TOP 10 regionů pro rok 2018

©

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset regionů, které se nám objevily na seznamu přání.

1. Belfast a Causeway Coast, Severní Irsko

Za poslední dvě desetiletí se Belfast výrazně změnil. Město, které kdysi hlídali těžkooděnci a sužovalo je sektářské násilí, je plné módních čtvrtí přetékajících bary, restauracemi a vůbec podniky, z nichž si vybere každý. Ze sešlých doků je dnes živá čtvrť Titanic s elegantními byty a báječným muzeem. Na severu země se rozkládá pobřeží Causeway Coast, jehož odvěká krása a luxusní lákadla – golf, whisky a jeden z nejproslulejších čedičových útvarů na světě, Obrův chodník – jsou oblíbenější než kdykoli předtím. 

Belfast a Causeway Coast, Severní Irsko
Na sever od Belfastu se v hrabství Antrim nalézá Obrův chodník, možná nejznámější irské lákadlo
© Stuart Stevenson Photography / Moment RF / Getty Images

2. Aljaška, USA

Aljaška, kde se spájí neuvěřitelná divoká krajina s neklidným duchem, dokonale uspokojí touhu po dobrodružství. Kde jinde můžete strávit letní dny, kdy slunce svítí dvacet hodin, zlézáním zasněžených hor, pozorováním medvědů grizzly nebo túrou po stopách zlaté horečky na Klondiku? Díky zlepšenému leteckému spojení s řadou severoamerických a evropských měst je nyní Aljaška výrazně dostupnější. Hlavní státní lodní přepravce nedávno oznámil navýšení kapacity, nákup větších plavidel a rozmanitější nabídku pro cestovatele. I menší operátoři jako Alaskan Dream Cruises rozšiřují itineráře a prodlužují výpravy, takže máte více příležitostí si prohlédnout orly bělohlavé, keporkaky či fjordy plné ledovců.

Aljaška, USA
Prohlídka tajícího ledu z bodyboardu na Medvědím jezeře (Bear Lake) v národním parku Kenai Fjords
© James and Courtney Forte / Aurora Open / Getty Images

3. Julské Alpy, Slovinsko

V přehlíženém koutu Evropy nabízejí Julské Alpy s půvabem Chamonix či Zermattu – ale menšími davy – veškeré horské radovánky. Přes dvě třetiny oblasti chrání národní park Triglav, v jehož pravomoci je nejen přísně regulovat výstavbu, ale také zajišťovat, aby rozvoj místní infrastruktury probíhal nenásilným a udržitelným způsobem. Julské Alpy, kdysi vhodné jen pro dobrodruhy, zlehka otevírají dveře i běžným cestovatelům. Stále větší počet místních provozovatelů nabízí spojení adrenalinových treků s luxusní verzí pobytu v soukromí ve stylových pastýřských salaších. 

Julské Alpy, Slovinsko
Na ostrůvku uprostřed jezera Bled stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, k němuž vás dopraví tradiční slovinská veslice pletna
© ZM Photo / Shutterstock

4. Languedoc-Roussillon, Francie

Půvaby jižní Francie jsou hojné a rozmanité: bělostné pláže, modravé moře, venkovské trhy, kopce porostlé makchií. Provence a Azurové pobřeží se v záři reflektorů vyhřívají už dlouho a rok 2018 by mohl být tím, kdy se prosadí i méně známá oblast Languedoc-Roussillon. Před zprovozněním jsou dvě vynikající nová muzea, díky nimž se tento báječný kout Francie jistě dostane do hledáčku turistů – i když je pravda, že kdokoli ochutnal zdejší vynikající kuchyni a lahodná vína, žádný další důvod k návštěvě nepotřebuje.

Languedoc-Roussillon, Francie
Nad řekou Orb v Béziers se tyčí opevněná katedrála Saint-Nazaire, pocházející z 13. století © 7Horses / Shutterstock

5. Poloostrov Kii, Japonsko

Cestovat do Japonska je móda. Během posledních tří let se počet návštěvníků ztrojnásobil a předpokládá se další nárůst. O této vzrušující zemi se toho sice neví málo, ale cestovatelé by měli zkoumat trochu hlouběji. Poloostrov Kii, jenž se natahuje do Pacifiku jižně od velkých turistických lákadel Kjóta a Ósaky, nabízí řadu z nejznámějších japonských zajímavostí. Jsou tu šintoistické svatyně a buddhistické chrámy, půvabná krajina a horké prameny, tradiční kultura i moderní infrastruktura – ale to vše bez davů. Tedy zatím… Pravda, o poloostrovu Kii se začíná mluvit, z valné části jistě díky tomu, že cestovat tu je mimořádně jednoduché. 

Poloostrov Kii, Japonsko
Vodopád Nači padá z výšky 133 metrů vedle chrámu Seigantodži ©Sean Pavone/Shutterstock 

6. Liparské ostrovy, Itálie

Liparské ostrovy, které se malebně vznášejí v Tyrhénském moři kousíček od špičky italské boty, jsou rájem pro cestovatele, kteří vyznávají „slow travel“. Sedm půvabných sourozenců, jež vytvarovala vulkanická činnost, okouzlují návštěvníky nádhernými mořskými sceneriemi, sopečnými svahy, plážemi s tmavým pískem a přímořskými stezkami i potápěčskými lokalitami, které patří k nejlepším v Evropě. Ostrovy sice leží mimo vyšlapané stezky, ale jejich klidné kouzlo začíná lákat chytré cestovatele, kteří touží po výhodné středomořské dovolené. Dokonce i ospalý Alicudi, nejodlehlejší výspa Liparů, zažívá nárůst pěší turistiky, takže rok 2018 může být vaší poslední šancí předběhnout davy.

Liparské ostrovy, Itálie
Pohled ze západního pobřeží Lipari směrem k Vulcanu na idylických Liparských ostrovech © Matt Munro / Lonely Planet 

7. Jih USA, USA

V roce 2018 uplyne 50 let od chvíle, kdy byl v Memphisu zavražděn Martin Luther King Jr., a v souvislosti s tímto výročím bude na americkém hlubokém jihu zprovozněno několik zajímavostí, jež souvisejí s bojem za lidská práva. Bude to především Památník míru a spravedlnosti v alabamském Montgomery, úchvatná sloupová stavba, jež vzdává čest 4000 zdokumentovaným obětem lynčování. Ve zrekonstruované podobě se připravuje otevřít návštěvníkům Kingovo rodiště v Atlantě a v motelu, kde byl zavražděn – a z nějž je dnes Národní muzeum lidských práv –, se budou po celý rok pořádat poetry slams, concerty a další zvláštní akce. Kromě toho New Orleans slaví 300 let od založení a chystá narozeninovou oslavu s množstvím akcí, které se budou konat po celý rok.
Jih USA
Krásná podzimní barva na starých cypřišcích se odráží na klidné vodě bažin těsně před východem slunce
© Chris Moore - Exploring Light Photography / Getty Images

8. Láhaul a Spiti, Indie

Máte-li rádi opravdu velké hory, drsné silnice a krajinu, která je téměř nadpřirozená, potom pro vás budou údolí Láhaul a Spiti, jež se táhnou na východ a západ od Kejlóngu, malým Šangri-La. V nehostinném okrovém Spiti, které leží ve srážkovém stínu Himálaje a je vyschlé na troud, objevíte nejkrásnější buddhistické umění v Indii, zelenější Láhaul nabízí zřídka navštěvované chrámy a vedlejší trasu do Kašmíru, která prý patří k nejbezpečnějším silnicím na světě. Divoké a divukrásné oblasti, kterou cestovatelé spěchající do Ladaku dlouho přehlíželi, se konečně začíná dostávat zasloužené pozornosti. Vyrazte sem teď, než se stane další zastávkou na komerční himálajské stezce.

Láhaul a Spiti, Indie
Největší buddhistický klášter ve Spiti, Ki Gompa, stojí v nádherné izolaci nad záplavovou planinou severně od Kazy © Arun Bhat / 500px

9. Bahía, Brazílie

Bahía uměla okouzlit vždy. Brazilský stát na severovýchodním pobřeží je tropický ráj s bělostnými plážemi a čistým modrým mořem, s ostrovy obklopenými korálovými útesy, s kakaovými plantážemi a národním parkem Chapada Diamantina, proslulým bouřlivými vodopády. Přírodní krásy Bahíe se však turistům více zpřístupnily díky tomu, že Salvador – portugalské koloniální město, které je hlavním městem státu Bahía – podstoupil výrazné omlazení v souvislosti s pořádáním Mistrovství světa ve fotbale v roce 2014. Nikdy nebylo příjemnější a snazší vydat se sem a poznat rodiště afrobrazilské kultury. 

Bahía, Brazílie
Salvador, půvabné portugalské koloniální sídlo u moře, je třetí největší brazilské město s bezmála třemi miliony obyvatel
© jeilson / iStockphoto / Getty Images
 

10. Národní park Los Haitises, Dominikánská republika

Parque Nacional Los Haitises jižně od zátoky Samaná tvoří 1375 km2 skalnatých ostrůvků, modravých průlivů a svěžích pralesů, tedy ekosystém, který jako by se vynořil z prehistorie. Zavítáte-li hlouběji do parku, potkáte se s kulturními dějinami Dominikánské republiky. Los Haitises není tajemstvím, a tak počet návštěvníků stoupá: v okolí se chystá několik velkých hotelových projektů, proto se sem vydejte, než dorazí davy. Moderní plán udržitelnosti obohatí infrastrukturu a zvýší ochranu parku, takže vás čekají lépe udržované stezky i vybavení.

Národní park Los Haitises, Dominikánská republika
Los Haitises, zelený skvost na severu Dominikánské republiky, byl národním parkem vyhlášen v roce 1976 © Gueholl / E+ / Getty Images

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Nejlepší cestovatelské destinace Lonely Planet pro rok 2018

Další článek

TOP 10 měst pro rok 2018

Související články

Články

TOP 10 cenově nejvýhodnějších destinací pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset míst, která lákají šetrné cestovatele. 1. Tallinn, Estonsko Estonské hlavní město je kompaktní, pohledné a neuvěřitelně výhodné. Zdarma a po svých můžete prozkoumávat jedno z nejpůvabnějších historických center ve východní Evropě, levně se ubytovat v hostelu, penzionu či v soukromí a vychutnávat si výhled na Balt a nádherné městské panorama…

Články

TOP 10 zemí pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset zemí, které byste měli v roce 2018 navštívit. 1. Chile Chile je šlachovitý pás země, oddělené od zbytku Jižní Ameriky (a světa vůbec) mohutnými Andami na východě, nekonečným Pacifikem na západě, vyprahlou pouští Atacama na severu a neprostupnou divokou krajinou Patagonie na jihu. Obyvatelé země, ať už žijí v nejextrémnějších podmínkách, nebo…

Články

TOP 10 měst pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset měst, která slibují báječné zážitky. 1. Sevilla, Španělsko Během posledních deseti let se Sevilla proměnila. Metropole, dříve proslulá dopravními zácpami, spala na velmi zašlých vavřínech, ale pozvolna rozkvetla ve velkoměsto plné jízdních kol a tramvají a snaží se oživit svého uměleckého ducha. A proměna neproběhla bez povšimnutí. Andaluské…

Články

Nejlepší cestovatelské destinace Lonely Planet pro rok 2018

Best in Travel 2018 z Lonely Planet je napjatě očekávané uvedení doporučených destinací z celého světa pro příští rok, jež by se měly objevit na seznamu přání každého cestovatele. Přední cestovatelská autorita na světě představuje svůj výběr nejlepších deseti zemí, měst, regionů a destinací, které odborníci Lonely Planet cestovatelům doporučují navštívit v roce 2018. Vytouženou nejvyšší příčku na seznamu nejlepších zemí pro rok 2018 zaujímá Chile, zatímco Sevilla byla oceněna jako nejlepší město na světě, které byste v příštím roce měli navštívit. Tomuto španělskému městu šlape na paty americký Detroit a často přehlížené australské hlavní město Canberra. Z regionů…