a 9. století © saiko3p / Shutterstock

4. Džibutsko

Maličké Džibutsko s mimořádně efektní polohou se chystají roztrhat tři tektonické desky. Pod stále tenčí kůrou bublá magma, v marťanských pouštích stoupá z fumarol pára a na březích jezer pod hladinou moře září obrovské krystaly soli. Z geologického pohledu jde o závěrečný sprint. Podle lidských měřítek je však tento pohyb nesmírně pomalý – což je důvod plánovat, nikoli rušit cestu! K tomu přidejte omamnou kulturu, nádherné pláže a neuvěřitelné potápění za žraloky obrovskými, a máte další důvod, proč v roce 2018 nasednout na letadlo nebo na zbrusu novou železnici a podívat se na Matku přírodu v její nejkrutější kráse.

Džibutsko
Farmáři s velbloudy přepravují listy palem přes jezero Assal, nejnižší bod afrického světadílu © VUSLimited / iStockphoto / Getty Images 

5. Nový Zéland

Před pětadvaceti lety, dávno před tím, než byla objevena jeho podoba se Středozemí, začal Nový Zéland aktivně lákat milovníky dobrodružství. Krásná síť Great Walks (Velkých stezek) usnadňuje poznávání výjimečné krajiny a cestovatele provádí jedním z nejneobyčejnějších divokých krajů na světě. Nyní, poprvé od zahájení sítě devíti tratí, Nová velká procházka v rekonstrukci. Trať Paparoa a Pike29 Memorial Track, která připomíná 29 horníků, kteří zahynuli v dolech v roce 2010, vytvoří nádhernou vícedenní stezku přes divoké a nádherné západní pobřeží Jižního ostrova. Turisté mohou ochutnat dramatickou scenérii chůze na čtyřech stávajících stezkách.

Nový Zéland
Osmý div světa? Rudyard Kipling tak soudil: Milford Sound na jihozápadě novozélandského Jižního ostrova
© Marconi Couto de Jesus / Shutterstock

6. Malta

Dlouhá historie středomořského souostroví je viditelná. Na kopcích se tyčí prehistorické chrámy, pobřeží střeží pevnosti ze 17. století a hluboko do země se noří labyrint tunelů – od katakomb po protiletecké kryty. Tyto poklady zde stály staletí, ne-li tisíciletí, ale Malta zažívá chvíli slávy právě teď. Maličká země přidává na obrátkách při přípravách Valletty na roli Evropského hlavního města kultury v roce 2018. Můžete očekávat baroko, pop a mezinárodní filmové festivaly plus bienále soudobého umění. Nemluvě o uvolněném životním stylu, jenž se zrodil z blízkosti teplého moře, pláží a více než tří set dní se slunečním svitem ročně.

Malta
Ulice Valletty, Evropského hlavního města kultury 2018, lemují půvabně zdobené maltské domy © liseykina / iStockphoto / Getty Images

7. Gruzie

Na jihokavkazské křižovatce není historie věcí minulosti, nýbrž určuje každý složitý šachový tah, který současná Gruzie provede. Země, která hledí kupředu, ale je hrdá na své tradice, je svět starověkých receptů, podle nichž vám uvaří v zastrčených hospůdkách, kde místní rádi pozvednou sklenku pálenky na počest hrdinů minulých i současných. Na své vinařské oblasti tu jsou tak hrdí, že pohraničníci často cestovatelům k orazítkovanému pasu přidají i láhev červeného. Před sto lety po Říjnové revoluci vyhlásila Gruzie nezávislost, což je další důvod, proč si tu v roce 2018 připít. 

Gruzie
Pevnost Narikala, původně perská citadela ze 4. století, shlíží na bludiště Starého Města v gruzijském hlavním městě Tbilisi
© Aaron Geddes Photography / Moment Open / Getty Images

8. Mauricius

Barvotiskově idylický ostrov je právem proslulý zářivým safírovým mořem a luxusními plážovými letovisky, která nabízejí vodní radovánky jako potápění ke korálovým útesům, kitesurfing, plavby na mořských kajacích i výletní plavby po lagunách. V koloniálně éře byl Mauricius díky své strategické poloze nazýván „Hvězdou a klíčem Indického moře“. Dnes je aktivnější více na tmavomodrém nebi, protože vláda z ostrova udělala uzlové letiště pro lety na africkou pevninu. K novým spojům na Mauricius patří lety Air Mauritius a KLM z Amsterdamu. Slavná minulost se bude připomínat v roce 2018, kdy ostrov oslaví padesát let nezávislosti. 

Mauricius
Typická nádherná plážová scenerie na Mauriciu; v roce 2018 ostrov oslaví padesát let, které uplynuly od vyhlášení nezávislosti na Velké Británii
© Claire Willans / 500px

9. Čína

Nejlidnatější země světa je obrovská, nádherná a plná záhad i dobrodružství. V roce 2016 Čína zprovoznila novou síť vysokorychlostní železnice, která je nejrozsáhlejší na světě. Pekingský císařský palác – Zakázané město – byl v posledních letech zrekonstruován a veřejnosti jsou nyní přístupné i čtyři původně uzavřené sály. Obrovská Šanghajská věž zve návštěvníky na nejvyšší vyhlídkovou plošinu na světě a koncem roku 2017 bylo v kosmopolitním městě Šen-čen otevřeno kulturní centrum Design Society s partnerskou galerií londýnského V&A Musea. Čína 21. století láká k návštěvě, a tak nasedněte na superrychlý vlak a prozkoumejte moderní Říši středu.  

Čína

Velká čínská zeď © NI QIN/Getty Images

10. Jihoafrická republika

Pláže i hory, divoká příroda i víno a také živá kulturní scéna v kosmopolitním Kapském Městě – Jihoafrická republika už dlouho patří k nejlákavějším světovým destinacím. V roce 2018 přibude k mnoha zdejším atrakcím program „Sté výročí narození Nelsona Mandely, 2018: Odkaz“, jehož součástí budou nejrůznější sportovní, vzdělávací i umělecké akce a jehož cílem je uctít legendárního vůdce. Bude zaměřen na podporu hodnotově orientovaných společenství a bude zahrnovat expozice vztahující se k transparentnosti, službám, úctě, citu a integritě. K vidění tu tedy bude ještě víc než obvykle, a protože jsou směnné kurzy mimořádně výhodné, je rok 2018 k návštěvě Jihoafrické republiky opravdu báječný. 

Jihoafrická republika
Buvol africký je v bohatých jihoafrických národních parcích běžnou, i když trochu děsivou podívanou
© MHGALLERY / iStockphoto / Getty Images

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

TOP 10 měst pro rok 2018

Další článek

TOP 10 cenově nejvýhodnějších destinací pro rok 2018

Související články

Články

TOP 10 cenově nejvýhodnějších destinací pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset míst, která lákají šetrné cestovatele. 1. Tallinn, Estonsko Estonské hlavní město je kompaktní, pohledné a neuvěřitelně výhodné. Zdarma a po svých můžete prozkoumávat jedno z nejpůvabnějších historických center ve východní Evropě, levně se ubytovat v hostelu, penzionu či v soukromí a vychutnávat si výhled na Balt a nádherné městské panorama…

Články

TOP 10 regionů pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset regionů, které se nám objevily na seznamu přání. 1. Belfast a Causeway Coast, Severní Irsko Za poslední dvě desetiletí se Belfast výrazně změnil. Město, které kdysi hlídali těžkooděnci a sužovalo je sektářské násilí, je plné módních čtvrtí přetékajících bary, restauracemi a vůbec podniky, z nichž si vybere každý. Ze sešlých doků je dnes živá čtvrť…

Články

TOP 10 měst pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset měst, která slibují báječné zážitky. 1. Sevilla, Španělsko Během posledních deseti let se Sevilla proměnila. Metropole, dříve proslulá dopravními zácpami, spala na velmi zašlých vavřínech, ale pozvolna rozkvetla ve velkoměsto plné jízdních kol a tramvají a snaží se oživit svého uměleckého ducha. A proměna neproběhla bez povšimnutí. Andaluské…

Články

Nejlepší cestovatelské destinace Lonely Planet pro rok 2018

Best in Travel 2018 z Lonely Planet je napjatě očekávané uvedení doporučených destinací z celého světa pro příští rok, jež by se měly objevit na seznamu přání každého cestovatele. Přední cestovatelská autorita na světě představuje svůj výběr nejlepších deseti zemí, měst, regionů a destinací, které odborníci Lonely Planet cestovatelům doporučují navštívit v roce 2018. Vytouženou nejvyšší příčku na seznamu nejlepších zemí pro rok 2018 zaujímá Chile, zatímco Sevilla byla oceněna jako nejlepší město na světě, které byste v příštím roce měli navštívit. Tomuto španělskému městu šlape na paty americký Detroit a často přehlížené australské hlavní město Canberra. Z regionů…