Top 10 regionů podle Best in Travel 2019

©

10 regionů, které očekávají vaši návštěvu

1. Piedmont, Itálie

Tento vnitrozemský, severozápadní kout Itálie - bývalá ochranná pevnost z období savojské dynastie, jedna ze základen italského vlastenectví a oblast, ze které vzešel pokrok italského průmyslu 20. století - je schopen upozornit na své silné stránky, ale ne vždy je tak úspěšný také v prodání svého pozoruhodného kouzla návštěvníkům. Všechno se ale rychle mění - například v Turíně se začaly objevovat ukázky moderního umění i kluby hrající převážně elektronickou hudbu, na kterou lákají mladé lidi.  Stejně tak odlehlé alpské turistické stezky a nádherný venkov s horskými chaloupkami v údolích, která nabízejí jednu z nejlepších kombinací červeného (vína) a bílého (lanýžů), značí, že tato oblast už dlouho nebude žádným tajemstvím pro turisty – chodce, sváteční výletníky, ani milovníky umění nebo dobrého jídla.

Piedmont, Itálie
Elegantní centrum Turína, jádra oblasti Piedmont © Marco Saracco / Getty Images / iStock Photo

2. Pohoří Catskill, USA

Před padesáti lety se v srdci oblasti Catskill konal legendární festival Woodstock, který se stal milníkem určujícím směřování celé jedné generace. Ačkoli “květinové děti” už dnes pravděpodobně opečovávají spíš svá vlastní vnoučata, tak atmosféra svobody a volnosti stále přetrvává v tomto malebném koutě na severu státu New York. V posledních letech tu dochází k nárůstu samozásobitelských a bio restaurací, pivovarů a lihovarů, které dodávají své zboží přímo na zakázku, a také vznikají různé umělecké skupiny a nová koncertní místa. Když už je řeč o koncertech, tak srpen 2019 bude perfektním termínem pro návštěvu – vzduch rozvíří veselí a bohatá hudba právě k oslavě 50. výročí Woodstocku.

Pohoří Catskill, USA
Silnice vinoucí se skrze národní park Minnewaska © ricardocostaphotography / Getty Images

3. Severní Peru

Severní část Peru se pyšní hned několika různými “nej” – je to domov některých z nejstarších kultur Jižní Ameriky a najdete tu pár nejdivočejších míst světa. Tento region je působivou esencí toho, co je na jihoamerickém cestování tak svělé. Turisté často spěchají spíš do jižních oblastí a nádherný severní region míjejí téměř bez povšimnutí. Ale s tím, jak turistická kapacita Machu Picchu pomalu dosahuje svého maxima, se peruánská vláda rozhodla investovat a rozvíjet infrastrukturu právě na severu, aby přilákala návštevníky i za jinými skrytými poklady - v Kuélapu postavili lanovou dráhu, aby usnadnili přístup ke zdejší citadele, nebo například vzrostl počet letů z Limy směrem na sever. Rok 2019 je tedy ideálním časem k návštěvě tohoto (zatím) neprávem opomíjeného regionu.

Severní Peru
Průzračná jezera v údolí Llanganuco ubklopují štíty And © Makasana / Getty Images

4. Rudý střed Austrálie

Duchovním srdcem australského Rudého středu je jeden z vůbec nejuznávanějších zázraků přírody, Uluru. V roce 2019 bude tato posvátná hora definitivně uzavřena pro výstupy (neoficiální a drze porušovaný zákaz tu vládl vždy, jelikož jde mezi domorodci o vysoce posvátné místo) - téměř 150 let poté, co tak učinil první “dobyvatel”. Návštěvníci si tak aspoň budou moci lépe uvědomit, že tento klenot, již dávno zapsaný mezi Světové kulturní dědictví a uznávaný pro svou výjimečnou přírodní a kulturní hodnotu, vlastně “dobyl” je samotné. Poznejte jedinečný pohled na svět tradičních opatrovníků tohoto místa a podívejte se na hvězdy a poušť novýma očima. Prozkoumejte národní park Uluru-Kata Tjuta (horu Ayers Rock a nedaleké skalní útvary Olgas), národní park Watarrka (Kings Canyon) a nejbližší město Alice Springs (asi 460 km).

Rudý střed Austrálie
Ikona Austrálie a divočiny světa, posvátná hora Uluru za svítání © Maurizio De Mattei / Shutterstock

5. Skotská vysočina a ostrovy

Lahodná whisky je jako esence Skotské vysočiny a ostrovů, destilovaná tisíciletí historie a kultury. A v současné době zažívá boom, který tu nebyl od konce devatenáctého století: za poslední dva roky se ve Skotsku otevřelo minimálně 20 nových palíren a do roku 2020 by mělo přibýt nejméně ještě 20 dalších. Návštěva některé z palíren - poznávání správných postupů, techniky i ochutnávání – může sloužit jako skvělý úvod k pochopení genia loci jedné z nejdivočejších, nejméně obydlených a nejkrásnějších částí Evropy. Navíc zde funguje také velmi pokroková a rychle se rozvíjející nabídka ubytování, od vyhrazených parkovišť pro karavany, až po stylové chaty postavené na místech původních, starých budov, která stále víc usnadňuje cestování i do odlehlých oblastí.

Skotská vysočina a ostrovy
Ostré skalnaté střepy u Mangersty rozráží vlny u pobřeží ostrova Lewis © fstophotography / Getty Images

6. Ruský Dálný východ

Nejvzdálenější část Ruska prošla v posledních letech mohutnou transformací a stala se z přehlíženého zákoutí novým lákadlem, a to zejména kvůli tomu, že Rusko podstatně obrátilo pozornost ke svým asijským sousedům. Tato nová dynamika je nejvíce patrná z růstu významu hlavního města regionu, Vladivostoku, který se ze sice největšího, ale poměrně zapadlého města změnil v kulturní a kulinářský vrchol Východu. Pobočka muzea Ermitáž a Mariinské divadlo otevřely v posledních letech významné nové prostory, vedle původních, úspěšných, velkých hitů, jako je například umělecký komplex Fabrika Zarya. Není pochyb o tom, že Vladivostok je na prudkém vzestupu. No, a díky tomu se také okolní nedotčená příroda a dramatické sopky v regionu stávají mnohem lépe přístupné všem, kdo zatouží z města na chvíli zmizet.

Ruský Dálný východ
Vladivostocký visutý most Zolotoy byl otevřen pro veřejnou dopravu v roce 2012 © saiko3p / Shutterstock

7. Gudžarát, Indie

Středa 2. října 2019 bude velkým dnem pro indický stát Gudžarát. Indický premiér a rodák z Gudžarátu Narendra Modi totiž přislíbil rozpočet 1,5 miliardy korun na oslavu 150. výročí narození Mahátmy Gándhího, nejznámějšího a nejoblíbenějšího syna Gudžarátu. Ale i mezi všemi mohutnými oslavami se jistě najde prostor pro nasání klidné atmosféry v tišších koutech země: v zapadlých vesnicích při pozorování nebe plného papírových draků; v poklidných přírodních rezervacích, kde můžete narazit na líně se procházející divoké osly i číhající lvy, vlky a hyeny; anebo mezi domorodými komunitami, které svými pestrobarevnými a vyšívanými kroji rozveselují vyprahlý kraj Kachchh.

Gudžarát, Indie
Propracované sochy na stěnách studny Rani-Ki-Vav v Patanu © davidevision / Getty Images

8. Manitoba, Kanada

Manitoba se nachází doslova v centru všeho. Je to zeměpisný střed Kanady a klíčový orientační bod. Už dávní domorodí obchodníci putovali za prodejem svých výrobků do míst, která jsou dnes centrem Winnipegu. Hlavní město si zachovalo svůj multikulturní nádech, přičemž více než čtvrtinu jeho obyvatelstva tvoří přistěhovalci tak rozmanitých národností jako jsou Filipínci, Nigerijci či Indové. Oblast dále na sever, poblíž města Churchill, funguje jako důležitá křižovatka pro kanadskou “megafaunu” – za potravou putující medvědy a mělké vody prozkoumávající velryby. Díky stále se zvyšujícímu počtu leteckých spojů i nabídce safari výprav je nyní možné se divoké přírodě dostat mnohem blíž, než dříve. 

Manitoba, Kanada
Lední medvěd zdolává pole ledu na pobřeží Hudsonova zálivu, v Manitobě © Robert Postma / Design Pics / Getty Images

9. Normandie, Francie

Normandie, divoká, ale přitom stále romantická pobřežní krajina s mnoha nádhernými plážemi je navíc obohacena o místa s těmi nejchutnějšími mořskými plody, nejkrémovějšími sýry a nejvíc osvěžujícími cidery, jaké si jenom můžete představit. Milovníci historie pravděpodobně nebudou vědět, kde v této oblasti s bohatými dějinami začít. Rok 2019 je rokem, kdy se můžete přidat k mnoha akcím připomínajícím 75. výročí “Dne D”, vylodění Spojeneckých vojsk v Normandii. Očekávejte tedy hojnost různých pamětních sešlostí a oslav. Město Rouen se navíc připravuje na příjezd lodí z celého světa, aby se zúčastnily výroční plavby po řece Seině během 30. ročníku festivalu Armada de Rouen, který se koná jednou za čtyři až šest let a přitahuje miliony diváků.

Normandie, Francie
Ostrovní opatství Mont St-Michel © Kanuman / Shutterstock

10. Údolí Elqui, Chile

Nedaleko jižního okraje rozlehlé pouště Atacama protékají horské řeky mezi svahy porostlými vinnou révou, špičatými vrcholy a poklidnými vesnicemi, dřímajícími pod neuvěřitelně hvězdnatou noční oblohou. Jedná se o údolí Elqui, jednu z nejatraktivnějších oblastí severního Chile. Údolí má mnoho úžasných lákadel – je to místo s 320 dny slunečního svitu, je zde rodný dům Gabriely Mistral, nositelky Nobelovy cenu za literaturu z roku 1945, nebo také centrum produkce chilské vinné pálenky pisco. Nazdory tomu všemu zatím ale zůstává z velké části skryto světovému zájmu. Nicméně, i zde se situace pomalu mění, zatím hlavně ve formě astroturistů, kteří sem přijíždějí ve stále větších počtech za pozorováním nádherně jasné oblohy. V roce 2019 pak nastane obzvlášť vhodná doba, neboť zde bude možné pozorovat úplné zatmění slunce.

Údolí Elqui, Chile
Pozorovat východ slunce nad údolím Elqui je možné například z observatoře Las Campanas © Alberto Ghizzi Panizza / 500px
 

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Varšava je město s příběhem

Další článek

Fototrip do barevné Oaxacy

Související články

Články

Top 10 měst podle Best in Travel 2019

10 měst, na která se zaměřit tento rok 1. Kodaň, Dánsko Dánské hlavní město je stále trendy a jednoduše nezastavitelné ve svém rozvoji. Restaurace Noma, pyšnící se dvěma michellinskými hvězdami a nabízející tradiční severskou kuchyni v moderním hávu, má gurmánské šéfkuchaře, kteří neustále přicházejí s novými a neotřelými nápady, vlastní…

Články

Top 10 zemí podle Best in Travel 2019

10 států připravených upoutat pozornost cestovatelů 1. Srí Lanka Srí Lanka rozhodně prožívá svou chvíli na (rovníkovém) výsluní a změny se tu dějí v rychlém sledu. Nezávislí cestovatelé Srí Lanku dávno znají a obdivují její neskutečný mix náboženství a kultur, chrámy, které čas jen málo poznamenal, bohatou a dobře dostupnou divokou přírodu, a v posledních…

Články

TOP 10

Best in Travel 2019 je každoroční očekávané uvedení doporučených destinací z celého světa pro následující rok, které by se měly objevit na seznamu přání každého cestovatele. Lonely Planet jako přední cestovatelská autorita představuje svůj výběr nejlepších deseti zemí, měst, regionů a destinací, které odborníci cestovatelům doporučují navštívit v roce 2019. Lonely Planet tímto představuje svou unikátní každoroční sbírku těch nejlepších destinací, trendů, tipů na výpravy i zážitky pro příští rok, akorát v tak dlouhém předstihu, abyste si své cesty mohli v klidu naplánovat. Neuvěřitelně pestrý ostrov Srí Lankaje zde označen za číslo jedna mezi vyhledávanými cestovatelskými cíli pro rok 2019, vedle toho Německo se umístilo na druhé příčce, a v těsném závěsu je pak Zimbabwe na místě třetím. Dánská "metropole pohody" Kodaň, je oceněna prvním místem mezi městy, neboť se může…